Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.10.19. 11:27

Igazad van Viktor, csak politikailag túl korrekt. Ha nem tudunk semmit a kérdező anyagi lehetőségeiről, tudásáról tapasztalatáról, akkor vagy az van, hogy: "bármit monduk, az hülyeség" mert inkább kérdezni kellene,
vagy az, hogy "bárki bármit mondunk, hiába okos, de az felesleges", mert a kezdő nem tud dönteni a túl részletes, néha túl szakmai, néha pedig túl önző és empátiát nélkülöző kommentek miatt( pl: ne vegyél távcsövet, vegyél binót).

Az, hogy mindenki más úton jár, másképp tanulta meg a dolgokat, nem jelenti azt, hogy minden út jó. Sokan például életükben nem vettek a kezükbe semmilyen könyvet, nem olvasták el az elméletet. Így is meglehet tanulni a csillagászatot, csak sokkal nehezebb. Sokan félnek rögtön távcsövet venni, mert nincs meg az elméleti tudásuk hozzá, pedig azt meg lehet tanulni. Könyvből. Sajnos a Polarisba is hiába küldjük néha az embereket, mert ott bele tud nézni a távcsőbe, és ez rohadtul fontos, hogy képbe jöjjön a kezdő, mire számíthat, de
attól még nem fogja tudni, mi az a német ekvatoriális mechanika, és ha lát egy ilyet, akkor elkezd félni, hogy
juj, ez nekem bonyolult, inkább majd a számítógép oldja meg. Pedig ha elolvasná, megértené, hogy sokkal jobb, mint az AZ mechanika.

A "vegyél inkább egy bino-t" pedig egy borzalmas hozzáállás. Pont olyan, mint amikor a katonaságban az öregek megrendszabályozták a kopaszokat. Nem volt semmi értelme, csak hát ez volt a "szokás". Ha én szívtam kopaszként, szívjon más is. Botrányos. Ha az embernek van hozzá agya és van hozzá pénztárcája, és nem egy hétvégére tervezi az amatőr csillagászatot, nyugodtan vegyen nagyobb csövet, nagyobb mechanikát ÉS mellé egy jó apo-binót is. Mert nem vagyunk egyformák, de ha nem kérdezünk, csak ráerőltetjük másokra az akaratunkat, akkor nem vagyunk jobbak az öreg katonánál.

A nagyobb távcsőtől és az EQ mechanikától való félelmet nem azzal lehet legyőzni, hogy nem vesszük meg, hanem azzal, hogy megértjük a működését. Tanulással. Ha 10 évig binóval nézegeted az eget, egy centivel sem kerülsz közelebb ahhoz, hogy megértsd az EQ mechanika működését, vagy azt, hogy kell a fordított állású keresőben megfelelő irányba haladni, csaillagról-csillagra, hogy megtaláljunk valami apró-halvány dolgot az égen. A pólusra állásról, az okulárok világáról, a fotózásról meg nem is beszélve.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2014.10.19. 13:11

Kukac írta:....mert a kezdő nem tud dönteni a túl részletes, néha túl szakmai, néha pedig túl önző és empátiát nélkülöző kommentek miatt( pl: ne vegyél távcsövet, vegyél binót).

A "vegyél inkább egy bino-t" pedig egy borzalmas hozzáállás. Pont olyan, mint amikor a katonaságban az öregek megrendszabályozták a kopaszokat. Nem volt semmi értelme, csak hát ez volt a "szokás".


Ahhoz képest elégé sokak szeretik ezeket a prizmás távcsöveket használni...erőltetés, vagy bármi "szokás-megszokás" nélkül.... HÁHHH

Kukac írta:"Ha én szívtam kopaszként, szívjon más is. Botrányos."

Kicsit túlforgattad ezt a kérdést, nem? Ha ilyen szándék vezérelt volna amikor megfogalmaztam amit leírtam, azt más színvonalú fórumokba írtam volna le.


Kukac írta:A nagyobb távcsőtől és az EQ mechanikától való félelmet nem azzal lehet legyőzni, hogy nem vesszük meg, hanem azzal, hogy megértjük a működését. Tanulással.


Igen pont ezt írtam én is akkor, olvasni, tanulni a dolgokról, ebben egyetértünk.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Csillagos Pisti 2014.10.19. 20:12-kor.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.10.19. 13:31

Még mielőtt elszaladna a paci...

Mindenkinek egyénre szabottan szabad tanácsot adni. Ezért kell kikérdezni, hogy tudni lehessen, mi való neki. Igen, van, akinek 200-as Dobsonnal jó elindulni, van, akinek binóval.

Szerencsére nem vagyunk egyformák. Itt a fórumon sem.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.19. 13:40

Kukac írta:... A "vegyél inkább egy bino-t" pedig egy borzalmas hozzáállás. Pont olyan, mint amikor a katonaságban az öregek megrendszabályozták a kopaszokat. Nem volt semmi értelme, csak hát ez volt a "szokás". Ha én szívtam kopaszként, szívjon más is. Botrányos.


Ülj le egy csendes sarokba, és ezt gondod át még egyszer.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.10.20. 01:17

Attila írta:Ülj le egy csendes sarokba, és ezt gondod át még egyszer.

MDA


Jó, hogy válaszoltál. Pont te vagy az egyik arrogáns, beképzelt posztoló, aki még csak el sem olvassa, hogy
a kezdő vett napszűrőt, de rögtön kiemelt-vastagbetűkkel, aláhúzott betűtípussal küldöd el szegényt a náthásba, mert annyi odafigyelés és tisztelet nincs benned, hogy egyáltalán elolvasd, mit írt. Az ilyenek miatt mennek el a kezdők egy másik weboldalra, ahol lehet, hogy nem annyira pengeéles agyú, és vérprofik a kommentelők, de legalább nincs ez a magas lóról lefelé beszélés, amit te igen markánsan képviselsz.

Neked kellene kicsit visszavenni az arcból, mert eszed van bőven, látszik a posztjaidból, hogy tanult ember vagy, csak sajnos az ész mellé türelmet, tiszteletet és empátiát nem adott neked a sors.

Ez van. Nem vagyunk egyformák.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.10.20. 01:27

Csillagos Pisti írta:
Kukac írta:....mert a kezdő nem tud dönteni a túl részletes, néha túl szakmai, néha pedig túl önző és empátiát nélkülöző kommentek miatt( pl: ne vegyél távcsövet, vegyél binót).

A "vegyél inkább egy bino-t" pedig egy borzalmas hozzáállás. Pont olyan, mint amikor a katonaságban az öregek megrendszabályozták a kopaszokat. Nem volt semmi értelme, csak hát ez volt a "szokás".


Ahhoz képest elégé sokak szeretik ezeket a prizmás távcsöveket használni...erőltetés, vagy bármi "szokás-megszokás" nélkül.... HÁHHH


Igazából nem a te kommentedre válaszoltam, hanem MDA magasröptű gondolatmenetére, amit több poszton keresztül írt, képviselt és erőltetett, miszerint minden embernek KELL, hogy legyen BINO-s korszaka, és a BINO mindenképpen meg KELL, hogy előzze a távcsöves korszakot. Soha nem írtam, hogy a binoklizás rossz, sőt! Nekem is van kettő, nem véletlenül. De ez a kényszeres binó erőltetés, főleg, hogy lebeszéli a távcső vásárlásról, miközben látszik, hogy nincs komoly anyaig korlát...

A diktartúrákban a zsarnok ilyen. Nem érdekli mások véleménye, az van, amit ő mond. Tipikus ismertetőjele, hogy sosem kérdez, csak állít és utasít.

Szóval ne vedd magadra, még akkor sem, ha témában te mást képviseltél. Te ezt normálisan teszed, nem úgy, mint MDA.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.20. 10:30

Kukac írta:... Ez van. Nem vagyunk egyformák.


Ez így igaz. Szerencsére...
Én ugyanakkor nem minősítelek Téged (sőt, senkit sem...); minősítsenek a saját soraid.

A "vádjaidra" sem reagálok, mert alaptalanok, személyeskedni pedig nem fogok.
Max. annyit, hogy én tanácsokat adok, javasolok (saját tudásomra és tapasztalataimra alapozva), azután vagy elgondolkoznak rajta a kérdezők, vagy nem.

De hogy Te miért vagy ennyire engesztelhetetlenül intoleráns, ha valaki a Te véleményeddel szemben foglal állást, azt nem tudom...

MDA

u.i.: meg szerettem volna nézni az adatlapodat, mert őszintén kíváncsi lettem volna rád, ki vagy, mikkel foglalkozol. De nem tudtam, mert nincs jogosultságom hozzá. Nem tudom, hogy ez miért van így, de ha Te "zárkóztál be", akkor azt hiszem, itt a pillanat, hogy felkeress egy pszichológust. DE: ez sem utasítás, csak javaslat!!! :D
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
agocs
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.11.02. 10:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: agocs » 2014.11.02. 13:37

Sziasztok

Elsősorban fotózásra keresek egy kisebb maximum 3-5 kg távcsövet.LXD-55 goto mechanikán használnám "ezért fontos a súly" nem guidolva csak simán a amit a mechanika tud kb 3-5 perces képeket készíteni a jelenlegi kompakt gépemmel aminek aps-c szenzora van.Jelenlegi tudásom erős kezdő ,de nem akarok egy gagyi távcsövet venni már mert volt egy bresser 152/1200 és jelenleg 2 revelation 66/520 és egy 80/480 utóbbi valamiért élég fura képet ad de ez másik történet ezért ezeket is eladom és így visszakerülünk oda amiért ide írok ezek helyet egy jó fényképezésre alkalmas csővet keresek ezeket néztem, de a segítség jól jönne:

-William Optics Gran Turismo 81 APO
-William Optics ZenithStar 71mm DOUBLET ED APO + Field Flattener
-William Optics WO-Star 71mm f/4,9
-TS Imaging Star 70mm f/6,78 QUADRUPLET ED
-TS Imaging Star71 - 71mm f/4.9 Imaging APO
-TS Imaging Star 65mm f/6.5 Quadruplet
-Astro-Professional APO 80 Quintuplet F/6.5 - 5 Element carbon
-Tecnosky flatfield APO 80/520 Quintuplet
-Tecnosky Triplet FPL-53 APO 80/480

én egyenlőre -Astro-Professional APO 80 Quintuplet F/6.5 - 5 Element carbon szavaznék, de nem találok sok infót róla.

árban kicsit húzósak de nem szeretnék még egy tubust vásárolnia következő években ezért lenne fontos a tanács vagy valami másik alternatíva.

köszi
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.11.02. 13:58

agocs írta:Sziasztok

Elsősorban fotózásra keresek egy kisebb maximum 3-5 kg távcsövet.LXD-55 goto mechanikán használnám "ezért fontos a súly" nem guidolva csak simán a amit a mechanika tud kb 3-5 perces képeket készíteni a jelenlegi kompakt gépemmel aminek aps-c szenzora van.Jelenlegi tudásom erős kezdő ,de nem akarok egy gagyi távcsövet venni már mert volt egy bresser 152/1200 és jelenleg 2 revelation 66/520 és egy 80/480 utóbbi valamiért élég fura képet ad de ez másik történet ezért ezeket is eladom és így visszakerülünk oda amiért ide írok ezek helyet egy jó fényképezésre alkalmas csővet keresek ezeket néztem, de a segítség jól jönne:

Pár komment, kérdés:
- 400-600 mm-es fókusszal szerintem nem fogsz tudni vezetés nélkül 3-5 percet exponálni LXD55 mechanikán
- nem tudom milyen géped van, ami kompakt és APS-C szenzora van. (Létezik egyáltalán ilyen ...?) A kompakt gépekről nem szedhető le az objektiv ami jelentősen nyújtja a fókuszt, tehát hiába a távcsöved fókusza önmagában 4-600 mm, az okulár és az objektiv jelentős nyújtást (és egyéb optikai hibákat) visz a rendszerbe.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
agocs
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.11.02. 10:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: agocs » 2014.11.02. 14:30

Szia
Fujifilm Compact System Cameras ebből nekem az X-m1 van ami aps-c szenzoros én kompaktnak hívom ha nem az akkor legyen cserélhető lencsés kamera teljesen mindegy.
Az lxd-55 állványomat használtan vettem és szerintem bár nem értek hozzá vannak gondjai az eredeti polár-scopot cseréletem jobbra eq5ös-re így lényesebben pontosabb a beállítás és elértem vele kb 3-5 perces képeket a kisebbik távcsövemmel.Viszont ha csak 2-3 percet is tudok akkor is jo lenne a sok kiszemelt közül valamelyik ebben tudnál segíteni?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”