Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2014.10.14. 21:13

Urak,

Jelentem, a kérdés eldőlt. Megvettem a 70/500-as tubust, AZ3-mal, illetve Péter atlaszával, napszűrővel. Az összeszerelés még nekem, nem túl nagy műszaki embernek sem jelentett gondot, bár meglepett, hogy a lézeres kereső valójában lézeres. :)

Próbáltam ezt a párhuzamosítást, azt nem értem, hogy ezt csak egyszer kell összesen megcsinálni, vagy minden alkalommal az adott objektumra irányítom a piros pöttyöt, s akkor azt látom majd az okulárban is?

Amit eddig láttam: a szembe házban egy faszit az erkélyen dohányozni, találomra egy csillagot, pici, fényes pontocska volt. A napot próbáltam megnézni, miközben nyugodott lefelé, de nem tudtam befogni! :lol:

Az imént pedig lementem, hogy akkor legalább a Holdat megnézem, de sehol nem láttam, igaz, azt sem tudtam, hol keressem. :lol:

Találomra egy csillagot próbáltam befogni, a vörös pöttyel, de az istennek nem láttam az okulárban. Vagy tíz percig próbálgattam, élesítettem a nagy fekete semmit, szöget próbáltam állítani, de csak nem láttam, pedig kellett volna. A lift előtt vettem észre hazafelé, hogy a porvédő sapka rajta maradt az tubuson! :D :D :D

Így zajlott az első észlelésem. :)

Nem hiába mondtátok, hogy a gyakorlat teszi a mestert. Én így indultam neki amatőr csillagász karrieremnek, de büszke vagyok rá, és abszolút nem vette el a kedvem. 8-) Holnap folytatom, nappal akarom a Holdat levadászni. remélem nem lesz felhős az ég.

Most Péter könyvét kezdem el olvasni, és szívom magamba a sok tudást. :)
Drazsé for president!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.10.14. 21:50

Victorius írta:Jelentem, a kérdés eldőlt. Megvettem a 70/500-as tubust, AZ3-mal, illetve Péter atlaszával, napszűrővel.



Valamit nem értek. Nem esik, nem borul, hanem gyönyörű az ég.
Már semmi sem a régi. :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.14. 22:05

Victorius írta:... A napot próbáltam megnézni, miközben nyugodott lefelé, de nem tudtam befogni! :lol: ...


Örülj neki, hogy nem sikerült, mert így megmaradt a látásod... :?

A Napot TILOS távcsővel nézni külön fénycsökkentő eszköz nélkül !!!!!!!!!!!!!!!! Még a lenyugvóban lévő Napot sem! A szemfenékről egy pillanat alatt leválik a retina...
Ezt nem mondták a boltban???????????????????????????????? Wazze! :evil:
Hol vetted? Ki adta a kezedbe a csomagot? Menj vissza, és nyomjál le neki egy orbitális maflást - akár az én nevemben is!!!
(Jó esetben a kukker okulár felőli végén kellene lennie egy figyelmeztető cetlinek is.)

Csak akkor irányítsd a kukkert a Napra, ha valamilyen erős fényszűrő eszköz van előtte (pl. Mylar fólia: http://www.makszutov.hu/termek/baader-napszuro-folia-foglalatban), vagy utána (Herschel prizma: http://www.makszutov.hu/termek/scopium-herschel-prizma).

Adj hálát a jó Istennek, hogy ilyen béna voltál... :oops:

A Hold most utolsó negyed és újhold környékén bóklászik, csak kb. éjfél után jön fel.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.10.14. 22:44

Mintha azt írta volna, hogy napszűrőt is vett vele ... :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.14. 23:13

tobe_ írta:Mintha azt írta volna, hogy napszűrőt is vett vele ... :)


Bocsi; átsiklottam fölötte.
Remélhetőleg rajta is volt a csövön...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2014.10.15. 06:11

Attila írta:
Victorius írta:... A napot próbáltam megnézni, miközben nyugodott lefelé, de nem tudtam befogni! :lol: ...


Örülj neki, hogy nem sikerült, mert így megmaradt a látásod... :?

A Napot TILOS távcsővel nézni külön fénycsökkentő eszköz nélkül !!!!!!!!!!!!!!!! Még a lenyugvóban lévő Napot sem! A szemfenékről egy pillanat alatt leválik a retina...


Lehet, hogy kezdo vagyok, de nem imbecilis :!: Irtam, hogy vettem napszurot is :!:
Drazsé for president!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.15. 07:51

Victorius írta:... Irtam, hogy vettem napszurot is :!:


Én meg írtam, hogy nem vettem észre...
Egyébként pedig csak a szemedet féltettem (miután kb. 15x hangsúlyoztad, hogy mennyire szuperkezdő vagy), és nem sértegettelek.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Garosz
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2014.05.22. 15:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Garosz » 2014.10.15. 10:51

Victorius írta:Amit eddig láttam: a szembe házban egy faszit az erkélyen dohányozni, találomra egy csillagot, pici, fényes pontocska volt. A napot próbáltam megnézni, miközben nyugodott lefelé, de nem tudtam befogni! :lol:

Most Péter könyvét kezdem el olvasni, és szívom magamba a sok tudást. :)


Elsőre én sem tudtam megtalálni a Napot, vagy 15 percen keresztül kerestem és végül elbújt a Budai-hegység mögött. Ekkor feltettem magamnak a kérdést: Mit tenne most MacGyver? :D
Azt csináltam, hogy a keresőtávcső foglalatán átdugtam egy vastag papírlapot aminek a két végét derékszögben felhajtottam kb 3-5centi magasan, egy kis befőttes gumival összefogtam és kilyukasztottam a Nap felé eső oldalát. Beállítottam, hogy középen legyen a fénypont és utána okuláron át nézve középre pozicionáltam a Napot, majd ahova így mutatott a fénypont azt megjelöltem. Így már könnyű megtalálni, és költséghatékony megoldás.

Nekem ami itt Budán könnyen megtalálható volt(mint teljesen kezdő + 15 centis Newton):
Mizar+Alcor kettőscsillag
Albireo kettőscsillag
M13 - nem élesen (de egyértelműen kivehető az alakja)

Kíváncsi is lennék mit lenne még érdemes keresni fényszennyezett helyről? (bolygókon kívül)
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: krivan » 2014.10.15. 11:44

Victorius írta:...A napot próbáltam megnézni, miközben nyugodott lefelé, de nem tudtam befogni! :lol:


Eleinte én is szenvedtem vele, de a végén kialakult két módszer, mindkét esetben legelső a fólia felrakása. :D
1. Ha van Nap, van árnyék is. A tubus árnyékának beállítása a legkisebb méretűre és akkor 50X-es nagyításnál már jó eséllyel az okulárban látszik a nap valamely pereme, vagy kis mozgatással befogható.
2. Okulár nélkül messzebbről belenézve a zenittükörbe (vagy Amici-prizmába) könnyű befogni a korongot, nagyjából középre állítani, okulár be (pl a 25-ös) és onnan nyert ügyed van.
Tibor
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2014.10.15. 13:37

Nagyon síkos talaj ez a téma!
Egyrészt: Én úgy látom hogy képességeihez és tapasztalataihoz képest mindenki igyekszik jó szívvel, hasznos tanácsokat adni és valamilyen szempontból igaza van gyakorlatilag minden hozzászólónak. Mivel viszont mindenki másképpen kezdte (van akinek létramászás volt, van akinek megadatott már a kezdetekkor egy komolyabb műszer) ezért eltérnek a vélemények és az élettapasztalatok arról mi a legjobb.
Másrészt azért is nehéz tanácsokat adni mert nem látunk a fejekbe és fogalmunk sincs hogy a kérdezőnek mi lenne a jó. Először egy alapos leírás kellene a lehetőségeiről, észlelőhelyéről stb. és azután már lehetne mondani valami ötletet.
Én kis távcsővel kezdtem, ám nem tartom rossznak ha valaki naggyal kezd - Áldja, vigye! - s, a kommentelők közül mégis leginkább Kurucz Jánossal értek egyet; akinek van valamiféle "beütése" az úgyis marad! Akinek nincs azt meg semmi sem fogja meghatni.

Ha kérdez valaki kérjük meg először hogy írjon le mindent az elképzeléseiről, erőforrásairól, lakóhelyéről. Ameddig ezek az információk nem ismertek nem is lehet objektív véleményt formálni, mert csak félreértések születnek.

Üdv!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”