Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2014.10.11. 19:57

Csillagos Pisti írta: Én pl soha az életbe nem akarok majd GOTO távcsövet, elveszi az egész távcsövezésnek a lényegét, a keresés / megtalálás örömét...(kérdem én, ha nem érdekel mélyebben mi hol van az égen, akkor minek csillagászkodni??? :shock: )


Nem vagyunk egyformák. :) Én csak a könnyítés végett gondoltam a vezérelt tubusra, mert el sem tudom képzelni, hogy mit kell csinálni akkor, ha kint vagyok a terepen és a cső már áll...Magyarul, fogalmam sincs, hogyan kezdenék hozzá.

Természetesen a nálam tapasztaltabbak ötleteit balgaság lenne figyelmen kívül hagynom, így minden hasznos, amit leírtok. Nem tervezem azt, hogy évente vásároljak újabb és újabb eszközöket, ezért szeretnék olyat venni, ami "mindenre jó", amire az én igényemhez kell. Persze jogos a felvetés, hogy egy ennyire kezdőnek minek 140 ezer forintos cső, miért nem éri be egy binokulárral?! Pont azért, mert nem akarok több lépcsőben több eszközért fizetni.

Az a Newton cső, amit itt javasoltatok, nagyon szimpatikus, most ennek olvasok utána, hogyan is működik, mire is használható, és legfőképp, hogyan.

A Stellariumot is letöltöttem, és csak ámultam, hogy mennyi dolog van az égen. :D Meg egyúttal megtanultam, hogy a Göncöl szekér az valójában a Nagy Medve farka. :D
Drazsé for president!
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2461
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mephi » 2014.10.11. 20:04

Victorius írta: Nem tervezem azt, hogy évente vásároljak újabb és újabb eszközöket, ezért szeretnék olyat venni, ami "mindenre jó", amire az én igényemhez kell.


Ezt senki nem tervezi, de hidd el, hogy most még nem tudod, hogy mi fog tetszeni az észlelésben.
Persze nem kell évente távcsövet vásárolni, de nem nagyon van olyan ismerősöm, aki csak egy távcsövet vett/csinált volna. A különböző észlelési területek különböző távcsöveket kívánnak, ezért célszerű kezdetnek egy olcsó és egyszerű műszert venni. Ha megszereted az eget és rendszeresen fogsz észlelni, majd akkor kell beruházni az "igazi" távcsőbe.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mephi 2014.10.12. 15:33-kor.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2014.10.11. 21:14

Victorius írta: Persze jogos a felvetés, hogy egy ennyire kezdőnek minek 140 ezer forintos cső, miért nem éri be egy binokulárral?! Pont azért, mert nem akarok több lépcsőben több eszközért fizetni.


Pont a binokulár az az eszköz, amit a későbbiekben sem pótol egyetlen nagyobb távcső....sőt, szinte "kötelező" kiegészítése a nagyobb műszereknek.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2648
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.10.11. 21:35

Victorius!

Jól kezded a dolgot, mert egy amatőrcsillagász fórumon kérdezel.

De a legjobb, amit tehetsz, hogy belenézel valahol egy csillagászati távcsőbe. Ha megírod, merre laksz, segítünk találni a közeledben valakit, akinél ezt megteheted.
Férfiember lévén autós hasonlatot mondok. Nem tudsz vezetni, soha nem ültél autóban, de a tévében nézed a Forma 1-et. Neked egy olyan Ferrari kell. Na abban biztos vagyok, hogy még elindítani sem tudnád, nemhogy megtapasztalni a vezetés élményét, viszont az első gázadás után halálfélelmed volna. Inkább vegyél elsőre egy Skodát, amin megtanulsz vezetni, és közben el tudod dönteni, hogy a sebesség mámora vonz inkább vagy a terepezés, vagy a ...
A távcsövekkel ez pontosan így van.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.11. 22:36

Vizi Péter írta:... Férfiember lévén autós hasonlatot mondok. ...


Jó példa! És találó.
Tetszik. :)

A binoklis korszakot én sem spórolnám el...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2014.10.12. 07:30

Jó reggelt, ismét köszönöm a hozzászólásokat, az autós hasonlat nekem is tetszik. :lol:

Kezdem belátni, hogy nem biztos, hogy egyből a 10. lépéssel kell az utat kezdeni, lehet, érdemes lenne az elsővel próbálkozni.

Rendben, jó diák leszek, megígérem, hogy kezdek egy binokulárral. Tudnátok segíteni ajánlásokkal, hogy mit érdemes megvenni?

http://www.makszutov.hu/termekek/osszes-binokular

Árban elmehetünk olyan 30 ezer forintig, de valami olyat ajánljatok, amivel azért látok is érdekes dolgokat odafent. :)
Ez nagyon tetszik, de tényleg ennyit kell rá várni? :(

Ez talán még jobb is?

Milyen objektumokat megfigyelni egy binokulárral? Gondolom a Holdat nagyon szépen, már az élmény lenne! A Napba nem tervezem belenézni. :) Tényleg érdekel, hogy egy binokulár mire képes, mert fogalmam sincs. :oops:

Köszönöm
Drazsé for president!
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Levente » 2014.10.12. 10:02

Victorius írta:Jó reggelt, ismét köszönöm a hozzászólásokat, az autós hasonlat nekem is tetszik. :lol:

Kezdem belátni, hogy nem biztos, hogy egyből a 10. lépéssel kell az utat kezdeni, lehet, érdemes lenne az elsővel próbálkozni.

Rendben, jó diák leszek, megígérem, hogy kezdek egy binokulárral. Tudnátok segíteni ajánlásokkal, hogy mit érdemes megvenni?

http://www.makszutov.hu/termekek/osszes-binokular

Árban elmehetünk olyan 30 ezer forintig, de valami olyat ajánljatok, amivel azért látok is érdekes dolgokat odafent. :)
Ez nagyon tetszik, de tényleg ennyit kell rá várni? :(

Ez talán még jobb is?

Milyen objektumokat megfigyelni egy binokulárral? Gondolom a Holdat nagyon szépen, már az élmény lenne! A Napba nem tervezem belenézni. :) Tényleg érdekel, hogy egy binokulár mire képes, mert fogalmam sincs. :oops:

Köszönöm

Szia!
Ha budapesti vagy nyugodtan menj be a távcsőboltba ott szívesen segítenek a választásban, és ki tudod próbálni a binoklikat személyesen. Ezt többet ér minden jótanácsnál! ;)
Levente
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.12. 11:42

Victorius írta:... Rendben, jó diák leszek, megígérem, hogy kezdek egy binokulárral. Tudnátok segíteni ajánlásokkal, hogy mit érdemes megvenni?...


Örülök, hogy elfogadod a többiek tanácsát; bölcs döntés.
Sokan fordulnak ide tapasztalatokért, azután nem fogadják meg, és csinálják a maguk feje után... De nem gond, mert így lehet olcsón jó állapotú, alig használt cuccokhoz jutni. :lol:

A binokli nem csak egy műszer (már ha minőségével kiérdemli ezt a definíciót...). De társ, jóbarát, amire mindig lehet számítani jusztírozgatás, periodikus hiba, meg minden egyéb baromság nélkül. A szemed meghosszabbítása... Előbb-utóbb úgy megszokod, hogy nélküle már ki sem mégy az éjszakai ég alá. Az én 7x50-es Zeiss-emet még egyetemistaként az NDK-s időkben vettem (1982-ben, jena-i gyártmány); mára a festék is kopik le róla, meg legénykoromban motorral is estem, amikor a csomagomban volt (e miatt a prizmákat újra be kellett állítani), de nem adnám el semmi pénzért! Rengeteg éjszakán át a gumimatracon hálózsákban hanyatt fekve fürkésztem az eget vele (nem ritkán mellettem barátnőkkel... ;) ), csodálatos élmény. Csak így tanulhatod meg igazán, hogy mi hol van az égen (persze kell majd egy laminált csillagtérkép is hozzá, piros fényű halovány lámpával). Ezt csak azért írtam le, hogy lásd: a binoklit az ember - jó esetben - egy életre veszi, ezért érdemes nem elkapkodni.

A választással kapcsolatban a legfontosabb, amit a magam részéről tanácsolhatok, hogy próbálj ki minél több típust és gyártmányt, mielőtt döntesz. Mások tanácsai orientálhatnak, hogy miket lehet érdemes megnézni, de kizárólag a saját szemedre támaszkodj a végleges kiválasztásnál!!!

Ugyanakkor a nappali teszt ún. "lószart" sem ér... Az a binokli, ami már az utca túloldalát is torzítva, a széleken elhúzva, vagy vignettálva mutatja, esélytelen az éjszakai használat során. Csak a tűszúrásnyi csillagok - főleg a látómező szélén - lehetnek elég kritikusak a leképezési hibák korrekt megmutatásához. Erre sokan azt szokták mondani, hogy nem a LM szélén kell az objektumokat nézegetni. Ez "nem kellően átgondolt" :mrgreen: vélemény. Az elhúzással a felületi fényesség is csökken a széleken (s ehhez jön még a vignettáció is, ha jelentős), azaz nem a csillagok lesznek ennek kárvallottjai (azok még elkenődve is elég fényesek - bár semmiképp sem esztétikusak...), hanem a kiterjedt mélyég-objektumok.

A korrektség kedvéért azonban tudni kell, hogy a faltól-falig éles és torzítatlan képet adó binoklik nagyon ritkák, és nagyon drágák. A "legolcsóbb", amivel érdemes lehet foglalkozni, pl. ez (100eFt körül):
http://www.astro-physics.com/index.htm?products/binoculars/70mm/pb105x70
De vannak még drágábbak is:
http://www.fujifilm.com/products/binoculars/

Én azt szoktam mondani, hogy nyilvánvalóan mindenkinek megvan a saját "munkapontja", amiből a maximális minőség/ár hányadost szeretné kihozni. Épp ezért én nem akarok konkrét tanácsot adni a típust és/vagy gyártót illetően; esetleg csak annyit, hogy nem feltétlenül a nagyobb a jobb. A cuccok 90%-a Kínában készül, és ezek 90%-a kalap szar. De érkezhetnek perfekt cuccok is Kínából, viszont ezeket személyesen ellenőrizni kell.

A nagyítást illetően szerintem a 10x-es a határ; azt még meg tudod tartani kézzel is többé-kevésbé remegés-mentesen, de a fölött már állvány kell hozzá. Vagy stabilizátoros cuccok között kell keresgélni, de az egy másik árkategória...

Ugyanakkor érdemes a volt szovjet, vagy mostani orosz binokulárokat is megnézni, mert optikailag nagyon közel állnak a perfekthez (a mechanikájuk - élességállítás és szemtávolság beállítás - viszont nem túl precíz...). Ha látatlanban kellene választani, akkor a legnagyobb bizalmam ezekhez lenne - szemben a kínai eldobhatós változatokkal.

Ha Levente ad éjszakai kipróbálásra binoklikat tesztelni (nem tudom, csak felvetem), akkor ezt használd ki (mert ez igen ritka sales-policy), és tőle válassz. Ha nem, akkor a neten is érdemes lehet bogarászni...


Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: krivan » 2014.10.12. 12:20

Victorius írta:Rendben, jó diák leszek, megígérem, hogy kezdek egy binokulárral. Tudnátok segíteni ajánlásokkal, hogy mit érdemes megvenni?


Én nem bántam meg a 10x50 kategóriát, de határeset kézből... 8x nagyítás talán kényelmesebb lenne.
Forgatható csillagtérkép (planiszféra) és/vagy Vizi Péter "Csillagatlasz kistávcsövekhez" könyve jó kiindulópont és jöhet a vadászat izgalma, hogy tudod is, mit és hol nézel.

Nagyob binoklival piszok szép a látvány, de állvány kell. Ha meg már állvány, akkor lehet, hogy kezdésnek jobban jársz egy kisebb távcsővel amihez kapsz okulárokat, variálhatsz a nagyítással, megtapasztalod a kipakolást, az észlelésre alkalmas időszakokat stb. és ha beleszeretsz, akkor vehetsz egy komolyabb műszert.
Budapesten Leventéék vagy a BTC biztos szívesen segít a választásban. Én megértelek, hogy távcsővel kezdenél, én is azzal kezdtem, de mint láthatod egy kicsivel (és megjegyzem, nem bántam meg).
Tibor
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.10.12. 12:38

Victorius írta:Rendben, jó diák leszek, megígérem, hogy kezdek egy binokulárral.


Üdv!

Már bocsánat, kedves barátaim, de én ezzel nem értek teljesen egyet.
Nekem a binokulár volt az utolsó műszer amit beszereztem. Most van három is, és egyértelmű , hogy kikerülhetetlen, de azért az is ember, aki nem ezzel kezdi. Ez a szamárlétra effektus nem tudom, mikor és hogyan égett a fejekbe, de rendesen ott van. Túl van fokozva ez az egész, az amatőr csillagászat elkezdése nincs szabályokhoz kötve. A távcsöveknek fizikája van, azt el lehet olvasni. Nekem kezdéskor egy binokulár egyáltalán nem elégítette volna ki az igényeimet, nem olyan látványra vágytam. Külső hatásra (belenéztem egy 20 centis távcsőbe) egy 15 centis F/6-os Newtonnal kezdtem, de csak azért, mert a 20-as megfizethetetlen lett volna. Soha nem bántam meg, ennek ellenére ma is tudom értékelni a kisebb távcsövek vizuális élményét, különösen a binokulárét.
Szerintem aki egy 150/1200-as Dobsonnal elkezdi, az nem fog csalódni. Minőségben és élményben megkapja évekre amire számított. Az objektumokat megtanulja térkép alapján egyre biztosabban megkeresni, és lenézi majd azokat, akik az M13-at csak gotoval találják meg.
A döntést mindenki maga hozza meg.
Kezdésnek rátukmálni valakit arra, hogy tízezreket költsön egy binoklira nem kis felelőtlenség. 25 ezerért vettem 4 éve egy Mizart kompletten, és azért az élmény közel sem ugyan az. A binokulárt egyébként is teljesen külön kellene kezelni, nem beolvasztani a kistávcsöves kategóriába.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”