Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.02.11. 22:03

Marosi1975 írta:
Samuel Gorham írta:Amcsüdv Mindenki!

Kérlek segítsetek, mert kezdenek idegesíteni a bizonytalanságaim...
Hosszas nyomozás és nézelődés után végül a 70/900-as refraktor mellett döntöttem kezdésnek, de a BTC-ben és a Makszutovban is EQ1-gyel adják. Sokan mondták és írták, hogy az kevés alá, inkább fektessek be egy EQ2-be. No most a kérdésem az lenne, hogy aki es. ilyen műszerrel dolgozik mik a tapasztalatok? Kezdőként elég lesz nekem a kissé zavaró remegés vagy vágjam bele a fejszémet egy EQ2-be?

R

Szia!
Az EQ-2-es tényleg jobb választás!

Ezzel az a gond, hogy a 70/900-as EQ-2-n nem lesz olcsóbb mint egy 80/900 EQ-2-n ....
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Levente » 2014.02.11. 22:39

Samuel Gorham írta:Amcsüdv Mindenki!

Kérlek segítsetek, mert kezdenek idegesíteni a bizonytalanságaim...
Hosszas nyomozás és nézelődés után végül a 70/900-as refraktor mellett döntöttem kezdésnek, de a BTC-ben és a Makszutovban is EQ1-gyel adják. Sokan mondták és írták, hogy az kevés alá, inkább fektessek be egy EQ2-be. No most a kérdésem az lenne, hogy aki es. ilyen műszerrel dolgozik mik a tapasztalatok? Kezdőként elég lesz nekem a kissé zavaró remegés vagy vágjam bele a fejszémet egy EQ2-be?

R


Üdv Roland!
Én a helyedben első távcsőnek inkább egy 70/500-ast vennék, AZ3 mechanikán ami sokkal stabilabb és az égbolton való tájékozódás is könnyebb vele a rövidebb fókusz miatt. Vagy gyűjtenék még hozzá és vennék egy 90/900-ast.
Levente
Samuel Gorham
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.09.21. 14:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Samuel Gorham » 2014.02.16. 16:30

Sziasztok!

Köszönöm mindenkinek a jó tanácsokat, de közben "összebizniszeltem" Jung Ervinnel (a szomszéd utcában :) ) egy 130/650-es Newtont. A műszer fantasztikus, egyelőre ugrálok örömömben, és szétvet az érdeklődés. Majd ha lenyugodott a lelki világom, belekezdek végre a komoly "projektekbe"!

Amcsüdv, Roland
zjoni
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2014.01.14. 22:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: zjoni » 2014.02.20. 00:26

Sziasztok!

Korábban már kérdeztem első távcső vásárlásával kapcsolatban. Akkor elzárkóztam newton távcső vásárlásától kollimáció, szállíthatóság, beüzemelési idő miatt (főleg).
Azonban lenne egy eladó Telescope Service (talán GSO?) 200/1200 dobson mindössze 30e Ft-ért ami felkeltette az érdeklődésemet (bár a minap lecsúsztam egy 130/650 EQ2-ről ugyanennyiért).
Visszaolvasgattam a fórumot és a tapasztaltabbak nem ajánlják ezt a méretet első csőnek, bár többen Írják általánosságban, hogy inkább dobsont javasolnak kezdésnek. Budapesten kertből észlelnék, szállítva max 1-2 alkalommal lenne (talán). Miért nem ajánljátok, mi lehet vele a gond?
-Konkrétan ezt a típust ismeri valaki? Mi a tapasztalat? (jusztírozhatóság, minőség, tükör fajta, stb.)
-Tök laikusként ha nappal nézem meg mire kellene figyelni, miből veszem észre az esetleges hibát. Illetve mik a szemmel látható külsérelmi illetve belenézve hibák amik kiszúrhatók és nem- vagy csak drágán javíthatók?
Annyit már sikerült kiderítenem, hogy a tükrök karcossága, jusztír csavarok rozsdásodása, kotyogása gond, de látható hiba. Dobson zsámoly forogjon. Betekintve torzításmentes képet kéne látni (persze ha jól kollimált).
Eladó szerint teljesen o.k. a cső, pár képet még átküld (ugyanis vidéken lehetne megtekinteni).

Előre is köszönöm a segítséget!
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.02.20. 07:38

Szia!

Én ugyan ilyen csövet vettem tavaly, és teljesen jó(130/650-et cseréltem le erre). Szerintem új korában egy jó minőségű távcsőnet számított. A 30 ezer jó ár, én kétszer ennyiért vettem(igaz hogy az enyém egy választott tubus volt, Strehl 96%). A hozzá járó Dobson zsámoly is tökéletesen végzi a dolgát, bár én már ráraktam egy EQ mechanikára. A 200/1000-es hez képest hosszabb a fókusza, tehát nem annyira finnyás az oklira sem, vagyis vizuális használatra talán még jobb is. Stabilak a gyári tükör tartói is, nem szokott elállítódni a kollimáció sem. A tükör minőségét szemrevételezéssel nem tudod nappal megállapítani, de szerintem legrosszabb esetben is diffrakció határolt az optika. Felületi sérülés lehetőleg ne legyen a tükrön, de ha nem elég gondosan takarították a tükröt és egy-két apró karc van rajta, az nem fog rontani a képen. Alapból is jó a cső, de néhány változtatással viszonylag olcsón tökéletesíthető. Én nem bántam meg hogy megvettem. Ha nem kell lecsapni a dologra, és ki szeretnél próbálni egy ilyet mielőtt döntenél, keress meg és összehozunk egy alkalmat amikor belekukkolhatsz az enyémbe.
leopard30
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.02.23. 23:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: leopard30 » 2014.02.23. 23:17

Üdv!

Egy powerseker 50 AZ tesco minőséggel kezdtem:D

Szeretnék most egy újat olyan 250 euroig! Egy hozzáértő segítségét kérném!
Milyet vegyek hogy a bolygókat is ki lehessen venni vele(szaturnusz gyűrű stb)
Inkább bolygók megfigyelésére használnám,ködök egyebek!
Segítségüket előre is megköszönném
(Típusok érdekelnének,amit önök ajánlanak)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.02.24. 12:23

90/900 lencsés nagyon jó távcső, sokkal többet mutat, mint az 50-esed. De 1 méter hosszú, van-e ennyi helyed? Cipelni lehet, de emeletről cuccolni vele már kicsit bajos.
Honnan észlelnél (város, falu, erkély, stb.)?
Year
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2012.04.10. 21:47

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Year » 2014.03.02. 07:10

Sziasztok. Eljött az idő,hogy végre távcsövet vegyek :) Lehetőségem lenne egy 150/1200 SkyWatcher megvételére. Mi a véleményetek erről a távcsőről?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.03.02. 10:11

Szerintem jól jársz vele. Én is egy Dobsonnal kezdtem. Csak lehetőleg próbáld ki csillagos ég alatt.
Year
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2012.04.10. 21:47

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Year » 2014.03.02. 10:47

Köszi! Ezek szerint ez nem olyan távcső ami végleg kiszolgálna?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”