Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Levente

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Levente » 2014.02.11. 22:39

Samuel Gorham írta:Amcsüdv Mindenki!

Kérlek segítsetek, mert kezdenek idegesíteni a bizonytalanságaim...
Hosszas nyomozás és nézelődés után végül a 70/900-as refraktor mellett döntöttem kezdésnek, de a BTC-ben és a Makszutovban is EQ1-gyel adják. Sokan mondták és írták, hogy az kevés alá, inkább fektessek be egy EQ2-be. No most a kérdésem az lenne, hogy aki es. ilyen műszerrel dolgozik mik a tapasztalatok? Kezdőként elég lesz nekem a kissé zavaró remegés vagy vágjam bele a fejszémet egy EQ2-be?

R

Üdv Roland!
Én a helyedben első távcsőnek inkább egy 70/500-ast vennék, AZ3 mechanikán ami sokkal stabilabb és az égbolton való tájékozódás is könnyebb vele a rövidebb fókusz miatt. Vagy gyűjtenék még hozzá és vennék egy 90/900-ast.
Levente
Samuel Gorham

Hozzászólás Szerző: Samuel Gorham » 2014.02.16. 16:30

Sziasztok!

Köszönöm mindenkinek a jó tanácsokat, de közben "összebizniszeltem" Jung Ervinnel (a szomszéd utcában :) ) egy 130/650-es Newtont. A műszer fantasztikus, egyelőre ugrálok örömömben, és szétvet az érdeklődés. Majd ha lenyugodott a lelki világom, belekezdek végre a komoly "projektekbe"!

Amcsüdv, Roland
zjoni

Hozzászólás Szerző: zjoni » 2014.02.20. 00:26

Sziasztok!

Korábban már kérdeztem első távcső vásárlásával kapcsolatban. Akkor elzárkóztam newton távcső vásárlásától kollimáció, szállíthatóság, beüzemelési idő miatt (főleg).
Azonban lenne egy eladó Telescope Service (talán GSO?) 200/1200 dobson mindössze 30e Ft-ért ami felkeltette az érdeklődésemet (bár a minap lecsúsztam egy 130/650 EQ2-ről ugyanennyiért).
Visszaolvasgattam a fórumot és a tapasztaltabbak nem ajánlják ezt a méretet első csőnek, bár többen Írják általánosságban, hogy inkább dobsont javasolnak kezdésnek. Budapesten kertből észlelnék, szállítva max 1-2 alkalommal lenne (talán). Miért nem ajánljátok, mi lehet vele a gond?
-Konkrétan ezt a típust ismeri valaki? Mi a tapasztalat? (jusztírozhatóság, minőség, tükör fajta, stb.)
-Tök laikusként ha nappal nézem meg mire kellene figyelni, miből veszem észre az esetleges hibát. Illetve mik a szemmel látható külsérelmi illetve belenézve hibák amik kiszúrhatók és nem- vagy csak drágán javíthatók?
Annyit már sikerült kiderítenem, hogy a tükrök karcossága, jusztír csavarok rozsdásodása, kotyogása gond, de látható hiba. Dobson zsámoly forogjon. Betekintve torzításmentes képet kéne látni (persze ha jól kollimált).
Eladó szerint teljesen o.k. a cső, pár képet még átküld (ugyanis vidéken lehetne megtekinteni).

Előre is köszönöm a segítséget!
Zsolti82

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.02.20. 07:38

Szia!

Én ugyan ilyen csövet vettem tavaly, és teljesen jó(130/650-et cseréltem le erre). Szerintem új korában egy jó minőségű távcsőnet számított. A 30 ezer jó ár, én kétszer ennyiért vettem(igaz hogy az enyém egy választott tubus volt, Strehl 96%). A hozzá járó Dobson zsámoly is tökéletesen végzi a dolgát, bár én már ráraktam egy EQ mechanikára. A 200/1000-es hez képest hosszabb a fókusza, tehát nem annyira finnyás az oklira sem, vagyis vizuális használatra talán még jobb is. Stabilak a gyári tükör tartói is, nem szokott elállítódni a kollimáció sem. A tükör minőségét szemrevételezéssel nem tudod nappal megállapítani, de szerintem legrosszabb esetben is diffrakció határolt az optika. Felületi sérülés lehetőleg ne legyen a tükrön, de ha nem elég gondosan takarították a tükröt és egy-két apró karc van rajta, az nem fog rontani a képen. Alapból is jó a cső, de néhány változtatással viszonylag olcsón tökéletesíthető. Én nem bántam meg hogy megvettem. Ha nem kell lecsapni a dologra, és ki szeretnél próbálni egy ilyet mielőtt döntenél, keress meg és összehozunk egy alkalmat amikor belekukkolhatsz az enyémbe.
leopard30

Hozzászólás Szerző: leopard30 » 2014.02.23. 23:17

Üdv!

Egy powerseker 50 AZ tesco minőséggel kezdtem:D

Szeretnék most egy újat olyan 250 euroig! Egy hozzáértő segítségét kérném!
Milyet vegyek hogy a bolygókat is ki lehessen venni vele(szaturnusz gyűrű stb)
Inkább bolygók megfigyelésére használnám,ködök egyebek!
Segítségüket előre is megköszönném
(Típusok érdekelnének,amit önök ajánlanak)
Vizi Péter

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.02.24. 12:23

90/900 lencsés nagyon jó távcső, sokkal többet mutat, mint az 50-esed. De 1 méter hosszú, van-e ennyi helyed? Cipelni lehet, de emeletről cuccolni vele már kicsit bajos.
Honnan észlelnél (város, falu, erkély, stb.)?
Year

Hozzászólás Szerző: Year » 2014.03.02. 07:10

Sziasztok. Eljött az idő,hogy végre távcsövet vegyek :) Lehetőségem lenne egy 150/1200 SkyWatcher megvételére. Mi a véleményetek erről a távcsőről?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
SzZoli

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.03.02. 10:11

Szerintem jól jársz vele. Én is egy Dobsonnal kezdtem. Csak lehetőleg próbáld ki csillagos ég alatt.
Year

Hozzászólás Szerző: Year » 2014.03.02. 10:47

Köszi! Ezek szerint ez nem olyan távcső ami végleg kiszolgálna?
SzZoli

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.03.03. 10:16

Azért még figyelj oda még pár szempontra, amit nem említettem. Milyen eged van? Azaz fényszennyezett városi, vagy sötét falusi? Előbbi esetben csak akkor látsz sokat, ha messzire kitelepülsz a fényszennyező városból! Tudod cipelni ezt a szerkezetet? Vagy vidéken laksz, és elég kitenni a teraszra?
Year írta:Köszi! Ezek szerint ez nem olyan távcső ami végleg kiszolgálna?

Sokáig kiszolgálhat, aztán - pár év múlva - biztos megjön az étvágyad valami másra, pl. ha bolygózni szeretnél, egy akromátra, ha mélyegezni, egy még nagyobb Newtonra, ha fotózni, egy EQ állványra. De ha nincsenek ilyen vágyaid, ez sokáig megfelelhet.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”