Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.09.24. 21:49

Azért mondj egy összeghatárt, és akkor megmondjuk, annyiért kb. mit láthatsz a Holdon. Különben marad az előttem szóló javaslata.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.09.24. 23:27

Vizi Péter írta:Azért mondj egy összeghatárt, és akkor megmondjuk, annyiért kb. mit láthatsz a Holdon. Különben marad az előttem szóló javaslata.

Hmmmm, szerintem csak szivat a kérdező. Nézd meg a nickjét. Az is sokat elárul: "Az ár nem lényeg de ó lenne ha a legolcsóbbat kapnám meg árban ami kielégíti az igényemet!" Ár nem lényeg, de olcsó legyen ...
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2013.09.27. 15:37

TeeRPaaK írta:Üdv mindenkinek!

Szeretnék vásárolni egy űrkémlelő de főképpen hold figyelő berendezést! Ehhez kérném a segítséget! Az ár nem lényeg de ó lenne ha a legolcsóbbat kapnám meg árban ami kielégíti az igényemet!
Az igény egyszerű: A hold közvetlen felszínét akarom látni úgy hogy ha ott állna egy ember azt is lássam ahogy integet! Nah egy ilyen minőségű távcsőre van szükségem! Aki tud kérem segitsen a tipus megtalálásában és mondja meg az árát! Köszönöm


Gyűjts holdkompra, látogass el a Holdra, de ne siess vissza. Vigyél magaddal valakit, hogy lásd, ha integetnek neked.

OFF
Megértem, ha az emberek nincsenek tisztában egy csillagászati távcső teljesítményével. De ha a Holdat kavicsról-kavicsra tudnánk vizsgálni a Földről, akkor minek kellene az a sok komp, szonda, műhold, űrtávcső meg miegymás?
Inkább segíts minthogy kötözködj.
nagyveres
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.09.28. 07:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: nagyveres » 2013.09.28. 07:35

Tiszteletem!

Abszolút kezdőként szükségem lenne egy jó távcsőre max. 200.000 forintig.
Nem a legegyszerűbbet akarom, mert - ha tényleg tetszik a dolog - nem szeretném 2 évente "kinőni" a távcsövemet.

Most elsősorban ebben kérek tanácsot: SkyWatcher, Makszutov, Celestron legyen? Vagy más?

Köszönöm

Veres Gábor
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.09.28. 10:13

nagyveres írta:Tiszteletem!

Abszolút kezdőként szükségem lenne egy jó távcsőre max. 200.000 forintig.
Nem a legegyszerűbbet akarom, mert - ha tényleg tetszik a dolog - nem szeretném 2 évente "kinőni" a távcsövemet.

Most elsősorban ebben kérek tanácsot: SkyWatcher, Makszutov, Celestron legyen? Vagy más?

Köszönöm

Veres Gábor


Kedves Gábor!
A Skywatcher és a Celestron távcsőmárkák, a Makszutov pedig az egyik távcsőbolt ahol ezeket forgalmazzák, és egyben egy cassegrain tipusú távcső neve is.
Azt javaslom távcsővásárlás előtt olvassa el a Makszutov vagy BTC oldalán található kezdőknek szóló cikkeket, hogy tisztába legyen az alapfogalmakkal az egyes távcsőtípusok előnyeivel hátrányaival. Ajánlom továbbá Vizi Péter Csillagatlasz kistávcsövekhez című könyvét ami rengeteg hasznos infót tartalmaz a távcsövekről és segít eligazodni az égbolton.
Levente
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.09.28. 10:27

a Makszutov pedig az egyik távcsőbolt ... egyben egy cassegrain tipusú távcső neve is.

Megjegyzem, Makszutov egy távcsőkészítő mester volt, és az általa konstruált típust róla nevezték el (a korrekciós lencséjét találta ki). A Makszutov-Cassegrain távcső egyszerre Makszutov és Cassegrain is :) De van pl. Makszutov-Newton rendszer is (Newton távcső Makszutov korrekciós lencsével).

L.: Makszutov-Cassegrain távcsövek:
http://makszutov.hu/termekek/makszutov- ... ain-tavcso
http://tavcso.hu/?o=termek&id=119
nagyveres
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.09.28. 07:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: nagyveres » 2013.09.28. 11:06

Hú, asszem előbb még tanulmányozom a témát, mielőtt vásárolok.
Van kerülendő márka, úgy értem ami látszólag csilivili parasztvakitó, valójában gagyi?
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.09.28. 11:34

Van. De ha betarjuk a legegyszerűbb szabályt, hogy távcsövet TÁVCSŐBOLT-ban veszünk, akkor
nem kell attól tartani, hogy szemetet veszünk drágán.

Távcsövet ugyanis TESCO-ban is árulnak.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.09.28. 11:41

Vannak kerülendő márkák, nekem a Soligor jut az eszembe, amiről itt a fórumon sokakat lebeszéltek. Igazán gagyi a két nagy Bp-i távcsőboltban nincs.

Az említett SkyWatcher, Celestron márkák ugyanannak az optikai gyárnak a termékeiből építkeznek. Ezek messze nem csúcsminőségek, de elfogadható kompromisszum, jó középkategória, amit sok hazai (és külföldi) amatőr használ, közöttük én is.

De fontos kérdés, mit akarsz főleg megfigyelni. Mély-ég: minél nagyobb átmérőjű, ezért tükrös távcső. Bolygók: hosszabb fókuszú lencsés, ha van pénzed rá, apo, ha kompromisszumot kötsz, akromát. Ha fotózni is szeretnél, drágább mechanikára lesz szükséged.

És ez még csak a kérdések kezdete :)

ha betarjuk a legegyszerűbb szabályt, hogy távcsövet TÁVCSŐBOLT-ban veszünk

Létezik bazár is. Itt is jó dolgokhoz lehet hozzájutni, alacsonyabb áron. Persze, - főleg kezdőként - lehet, jobb megmaradni a boltoknál.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2013.09.28. 14:52

SzZoli írta:De fontos kérdés, mit akarsz főleg megfigyelni. Mély-ég: minél nagyobb átmérőjű, ezért tükrös távcső. Bolygók: hosszabb fókuszú lencsés, ha van pénzed rá, apo, ha kompromisszumot kötsz, akromát. Ha fotózni is szeretnél, drágább mechanikára lesz szükséged.

ha betarjuk a legegyszerűbb szabályt, hogy távcsövet TÁVCSŐBOLT-ban veszünk

Létezik bazár is. Itt is jó dolgokhoz lehet hozzájutni, alacsonyabb áron. Persze, - főleg kezdőként - lehet, jobb megmaradni a boltoknál.


Az első bekezdés kapcsán annyit azért megjegyeznék (de tényleg nem kötözködésből), hogy persze mély-égre az átmérő győz, ha a halvány objektumokat vizsgáljuk, de pl. egy 102/500-as akromát is tud olyat mutatni (látómezeje miatt) mély-égen amit pl. egy 300/1500-as Dobson nem. Bolygózni valóban kiváló egy pl. 120/1000-es akromát vagy egy 100-as APO, de egy 20 cm-es Newton tükrös távcső ezeknél is több részletet megmutat nyugodt égbolton, ha lehűlt az optika és megfelelően kollimált a műszer. Ráadásul még a tubus is olcsóbb.

Ami még szerintem fontos: mekkora a felszerelés mérete, súlya és milyen a karbantartási igénye. Egy távcső állvánnyal együtt akkora is lehet "mint egy ember" aki cipeli, ha nem nagyobb. A súly 10-15kg-tól nagyobb műszerek esetében 30-40kg vagy még több is lehet. A tisztítás, az optika elrázódása, kollimáció, színi hiba, kómahiba... és egyéb nyalánkságok még csak ezután jönnek.

Nagyon hasznos tanács, hogy mindenképp távcsőbolthoz fordulj ez ügyben és ha lehet szeméylesen nézd meg, emeld meg a műszert, hogy tudod e vállalni hosszú távon. Ha nagyobb pénzügyi kiadást tervezel, látogass el a Polarisba és nézz bele egy több millás műszerbe, hogy meggondolhasd, kiadsz e 200k-t egy távcsőért, vagy nem is olyan ez az amatőrcsillagászat mint amilyennek gondoltad...
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”