Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.08.01. 21:10

Vizi Péter írta:A többit majd Tarjánban megvitatjuk ;)


Az időjárás kedvezően alakul hozzá, így hosszú éjszakáknak nézünk elébe. :)
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.08.01. 23:06

kisbalna írta:egyébként más márkákkal mi a helyzet?


A többiek már említették, hogy "távcsövet a távcsőboltból", a két népszerű távcsőbolt kezdőknek való kínálata:

http://makszutov.hu/termekek/akromatikus-lencses-tavcso
http://www.tavcso.hu/?o=termek&id=47

A 70/500 egy méltán népszerű kistávcső. Ha beválik, akkor a gyári okulároldali tartozékokat érdemes jobbakra cserélni (zenittükör, fókusznyújtó /"Barlow"/, okulárok) , mert ezek a leggyengébb láncszemek az összeállításban. Én egy 70/700-zal kezdtem, ma is megvan, mint expedíciós és bemutatós műszer.
Én sem javaslok tükrös távcsövet kezdő műszernek, 20 centis Dobsont meg főleg nem. Egy kis 7 centis refraktor agyonüthetetlen és mindig bevetésre kész, télen sem kerül órákba, amíg lehűl. Naprendszer határain belül is akad elég látnivaló, amihez egy ilyen kis távcsővel is "elérhető szórakozás a fapados űrutazás". Távolabb a fényesebb mélyég objektumok, elsősorban nyílt- és gömbhalmazok, érdekes, színes kettősök jelentenek célpontot. A galaxisok, ködök a távcsőben szürkében látszanak, mert annyira halványak, hogy a szemünknek csak a fényérzékelő pálcikái érzékelik, a színlátásért felelős csapok ingerküszöbét nem éri el az intenzitás, tehát ezeknél az objektumoknál nem olyan látványra kell számítani, mint a sziporkázó színekben tündöklő mélyég fotók alapján várná az ember. Szépek és érdekesek, már a megtalálásuk is öröm. :)
kisbalna
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.08.01. 09:37

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kisbalna » 2013.08.02. 09:28

Érdemes volt a talált dolgaimat itt megosztani :) köszönöm a válaszokat!
kisbalna
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.08.01. 09:37

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kisbalna » 2013.08.02. 09:33

Egyébként nem tudom lehet már kérdeztem) de ezzel mi a helyzet: 76/900 (LUNA-76) SkyWatcher Newton EQ1 mechanikán, 6x24 kereső, Barium20 (45x) és Barium10 (90x) okulár 27.000ft-ért? Ez sem ér fel a 70/500-as verzióhoz?
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.08.02. 09:55

Sajnos nem. Mivel ez nem lencsés, hanem tükrös távcső, így az átmérője (76mm) nem egyenértékű
a lencsés távcső átmérőjével (70mm) hanem sokkal kevesebb, mert van benne egy második tükör (segédtükör) és ez kitakar belőle egy részt. Ez a Luna egy kb. 60mm-es (vagy kisebb) lencsés távcső képességével ér fel.

A másik ,hogy az EQ mechanika elsőre picit bonyolultabb lehet egy kezdőnek, mert
pólusra kel vele állni és nem X-Y tengelyben mozog, mint egy fényképezőgép állványa, hanem
pólus körül forog, meg rá merőlegesen. Használata némi tapasztalato igényel.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.08.02. 10:20

Én nem beszélném le a kezdőket sem az EQ mechanikákról. Csak a legelő pillanatban okozhat meglepetést, hogy jé, itt hogyan állnak a tengelyek. Aztán sokkal egyszerűbb lesz neki egy tengelyen állítani az objektumot, hogy ne menjen ki a képből.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.08.02. 10:34

NEM! Egy laikus érdeklődőnek, aki csak a Holdat meg a Szaturnuszt akarja megnézni gyönyörködésből, kemény dió a parallaktikus állvány. Ezért sokan azimutálisra döntik, mert nem is értik, de ha megértik, akkor sem fogadják be az EQ-k csillagászati praktikusságát. És itt a dolog nyitja: aki nem amatőrcsillagász habitussal vág neki az égnek, hanem abszolút kívülállóként, a szó jó értelmében vett laikusként, az nem fogja szeretni és használni sem az EQ mechanikát. Nem is érdekli. Őt a Hold kráterei érdeklik, meg a jobbra-balra, fel-le. Nincs is ezzel semmi baj.
Ismét leírom: ez nekem nagyon sokszoros tapasztalat.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.08.02. 11:12

Teljesen egyet értek Péterrel.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.08.02. 13:21

Vizi Péter írta:NEM! Egy laikus érdeklődőnek, aki csak a Holdat meg a Szaturnuszt akarja megnézni gyönyörködésből, kemény dió a parallaktikus állvány. Ezért sokan azimutálisra döntik, mert nem is értik, de ha megértik, akkor sem fogadják be az EQ-k csillagászati praktikusságát. És itt a dolog nyitja: aki nem amatőrcsillagász habitussal vág neki az égnek, hanem abszolút kívülállóként, a szó jó értelmében vett laikusként, az nem fogja szeretni és használni sem az EQ mechanikát. Nem is érdekli. Őt a Hold kráterei érdeklik, meg a jobbra-balra, fel-le. Nincs is ezzel semmi baj.
Ismét leírom: ez nekem nagyon sokszoros tapasztalat.

Ebben van igazság, de ehhez kell egy JÓ azimutális állvány ami egyszerűen mozgatható fel/le - jobbra/balra. Egy AZ-2 azért nem biztos hogy ilyen. Ráadásul nagy nagyításon ahol az ember a Holdat, bolygókat nézi (nézné) nem mindegy, hogy milyen gyakran kell az objektum után állítani. Ha nem jó az állvány könnyen túl mozditja az ember, lekókad a tubus stb. Egy olcsó EQ állvány pedig finommozgatással szépen állítható - tudom, hogy elsőre macerásabbnak tűnik, de szerintem ha az ember megtanulja ég és föld a különbség kényelem téren az EQ javára.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.08.04. 22:22

Van köztes megoldás is: AZ állvány finommozgatással (mármint végtelenített finommozgatással) csak az egy kicsit drágább.

Másik lehetőség egy stabil fotoállványra szerelt Triton AZ fej, ami ugyanúgy finommozgatással rendelkezik. A 70/420-as ED-t simán elbírja, nagyobb csővel nem próbáltam.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”