Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: hanee » 2013.03.15. 19:56

mikolat írta:Mindenkinek köszönöm az eddigi tanácsokat!

"Erkélyről viszont inkább csak fényes objektumokat - azt se túl nagy nagyítással - fogsz tudni észlelni. "

Igen, ezzel nagyjából tisztában vagyok, de hát a hely az ugye adott.

Viszont akkor lehet, hogy mégsem érdemes egy ilyen "komolyabb" műszerbe beruházni, "erkélytávcsőnek" a 15x50-es binokulárom mellé elég lenne egy 70/500-as vagy 80/400-as kisrefraktor max. kb. 80 szoros nagyításig?


Én ezzel vitatkoznék... Én elég sokat észlelek egy budapesti erkélyről, lesd meg a blogomat, fent van az összes észlelésem.

Judit
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2013.03.15. 20:01

mikolat írta:Mindenkinek köszönöm az eddigi tanácsokat!

"Erkélyről viszont inkább csak fényes objektumokat - azt se túl nagy nagyítással - fogsz tudni észlelni. "

Igen, ezzel nagyjából tisztában vagyok, de hát a hely az ugye adott.

Viszont akkor lehet, hogy mégsem érdemes egy ilyen "komolyabb" műszerbe beruházni, "erkélytávcsőnek" a 15x50-es binokulárom mellé elég lenne egy 70/500-as vagy 80/400-as kisrefraktor max. kb. 80 szoros nagyításig?


Erre azért nehéz válaszolni, mert nem könnyű megmondani, hogy egy binokulár mellett mi válik be erkélytávcsőnek. A kisebb műszert (egy 80/400 vagy 90Makszutov, esetleg 114/500) arra az esetre ajánlom, ha nagyobb kedvvel és hosszabban tartó lelkesedéssel mászod meg vele a 4 emeletet, mert azt könnyebb levinni egy jó sötét helyre mint a 130-ast.

Ha mindenképp maradsz az erkélyen és nem cipekedsz le, akkor kis nagyításokkal a 130/650 az előbb felsorolt kistávcsöveknél többet mutat meg. Sajnos a kicsikre is vonatkozik, hogy nem használhatóak ki maximálisan egy épület tövéből...
Inkább segíts minthogy kötözködj.
mikolat
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.12.27. 10:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mikolat » 2013.03.15. 20:52

hanee írta:
mikolat írta:Mindenkinek köszönöm az eddigi tanácsokat!

"Erkélyről viszont inkább csak fényes objektumokat - azt se túl nagy nagyítással - fogsz tudni észlelni. "

Igen, ezzel nagyjából tisztában vagyok, de hát a hely az ugye adott.

Viszont akkor lehet, hogy mégsem érdemes egy ilyen "komolyabb" műszerbe beruházni, "erkélytávcsőnek" a 15x50-es binokulárom mellé elég lenne egy 70/500-as vagy 80/400-as kisrefraktor max. kb. 80 szoros nagyításig?


Én ezzel vitatkoznék... Én elég sokat észlelek egy budapesti erkélyről, lesd meg a blogomat, fent van az összes észlelésem.

Judit


Kedves Judit!

Nagyszerű a blogod, gyönyörű rajzaid vannak, ez végleg meggyőzött a 130/650-es műszerrel kapcsolatban.

Nem várok én el a képeskönyvekben megjelenő fotókhoz hasonló látványt amúgy sem :D

Egy kis 6,5 cm-es Newtonom volt régebben, ugyanerről az erkélyről észleltem vele Messier-objektumokat is (M3, M13, M27, M31, M42, 43, M81, M82, kis ködös paca, de nagy élmény volt becsekészni őket :D ). E helyett lenne most egy komolyabb műszer.


Az okulárok kapcsán:
hallgatok a tanácsokra és megtartom a Báriumokat, veszek hozzá egy Planetaryt, később meg majd egy minőségi nagylátószögűt.

Évente párszor lehetőségem lenne egy ismerős városon kívüli üdülőjébe kitelepülnöm is, ez a 130/650-es műszer azt hiszem még belefér a hordozhatóság fogalmába alkalmanként kocsival.
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.03.15. 22:41

A világért sem akarnálak lebeszélni a 130/650-ről. Meg az erkélyről való észlelésről sem. Amire viszont bíztatni szeretnélek, hogy alkalomadtán nézd meg a már észlelt objektumokat egy közeli sötétebb helyről is. Hátha rákapsz az ízére. :twisted: Én is gyakran binoklizok vagy észlelek a kertből, de ha csak lehet, bepakolok a kocsiba és vezetek 20km-t +1 határmagnitúdóért :D
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.03.15. 23:04

hanee írta:Én elég sokat észlelek egy budapesti erkélyről...

Perszehogy akár többszáz objektumot le lehet vadászni erkélyről, ezzel maximálisan egyetértek. Viszont mélyégnél nem jönnek elő a finom részletek a fényszennyezettség miatt, bolygóknál, Holdnál meg a turbolencia miatt. Pl ha jó az ég, óriási a különbség, ha 3-4 méterre a háztól áll a távcsövem, vagy 20-30 méterre. És nem a ház irányába észlelve, hanem az ellenkezőbe. Sose hittem volna el, ha nem saját magam tapasztalom.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: hanee » 2013.03.15. 23:32

Libor írta:
hanee írta:Én elég sokat észlelek egy budapesti erkélyről...

Perszehogy akár többszáz objektumot le lehet vadászni erkélyről, ezzel maximálisan egyetértek. Viszont mélyégnél nem jönnek elő a finom részletek a fényszennyezettség miatt, bolygóknál, Holdnál meg a turbolencia miatt. Pl ha jó az ég, óriási a különbség, ha 3-4 méterre a háztól áll a távcsövem, vagy 20-30 méterre. És nem a ház irányába észlelve, hanem az ellenkezőbe. Sose hittem volna el, ha nem saját magam tapasztalom.


Szia!

Tudom én hogy ez így van, szoktam időnként a Bakonyból észlelni. Mindössze arra reagáltam, hogy nagy lendülettel próbáltátok szegényt lebeszélni arról, hogy az erkélyről észleljen. Sajnos nem mindenki tudja elvinni X km-re a távcsövet, pl. nekem sincs autóm, kizárólag ez az oka annak, hogy itthonról, az erkélyről szoktam észlelni. Azért ez is eléggé élvezhető és a lényeg végsősoron az, hogy csináljuk, minél többet 8-)

Judit
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2013.03.16. 13:24

Megint az a helyzet, hogy mindenkinek igaza van. :) Végeredményben minden az embertől függ. Nem a távcsőtől vagy az ég állapotától. Lelkes erkélytávcsövezők serege létezik (én is az vagyok időnként) akinek rengeteg örömet okoz amit lát. És rengeteg emberrel kell zöld ágra vergődni, aki nem érti miért nem tudnak Jupitert nézni a nappaliból, teraszról, autóból, tetőtéri ablakból, hálószobából! (ilyen igény is volt már).

A tanácsommal csak biztosra akartam menni. Sötét ég alól, ahol világít a Tejút, bármilyen pici távcső élvezhető képet ad. Én is anno egy 2.5x24 orosz színházi binoklival kezdtem újra a csillagászkodást. ;)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2013.03.16. 16:38

Szia Mikolat!

Hanne-t, és az erkélytávcsövezőket erősítve, íme az albumom a rajzaimmal, ezek (egy kivételével) az alap 10mm-es Barium oklival készültek, egy 80/900-as SW rafraktoron át, kézivezetésű EQ2 mechanikával. (tiszta űrhajó élmény) :D ( lentebbi linkeken a Szatunusz, és a Taurus Littrow, egy orthóval)

http://www.csillagvaros.hu/index.php/galeria/kepek/Csillagos%20Pisti/album?albumid=942
http://1.1.1.1/bmi/3.bp.blogspot.com/-ol18ZxJpQSo/UNcjmh0S-lI/AAAAAAAAAkg/Q0wpReH6f6I/s400/jkjkjkj.png-1ghhhhhhhhhhhhhh.png
http://lh5.ggpht.com/-kc23cY5JR6E/TfO1XonTLTI/AAAAAAAAALM/xyXOe4VxRKc/zrtn_002n2be02089_tn.jpg?imgmax=640
http://lh3.ggpht.com/-YLaxTV9Jgw8/Tj73aJ9QJDI/AAAAAAAAATw/XaGSnQfrgEQ/zrtn_003p6b930c6_tn.jpg?imgmax=640 ezzel csak annyit szerettem volna bemutatni, hogy alap okulárral is lehet komoly észleléseket végezni :) én speciel kellemesen csalódtam a Bariumokban. Egyébként ha már le kellene tennem a voksomat okulárok mellett, akkor orthoszkópikusok előnyben, egész pontosan a japán gyártmányok mellett.

Tiszta egeket!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Csillagos Pisti 2013.03.17. 16:51-kor.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
EmThor
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2012.07.07. 16:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: EmThor » 2013.03.16. 16:44

Köszönöm Leventééknek a barátságos kiszolgálást, és Nektek is a sok segítséget!
Most már csak egy tiszta egű éjszakára vágyom! :lol:

Kép
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2013.03.16. 19:54

Sziasztok!

Örs vezér tere. Második emelet. Ennél rosszabb észlelési hely nem létezhet... A negyedik emeletig felérő utcai lámpákból pontosan a szemembe világít hét darab nátrium lámpa x millió lux-al, így sötét adaptáció nincs, igaz piros színű lámpa sem kell, mert olvasni lehet... Az egész épület folyamatosan nagyon finoman remeg, persze a távcső is, ezen felül a fal közelsége miatt állandó turbolencia + miegymás. Mégis összejön évi 60-70 napészlelés, bolygós webcamozás, Hold és kettősök észlelése. Ennyi.

index.jpg


Szóval fel a fejjel! Jó észlelést!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára acz71 2013.03.29. 11:48-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”