Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
ezrrl
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2013.03.13. 00:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ezrrl » 2013.03.14. 17:54

Nagyon köszönöm jó tanácsod!
mikolat
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.12.27. 10:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mikolat » 2013.03.15. 15:27

Hosszas töprengés, olvasgatás után azt hiszem az alábbi távcső megvásárlása mellet fogok dönteni:

130/650 Newton + Eq2

Vidéki nagyváros, külvárosi társasház negyedik emeleti erkélyéről használnám, ez méretében, kezelhetőségében, sokoldalúságában megfelelő kompromisszumnak tűnik, és árban is jóval kedvezőbb, mint az a 127/1500-as MC, amin elég sokáig gondolkoztam, továbbá annál sokkal univerzálisabban is felhasználható.

Mivel kedvezőbb az ár, ezért a széria Bárium-okulárok nélkül venném, helyettük vásárolnék két jobb minőségű okulárt + egy Barlowot, így kezdetnek négyféle különböző nagyítással tudnám használni a távcsövet.

Ebben szeretnék tanácsot kérni tőletek: milyen 2 db okulárt ajánlanátok ehhez a műszerhez és melyik Barlow-lencsét vennétek meg hozzá?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.03.15. 16:37

mikolat írta:Mivel kedvezőbb az ár, ezért a széria Bárium-okulárok nélkül venném, helyettük vásárolnék két jobb minőségű okulárt + egy Barlowot, így kezdetnek négyféle különböző nagyítással tudnám használni a távcsövet.

Ebben szeretnék tanácsot kérni tőletek: milyen 2 db okulárt ajánlanátok ehhez a műszerhez és melyik Barlow-lencsét vennétek meg hozzá?


Üdv:
Okulárból nagy a választék, bőven válogathatsz az anyagi lehetőségeiden belül. Mindenképpen kellene egy 20-25mm-es nagyobb látómezővel rendelkező és egy kisebb 5-6 mm fókuszú okulár.
Én nem titkolom, hogy barlow ellenző vagyok, de láttam már olyat, aminek nagyon jó a leképezése.
Ez TV márkájú volt, valamint az utolérhetetlen, (ár-értékben) és már elérhetetlen Orion shorty plus.

http://www.makszutov.hu/barlow/orion_barlow_2xapo
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.03.15. 18:10

mikolat írta:Hosszas töprengés, olvasgatás után azt hiszem az alábbi távcső megvásárlása mellet fogok dönteni:

130/650 Newton + Eq2

Vidéki nagyváros, külvárosi társasház negyedik emeleti erkélyéről használnám, ez méretében, kezelhetőségében, sokoldalúságában megfelelő kompromisszumnak tűnik, és árban is jóval kedvezőbb, mint az a 127/1500-as MC, amin elég sokáig gondolkoztam, továbbá annál sokkal univerzálisabban is felhasználható.

Mivel kedvezőbb az ár, ezért a széria Bárium-okulárok nélkül venném, helyettük vásárolnék két jobb minőségű okulárt + egy Barlowot, így kezdetnek négyféle különböző nagyítással tudnám használni a távcsövet.

Ebben szeretnék tanácsot kérni tőletek: milyen 2 db okulárt ajánlanátok ehhez a műszerhez és melyik Barlow-lencsét vennétek meg hozzá?


Üdv.
Az okulárokon szerintem nem érdemes spórolni.
Mivel én sem vagyok barlow párti a 130/650-hez kezdésnek inkább három jóminőségű okulárt vennék.
Egy 20mm-es nagylátószögűt(32,5X), egy 7mm-es(93X) és egy 4mm-es(162,5X) planetaryt.
Ezekkel a nagyításokkal már szinte mindent meg tudsz nézni, és sokkal szebb lesz a kép mint barlow-val.
Levente
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.15. 18:36

Sziasztok!
Levente írta:Ezekkel a nagyításokkal már szinte mindent meg tudsz nézni, és sokkal szebb lesz a kép mint barlow-val.


Azért ez az álláspont megfontolandó, még akkor is, ha plusz optikai elemként tekintünk a nyújtást végző lencsére. A rövid fókuszú okárok egy része is barlow-val szerelt, különálló tagként pedig nem mindegy, hogy pontosan milyen lencséről van szó. Ráadásul a teljesítmény az objektív fényerejétől is függ. Ne általánosítsunk! :)
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2013.03.15. 18:44

Üdv,
Jó tanácsokat adtak a csillagásztársak, érdemes megfogadni. A Planetary jó okulár, kényelmes, nem is túl drága és szép a képe. A Barlow lencsét ha csak lehet, hagyd el. Költséghatékony megoldás valóban hiszen egyes 2x Barlow lencsékkel nem csak 2x hanem 1.5x nagyításnövelés is elérhető. De a fényességcsökkenés és a kontrasztesés érezhető.
A Planetaryban is van ugyan Barlow-tag, de az a rendszerhez igazított valamelyest. Más mint egy általános Barlow, főleg ha az olcsó (és pl. műanyag). Az SWA 20mm is szerethető, nagy látómezős és kényelmes. Persze egy f/5 Newtonban azért elhúz a LM szélén.
A gyári Barium okulárok mellett én viszont letennék egy voksot! Sokan szidják, hogy nem jók semmire, aminek szerintem az az oka, hogy magas nagyításra Barlow lencsével együtt használják bolygózni. Arra valóban nem ideális. De nagyon jó a fényáteresztése, mély-egezni jó lesz, meglátod. Pl. a galaxisok megfigyeléséhez én magam is használom, mert oda nem kontraszt kell, hanem minél több fény. Egy Plössl oksinál érezhetően több fényt enged át. Ráadásul pár ezer forintot spórolnál csak vele, azért cserébe meg legalább van 2 különböző fókuszú okulárod. Hozzáteszem, anno én sima Barium oksikkal is hosszú hónapokig elészleltem és rengeteg örömet okozott!
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2013.03.15. 18:57

mikolat írta:Vidéki nagyváros, külvárosi társasház negyedik emeleti erkélyéről használnám...


Attól tartok, hogy bármilyen okulárnál többet érne az, ha nem egy nagy, hőt és turbulenciát sugárzó épület erkélyéről távcsöveznél. Bizonyos esetekben működhet a dolog, de ne lepődj meg, ha nagy csalódás ér. A távcsöved teljesítményének felét sem fogod tudni szerintem kihasználni, egy sötét ég alá kitelepült észleléshez képest. Ha apró részleteket keresel pl. a Jupiteren, akkor ne lepődj meg, ha 80-100x nagyítás fölé nem tudsz menni és nem látsz rajta semmit, csak 1-2 csíkot.

Ha egy kicsit kompaktabb távcsővel lemész észlelni a megfelelő helyre, már szerintem azzal előrébb leszel.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Atis 2013.03.15. 19:02-kor.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.03.15. 19:02

mikolat írta:Hosszas töprengés, olvasgatás után azt hiszem az alábbi távcső megvásárlása mellet fogok dönteni: 130/650 Newton + Eq2
Vidéki nagyváros, külvárosi társasház negyedik emeleti erkélyéről használnám, ...
Ebben szeretnék tanácsot kérni tőletek: milyen 2 db okulárt ajánlanátok ehhez a műszerhez és melyik Barlow-lencsét vennétek meg hozzá?

Tapasztalatból én is a három oklit ajánlom. 25mm körül a leghosszabb fókuszú, a másik kettő már kicsit ízlés kérdése. A távcső minden részletet tartalmazó nagyítása 73x-os - én ebből szoktam kiindulni - úgyhogy a legkisebb oklinak én max egy 5mm-es Planetaryt választanák. Közéjük meg egy 10-14mm-est. A szettes oklik 25 illetve 10mm-esek, úgyhogy indulásnak megvenném ezt és mellé az 5mm-es Planetaryt.

Erkélyről viszont inkább csak fényes objektumokat - azt se túl nagy nagyítással - fogsz tudni észlelni. Érdemesebb kimenni egy közeli sötétebb helyre. A nyílthalmazok ezzel a távcsővel csodásak lesznek a sötétebb égbolton :)
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.03.15. 19:06

Míg írtam, Attila is leírta nagyjából ugyanazt :D
mikolat
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.12.27. 10:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mikolat » 2013.03.15. 19:14

Mindenkinek köszönöm az eddigi tanácsokat!

"Erkélyről viszont inkább csak fényes objektumokat - azt se túl nagy nagyítással - fogsz tudni észlelni. "

Igen, ezzel nagyjából tisztában vagyok, de hát a hely az ugye adott.

Viszont akkor lehet, hogy mégsem érdemes egy ilyen "komolyabb" műszerbe beruházni, "erkélytávcsőnek" a 15x50-es binokulárom mellé elég lenne egy 70/500-as vagy 80/400-as kisrefraktor max. kb. 80 szoros nagyításig?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”