Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.02.27. 20:24

A 70/500-as első távcsőnek jobb. Kiváló optikai minőség mellett nagyon kicsi, rövid tubus, ami a legkisebb állványon is sokkal stabilabb, mint a majd kétszer olyan hosszú 70/900-as. Ráadásul nagyobb a látómezeje, az elején feltétlenül könnyebb a használata. 100x nagyításig simán használható.
Zephyros
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.02.09. 13:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Zephyros » 2013.02.27. 20:52

Köszönöm a tanácsot. Én is inkább efelé hajlok.:)
raro28
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2012.10.24. 15:16

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: raro28 » 2013.03.04. 19:52

Sziasztok. Visszatértem ehhez a topikhoz mert végre sikerült kiválasztanom azt a két lencsés távcsövet, amivel azt hiszem már boldog lehetnék :) SW 80/400 és SW 102/500. Ezeket megfelelőnek találnám "egyelőre".
Az lenne a kérdésem hogy nagy különbség van-e a kettő között? Úgyértem minőségben. Árban mindkettő bőven belefér a keretbe (ráadásul a nagyobbat láttam egy használtat is eladót 50E-ért, bár nem tudom szabad használtat, nem lehet-e valami baja esetleg. Még a régebbi kék tubusos), és gyűjthetek mellette egy nagyobbra. Nagyon tetszik hogy ilyen aprók. Csak a hónom alá kapom és usgyi akár a világ végére is :)
Előre is köszi mindenkinek a választ, főleg egy ilyen szép csillagfényes estén.
Mindjárt fogom én is a binót aztán gyerünk...
ezrrl
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2013.03.13. 00:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ezrrl » 2013.03.13. 01:05

Sziasztok!

Újoncként a következőkben szeretném a segítségeteket kérni!

A 11 éves kisfiam, ill. magam közös első észleléseire mi az a műszer amivel a legjobban járnánk úgy 30e Ft-ig?!Számomra nagyon szimpatikusak a hagyományos binokulárok tapasztalatszerzésre,ami mellette szól az a mobilitás.Ki is néztem pár típust a netről,a következőket:Scopium Nature 15x70;Celestron Skymaster 15x70;Celestron Skymaster 25x70.

1.A Scopium tényleg jobb a Celestronoknál?
2.A két Celestron közül melyik a megfelelő,jobb a 25-ös nagyítás?

Állvány kérdés valószínű megoldott.

Vagy jobban járnánk 1 kezdő csillagászati távcsővel,ha igen akkor melyik tipussal?

Segítségeteket előre is köszönöm!
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.03.13. 02:13

Ha a fiaddal szeretnél észlelni, inkább egy egyszerű távcsövet ajánlanák, pl 80/400 SkyWatcher refraktor AZ3 állványon.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.03.13. 10:45

Ezrelnek: osztom Libor véleményét. A binokulárok jó kiegészítő távcsövek, pl. a Tejút, a fényesebb ködök, nyílthalmazok felkeresésére. De már kettőscsillagokból csak igen keveset mutatnak meg, Napon (szűrővel!), Holdon csak a legnagyobb képződmények éppen látszanak, bolygókrúl legfeljebb a Vénusz, az is csak földközeli helyzetben. Ajánlanám a 70 vagy 80 mm-es refraktort: könnyen szállítható, Napra, Holdra, bolygóra is jó, kis nagyítás mellett sok köd, halmaz látszik ezekkel. Állványuk pedig vele jár! - BQ.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2013.03.13. 10:56

raro28 írta:Sziasztok. Visszatértem ehhez a topikhoz mert végre sikerült kiválasztanom azt a két lencsés távcsövet, amivel azt hiszem már boldog lehetnék :) SW 80/400 és SW 102/500. Ezeket megfelelőnek találnám "egyelőre".


Szia!

Összehasonlítási alapom ugyan nincs, de a 80/400-ast bátran tudom első távcsőnek ajánlani neked! Mai napig ezt a távcsövemet szeretem a legjobban, pedig azóta nagyobb, tükrös távcső tulajdonosa is lettem. Mélyegezésre, főleg kezdő szinten kiváló, nagy a látómezeje! Kis nagyításon, egy jó minőségű amici-prizmával és Vzp Kisatlaszával a kezedben, gyakorlatilag nem fogsz tudni eltévedni az égen, még kezdőként sem. :)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.03.13. 12:44

ezrrl írta:A 11 éves kisfiam, ill. magam közös első észleléseire mi az a műszer amivel a legjobban járnánk úgy 30e Ft-ig?!Számomra nagyon szimpatikusak a hagyományos binokulárok tapasztalatszerzésre,ami mellette szól az a mobilitás.Ki is néztem pár típust a netről,a következőket:Scopium Nature 15x70;Celestron Skymaster 15x70;Celestron Skymaster 25x70.

1.A Scopium tényleg jobb a Celestronoknál?
2.A két Celestron közül melyik a megfelelő,jobb a 25-ös nagyítás?

Állvány kérdés valószínű megoldott.

Vagy jobban járnánk 1 kezdő csillagászati távcsővel,ha igen akkor melyik tipussal?

A Scopium 15x70 jobb bevonatokkal rendelkezik, mint a Celestron, emiatt világosabb és neutrálisabb képet ad. A 25x-ös nagyítás kézből már nem igazán megtartható, nem javaslom.

SkyWatcher 80/400 jó választás binokulár helyett, bár 80x-os nagyítás felett már szerintem túlságosan szinez, kevéssé javasolom bolygóra, Holdra. Akkor már a 90/900-as.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
ezrrl
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2013.03.13. 00:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ezrrl » 2013.03.13. 14:47

Köszönöm a segítséget,így már tisztább a kép,a vásárláshoz!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.03.13. 16:55

Kedves ezrri!
Még egy tanács, amit többször is leírtunk, de nem árt újból megismételni:

Minden távcsöves nézegetést megelőzően, ismerkedj meg (és kisfiaddal ismertesd meg) puszta szemmel a csillagos éggel, a főbb csillagképekkel, fényesebb csillagokkal,. (Ráadásul a szem "mindig kéznél van - ingyen"). Ezekből kiindulva tudod felkeresni, térkép segítségével, a szemmel nem látható halvány égitesteket! Nagyon sok kezdő amatőrnek okozott csalódást, hogy az égbolt ismerete hiányában nem tudta fellelni az érdekes csillaghalmazokat, ködöket! Egyszerű korong-csillagtérképet mindegyik távcsőboltban, és a Polaris-csillagvizsgálóban is kaphazsu. Vizi P. könyvében megtalálható, hogy az egyes évszakokban, a kora esri órákban mely csillagképek láthatók.
Egyébként én a 70/500-as SkyWachert, 22x-es és 83x-os nagyítással mindenféle égitestre kitűnően használhatom. Nem felejts el egy napszűrő-fóliát is beszerezni. - Sikeres nézegetést: BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”