Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2012.12.20. 10:45

Szia Új Távcsőtulajdonos!

Örülök, hogy Te is örülsz az új szerzeményednek.
Adnék én is egy jótanácsot, ami talán a legfontosabb:
a főtükör és a segédtükör felületéhez még csak VÉLETLENÜL SEM érjél hozzá SEMMIVEL!!! (se kézzel se mással, mert mégsérülhet ill. lehet takarítani)
Ha mégis piszkálnod kell őket (pl.valami miatt ki kell venni) csak a foglalatnál foghatod meg, és már előre készits valami alkalmatosságot amivel érintés mentesen lefedheted. (pl a konyhai műanyag tálak pont megfelelnek erre a célra)
Így sokáig jó állapotban maradnak a tükrök.
Idővel persze majd beporosodnak hiszen a szabad ég alatt dolgoznak, de a tisztításukhoz mindenképpen kérj tanácsot.

Jó guberálást kívánok az égen!

Üdv
Gábor
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.12.25. 22:00

>>Hello mindenki, immár mint boldog távcsőtulajdonos jelentkezem!<<
Ezek a bejentkezések azok, ami a vénséges amatőröket is fel tud villanyozni! :D Bár a korábbi írások a csodálatos egekről némi sóvárgást kelt az emberben... ;)
mikolat
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.12.27. 10:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mikolat » 2012.12.27. 12:31

Sziasztok!

Arról szeretnék érdeklődni, hogy érdemes-e távcsővásárlásba belefognom, ha csak társasház erkélyéről van lehetőségem észlelni? Nem panel, hanem téglaház, a kilátás jó, nincsenek magas épületek előttünk, de az utcai világítás azért csak zavaró, valamint az épület falaiból kiáramló hő is nyilvánvalóan rontja a képet.
Mivel érdekel a csillagászat, szép derült éjszakákon lenne kedvem nézelődni az égbolton, nem várok csodákat, tisztában vagyok vele, hogy egy kisebb amatőr távcső nem fog a könyvekben bemutatott felvételekhez hasonló képet produkálni.
Lenne tehát értelme azért "erkélycsillagászkodni", vagy felejtős, max. a Holdat lehetne időnként észlelni normálisan?
Ha igen, akkor milyen műszerekben érdemes gondolkodni? Egyrészt a méret is számít, másrészt melyek azok a típusok, amelyek fényszennyezett városi égen a leginkább használhatóak, vagy legkevésbé érzékenyek, legtöbbször használhatóak?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.12.27. 12:39

Nyugodtan fogjál bele az erkély-csillagászathoz. Csak nem érdemes túlságosan nagy távcsövet beszerezni, mert férőhely és kezelés egy erkélyről nehézkes. Milyen irányba néz az erkélyed? Én egy teraszról észlelek, néha a ház csúnyán világos, de azért 70/500-al le tudtam menni 9-10 mg-ig.
Napot, holdat, bolygót biztosan láthatsz keleti-déli-nyugati égtáj felé. Halvány ködökre nem nagyon számíthatsz, de nyilthalmazokat, kettősöket, fényesebb gömbhalmazokat bizonyosan megpillanthatsz.
Azt hiszem egy 70 vagy 80 mm-es refraktor, vagy a 114 mm-es tükrös még jól használható!
Azért figyelj mások tapasztalataira is, talán akad még néhány aki hasznos tanácsot adhat. Üdvözlettel: BQ.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2646
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.12.27. 13:07

Így igaz, Nap, Hold, bolygók, kettősök, nyílt- és gömbhalmazok, mind jó célpontok lehetnek még az erkélyről is. Gyakorlatilag csak a ködös objektumok esnek ki, de ezek különben is csak sötét égről az igaziak.
A felsorolt távcsövekkel kezdj, de vásárlás előtt nézd meg őket élőben.
mikolat
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.12.27. 10:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mikolat » 2012.12.28. 09:43

Köszönöm mindkét választ, akkor megnyugodtam, érdemes lesz távcsövet keresgélnem. Nézegetem a hazai távcső-szaküzletek oldalait, én is valamilyen kisebb, könnyen kezelhető műszerben gondolkodom így elsőre.

Az erkély egyébként kelet felé néz, 180 fokos körpanoráma megvan, negyedik emelet és előttünk csak földszintes házak vannak, szóval a kilátás nem gond.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: santage » 2012.12.28. 13:36

mikolat írta:Köszönöm mindkét választ, akkor megnyugodtam, érdemes lesz távcsövet keresgélnem. Nézegetem a hazai távcső-szaküzletek oldalait, én is valamilyen kisebb, könnyen kezelhető műszerben gondolkodom így elsőre.

Az erkély egyébként kelet felé néz, 180 fokos körpanoráma megvan, negyedik emelet és előttünk csak földszintes házak vannak, szóval a kilátás nem gond.


Szia!

Hol van ez az erkély? Ha Budapest, akkor egy 114/500 vagy 130/650 jobb lehet, esetleg 102/500 refraktor.
Ha kisebb város, akkor a 70/500, vagy 80/400 is nagyon jó választás. (Amúgy is, de a nagyobb városokból ezek tényleg nem sokat mutatnak, még a halmazokból sem. Tudom, mert mindkettővel észleltem már mindenféle égen +2-től +7,5-ös hmg-ig.:))
Az is számít, hogy a keleti irányú erkélyed a város középpontja felé néz-e vagy inkább kifelé. Ha kifelé, akkor biztosan jobb eged lesz.

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: santage » 2012.12.28. 13:40

SzZoli írta:>>Hello mindenki, immár mint boldog távcsőtulajdonos jelentkezem!<<
Ezek a bejentkezések azok, ami a vénséges amatőröket is fel tud villanyozni! :D Bár a korábbi írások a csodálatos egekről némi sóvárgást kelt az emberben... ;)


Az még inkább felvillanyozna minket, ha esetleg megfontolnád az MCSE-be történő belépést is! :)
Ha tag vagy, akkor tárgytalan, üdv a sorainkban! :)

www.mcse.hu


Snt
Viktor75
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2012.12.28. 20:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Viktor75 » 2012.12.28. 20:33

Sziasztok
Én teljesen kezdő vagyok a csillagászatban ,de vettem egy csodálatos galileo fs-85mohdx teleszkópot nagyon olcsó pénzért. Bár sajna okulár hiányos,egy darab HR 20mm es van csak hozzá.A kérdésem az lenne mire elég ez a teleszkóp és hogyan tudnám okosítani.
Köszönettel viktor75
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sp. » 2012.12.28. 22:10

Üdv a fórumban viktor75.
Könyv: http://www.makszutov.hu/termek/kisatlasz
Pc és net: http://www.ap-i.net/avl/en/start és http://www.stellarium.org/
1-2 Okuláré: pl elsőre egy 10 mm-es és később egy 6 mm-es és egy jó 20as - használtat is lehet találni a bazárban.
Valszeg csavarhúzó is: http://www.makszutov.hu/download/newton_jusztirozas.pdf de persze nem ezzel kell kezdeni!
„Mire?”: attól is függ hogy hol laksz, de Holdat, bolygókat még a városok fényszennyezett egén is lehet látni. http://egkep.com/

aztán ha türelmes/szerencsés vagy = belé szeretsz, sok-sok minden más is...

sp.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”