Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.12.16. 16:05

Kaszás Gábor írta:Gondolom, ha ezt a csövet kérném EQ2 helyett EQ3-al, meg lehetne egyezni hasonló mértékű kedvezményben, mint a többi csomag esetében, ami akár így kijöhetne 70 eFt alatt újonnan is. Mi szól a nagyobb fókuszú ellen, miért olcsóbb ennyivel?


Üdv!
Azért drágábbak a rövidebb fókuszú, vagyis a kisebb nyílásviszonyú távcsövek, mert gyártáskor jobban oda kell figyelni a főtükör minőségére. Gömbtükör helyett parabolatükröt kell csinálni, ami nagyságrendekkel nehezebb feladat. Rövidebb fókusz, vagy hosszabb? Vizuális használatkor azt lehetne mondani, hogy ízlés kérdése. Fotózáskor már nem. Aki fotózik, annak fényerős távcső kell, hogy rövidebb expókat lehessen készíteni. Az egy külön világ, ha érdekel ismerkedj vele a megfelelő topikban, vagy más fórumon (pl. Makszutov)
Előnyök - hátrányok vizuális használatkor röviden:
"Hosszú cső": Általában gömb főtükör (ez hátrány), stabilabb állvány kell, de olcsó okulárok is jó képet adnak, szűk látómező, Barlow nélkül is nagy nagyítást ad, nagyobb súly.
"Rövid cső" : Parabola főtükör (ez előny, ha valóban jó minőség), kevésbé remeg az állványon, nagy látómező, nagyobb nagyításhoz Barlow lencse kell, olcsó okulárok a látómező nagy részén torzítanak (erős kóma), könnyebb súly, jobb szállíthatóság.
Azt szokták mondani, hogy a hosszú fókuszú távcső bolygózni, a rövidebb mélyegezni jobb. Ez így leegyszerűsítve nem igaz. Mérlegelni kell a hely adottságait, a szállítási lehetőséget, egyéb előnyöket, hátrányokat, és aszerint kell választani. De az optika jó legyen!!!
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2012.12.17. 11:58

Hello!

Nagyon köszönöm! Egyre inkább hajlok a rövidebb fókuszra, leginkább a nagyobb mechanikai stabilítás vonzó benne, meg sose lehet tudni, hátha egy két fotó készítésére is igényem támadna később :)
mizar írta:De az optika jó legyen!!!

Na és itt kerültem bajba :)

A 130/650 újonnan 45 eFt (startpointerrel! az használható valamire keresőtávcső helyett?), így csak 25 eFt maradna egy használt EQ3-ra, annyiért még nemigen láttam.

Nézelődtem használt hirdetésekben, először csak EQ3-at kerestem volna, de találtam kompletten SW 150/750 + EQ3 kombót, ami beleférhetne a 70 ezres keretbe. Kezdőként valószínúleg jódarabig nem jövök rá, ha valami hibásat vettem (igaz ez a mechanikára is), viszont igen csábító lenne a lehetőség, hogy "rátegyem a kezem" egy jóval komolyabb technikára... Mennyire rizikós egy ilyen használtat megvenni, mert ugyan tudom, hogy egy távcső nem romlik el, de kellő nemodafigyeléssel viszont igen könnyű tönkretenni?

pl.: http://fenykepezo-kamera.vatera.hu/tavcso/mira_150_skywatcher_150_750_eq3_csillagasz_tavcso_1683959417.html

A másik véglet, hogy 114/500-at (ez is parabola a reklámok szerint) EQ3-on veszek, ha jól számolok ez kijönne újonnan. Van ennek így értelme, azon kívül, hogy később elég lenne "csak" egy új csövet vennem (max 150), ha esetleg kinövöm? Szóval létezik az az egetrengető különbség az sw EQ1-EQ2 páros és az EQ3 között, amit én próbálok belelátni? :) Vagy hagyjam a francba az egész tipródást, vegyem meg ezt EQ1-el, akkor jut még mondjuk óragépre, keresőtávcsőre apróságokra, és ha még az idén feloszlik a köd/felhőzet, akkor ebben is bőven elég örömömet lelném?
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.12.17. 13:06

Szia Gábor!

A Starpointer szerintem megfelelő. Én megelégedéssel használom.
Azt viszont nem írtad meg, hogy honnan fogsz észlelni. Mennyit kell cipelned a távcsövet?
Ez a legfontosabb szempont. Ha sokat kell cipelned, egy nagyobb távcső és egy EQ mechanika (ellensúllyal) nagyon macerás lesz. Hamar elmegy a kedved az észleléstől.
Én egyébként 130/650-et vennék, valami kisebb mechanikával. Talán inkább AZ3-mal. Kitelepülés szempontjából talán az a legjobb alá.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.12.17. 16:51

"Nézelődtem használt hirdetésekben, először csak EQ3-at kerestem volna, de találtam kompletten SW 150/750 + EQ3 kombót, ami beleférhetne a 70 ezres keretbe."

Megnéztem a hirdetést. Az egy acéllábas szerkezet!!! Sokkal stabilabb az egész, és én azonnal rácsapnék a helyedben! Arra ügyelj, hogy acéllábbal is szállítsák, ugyanis a többi háromláb mechanikai szilárdsága a töredéke, és ez az EQ3-as acéllábbal felér majdnem egy EQ5-el! Komolyan mondom, mert nkem mindkettő volt, és csak az acéllábasat tudtam használni, a másik az gyerekjáték! A stabilitás már bőven megéri, hogy használtan vásárolsz egy jó képességű távcsövet! Ha a tükre mechanikailag nem sérült, akkor a többibel már nem nagyon kell foglalatoskodni. Az állásban valóban nem megy tönkre egy távcső, és ha a régi tulajdonosa helyesen tárolta nem lesz semmi baj vele! Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.12.17. 18:43

Kaszás Gábor írta:Nézelődtem használt hirdetésekben, először csak EQ3-at kerestem volna, de találtam kompletten SW 150/750 + EQ3 kombót, ami beleférhetne a 70 ezres keretbe. Kezdőként valószínúleg jódarabig nem jövök rá, ha valami hibásat vettem (igaz ez a mechanikára is), viszont igen csábító lenne a lehetőség, hogy "rátegyem a kezem" egy jóval komolyabb technikára... Mennyire rizikós egy ilyen használtat megvenni, mert ugyan tudom, hogy egy távcső nem romlik el, de kellő nemodafigyeléssel viszont igen könnyű tönkretenni?

pl.: http://fenykepezo-kamera.vatera.hu/tavcso/mira_150_skywatcher_150_750_eq3_csillagasz_tavcso_1683959417.html



A hirdetésben bemutatott kép illusztráció! Ez nem a valódi cső és állvány.
Meg kellene nézni, vagy több képet kérni. A csőre azt írja újszerű, az állványra nem ír hasonlót. Együtt vette? Vagy külön? Az ár kedvezőnek mondható, de nem kell elkapkodni! Gyakran hirdetnek 150/750-es szettet EQ3-al.
Néztem pár távcsőbe EQ1-en. Puszta kézzel jobban megtartom a csövet az biztos!
Tükör minőségben nagy a szórás a 150/750-nél. Kifoghat az ember nagyon jót és rosszat is. Nappali próbánál a hiba nem látszik, az első komoly tesztet éjszaka az ég alatt lehet elvégezni.
De, a remény hal meg utoljára. :D
misi80
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.04.24. 16:35

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: misi80 » 2012.12.17. 22:02

Egy jól megválasztott távcsövet több évig,vagy évtizedig is használhatunk.Ezért nem kell elkapkodni a vásárlást,
érdemes több távcsőbe belenézni,és számunkra a legmegfelelőbbet megvenni.A csillagvizsgálókban lehetőség van néhány távcső kipróbálására.Sok kezdő esik abba a hibába hogy ismeretség és tapasztalat hiányában vesz
drága távcsövet,és később jön rá hogy nem is ezt akarta.A bazár tele van ilyenekkel (háromszor volt ég alatt)
stb.Bocsánat hogy beleokoskodok csak segíteni szeretnék hogy mások ne kövessenek el ilyen hibákat.
(A csillagászat nagyon szép hobbi,én sokat vagyok kint az ég alatt,remélem mások is ráéreznek a szépségére
és nem kezdik eladogatni az alig használt távcsöveiket). Jó eget!
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2012.12.18. 09:40

Mindenkinek nagyon köszönöm a segítséget! Néztem már távcsőbe, igaz nem sokszor, nem várok csodákat, emiatt nem fog porosodni, bármit is veszek (egy fénylő pont beazonosítása is bőven elég örömet fog okozni nekem, persze evés közben jön meg az étvágy, gondolom :) ). Pont azért húztam meg a határt 70 eFt-nál, hogy ne essek túlzásokba, ez azért inkább olcsó kategória.

Észlelési hely: Az agglomerációban lakom, úghogy vagy az lesz, hogy kisétálok a mellettünk lévő szántóföldre (vagy csak az udvarba, bár az épületek és fák itt jelentősen kitakarnak), odáig igazából bármit el tudok cipelni, ha meg itt nem lesz elég jó (Pest a repterével együtt még viszonylag közel van, és a domborzat is szűkít valamelyest), akkor autóval fogok menni, így nem kell a legkönyebbnek lenni. Igazából nem tudom mennyire rossz itt az ég, de nem emlékszem, hogy a Tejutat valaha láttam volna... Nekem továbbra is az ekvatoriális megoldás tetszik jobban, még ha nehezebben is hordozható.

Bár nagyon csábító az a hírdetés, úgy döntöttem, hogy beszari vagyok, nem veszek használtan semmit. Majd ha legalább kicsit is értek hozzá, talán...

Tegnap elmentem boltba is. Az sw 114/900-as EQ1 mechanikán megpöckölve úgy reng, mint a kocsonya... Hát nem tudom, az eladó azt mondta, hogy dícsérik ezt a típust, biztos úgy van, nekik valószínűleg más igényeik vannak. 114/500-as nem volt mechanikára szerelve, de nekem igazából itt már elment a kedvem az EQ1-től. Viszont kidrült, hogy nem lehet csak úgy másik mechanikával venni, mert amivel árulják az egybecsomagolva van, és ha azt megbontják, akkor az egész árat kell fizetni, nincs kedvezmény... Szóval a 114/500 + EQ2 lehetőség kiesett, mivel az ára így majdnem elérte a 130/650 + EQ2-t, ami viszont elég erős befutónak mutatkozik. Élőben látva az EQ1 és EQ2 között azért elég komoly különbség van, lehet hogy ez mégiscsak félúton van az EQ1 és EQ3 között, nem az EQ1 mellett közvetlenül mint gondoltam? Mindenesetre a 150/750 EQ3-on gyönyörű, azonnali szerelembe esetem, de az már erősen túl van a limiten.

Viszont a 130/650-es csőhöz csak két okulárt adnak, 10 és 25 mm-est, ezekkel 26 és 65x-ös nagyítás adódik, ami azért nem sok lehetőség. A Csillagatlasz kistávcsövekhez című remek kis könyben (amit tegnap megvettem, és lassan végig is olvasom) azt olvastam, hogy a halvány objektumoknál érdemes a nagyítást felvinni az átmérő kétszereséig, hogy a látómezőben a lehető legkevesebb egyéb dolog látszódjon, ami zavarhatja az észlelést. Namost ez 260x-os lenne, ami meg már több, mint az olvasmányaim alapján tőlünk általában elérhető 250x-es. Viszon ezek a nagyítások a fókusz miatt nem is olyan könnyen elérhetőek. Két opcióban gondolkodtam eddig (így akciós :)): 4 és 6 mm-es Plössl, így lenne még 108x-os és 162x-es nagyítás, vagy egy 3 mm-es Planetray, ami 217x-est adna. Az első opció a nagyítások eloszlásában nagyon jó, viszont ha jól olvastam nagyon kicsi a pupillatávolságok, és én szemüveges vagyok (mondjuk tudok berakni kontaktlencsét, de az az érzésem, hogy azzal nem lehet túl jó sokáig távcsőbe nézni, ha van ilyen irányú tapasztalat, kiváncsian várom!). A második a leírtak alapján egy csoda, viszont a későbbiekben még mindenképp szükség lenne másik okulárra, Barlow-ra is. Hát nem egyszerű műfaj ez :)
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.12.18. 09:54

A Planetary okulárnak sokkal nagyobb a pupillatávolsága, mint a hasonló fókuszú plössl-nek.
Vegyél egy 5mm-es Planetary-t és meg is vagy. Így is azt fogod a legritkábban használni.
A nagy nagyítást legtöbbször tönkreteszi a légkör. A 130x bőven elég lesz a bolygókra, és gömbhalmazok bontására. Halamzokra, ködökre elég lesz a 25 és a 10mm-es.
De ha most nincs pénzed rá, később is megveheted.
A napfóliáról viszont ne feledkezz meg!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.12.18. 09:55

A 130/650 +EQ2 elég okos döntés.
Max nagyításnak olyan 150x körülivel számolj, mert egyrészt ezek a távcsövek optikailag azért nem közelítik meg az elméleti maximumot - finom voltam. Másrészt ahogy növeled a nagyítást, úgy csökken a látott kép fényessége. Hold és bolygók ezt még bírják, de ködök, galaxisok nem. A két gyári okli mellé egy 4 vagy 5 mm-es Planetaryt vennék, az így kapott 162,5(130)x nagyítás már mindent megmutat, amit a cső tudhat. Ennyi kezdésnek bőven elég, aztán majd pár átészlelt éjszaka után látni fogod, mik a valós igényeid.
A Newtonhoz jó, ha veszel egy kollimációs okulárt, mert pláne a nagy (f/5) fényerő csak akkor ad tisztességes képet, ha pöpecül be van állítva.
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2012.12.18. 10:41

Szia Gábor!

Olvastam, hogy azt írod, hogy nem akarsz használt cuccot venni.
Nem azért a húsz fillérért, de ha limitálva van a kereted akkor nem kell elzárkózni a valóban jó állapotú herkentyűktől.
A vadi újjal is lehet fürödni.
Én pl. ezt megnézném személyesen:

http://aprod.hu/hirdetes/sky-watcher-15 ... Dw21l.html

(ha még megvan?!)

Üdv.

Gábor
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”