Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.11.19. 10:48

Jól írja Sándor. A távcső, ha jól van beállítva akkor nem azzal van a baj. A légkör minősége lesz a hibás. Nekem volt olyan peszlelésem, hogy már 90x en sem tudtam normálisan élesre állítani a Jupiter, vagyishát éles volt az, csak a légkör miatt nem. Ezt onnan tudom, hogy jobbhíjján így figyeltem meg, s volt hogy egy egy másodpercre tűélesen felvillantak a sávok, majd megint homály. Szóval van ezígy. Igazán 100% os minőségben kb egyszer volt igazán szerencsém látni 180x en ami nekem a max. Döbbenetes volt a látvány. Azóta ha néha ki is tudtam használni a 180x et sohasem volt olyan. Mondjuk a te csövednek a 180x még kellemes de nekem ugye ez a vége... Szóval ne keseredj el, nincs ott gond. Sok sok észlelést!
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.11.19. 10:59

"Utanna csak igy keresgeltem a tavcsovel de nem igazan talaltam galaxisokat vagy hasonlo dolgokat ( jah es a kereso is eleg kenyelmetlen igy hogy nincs hozza zenittukor ) . Szoval szerintem ez a tavcso inkabb bolygozni lessz alkalmas es meg kell valami terkepeket rajzoljak melyegezni mert igy nem igazan talaltam meg semmit:( . Az andromeda normalis hogy nem latszik jobban mint egy binokularba? Vagy a tavcsovemmel van valami hiba?"

Elsősorban arra gondolj, hogy azokat a látványos képeket, amelyek a különböző albumokban vannak, nem fogod látni, nem csak a 15 cm-el, de 1,5 méterrel sem. (Egyébként ezek részben manipulált színekkel készültek.)
De mindenekelőtt próbálj tájékozódni az égen. Először a szabadszemmel látható csillagokat, csillagképeket ismerd meg, mert ezek alapján tudod megkeresni a halvány objektumokat.
De miért kellene térképet rajzolni? Szerezd meg a Vizi Péter féle Kisatlaszt, abban azután annyi objektumot találsz, hogy nem győzöd megkeresni. És szerezz be egy áttekintő csillagtérképet, amelyen az egész északi égbolt rajta van, de csak a fényesebb csillagokkal. Ha megismerted a csillagképeket, akkor a Kisatlasz alapján egy-egy fényesebb csillagból kiindulva megtalálod a halvány égitesteket is.
- Az Andromeda köd binokulárral szinte betölti a látómezőt! Viszont nagy nagyítással, ha némileg rossz a levegő (hullámzik, párás) a halvány külső részek szinte beleolvadnak az előtér-fénybe. De próbálkozz nyílthalmazokkal (M35, 36, 37, 38, 44), most jönnek fel szépen.
Üdv: BQ.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára astrohist 2012.11.19. 11:00-kor.
SirAlo
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.10.30. 20:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SirAlo » 2012.11.19. 11:00

xyfree írta:Jól írja Sándor. A távcső, ha jól van beállítva akkor nem azzal van a baj. A légkör minősége lesz a hibás. Nekem volt olyan peszlelésem, hogy már 90x en sem tudtam normálisan élesre állítani a Jupiter, vagyishát éles volt az, csak a légkör miatt nem. Ezt onnan tudom, hogy jobbhíjján így figyeltem meg, s volt hogy egy egy másodpercre tűélesen felvillantak a sávok, majd megint homály. Szóval van ezígy. Igazán 100% os minőségben kb egyszer volt igazán szerencsém látni 180x en ami nekem a max. Döbbenetes volt a látvány. Azóta ha néha ki is tudtam használni a 180x et sohasem volt olyan. Mondjuk a te csövednek a 180x még kellemes de nekem ugye ez a vége... Szóval ne keseredj el, nincs ott gond. Sok sok észlelést!


Most hogy ujbol belegondolok lehet hogy ez volt a hibas mivel a Holdon pl. eles volt a kep 10 mm-el is, amugy egy jo hir: itt is kaphato a " Csillagatlasz Kistávcsövekhez (Vízi Péter)" roman tavcsoboltba, szoval meg is rendeltem, ezzel csak megtalalok mar valamit az egen:)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.11.19. 11:27

Kedves SirAlo!
Ha adsz egy póstai címet, áttekintő csillagtérképet küldök neked. Bartha Lajos, arban@t-online.hu.
SirAlo
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.10.30. 20:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SirAlo » 2012.11.19. 12:24

astrohist írta:Kedves SirAlo!
Ha adsz egy póstai címet, áttekintő csillagtérképet küldök neked. Bartha Lajos, arban@t-online.hu.


Hello, biztosan jo a mail cim mert probaltam gmailel es outlookal is kuldeni ra de visszadobja valami hibaval: "This is an automatically generated Delivery Status Notification.

Delivery to the following recipients failed.

arban@t-online.hu "


Irtam uzenetet PM-be itt az oldalon.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.11.19. 15:16

Kedves SirAlto!
Rendben, a nevet, címet megkaptam. A térképet pár napon belül küldöm, nem fog semmibe sem kerülni.
Az e-mailt talán én ütöttem el: arbar@t-online.hu
Szép időt és derült eget: Lajos
SirAlo
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.10.30. 20:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SirAlo » 2012.11.19. 22:22

astrohist írta:Kedves SirAlto!
Rendben, a nevet, címet megkaptam. A térképet pár napon belül küldöm, nem fog semmibe sem kerülni.
Az e-mailt talán én ütöttem el: arbar@t-online.hu
Szép időt és derült eget: Lajos


Ez komoly? :roll: Koszonom! Nem gondoltam hogy meg vannak olyanok akik ingyen adnak valamit is:)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.11.20. 11:20

astrohist írta:Az interneten közzé tett napképek egy része szük hullámsávot (színt) áteresztő szinszűsővel készülnek. ...
Sok friss és érdekes kép látható a SOHO oldalán:
http://sohowww.nascom.nasa.gov/home.html
Érdemes nézegetni, főleg a hatalmas kinyúló naplángokat (vörös szín), és néha lehet látni Napkerülő üstököst is, és olyan hatalmas kitöréseket, amely esetleg elérheti a Föld mágneses pólusait is, és szép északi és déli fényt okoz. A Nap tavasszal ér a tevékenysége maximumához, ezért még érdemes figyelni a foltok (zöld színben) keletkezését, és az északi fényt előre jelző oldalát is, hiszen kis időbe telik mire idáig eljutnak a töltött részecskék, fel lehet készülni a sarki fény (Aurora) megfigyelésre!
A jelen állapotot mutatja: http://www.swpc.noaa.gov/pmap/index.html
Saját előrejelző oldalunk: http://www.mcse.hu/sarki_feny_elorejelzes/
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
elvira.budai
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2012.11.24. 03:16

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: elvira.budai » 2012.11.24. 03:22

Sziasztok!

Teljesen hozzá nem értőként kérnék tanácsot.A páromnak szeretnék karácsonyra venni egy csillagászati távcsövet,30.000 ft körülig.Van e ebben az ár kategóriában jónak számító távcső,amivel a holdat és a csillagokat jól lehet látni.Én ezt találtam a neten,ha ismeritek mondanátok róla véleményt?megéri megvenni,vagy nem sokat lehet ezzel látni? Csillagászati teleszkóp távcső, 350 X nagyítás, König KN-SCOPE40
köszi a segítséget
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.11.24. 06:11

elvira.budai írta:Sziasztok!

Teljesen hozzá nem értőként kérnék tanácsot.A páromnak szeretnék karácsonyra venni egy csillagászati távcsövet,30.000 ft körülig.Van e ebben az ár kategóriában jónak számító távcső,amivel a holdat és a csillagokat jól lehet látni.Én ezt találtam a neten,ha ismeritek mondanátok róla véleményt?megéri megvenni,vagy nem sokat lehet ezzel látni? Csillagászati teleszkóp távcső, 350 X nagyítás, König KN-SCOPE40
köszi a segítséget


Üdv kedves Elvira!

Kb. 10 évvel ezelőtt volt rá lehetőségem egy hasonló kaliberű távcsövet kipróbálni /Blue Sky/.
A König paramétereiből egyértelmű, hogy ez is a GAGYI kategóriába tartozik!
Viszont, az általad megadott kereten belül van egy jó minőségű távcső :
http://www.makszutov.hu/termek/sw_70r
Nem fogsz benne csalódni! Ezt azért írom, mert ismerem a Sky Watchert. Habár, nekem egy 90/900 -as
van EQ 2 állványon. /Ez árban közel a kétszerese annak amit neked ajánlok/
Mint láthatod, az ára 29 700 Ft. A nagyitások : 36x - 72x - 90x - 180x.
72x - es nagyitásnál csodálatos látványt nyújt a Hold megfigyelése. Ennél a nagyitásnál
a látómező 0,8 fok, így kényelmesen belefér a teljes hodkorong.
A Jupiter és a holdjai nagyon szép látványt nyújt majd. Érdemes jó látási viszonyok
mellet a Szaturnuszt is megfigyelni.
Jó vásárlást és kellemes időtöltést kívánok.
Üdvözlettel : Bogáncs.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”