Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SirAlo
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.10.30. 20:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SirAlo » 2012.11.17. 12:49

Ma megerkezett a 150/1200 Dobson:) az allvanyt mar osszeszereltem , egy kerdesem lenne most gyorsba, vettem hozza egy 15x15 napfoliat es meg nem tudom hogy csinaljam a foglalatot, az ugy keves lenne ha a tavcso kupakjahoz ragasztanam ? van rajta egy kisebb lyuk ami lecsavarhato es gondoltam ahoz ragasztanam a foliat , de nem tul keves az a kb 2-3 centis lyuk ? vagy keszitsek pl. kartonbol valahogy maskepp foglalatot?
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2012.11.17. 13:25

Szia!

A tavcso.hu oldalon korábban a dokumentumok között volt egy képes leírás, hogy miként is kell csinálni foglalatot. Most hirtelen nem találom, de ott van az valahol.
Üdv.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára acz71 2012.11.17. 17:10-kor.
draven
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2011.11.05. 15:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: draven » 2012.11.17. 13:28

SkyWatcher BD 200/1000 Newton + EQ-5
SkyWatcher 60/900 refraktor
Scopium 12×60 binokulár
SirAlo
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.10.30. 20:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SirAlo » 2012.11.17. 13:45

Nah sikerult ugy hogy a kis 4 centis lyukon megfigyelni napfoliaval a napot de gondolom igy sokat vesztett a felbontasbol a tavcso, kesobb ha talalok egy kupakot a masik lyukra is akkor ragasztok arra is napfoliat igy 2x4 cm lyukon fog a feny erkezni igaz a nap nem volt nagy latvany mivel ilyen foliaval csak egy feher gombnek latszodott , ahoz mi kell hogy olyan tuzes gombnek lassuk a napot mint sok videon meg kepen ? Vagy azt csak az urbol lehet?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.11.17. 16:16

A napfolián át a 4 cm-es nyilással is már jól kell látni a napfoltokat, a fényesebb világos napfáklyákat. (Én éveken át egy 5 cm-es objektívű refraktorral észleltem a Napot, nagyon jó eredménnyel.) Persze ilyen kicsi átmérővel a nagyon apró foltok és a finom részletek nagy része már elvész. Ha 15 cm-es távcsöved van, akkor ki kellene használni az átmérőt, mert azzal már nagyon finom részletek is látszanak a f9öltokban+ Most éppen jó sok napfolt van, kicsik és nagyok egyaránt.
A napfólia befoglalása nem ördöngösség, valahol a csillagvárosban még képekkel szemléltetett leírása is megjelent! - BQ.[
SirAlo
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.10.30. 20:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SirAlo » 2012.11.17. 18:17

Igen a napfoltokat jol lattam igy is , a 15x15os foliabol kivagtam egy 6x6-os reszt igy mar teljes meretu napszurot nem tudok kesziteni de kesobb majd kivagom a masik lyukat is a tavcso kupakjan es igy meg egy 4 centis lyuk lessz , csak a naptavcsobe lehet olyan jo kepet kapni a naprol ahol a szine is normalis es langolo tuzgolyonak latszik ? vagy abba is csak ilyen alapszinu feher golyo ?
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.11.17. 20:38

Biztosan a naptávcsövekre gondolsz! Azok teljesen más felépítésű, nagyon keskeny sávú speciális szűrőt használnak, meglehetősen drága szerkezetek, de átmérőjük nem nagyobb, mint 5-7 cm! Kapható, és ha kifejezetten Nap megfigyeléssel szeretnél foglalkozni, akkor olyat kell venni. Ha van vállalkozó kedved, és nagy gyakorlatod, gyártási lehetőséged, akkor lehet házilagos kivitelezéssel is készíteni, de szerintem minőségben és árban nem tudod megvalósítani azt, amit egy ma kapható naptávcső kínál. Sajnos azokat a lángnyelveket, kitöréseket mutató látványos fotókat mind ilyen speciális szűrővel épített naptávcsövekkel készítik. Több társunknak van ilyen, és gondolom, hogy lehet velük együttműködve megfigyeléseket végezni. Attól, hogy más is belenéz, nem veszít értékéből semmit egy szerkezet! Ha van közeledben olyan ismerős, aki ilyennel is rendelkezik, akkor érdemes lenne kapcsolatot keresni, és közös megfigyelési alkalmakat megbeszélni. Én még el tudom képzelni azt is, hogy társulsz valakivel, és megbeszélitek, hogy egyikötök naptávcsövet, a másikotok nagytávcsövet vásárol, és időnként cseréltek, vagy együtt végeztek megfigyeléseket naptávcsővel és szűrőfóliával. Mindkettőnek van előnye! A nagytávcső elé javasoltam korábban is az átlósan elhelyezett két kisebb nyílású ablakot, mert az megtartja a felbontást, és a binokulár előtéttel kombináltan egy 14x14 cm-es nagyobb elnyelésű fóliából mindkét előtét kialakítható! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.11.18. 13:04

Az interneten közzé tett napképek egy része szük hullámsávot (színt) áteresztő szinszűsővel készülnek. A képek szane a szűrő áteresztő tartományától függ. A legtöbbször a hidrogén-alfa vörös színében (esetleg a kék hidrogén-étávan) készül, vagy pl. a kalcium zöld fényében. A "vörös napgömbök" képe általában a H-alfa fényében mutatják a Napot. A Nap "valódi" szine világossárga. A fóliák éáltalában kissé a kék felé toljáák a színt, a látott kép kékesfehér. Valódi színében a Napot Herschel-prizmával, vagy a polarizációs napokulárral lehet látni. Viszont az összfényben (integrált fényben) nem láthatók a protuberanciák, ezek valóban vöröses árnyalatúak. A napképeket közlő honlapokon sokszor több szűrővel készített képek összemásolásával készülnek.
A H-alfa szűrős távcsövek többnyire kevésbé alkalmasak a napdfoltok megfigyelésére, elsősorban a protuberancia észlelésre szolgálnak. A zöldes árnyalatú kalcium-szűrő viszont szépen mutatja a foltokat és a napfáklyákat. - BQ.
SirAlo
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.10.30. 20:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SirAlo » 2012.11.18. 19:33

Nah az elso tapasztalatok a 150/1200as Dobsonrol : az alvannyal nincs nagy gond csak elegge alacsonyan van es le kell hajolni ahoz hogy belenezzunk az okkularba, a bolygokovetes se gaz igaz csak 120xos nagyitasom van meg. A tavcsotol viszont tobbet vartam 150es atmerovel:( a Holdnal teljesen jo a kep , full eles a 10 mm-essel is , Jupiteren a 25 mm-essel is teljesen eles es meg a savok is latszanak mar de a 10 mm-essel mar mintha nem tudnam teljesen kielesitni a kepet (ez nem tudom mitol lehet, az okkular gyenge minosege , a tukor hibas vagy nincs bejusztirozva rendesen ?) . Aztan melyegen csalodtam leginkabb, az Andromeda Galaxist neztem meg ami semmivel se volt jobb mint a 15x70es binokularba , gondoltam hogy jobban fog latszani benne a nagy atmero miatt de meg a binokularba mintha jobb is lenne . Utanna csak igy keresgeltem a tavcsovel de nem igazan talaltam galaxisokat vagy hasonlo dolgokat ( jah es a kereso is eleg kenyelmetlen igy hogy nincs hozza zenittukor ) . Szoval szerintem ez a tavcso inkabb bolygozni lessz alkalmas es meg kell valami terkepeket rajzoljak melyegezni mert igy nem igazan talaltam meg semmit:( . Az andromeda normalis hogy nem latszik jobban mint egy binokularba? Vagy a tavcsovemmel van valami hiba?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.11.18. 22:33

SirAlo írta:A tavcsotol viszont tobbet vartam 150es atmerovel:( Szoval szerintem ez a tavcso inkabb bolygozni lessz alkalmas es meg kell valami terkepeket rajzoljak melyegezni mert igy nem igazan talaltam meg semmit:( . Az andromeda normalis hogy nem latszik jobban mint egy binokularba? Vagy a tavcsovemmel van valami hiba?


Nem értem az aggodalmadat! Mi az, amit nem tud ez a távcső?
Talán a nagyítás nem lehetséges 2XD-ig? De igen! 300X-os nagyításig bátran elmehetsz ezzel a csővel.
Talán a felbontása nincs 120/D? De igen, az 1 szögmásodperces kettősöket is felbonthatod vele.
No igen, egy 32-es Plössl-el csupán 1,5 fok lesz a látómező, a Rozetta, az Androméda, a Fátyol-köd stb. már csak részletekben fér bele, mert ez a távcső EZT TUDJA! Többet nem. Mert ismeri a fizikát.
Viszont nem tehet arról, hogy a légkör legtöbbször csak korlátozottan teszi lehetővé az optimális észlelést, a nyugodság, és az átlátszóság határozzák meg a távcsőben látott kép minőségét.
Jó távcsövet vettél, (gondolom bejusztírozták,) szerezz be normális okulárokat, egy -két szűrőt, és észlelj minél többet egy igazán sötét helyen!

(Mi a bánatnak zenittükör a keresőbe?)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”