Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: santage » 2012.11.03. 08:54

mizar írta:
teichnersz írta:Effektív fénymennyiség szempontjából már egy 114/500-as vagy 114/900-as Newton is enyhe fölényben van a központi kitakarás és a reflexió által elveszített fotonok ellenére, nagyságrendileg ezekkel van egy súlycsoportban.


Azt hittem elírás, de tényleg van 114/500-as Newton. Egyszer belenéznék, azt akár kézben is lehet tartani. :D


Tényleg van, és tényleg könnyű. Optikailag is remek, de a jusztírozásra nagyon érzékeny, csak lézerrel jusztírozható.

Érdemes ezt elolvasnod:

http://tavcso.hu/?o=11500azgt_cikk

A tubus önmagában is kapható.

Gábor
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.11.03. 11:37

Ha a motorizálás kérdése miatt nem vagy biztos, hogy Doson szerelésűt akarsz-e venni, ne feledd, hogy a tubust később fel lehet rakni egy EQ állványra.
SirAlo
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.10.30. 20:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SirAlo » 2012.11.03. 12:42

Es nagyobb nagyitast mivel lessz erdemesebb elerni ? Okularokkal vagy inkabb egy Barlow lencsevel ? mivel az okkularok vekonyak ahoz hogy nagyobb nagyitast erjen el erdemesebb inkabb a barlow? 1200-as fokusszal eleg konnyu mind a kettovel elerni a nagy nagyitasokat, az alap felszerelesbe van egy 10 mm-es oku es ha ehez tennek meg egy barlow 2x-t akkor mar 240x nagyitason vagyok (sajnos a dobson 150-hez nem adnak barlowot) es a masik a latomezo, mivel 2" okkular is berakhato a Dobsonba azok mindig nagyobb latoszoget adnak mint egy 1.25"-os? Mert egy Apex 2"-os okkularnal 56 fok latomezot ir, de egy 1.25" Plössl (FMC) 6.3 mm-es latoszogenel 55 fok latoszogot ir (az is erdekes hogy 6.3nal 55 fok, 10mm-nel meg 52-ot ir csak) minnel vekonyabb az okkular annal kisebb kellene legyen a latoszog nem ? Egyenlore meg nem tervezek ilyesmiket venni csak egy napfoliat meg holdszurot esetleg de kesobb gondolom szuksegesse valhat
teichnersz
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.08.13. 14:28

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: teichnersz » 2012.11.03. 13:57

Vedd figyelembe, hogy nemcsak a nagy nagyítások szükségesek, hanem kiterjedt objektumok (mélyég vagy változócsillag ÖH-sorozat) esetén a nagyobb látómező elérése érdekében a kicsik is. Egy Dobson pont az utóbbi esetben kényelmes, hiszen két tengelyen is utána kell állítanod a követéshez, viszont sok fényt gyűjt össze.
Első távcsőnek univerzális felhasználásra inkább egy kisebb, kezesebb konfigurációt javasolnék.
Általában szerencsésebb egy rövidebb fókuszú okulár, mint egy hosszabb, plusz a Barlow használata. A nagyítás növelésével az optikai hibák egyre látványosabban kerülnek felszínre, amiben ugye megjelenik a Barlow minősége is.
Nem ad mindig nagyobb látómezőt a 2"-os okulár, a "vékonyság" pedig nem releváns paraméter.


SirAlo írta:Es nagyobb nagyitast mivel lessz erdemesebb elerni ? Okularokkal vagy inkabb egy Barlow lencsevel ? mivel az okkularok vekonyak ahoz hogy nagyobb nagyitast erjen el erdemesebb inkabb a barlow? 1200-as fokusszal eleg konnyu mind a kettovel elerni a nagy nagyitasokat, az alap felszerelesbe van egy 10 mm-es oku es ha ehez tennek meg egy barlow 2x-t akkor mar 240x nagyitason vagyok (sajnos a dobson 150-hez nem adnak barlowot) es a masik a latomezo, mivel 2" okkular is berakhato a Dobsonba azok mindig nagyobb latoszoget adnak mint egy 1.25"-os? Mert egy Apex 2"-os okkularnal 56 fok latomezot ir, de egy 1.25" Plössl (FMC) 6.3 mm-es latoszogenel 55 fok latoszogot ir (az is erdekes hogy 6.3nal 55 fok, 10mm-nel meg 52-ot ir csak) minnel vekonyabb az okkular annal kisebb kellene legyen a latoszog nem ? Egyenlore meg nem tervezek ilyesmiket venni csak egy napfoliat meg holdszurot esetleg de kesobb gondolom szuksegesse valhat
SirAlo
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.10.30. 20:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SirAlo » 2012.11.03. 14:52

Ertem, viszont szerintem megis a dobson 150/1200at fogom valasztani mert ez melyegezni es bolyhozni is nagyon jo, az okkularokat meg fejleszthetem kesobb, meg azt nem tudom hogy vegyek egy jusztirozo lezert hozza vagy egy nap es holdszurot, ennyire futna kb a penzbol:) Jusztirozas biztos sokkal pontosabb lenne lezerrel es azzal kb tudom is hogyan kell mert mar lattam de viszont a szurok is nagyon jok lennenek:)
teichnersz
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.08.13. 14:28

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: teichnersz » 2012.11.03. 17:51

A döntés a tiéd, neked kell tudni, mire van szükséged. :)

Az optika tuti jó minőségű, F/8-nál a jusztírozásnak is nagyobb a tolenciája, mint a fényerősebb csöveknél. A két szűrő biztosan több élményhez segít, mint egy további okulár.

Várjuk az észleléseket! :)

SirAlo írta:Ertem, viszont szerintem megis a dobson 150/1200at fogom valasztani mert ez melyegezni es bolyhozni is nagyon jo, az okkularokat meg fejleszthetem kesobb, meg azt nem tudom hogy vegyek egy jusztirozo lezert hozza vagy egy nap es holdszurot, ennyire futna kb a penzbol:) Jusztirozas biztos sokkal pontosabb lenne lezerrel es azzal kb tudom is hogyan kell mert mar lattam de viszont a szurok is nagyon jok lennenek:)
SirAlo
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.10.30. 20:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SirAlo » 2012.11.03. 18:07

teichnersz írta:A döntés a tiéd, neked kell tudni, mire van szükséged. :)

Az optika tuti jó minőségű, F/8-nál a jusztírozásnak is nagyobb a tolenciája, mint a fényerősebb csöveknél. A két szűrő biztosan több élményhez segít, mint egy további okulár.

Várjuk az észleléseket! :)

SirAlo írta:Ertem, viszont szerintem megis a dobson 150/1200at fogom valasztani mert ez melyegezni es bolyhozni is nagyon jo, az okkularokat meg fejleszthetem kesobb, meg azt nem tudom hogy vegyek egy jusztirozo lezert hozza vagy egy nap es holdszurot, ennyire futna kb a penzbol:) Jusztirozas biztos sokkal pontosabb lenne lezerrel es azzal kb tudom is hogyan kell mert mar lattam de viszont a szurok is nagyon jok lennenek:)


Hat ez a legjobb tavcso az arkategoriaba szerintem:) neztem a 90/900as lencsest, 130/650 Newtont is de ha mar szinte egy arba vannak akkor a legerosebbet valasztottam , es a Dobson lehet elony is lessz mert stabilabb mint egy EQ2 , es a jusztirozo nelkul sikerulni fog szerinted a jusztirozas? a fotukor kozepe fel van rajzolva? Mert ezt nem irja a leirasba, a kistukrot kb el tudom kepzelni hogy hogy jusztirozom be lezer nelkul, de a nagy tukrot hogy lehet lezer nelkul beallitni ?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.11.03. 18:29

Nem kell lézeres jusztírozó, abszolút elég és pontos a hagyományos kollimációs okulár. A segédtükröt gyárilag belövik, ahhoz nem kell nyúlni, csak a főtükörhöz, az pedig nagyon egyszerű.
SirAlo
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.10.30. 20:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SirAlo » 2012.11.03. 20:35

Nah felvettem ma Skypon az eladot es azt mondta hogy be is jusztirozza es le is ellenorzi a tukrot szallitas elott ha akarom:) kb 1 het mulva le is adom a rendelest
SirAlo
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.10.30. 20:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SirAlo » 2012.11.04. 17:08

Keszitettem egy kolimacios okkulart, itt egy kep, szerintetek hogy sikerult? 2" -os vagyis 5 centis a vastagsaga, igy irta a leirasba , a hatranya csak az kicsit hogy hajlekony mert vekony a muanyag , tavcso meg nincs hozza de majd az is lessz : http://s8.postimage.org/ek9i57krp/colimator.jpg
Kép
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”