Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2012.07.30. 14:44

kulizoli írta:"Ha összességében nem is jelentős a szám, azért vagyunk így egy páran. Főleg változósok. Hogy Görgei Zoli barátomat idézzem (aki mellesleg szintén egy 80/400-al szívott): "A zenittükör az ördög műve". Illusztráció: :twisted:


Érdemes ebben a topikban szétnézni, hogy milyen arányban vannak zenittükrös refraktorok és anélküliek (most amelyikben ccd van, azt ne számítsuk), semmi más, csak refraktorok vég nélkül a világ azon feléről, ahol sokaknak futja sokmindenre:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... art/1/vc/1

Namármost ha ezek mind pokolra kerülnek távcsövestül, akkor én is ott akarok lenni!!!
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.30. 15:08

A kényelmetlen zenitközeli betekintés a refraktorok hátránya, amit a legtöbben egy kellemetlen képfordító hatású, plusz optikai taggal orvosolnak. De ezt legalább ki lehet hagyni, nem úgy, mint a klasszikus newtonok fényét kivezető, kontrasztrontó segédtükröt.
Meggyőzni nem fogjuk egymást, és mint mondtam, teljes mértékben elfogadom a kényelmi indokot.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.07.30. 17:30

kulizoli írta:Ha összességében nem is jelentős a szám, azért vagyunk így egy páran. Főleg változósok. Hogy Görgei Zoli barátomat idézzem (aki mellesleg szintén egy 80/400-al szívott): "A zenittükör az ördög műve". Illusztráció: :twisted:


Mélységesen egyetértek. :)
vighnorbert
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.08.10. 09:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: vighnorbert » 2012.08.17. 10:09

Sziasztok!
A fórumokba az a jó, hogy ha az ember tüzetesen végigolvassa, biztos, hogy döntésképtelenné válik a témában! Természetesen én is így jártam. Személy szerint az első pillanattól Newton szerelmes lettem! Mivel egyáltalán nem tudom eldönteni, hogy bolygózni szeretnék vagy mélyégezni így hallgatok az ösztöneimre, legyen Newton. A költségvetést én 30 és 40e Ft közé lőttem be. Találtam is használtan egy SW 130/900 gömbtükrös(sajnos) EQ2 mechanikán 4-5 éveset 6x24-es keresővel. Az okulárhuzat kopása miatt, némi hézagolásra volt szükség. 10 és 25 mm super bárium okulár jár hozzá és egy 2x barlow. Ezzel szemben versenyben van egy új Celestron Powerseeker 127EQ EQ1 mechanikán 5x24-es keresővel szintén gömbtükrös (sajnos, bár fórum alapján ebben a kategóriában nagyon szakértő szemnek kell lenni, hogy élesség különbség észre vehető legyen, állítólag) 4 és 20 mm-es okulárral és 3x barlow jár hozzá! A szívem a használt 130/900-hoz húz mert szerintem ár/érték/használhatóság tekintetében használhatóbbnak tűnik. Bár rettegek, hogy valami kakiba nyúlók. Ki lesz a mechanikája, képtelen leszek a hézagolt okulárhuzattal élességet állítani stb. Az eszem pedig azt súgja az új Celestron még ha szarabb is a konfigurációja (szerintem) akkor is jobb mert új! A belőtt értékhatárnál zihher, hogy nem költök rá többet így talán még újba szóba jöhet 114/900 EQ1 mechanikán. Kérlek segítsetek nekem, erősítsetek meg vagy beszéljetek le de nagyon arról, hogy 130/900 az a távcső ami a három közül a legreálisabb választás!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.08.17. 10:32

A PowerSeeker 127 - ha jól emlékszem - 1000 mm fókuszú, ráadásul a kompakt tubus miatt egy barlow van a tubusba beleépitve Az okulárok közül a 4 mm-es használhatatlanul nagy nagyítást ad, a 3x barlownak sincs sok értelme még a 20 mm-es okulárral sem. Tehát kapsz lényegében 1 használható oklit. Ennek túl sok értelme nincs, meg az optikai is elég gyenge lehet a fentiek miatt (gömbtükör, beépített barlow stb.) Én ezt egyértelműen elvetném.

A 130/900 és a 114/900 közül utóbbi hangyányival jobb optikailag mivel kisebb a tükör fényereje. Ha nagyon szűk a keretet akkor vagy 114/900 EQ-1-et javaslok, vagy várj amig a használt piacon megjelenik egy megfelelő 130/900 EQ-2.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: palics » 2012.08.17. 19:51

Tisztelt Norbert!
Nekem épp ellenkező a véleményem. Lassan egy éve gyűjtöm az infót különböző távcsövekről, objektívekről, mechanikákról és kiegészítőkről. Természetesen a külföldi fórumokat, összehasonlító teszteket is elolvasom - így rengeteg információhoz jutok. Engem a sok infó segít a vásárlás előtti végső döntésben.
1. Tudom mit szeretnék észlelni.
2. Tudom milyen műszerrel.
3. Megismertem a különböző beszerzési helyeket (hazai és külföldi).
Nekem a műszerpark összeállításánál egy fontos szempont, hogy ne legyenek felesleges (egyszer használt) darabok. Anyagi okok miatt a mai napig egy binokulárral észlelek. Viszont amint lehetőségem lesz vásárolni, már konkrét igénnyel keresem fel a gyártókat ill. forgalmazókat.
Tiszta eget mindenkinek!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.08.17. 20:48

palics írta:Tisztelt Norbert!
Nekem épp ellenkező a véleményem. Lassan egy éve gyűjtöm az infót különböző távcsövekről, objektívekről, mechanikákról és kiegészítőkről. Természetesen a külföldi fórumokat, összehasonlító teszteket is elolvasom - így rengeteg információhoz jutok. Engem a sok infó segít a vásárlás előtti végső döntésben.
1. Tudom mit szeretnék észlelni.
2. Tudom milyen műszerrel.
3. Megismertem a különböző beszerzési helyeket (hazai és külföldi).
Nekem a műszerpark összeállításánál egy fontos szempont, hogy ne legyenek felesleges (egyszer használt) darabok. Anyagi okok miatt a mai napig egy binokulárral észlelek. Viszont amint lehetőségem lesz vásárolni, már konkrét igénnyel keresem fel a gyártókat ill. forgalmazókat.
Tiszta eget mindenkinek!

Van aki a túl sok információ miatt nem tud dönteni. Mindent szeretne nézni, de hát a newton távcsövek kollimációját macerásnak tartja, de a lehető legélesebb képet szeretné kapni, persze az apokromatikus távcsövek túl drágák, meg aztán nem lehet velük annyira mélyegezni, aztán ha fotózni is szeretne akkor .... stb ... :D
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: palics » 2012.08.17. 21:21

Levente!
Nem vitatom amit írtál. Nekem is idő kellett hozzá, hogy "lefaragjak" az igényeimből. Szerencsére fotóztam eleget fiatal koromba, s ez már nem tartozik az újszerűen érdekes dolgok közé (ez már megvolt). A legnagyobb varázsa mindig a még ki nem próbált új dolgoknak van.
DE! Nemárt forintosítani is az igényeket és akkor már rögtön jön a KIJÓZANODÁS!
Ha kolbászból lenne a kerítésem akkor nekem is lenne 6-8" APO-m + 16-20"-es tükrösöm + 6" naptávcsövem és kiegészítőként 2" binobenéző + Nagler és Ethos sorozat...
Mivel nincs kolbászból kerítés ezért írtam az előző hozzászólásomban, hogy lehetőleg úgy kell megtervezni a műszerparkot, hogy azt minél jobban ki tudjuk használni, és érdemes kerülni a fölösleges kiadásokat. Konkrétan arra célzok, hogy érdemes megtervezni az okulár sort, továbbá a távcsövet a mechanikával együtt kell tervezni stb. De ezt már annyian leírták az előző 197 oldalon, hogy nem akarok másokat idézni és azt sem szeretném, ha okoskodónak tartanátok.
Szerintem, aki ezután szeretne távcsövet vásárolni az mindenképp jól teszi, ha elolvassa elejétől kezdve ezt és a http://makszutov.hu/ fórumot, és " belenéz minél több távcsőbe".
További szép eget!
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.08.17. 21:41

Levente válaszával egyetértek, személyes tapasztalataimmal tudom alátámasztani az elhangzottakat mindhárom műszer esetében.

A 3 távcső közül a 114/900 a legjobb választás a megadott célokra, (EQ-2 mechanikán ha lehet).
A 127-es és a 150-es fókusznyújtós távcsövekkel személyesen jártam meg. A 150-esnek "boldogtalan tulajdonosa" voltam, míg a 127-el (ami picit jobb) párszor észleltem. Mély-égen rengeteg fényt elnyel a Barlow tag, bolygón és Holdon a képrontó hatása miatt magasabb (150x) nagyításon sem szép a képe. A benne lévő Barlow tag minősége a legolcsóbb 7900 Ft-os Barlowtól is messze elmarad. Kollimálni szinte lehetetlen. A kiegészítők valóban pocsékok, az oksik minősége a Bariumét sem üti meg. A 3x Barlow léte elhanyagolható, benne a lencse kb. 4mm átmérőre blendézett bevonat nélküli műanyag.

A 130/900 mély-égre jobb mint a 114, de sajnos a nagyobb gömbtükör miatt már 150x nagyítás környékén észrevehetően lágyul a képe. Ezért nem túl univerzális, inkább mély-eges a 3 felsorolt közül. Használtan nem nagyon mennék bele a vásárlásba ebben az esetben, de ez csak az én véleményem. (főleg ha eleve fenntartásaid vannak)

A 114/900 egy nagyon jó kis műszer, bolygóra is még szép a képe (szebb mint a 130/900), mély-égen nem sokkal marad el (kb. 20-25%) a 130-tól. Ekkora különbséget kezdetben észre sem fogsz venni. Ráadásul ha újan veszed, akkor fél évtized garanciát, ill. az eladóktól sok jó tanácsot, terméktámogatást kapsz. Ráadásul minden gyári. Idővel sok olyan kiegészítőt vehetsz hozzá (oksit, szűrőket, egyéb) amiket (egy kis előrelátással!) másik távcsöveidnél is fel tudsz majd használni.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Sszilu
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2011.09.03. 10:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sszilu » 2012.08.19. 17:59

vighnorbert írta:Sziasztok!
A szívem a használt 130/900-hoz húz mert szerintem ár/érték/használhatóság tekintetében használhatóbbnak tűnik. Bár rettegek, hogy valami kakiba nyúlók. Ki lesz a mechanikája, képtelen leszek a hézagolt okulárhuzattal élességet állítani stb.


Kedves Norbert!
Üdvözöllek a fórumon! Keresd ki a hozzászólásaimat, miket észleltem ezzel a 130/900-assal!
Üdv.: Horváth Szilárd
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”