Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Tsol
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.07.26. 15:54

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tsol » 2012.07.27. 11:32

Köszönöm szépen a segítségeket! Sok haszos infót tudtam meg. Még egy darabig gondolkodom rajta. Vagy a 130/650 Newton vagy a 90/900 refraktor.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.07.29. 23:20

Tsol írta:Köszönöm szépen a segítségeket! Sok haszos infót tudtam meg. Még egy darabig gondolkodom rajta. Vagy a 130/650 Newton vagy a 90/900 refraktor.


A Newton.

És Gyulának teljesen igaza van.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.07.30. 00:17

Ne essék félreértés, nem riogatásnak szántam a jusztírozást, a kitakarást vagy a nehezebb tisztíthatóságot a Newtonok kapcsán. Csak sokféle ember van és talán az lenne a jó ha az érem mindkét oldalát megmutatnánk a teljesen kezdőknek. Az aki tanácsot kér, jó ha tud mindenről. Még egyszer mondom nem ijesztgetni akartam senkit a Newton távcsővel, hisz az én főműszerem is egy Dobson.

Viszont vannak olyan emberek akik a zenittükröt sem tudják a helyére rakni, nem tudják a keresőt párhuzamosítani, képtelenek jusztírozni... stb. Esetleg félnek szétszedni egy tükrös műszert nagy ritkán, ha tisztítani kell a főtükröt. Persze ez mind megtanulható, mondjuk és gondoljuk mi. De vannak olyan emberek is, akik nem tudják vagy akarják szorgalom/idő/türelem hiányában megtanulni ezeket. Nekik élmény kell inkább, nem babrálás, állítgatás. Ezért nem csak Newtonok vannak a piacon, hanem számtalan más típus is. De ezek közül akkor találhatja meg egy kezdő a neki valót, ha minden típus előnyeit és hátrányait ismeri.
Itt a lencsések színi hibájáról, széltorzításáról, fókuszírozó kotyogásról, a hosszú tubus remegéséről ugyanúgy lehetne beszélni persze mint hátrányokról.

Visszatérve a problémára a jobb felszereltség (Barlow 2x) és az EQ-3 mechanika miatt én a 150/750-re is leadnék egy voksot. Főleg most, hogy akciós és 1 éves jusztír-bérlet is van rá ingyen.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.07.30. 03:56

Üdv a városban!

Nekem az említett 90/900 as van, s már az elején megjegyzem, hogy Newtont nem használtam soha így arról nincs tapasztalatom. Viszont erről szivesen írok. A lencsés számomra egyik legnagyobb előnye az lett, hogy nem csak csillagászatra van használva. Ha te is használod nappal ez bizony hatalmas előny lehet. Előny még, ahogy írták a könnyebb tisztítás, s a kb jó értelembe vett igénytelensége a beállításokra. Valóban szinez nagyobb nagyításon, bár egy 900mm esnél ez nem olyan jelentős. Engem nem zavar. A szeles időre való érzékenysége kiküszöbölhető nagyobb mechanikával, bár azzal az ára is jelentősen nő. Igaz ugyan, hogy a tubus hosszabb, viszont nem olyan széles. Használtm szeles időben is. Itt is talán az eq2 ami kicsi már hozzá. Hátrányként említhető a néha (zenit közeli észlelés) hogy mivel a tubus végén kell betekinteni, kényelmetlenebb az észlelés. Nekem ezzel nem volt gond. Kisszéken ülve teljesen korrekt. Torzítást a szélleken nem tapasztaltam, bár összehasonlítási alap nincs más műszerrel, de ha nagyon torzítana azt észrevenném. Biztosan van valamennyi, de (és ugye itt jöhet az, hogy minden távcső egyedi) a sajátomon nem tűnik fel. Az élesreállás terén szerintem nagyobb teret enged a newtonnál, ez néhány kiegészítőnél előnyös lehet, viszont kotyogást nem tapasztaltam a közel egy év alatt. Nem hiába mondják sokan, ha teheted próbáld ki mindegyik fajtát vásárlás előtt. Hasznos dolog. Nekem a tartozékokkal nincs bajom egyedül a barlowval tűnik úgy, hogy számomra sötét a kép, de valószínű ez természetes. Nem egyszerű dönteni, tudom, bár a legtöbben tükröset használnak itt, szerintem egy lencsés is szerethető műszer. Összességében nem mondanám rosszabbnak, ahogy jobbnak se.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
lakatosgeza
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.11.29. 16:04

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lakatosgeza » 2012.07.30. 05:06

mizar írta:
Tsol írta:Köszönöm szépen a segítségeket! Sok haszos infót tudtam meg. Még egy darabig gondolkodom rajta. Vagy a 130/650 Newton vagy a 90/900 refraktor.


A Newton.

És Gyulának teljesen igaza van.

Szia
Én még azt is merném ajánlani ,hogy érdemes lenne egy használt műszert megnézni.Nagyon sok jó kifogástalan műszerek vannak kezdők számára... És ezeket majd nem fél áron okulárokkal eggyütt.. Még mielőtt komolyabb pénzösszeget őlnél bele. Vagy pedig ha tudsz várni nem sokára itt lessz Tarjánba a távcsöves találkozó. Itt aztán annyi műszerbe nézhetsz bele!!! S eldöntheted milyent szeretnél...
Én is 150/750-essel kezdtem....Aztán hová jutottam!!! 300/1500-asnak örvendhetek. Természetesen ezt nem roszból mondom....Érdekes hobbi ez a csiilagászat. De szerintem aki ebben egyszer belekostól!!! A csillagok látványa ,valami fantasztikus. És egyetlen egy műszernek a tisztítása sem hátrány.Ez hozzátartozik,ezt élmény megtanulni! Mint amikor az autót leellenörzöd van e benne olaj,elegendő-e a hűtő víz majd pótolod stb. Itt is ez van ! De hidd el ,nem boszorkányság. Nagyon sok segítő kész amatőr társ van ,ha valaki valamiben nem boldogul! Szerintem úgy hogy HAJRÁ.
Üdv:Géza
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.30. 08:14

"Az élesreállás terén szerintem nagyobb teret enged a newtonnál"

A 90/900-at élesre lehet állítani zenittükör vagy amici prizma nélkül?

Lehidaltam, amikor először került hozzám 80/400 és 102/500, és egyiken se éri el a fókuszt a kihuzat, csak ilyen "képrontó" betétekkel, mert a kínai 4-5 centivel kisebbre szabta a csövet/fókuszírozót... :evil:
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.07.30. 08:25

Nekem nem volt gond zenittükör nélkül sem az élesreállítással. Kipróbáltam mindenhogy 25mm, 10mm és barlow mindenféle kombóval a képminőség miatt még amikor megvettem a Jupiteren és a holdon. Mindenhogy jó volt. Írtam a newtont nem ismerem, azt amit írtam hogy néhán eszközhöz rövid lehet a kihuzat azt olvastam. Ilyen téren talán többet tud engedni a lencsés. A rövid tubusokat amiket írtál nem tudom milyenek. De a 900mm esel ilyen gondom nincs. Teljesen korrekt. Természetesen a tévedés jogát fenntartom amit írtam a tükrösről, de akkor ahol olvastam is téves lehetett.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2012.07.30. 08:30

Tsol írta:Köszönöm szépen a segítségeket! Sok haszos infót tudtam meg. Még egy darabig gondolkodom rajta. Vagy a 130/650 Newton vagy a 90/900 refraktor.


Egy szavazat a 90/900-as mellett.

De nem tudok hozzátenni semmilyen fórummítoszt, én egyszerűen csak lencsepárti vagyok, jópár típus kipróbálása után: )
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.07.30. 09:50

kulizoli írta:"Az élesreállás terén szerintem nagyobb teret enged a newtonnál"

A 90/900-at élesre lehet állítani zenittükör vagy amici prizma nélkül?

Lehidaltam, amikor először került hozzám 80/400 és 102/500, és egyiken se éri el a fókuszt a kihuzat, csak ilyen "képrontó" betétekkel, mert a kínai 4-5 centivel kisebbre szabta a csövet/fókuszírozót... :evil:


Most szereztem egy 70/500-ast, és azzal sem lehet fókuszra állni direktben.
Bah.... :shock:
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.30. 10:04

Szívás.
Én Kürti Imrével esztergáltattam egy toldatot (a budai távcső bolttal szemben van a műhelye), mert ráadásul a 80/400-nak nincs 2"-os kihuzata, és így nemigen toldható vignettálás nélkül.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”