Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.05.08. 22:07

OFF: f/5 lencsével bolygózni szerintem öngyilkosság. Ha berakunk egy semiapo szűrőt, egy neutrál vagy sárga szűrőt, és leblendézzük 10 cm-re akkor talán kicsikarhatunk egy 120-150x nagyítást.

Viszont nagy álmom lenne egy 150/1200 vagy 150/1800-as lencsés akromát, ami már nem színez ilyen durván.
Talán ezzel illene összehasonlítani egy 15 cm-es Newtont.
Volt szerencsém többször belenézni ilyen műszerekbe. Gyönyörű ropogós Jupitert láttam, a Napon hihetetlen granuláció és szálkás-csomós napfoltmezők kavarogtak, kis hidakkal, este ragyogtak a nyílt és gömbhalmazok, galaxisok benne...

Majd egyszer. ;)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.05.08. 22:48

Az álmod valóra válhat hamarabb mint gondolnád! ;)
http://makszutov.hu/bazar/hirdetes/1336303944

Bár én személy szerint a jó minőségű 250es tükröst választanám amiről a másik topikban kérdeztél, mivel f/12-es lencsésnek is van azért színezése és egy 250es optika fénygyűjtésben és felbontásban is sokkal túlszárnyal bármilyen 150es lencsést. De ez ízlés kérdése, kinek mi jön be jobban. Valaki eq-t szereti valaki meg a dobsont. A lényeg hogy sokat észlel vele és nagyon szereti, ezért is nehéz valakinek tanácsot adni aki még soha nem nézett semmilyen távcsőbe, mert nincs viszonyítási alapja.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
lizzike
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2012.02.26. 11:44

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lizzike » 2012.05.09. 14:47

Sziasztok!

Érdeklődnék, h mi a véleményetek erről a teleszkópról? http://www.celestron.com/astronomy/tele ... scope.html Mivel 99% amatőr vagyok és életemben 1 nagyobb távcsőbe néztem bele, nincs tapasztalatom. Jövőhéten megvenném, viszont sehol nem találtam vásárlói véleményt róla és fotókat sem, de mivel olcsó és ilyeneknek való mint én, nagy valószínűséggel ezt veszem meg! :) Illetve érdekelne, hogy még mire lesz szükségem hozzá, minden kiegészítőt írjatok le légyszíves! Ha van valaki itt Fejér megyén belül aki még a működését is megmutatná élőben, megköszönném! :)

Lina
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.05.09. 15:06

lizzike írta:Mivel 99% amatőr vagyok és életemben 1 nagyobb távcsőbe néztem bele, nincs tapasztalatom. Jövőhéten megvenném, viszont sehol nem találtam vásárlói véleményt róla és fotókat sem, de mivel olcsó és ilyeneknek való mint én, nagy valószínűséggel ezt veszem meg!


Ha már el is döntötted hogy ez kell neked, akkor sok derült és nyugodt eget kívánok hozzá! :)
De mielőtt tényleg megvennéd, érdemes lenne pár másik alternatívát is nézni, mert ebben az árban van azért bőven lehetőség ami kicsit többet is mutatna neked az égből.
Itt találtam csak ilyen távcsövet hirtelen:
http://beo-pa.hu/hu/termekek/celestron_lcm_114
Szerintem ez nem egy bevált műszer, a félépítése és az ára miatt. Azért is nem nagyon találni róla semmit.
Mi alapján érted azt hogy illik hozzád?
Ez a beépített nyújtótag miatt nem valami jó ötlet. A Seben gyárt még hasonló távcsövet ahol kb. 2x barlow van beépítve. Ha ilyen 114-es távcsövet szeretnél akkor inkább érdemesebb, a 114/500at megvenni és abba ha akarsz használhatsz barlow-t és akkor ugyanott vagy, mint ezzel. arról nem is beszélve hogy az a beépített barlow milyen minőségű.
Ha kicsit leírnád hogy miket szeretnél nézni és honnan akkor az alapján lehetne pár távcsövet nézni.

Ui: Itt is erről a távcsőröl van szó, és itt sem dicsérik.
http://answers.yahoo.com/question/index ... 901AA6JOW2
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.05.09. 15:31

lizzike írta:Sziasztok!

Érdeklődnék, h mi a véleményetek erről a teleszkópról? http://www.celestron.com/astronomy/tele ... scope.html Mivel 99% amatőr vagyok és életemben 1 nagyobb távcsőbe néztem bele, nincs tapasztalatom. Jövőhéten megvenném, viszont sehol nem találtam vásárlói véleményt róla és fotókat sem, de mivel olcsó és ilyeneknek való mint én, nagy valószínűséggel ezt veszem meg! :) Illetve érdekelne, hogy még mire lesz szükségem hozzá, minden kiegészítőt írjatok le légyszíves! Ha van valaki itt Fejér megyén belül aki még a működését is megmutatná élőben, megköszönném! :)

Lina


Nos, úgy érzem a szavaidból, azért gondolod ezt a távcsövet a magad féléknek valónak, mert kicsi és automata. Könnyű, és az égbolt ismerete nélkül beállítja Neked, amit látni szeretnél.
Márpedig ilyen állat nincs - ahogy a vicc mondja. :D
Ennek a távcsőnek az optikai minősége gyenge, van benne egy beépített nyújtótag, főként emiatt. Kerülendő.
Automata: egyrészt nem az objektumok beállítása a nehézség az észlelésben, hanem a távcsőben látás képességének kialakítása, amit semmivel sem lehet megspórolni, gyakorolni kell. Másrészt tényleg automata, mnert aszondom neki hogy M31 és ott az Andromeda galaxis, csak nem úgy, ahogy látni szeretném. Mert a távcső használatát is tanulni kell, de főleg azt, hogy mit hogyan láthatok adott körülmények között.

Honnan észlelnél (mekkora a fényszennyezettség?), kritérium-e a távcső hordozhatósága (legyen könnyű, rendben, de rövid is?), mennyit szánsz rá, mi érdekel a legjobban? Ezekre adj választ, és akkor tudunk érdemben távcsövet ajánlani.
lizzike
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2012.02.26. 11:44

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lizzike » 2012.05.09. 16:24

Sziasztok!

Köszönöm a hsz-okat! :D Igazából pár barátnőmmel kapcsolódnék ki hétvégente, tehát csak hobbiból, a kíváncsiság miatt szeretném, és mivel automata, ezért való nekem. :D Tudományosan nem szeretnék bele menni, ahhoz már öreg vagyok. :D Vannak kisebb-nagyobb tapasztalataim, de ilyen nagy távcsővel nincs, csak binokulárom van és tükrös gépem, azokkal szoktam nézelődni és "gagyi" fotókat készíteni, videózni. Minden érdekel ami fent van, mindenre kíváncsiak vagyunk a csajokkal. Egyébként ez egy hirtelen ötlet volt, 1x jöttünk haza éjjel és láttunk pár hullócsillagot...akkor jött az ötlet, hogy jó lenne több mindent is látni. Mivel központban lakom, így felmennénk egy tíz emeletes ház tetejére, vagy a telekre mennénk, ahova már nem szűrődik be semmi városi fény, 15km-re van a várostól, még lámpák sincsenek az utcában. :D
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.05.09. 16:52

Szia!

Nos a háztető nem épp jó választás, de a telek már igen:)öreg??? Nah ez érdekes. Tanulni sohasem késő, és attól ne félj, hogy meg kell tanulni a távcső és az állvány használatát. Hamar belejössz. Tulajdonképpen jobb mint az automata, mert jobban megismered a csillagképeket, a kül galaxisok, n-halmazok helyét ha használsz térképet és magad keresed ki őket. Nem minden egyszerű elsőre, de élmény:) másodjára pedig már tudod mit hol. A távcsőről majd írnak hozzá jobban értők, de elhiheted amit mondanak:) jót akarnak akkor is, ha erről lebeszélnek, és másikat ajánlanak. Kitartást e szép hobbyhoz!
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.05.09. 18:05

Ha már mindenképpen automatizált távcsövet akartok venni, akkor inkább ezt javaslom:

http://www.makszutov.hu/termek/sw_102r_atgt

Bár egy 20-assal drágább, mint a másik, annyival jobb is.
Ezen felül természet megfigyelésére is alkalmasabb.

De rátok van bízva, mi fér bele a költségkeretbe, és mi tetszik.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.05.09. 18:48

Többet is kell venni, mert akkor ha van valami érdekes látvány nem látja csak az egyik barátnő. Érdemes minél jobb minőséget venni, és az itt felmerült tanácsokat megfogadni, vagy ha valami nem érthető meg kell kérdezni, nem szégyen az, ha nem tudja valami mi a Barlow lencse meg ilyesmik mindenhez senki sem ért, csak a nagyképűek. :)
lizzike
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2012.02.26. 11:44

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lizzike » 2012.05.09. 19:56

Tamás! Úgy értettem, h asztorfizikus már nem lesz belőlem!;)
Egyébként eddig csak olvastalak benneteket, de nem lettem okosabb távcsővásárlás terén, aztán fészen a Celestron oldalon beszélgettem egy sráccal, ő ajánlotta, annyira dicsérte, szuper fotókat tett fel, aztán lehet, h nem is azzal a típussal készültek, gondoltam kicsit utána érdeklődöm, itt is. A gond ott van, hogy türelmetlen ember vagyok és nem tudok várni heteket/hónapokat mire lesz egy ilyen szerelmem, gyorsan kell és gyorsan akarom használni, minél előbb akarom, még így tapasztalatlanul is. Biztos találok vkit, aki bemutatja a használatát, akármelyik mellett döntök. Sajnos csak max 150ezer amit rászánok, ha 1x okosabb leszek ezen a téren, akkor lecserélem valami jobbra, addig meg gyűjtögetek és frissítem a szürkeállományomat. :D Egyenlőre csak a hétvégi szalonnasütés mellé kell és mikor unatkozom, akkor felmennék a tetőre gyönyörködni. :) Köszönöm a sok sok okosságot amit olvasgattam itt az oldalon, folytatom tovább! :) Tényleg jobb így tanulni, tájékozódni, mint könyvből, még ha nem is leszek profi mint ti, de többet tudok majd mint a barátnőim. :D :P Ha meglesz a masinám jövőhéten, akkor hozok próbaképeket. ;)

Kellemes estét mindenkinek!

Lina
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”