Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.03.28. 19:25

Remélem beválik! ;)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.03.28. 20:38

therussian írta:egy 150/750-es EQ3-as newton mellett döntöttem.


ez a beszéd! gratula, üdv a lejtőn és köszönjük a felhősödést! :)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.03.28. 20:42

therussian írta:Nah üdv mindenkinek....
Voltam ma Makszutovban (is..., meg egy másik helyen, de arról túl jó véleményem nem lett...), tehát voltam Makszutovban és egy 150/750-es EQ3-as newton mellett döntöttem. Megvettem hozzá a kiskönyvet, hogy az alapokat megtanuljam.... Holnap reggel összeszerelem, aztán este remélem már használom is.... Egész nap ezen hezitáltam, hogy dobson vagy eq3 végül utóbbi lett. EQ3-al úgy lehet irányítani, mint a vaj... dobsonnal nem éppen ez volt a helyzet, nehézkes, akad, és nekem az okulár pozíciója sem tünt túl kényelmesnek... Egy szónak is száz a vége, meglett távcső, mostmár csak használni kell :)

KÖSZÖNÖM MINDENKINEK a segítséget! (Stefán Gyula: neked még külön köszi a privát levelezéseket... :)


Gratulálok hozzá, és hogy hallgattál az itt lévőkre, igaz volt amit 3x is el kellett mondanunk hogy ne a saját magadat ismételgesd. De azt hiszem megérte, mert sikerült lebeszélnünk a elején említett barlow lencsével beépített távcsövekről, ami gyerekjáték ahhoz képest amit vettél. Ez egy csodaszép műszer ami sok sok évig rengeteg dolgot mutathat neked.
Sok siker és rengeteg tiszta eget hozzá és várjuk a beszámolókat az észlelésekről!
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Marci
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2011.10.24. 22:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Marci » 2012.03.29. 00:20

:D :o :D :P No csak annyit .... ahogy mondani szokták :D ez nehéz szülés volt .... :D :D :D :D :D

Na még az jutott eszembe, hirtelen de nagyon :D jó az az EQ-3 a lábait ne húzd ki teljesen, és akkor jóval stabilabb .... meg gondolom könnyebb lesz a betekintés is ...

Hajrá előre.... :D :lol: :roll: :o :D
SkyWatcher 120 / 1000 refraktor EQ3
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.03.29. 08:12

Gratulálok az új távcsövedhez, Azorosz! :)
Drukkolok, hogy egy jó tükröt fogj ki. És magamnak is :) mert ezzel 5:1-re emelkedett az arány a 150/750 mellett, így valószínű, hogy az én végleges csövem is az lesz. Majd...
haisch
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2011.08.30. 01:45

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: haisch » 2012.03.29. 10:35

András írta:
therussian írta:Fontos kerdes!
Skywatcher 150/1200 dobson vagy 150/1200 eq3???
Segitsetek donteni!!! Vesztek valamit ha az olcsobb dobsont valasztom?


Eq3 kevés lesz ezalá a cső alá, attól tartok. Amúgy egy megfelelő eq jobb lenne, mint egy dobson-állvány, de az már nem fog a keretedbe beleférni.


Jó választás lett volna a 150/1200 is, de semmiképpen nem eq3-on. Tapasztalatból tudom, hogy eq3-on már egy kis szellő is meglobogtatja a csövet, és úgy meglehetősen nehézkes az észlelés. Ebből kifolyólag váltok is eq5-re.
prosky
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2012.03.27. 11:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: prosky » 2012.03.29. 15:12

A Dobsonoknak a fő hátrányuk az,hogy le kell hajolni, kisszékre ülni stb. attól függően, hogy milyen szögben áll a cső? Mert,ha egy EQ-val hasonlítom össze ezt azért könnyebb használatba venni, nincs útban a lába, stabilabb,olcsóbb. Milyen anyagból van az állványuk? Főleg 150/1200-esre kérdezem
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2012.03.29. 15:31

Szia!

Nekem az említett 150/1200 van. Szerintem nem hátrány, hogy le kell/ lehet ülni. Érdemes állítható magasságú széket beszerezni, úgy még komfortosabb, főleg a hosszabb észleléseknél. De EQ-nál sem követsz el szentségtörést, ha székre ülsz. :D A Dobsonnál a kihuzat pedig mindig ugyanoda esik. A zsámoly anyaga azt hiszem furnérlemez.

Üdv,
Anna
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.03.29. 15:45

Ne soroljátok a dobson melletti érveket nehogy megbánjam h nem az lett :D

Ma összeszereltem a távcsövet, remélem jól :S, majd ha a szél is abbahagyná a fújást akkor beállítanám a keresőt a tubushoz, de nem tudom, hogy ez ma összejön-e.... Ég borus, felhős, tehát valószínű csak szombat este tuduk vele először eget nézni, mert holnap este meg nem vagyok itthon :S idegesítő, hogy így jött ssze...
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.03.29. 16:16

Sajnos ez ilyen. Nem tudom volt e valaki aki azonnal tudott észlelni. Mikor én vettem a refit is felhős volt az ég, de legalább nem volt akkora szél mint most és leészleltem a kb 500m re lévő magtár villámhárítóján lévő rozsdafoltokat. Azzal beállítottam a keresőt, ismerkedtünk. :)
Amúgy én is kisszéken ülök zenit körüli észlelésnél, teljesen jó, főleg rajzolásnál.

Megbánni? Miért bánnád meg? Teljesen jó az. Olyat úgyse tudsz szerezni hogy ne lenne valahol valakinek jobb, vagy bármi. Az a lényeg hogy te szeresd, működjön hibátlanul. De szerintem nem csalódsz benne! :)

Más: Egy kérdés. Nézegetem az AZ állványokat a távcsövemhez. Nyári természetre könnyebben mozgósíthatónak látszik ha felkocsikázok a bükkbe. Nem tudom elég lenne e egy 3mas, de azt hiszem igen. Arra minden kieg nélkül simán áttehető a tubus?
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”