Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.03.21. 22:36

"viszont vhol vmi olyasmit olvastam, hogy 1 centi vastagnyi üveganyagon áthaladó fény is veszít annyit a fényerejéből, mint egy jó tükörröl visszapattanó. nem emlékszem, hol, az a baj".

A klasszikus kézikönyvek szerint egy cm vastagságra kb 1 % elnyelést lehet számítani. Azonban ez az érték egyes gyártmányoknál nagyobb is lehet. Jóval nagyobb a veszteség a reflexiógátló bevona nélküli objektíveknél (felületenként kb. 7-8 %), de ma már minden jobb optikát bevonattal látnak el. Egyszóval a lencsék fényvesztesége amatőr méretű távcsöveknél ma már nem okoz gondot. BQ.
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.03.23. 00:08

Üdvözlet Fórumtársak!

Sokat töprengtem(1év biztosan), hogy milyen távcsövet vegyek, refraktor, newton... nem tudtam dönteni, nagyon sokat olvastam itt a fórumon és máshol, más oldalakon is, hogy mit érdemes kezdésnek választani.
Én felnőtt fejjel egy 15x70-es binokulárt vásároltam, meg mellé a Csillagatlasz kistávcsövekhez c. könyvet és egy L-adaptert, hogy feltudjam szerelni fotóállványra. Mikor kijöttem a boltból úton hazafelé kicsit féltem, hogy jól döntöttem-e, de igen! Úgy érzem jól döntöttem! Nem hittem volna hogy ennyi élményt tud nyújtani :)
Egy jó darabig a megvan a program: megtanulni tájékozódni az égen, megtanulni észlelni.
Megtetszett a változóészlelés is, amit nem is hittem volna magamról. :)

Elolvastam Sánta Gábor tesztjét a 70/500-as és 80/400-as refraktorokról, nagyon megtetszettek. A teszt arra sarkall, hogy a következő lépés a binokulár után egy kis "utazós" refraktor legyen, mint inkább egy nagyobb newton valami komolyabb mechanikán. Nem mondom hogy nem szaladnék el ha hozzám vágnának egyet, de nem ijednék meg ha majdan akár saját magamnak kellene csiszolni a tükröt ;)

Ráléptem az útra/elkapott a gépszíj. Sokan sokféleképpen mondták már ezt. :D
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2012.03.23. 01:24

m4k3r írta:egy 15x70-es binokulárt vásároltam, meg mellé a Csillagatlasz kistávcsövekhez c. könyvet és egy L-adaptert, hogy feltudjam szerelni fotóállványra. Mikor kijöttem a boltból úton hazafelé kicsit féltem, hogy jól döntöttem-e, de igen! Úgy érzem jól döntöttem!

Maximálisan egyetértek. Kezdésnek szerintem ez a lehető legjobb választás.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.23. 02:54

astrohist írta:...A klasszikus kézikönyvek szerint egy cm vastagságra kb 1 % elnyelést lehet számítani. Azonban ez az érték egyes gyártmányoknál nagyobb is lehet. .... BQ.


Kedves Lajos! Meg tudnád adni annak a klasszikus kézikönyvnek a címét, ahol ezt olvastad? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.03.23. 11:24

Imre írta:
astrohist írta:...A klasszikus kézikönyvek szerint egy cm vastagságra kb 1 % elnyelést lehet számítani. Azonban ez az érték egyes gyártmányoknál nagyobb is lehet. .... BQ.


Kedves Lajos! Meg tudnád adni annak a klasszikus kézikönyvnek a címét, ahol ezt olvastad? Üdv. Imre


astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.03.23. 12:09

Re: Optika:
Az üveganyagban fellépő veszteségről Bárány Nándor: Optikai műszerek elmélete és gyakorlata, III. köt. (Bevezető.) Bp. 1952,
Távcső optikák esetében Leopold Ambronn: Handbuch der Astronomischen Instrumentenkunde. Berlin, 1899.
Rolf Reikhert: Fernrohre und ihre Meister, 2. kiad. Berlin 1990.
Én magam két konkrét méret esetére említettem a Meteor Csillagászati Évkönyv 1998. évi 244.oldalán. (Ott egy 54 cm-es és a 101,7 cm-es objektívekre van megadva. A teljes érték mind két esetben nagyobb 1 %-nál, de ebben a teljes veszteség is benne van.) Az adat Tass Antal cikkéből származik.
Most hirtelenjében ezeket tudom közölni. Megjegyzem, hogy minden érték láthatóan a "hagyományos" üvegekre vonatkozik.
Üdvözlet: Lajos
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.03.23. 12:13

Re: Optika.
http://www.mcse.hu/files/images/tavcsov ... tavcso.pdf
kösz, ezt nem is említettem, Babcsán Gábor cikke, a Meteor Csillagászati Évkönyv 2004. évi kötetében.
Baráti üdvözlet: Lajos
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: palics » 2012.03.23. 14:01

Üdv Mindenkinek!
Ha jól emlékszem Ferenczi Imre említette pár oldallal ezelőtt az üvegszálas optikai vezetőket, amelyek nem működhetnének abban az esetben, ha az a fránya üveg akár 0,00001-ed részt elnyelné a rajta átáramló fényt. Ekkor ugyanis 100 km hosszban az optikai vezető felzabálná az input oldali információt - az outputnál meg csak némán süketelnének a telefonok, TV-k stb.
De lehet, hogy hibás ez az elmélet? Várom a cáfolatokat.
További szép napot!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.03.23. 14:38

Kedves Ferenc. Azt hiszem ez a levél nem éppen a "Távcsővásárlás kezdőknek" topicba való. Nem hinném, hogy kezdő amatőr 100 km-es üvegszálas vezetéket szeretne beszerezni. Kérlek, tedd át a neki alkalmas rovatba. Köszönetztel: Lajos.
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: palics » 2012.03.23. 15:18

Tisztelt Lajos!
Teljesen igaza van. Már nekem is az a bajom, hogy 2011 augusztus óta azon agyalok, milyen távcsövet vegyek a binokulárom mellé. És bizony érdemes meghallgatni elolvasni mások véleményét és tapasztalatait. Naívan azt gondoltam, hogy egy óriási dobson szerelésű Newtonnal kell kezdenem. Majd szép lassan arra az elhatározásra jutottam, hogy egy kisebb apokromát hosszú időre nekem is megfelelne. (Persze ha hozzám vágnának egy 160-as TMB-t, vagy GPU-t szívesen építenék nekik egy csillagdát.)
Remélem hamarosan eldöntöm, hogy a keretösszegből honnan, melyik távcsövet rendelem!
Jó annak akinek már megvan az igazi.
Ferenc
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”