Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.03.18. 21:50

Dora008 írta:
meunier írta:
Huhh... Azt hiszem ezt nem vettem észre! A francba! :roll: Köszönöm válaszát. Bár mások véleményére is kíváncsi lennék.


Érdemes szakbolthoz fordulni ha az ember elbizonytalanodik. A fórumon sokfajta véleményt olvashatunk, van aki binoklit venne, van aki lencsést, esetleg erősebb mechanikát vagy más okulárokat. Itt nehéz objektívnek maradni mert az emberek az ízlésüknek megfelelően választanak távcsövet.

Szerintem az nem segít ha leírom, hogy én pl. egy 80/400-as lencsést vennék inkább egy 15x70 binokli helyett. Más mást gondol. Egy induló észlelő meg lehet nem is tudja mire jó egy binokulár, vagy mekkora egy állványos távcső valójában.

Visszatérve a kérdésre a Celestron ezen sorozatai mellé kínált okulárok általában túl nagy nagyítást adnak vagy szerény minőségűek. Csábítgatnak a Barlow lencsével vagy egyéb képfordító kiegészítőkkel is. Én mindenképp a Skywatcher termékekből választanék a felsoroltak közül mert azokhoz nem eltúlzott nagyítású, alap Barium oklikat adnak amik induláshoz megfelelőek. A 60/900 alatt a mechanika alkalmasabb csillagászkodni és a színi hiba is kisebb, a max. nagyítás kb. 120x. De ezt nem érdemes hajszolni, ez alatt is rengeteg szépet tud mutatni!
Inkább segíts minthogy kötözködj.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.03.18. 22:03

A 80/400-at mondtam volna (nekem is van), ha 46 ezer forint a keret... De 20 ezer. A 60/900-al 45x-ös, 90x-es és 180x-os nagyítás érhető el. Ez utóbbinak nincs értelme.
Egyébként a használt cuccok között nagyobb műszert is ki lehet fogni ennyiért, ha nem sürgős a dolog. Sajnos sokszor olvasom, hogy "kihasználatlanság miatt eladó", "kétszer használt", stb. Ha eleve használtat vesz az ember, kevesebbet bukik rajta, amikor a saját kárán okulva fél év múlva nagyobbat, jobbat vásárol.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.03.18. 22:43

kulizoli írta:A 80/400-at mondtam volna (nekem is van), ha 46 ezer forint a keret... De 20 ezer. A 60/900-al 45x-ös, 90x-es és 180x-os nagyítás érhető el. Ez utóbbinak nincs értelme.


A 80/400 és a 15x70 műszereket példának mondtam, hiszen csak a tubus (kieg. nélkül persze) és a binokli egy árban van nagyjából. Ha úgy vesszük a binokli alá sem jár állvány ennyiért, viszont mindkettő alá jó egy fotóállvány akár. (Persze nem mindenre vagy mindenkinek.) Már le sem merem írni, hogy a 15x70 állvány nélkül is használható, mert van aki szerint igen, de van aki egy 8x nagyítású binoklira is azt mondja, hogy remeg és EQ-6 kell alá fotofeltéttel. Ebből is látszik, hogy a fórum segít választani de nem old meg minden problémát.

A SW 60/900 esetében a Barlow2X-nek nincs inkább értelme. A 2 okulár használható a rendszerhez.
A Celestron 60EQ-hoz adott 2 okliból viszont az egyik 225x nagyítást ad (f=900 esetén) tehát nincs sok értelme, pláne a még mellé adott Barlow3x-nak.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.03.18. 23:08

1. A 80/400-ról nem sok jót hallottam, de saját tapasztalatom nincsen. A 70/500 számomra jól bevált, és szállítani is könnyű. A Celestron-okról csak szóbeli éártesülésem van, a SkyWacher, úgy látom mindig hozza az átlagos, vagy annál jobb minőséget.
2. Attis! Nyugodtan írd le, hogy ha jól tudsz használni egy binoklit! Én is használom, pl. fényesebb változókhoz, meg tájékozódáshoz, (de már egy érdekesebb objektumot a távcsővel nézek meg.) De az igazán jó képalkotáshoz 10x-en (megengedem, 15x-ön) felül mindenképpen állvány kell. És akkor van egy távcsöve, amihez külön kell vennie állaványt, viszont a használata korlátozott: Napot, Holdat, bolygót nem tud vele nézni, gömbhalmazt sem, a fényes extragalaxisokból kettőt-hátrmat lát fényfoltnak. Kirándulásokhoz eppenséggel jó, de egy nagyobb nagyítású már eléggé nehéz, meggondolja, hogy hurcolja-e.
Ha az eget szeretné nézegetni, csillagászatui távcsövet ajánlanék. Azt idővel még kiegészítheti. BQ.
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.03.18. 23:16

Dora008 írta:Jelenleg 4 távcső között vacillálok és hát itt akadt meg a tudományom.

SkyWatcher 60/700
Celestron Powerseeker 60AZ
SkyWatcher 60/900 refraktor
Celestron Powerseeker 60EQ


Az a vicc, hogy mindenki jókat ír, de a kérdésre a válasz ebből a négyből a te szempontjaidat figyelembe véve:
SkyWatcher 60/700

Egyébként telefonon, mail-ben vagy ha van lehetőséged akkor személyesen:
http://www.makszutov.hu vagy http://www.tavcso.hu
És választ kapsz minden kérdésre.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
teichnersz
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.08.13. 14:28

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: teichnersz » 2012.03.19. 00:09

A 60/700-asokat javaslom ezek közül, de leginkább gyűjtenék a következő kategóriából egy műszerre, konkrétan a 80/400-at vagy a 70/500-at ajánlanám.

Más: a 80/400 egy kezes, jól eltalált darab, bátran ajánlható nemcsak kezdők számára. Rövid, pillekönnyű tubus, ami befér akár a hátizsákba és egy fotóállványra is fel lehet dobni. Sánta Gábor tesztjét érdemes elolvasni a témában: http://tavcso.hu/index.php?o=70-500_80-400
Dora008
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2012.03.18. 10:42

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dora008 » 2012.03.19. 19:39

Köszönöm válaszaitokat. :) A Bresser Galaxia 114/900 jó fajta, vagy inkább hanyagolható?
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2012.03.21. 08:48

Így van, a 80/400-as kiváló túratávcső, nagyon jó változós, mélyeges kis távcső. Azoknak is jó, akiknek nincs kocsijuk, de szeretnének magukkal vinni egy jó kis távcsövet, ami könnyű és nem is drága.
A rövid fókusz miatt nagyon nagy LM-t is tud, ami bizonyos mélyég-objektumoknál, vagy éppen változóészlelésnél is nagyon fontos. Nyilván nem bolygózós, holdazós, felbontós kukker, de azért finomabb dolgokra is lehet használni. Azt hiszem, alapból csak zenitprizmával/tükörrel használható csak, kispóroltak belőle pár centi toldatot, bár nyilván több mutációja is lehetséges... Mást nem tudok felróni neki hátrányként. Anno megdöbbentem, hogy a SW mennyivel jobb a Vixen (!) 80/400-as akromátjánál. Ami viszont mechanikailag volt nagyon szépen megcsinálva - de ugye a távcső egyik fele csak a tubus, a másik az objektív, a harmadik a mechanika, a negyedik az okulár. Az ötödik fele pedig az észlelő.
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2012.03.21. 09:02

A 15x70-es BTC vagy éppen Celestron nagyon jó binokli, a legtöbbet ezt használom. Egyszerűen: szeretem. A 15x-ös nagyítás épp a határon van, amit meg lehet kézben
tartani. Vannak, akik a 20x60-as-t is kézből használják, ez a nagyítás nekem már sok, de hát ízlések és pofonon, ugye. Tulajdonképpen a sok-sok binokulár közül, amit használtam, próbálgattam (7x50, 10x50, 15x50 Zeiss, Vixenek, Tentók vagy most a Delták stb.) ez a legjobb csillagászatra. A mai drága Zeiss-binoklikat, Leicákat vagy Fujinonokat persze hagyjuk, azok megfizethetetlenek számomra. Viszont minden binoklira el lehet mondani, hogy nagyon jó társaink tengerparton, kiránduláson, lóversenyen, sporteseményeken, városnézésen stb. is.

Az áprilisi Meteorban jön egy tesztcikk a Delta Titaniumokról!
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2012.03.21. 10:33

Dóra, ha budapesti vagy, ugorj be valamelyik este
a Polarisba, nálunk lehet távcsövekről személyesen konzultáni.
http://polaris.mcse.hu
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”