Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.03.03. 13:00

No, ezt ismerem, a szomszédom vett a gyerekének (pedig mondtam nekik, hogy elmegyek velük cvásárolni, pl. a Centrumba!), hát én ilyen gagyit még nem láttam. Az okulárkihuzat millimétereket kotyog, a kép egyszer kékben úszó piros, máskor pirosban úszó kék, beállítani nem lehet, mert azonnal önkényesen billeg. Arra jó, hogy egy gyereknek elvegye a kedvét mindentől ami csillag.
Nem viccelek: amikor 60 éve próbaképpen csináltam egy szemüveglencsés távcsövet (40/500!) egy szem akromatikus okulárlencsével, hát az valami apokoromát volt ehhez képest! Lajos
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2012.03.03. 22:29

Na ez gusztustalan........ilyet meghirdetni!? Inkább két üveggolyó (de színes!)
90/900 SW
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.03.04. 09:46



Jók ezek a távcsőnek látszó tárgyak.. Csak azt nem tudom minek! Tán egy 3 éves gyerek szintjét megütik.. de még azt sem! Az én 3,5 éves lányomnak már nem tudnám elsütni, mert már lassan egy éve a saját készítésű 150/965 és távcsövemen keresztül nézelődünk.. Bizony ő többször ki akar menni holdat, csillagokat nézni mint én :D
Konkrét
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011.11.19. 20:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Konkrét » 2012.03.05. 01:52

Az a hello kitty sokat lendít hogy komolyan vehessük... Azon a pénzen egy könyv többet ér.. Bár egyszer lehet veszek egy ilyet csak a móka kedvéért.. Mint egy régi ismerősöm aki egy fesztiválon táblára írta egy botra szúrt mini műanyag halálfej mellett, hogy ez II. János Pál gyerekkori koponyája és 100 forintért fényképezkedni lehet mellette.. Voltak jelentkezők. :D
Kika1
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2012.01.14. 14:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kika1 » 2012.03.05. 09:02

Konkrét írta: Mint egy régi ismerősöm aki egy fesztiválon táblára írta egy botra szúrt mini műanyag halálfej mellett, hogy ez II. János Pál gyerekkori koponyája és 100 forintért fényképezkedni lehet mellette.. Voltak jelentkezők. :D


Hát ez kész... :D Jót röhögtem. :D :D
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2012.03.07. 19:29

Konkrét írta:...gyerekkori koponyája

rég szórakoztam ekkorát :lol: :lol: :lol:
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.03.07. 20:57

Szép estét mindenkinek!
Szeretném a segítségeteket kérni néhány dologban. Bár van ezeknek külön topic, de nem akarok több helyre írni ezért ha nem baj itt kérdezném meg egyszerre...
Igaz még a legalapabb szinten, de belekóstoltam az „asztrofotózás”ba. Bizony a videón már feltűnik ami szabadszemes észlelésnél nem zavaró annyira. Az eq2n kézi követésnél beremeg rendesen a 90/900 as. Nyárra tervezek beszerezni hozzá egy óragépet. Nem tudom hogy ezek hogy működnek pontosan, de gondolom ha a holdra használom lehet állítani a sebességét? Nagyobb nagyításhoz gyorsabb követésre?
Aztán zoom okulár. Valaki használ ilyet? Mik a tapasztalatok? Azért érdekelne, mert lefedné kb 6.3- 25mm ig a tartományt. Egy 6.3mm eset szeretnék amúgyis, de akkor egy jobb minőségűvel kiválthatnám a meglévő barium 10mm est és a25öst a barlowot is. Megbízhatóak ezek? Egy maximum 40ezerért kapható megérné, vagy inkább annyiért külön külön oksik lennének jók a Lunához?
Köszönöm a válaszokat!
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.03.07. 21:10

xyfree írta:Igaz még a legalapabb szinten, de belekóstoltam az „asztrofotózás”ba. Bizony a videón már feltűnik ami szabadszemes észlelésnél nem zavaró annyira. Az eq2n kézi követésnél beremeg rendesen a 90/900 as. Nyárra tervezek beszerezni hozzá egy óragépet. Nem tudom hogy ezek hogy működnek pontosan, de gondolom ha a holdra használom lehet állítani a sebességét? Nagyobb nagyításhoz gyorsabb követésre?
Aztán zoom okulár. Valaki használ ilyet? Mik a tapasztalatok? Azért érdekelne, mert lefedné kb 6.3- 25mm ig a tartományt. Egy 6.3mm eset szeretnék amúgyis, de akkor egy jobb minőségűvel kiválthatnám a meglévő barium 10mm est és a25öst a barlowot is. Megbízhatóak ezek?

Az óragép megadott szögsebességgel tekeri a RA tengelyt és ennyi. Az EQ-2 óragépen nincs külön holdsebesség.

Zoom okulár: egyik bajuk, hogy hosszabb fókuszok esetén szűk a látószögük, a másik, hogy a sok lencsetag miatt gyengébb a képük, mint a fix fókuszú okliknak. Hacsaknem a Baader Hyperion zoomról van szó, nem javaslom a fix fókuszú okulárok helyett.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Kika1
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2012.01.14. 14:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kika1 » 2012.03.07. 21:11

Az óragép engem is érdekelne.Én is tervezek beszerezni egyet.Ezek működés közben nem remegtetik be az egész csövet,mint mikor kézzel korrigálok?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”