Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.02.12. 08:58

Alapvetően Lajosnak van igaza! Persze igen csak jó tud lenni egy jó állvány, de! Ahogy látom teljesen kezdővel van dolgunk, ami ugye jó! Mert senki sem születik alapvető ismeretekkel! Itt még az EQ állványt is vitatnám, mert annak a használatához is kell némi ismeret, ami azért annyira nem triviális! Ezért jó, hogy legalább elértük azt, hogy távcsövet a távcsőboltból "szlogen" teljesüljön! Miért? Mert ki ne látott volna eq-mechanikás szép "színesdobozos" távcsöveket hipermarketekben? Ráadásul néha kiállítva! Ahol még azt az alap dolgot se teszik meg, hogy a pólustengelyt legalább körülbelülre beállítsák! Bizony ha valaki itt vesz valamit, akkor tuti a szenvedés! Ok, van "magyar" nyelvű leírás, de ha az valami hasonló "minőségű" mint amit idéztek, hááát nincs az ember kisegítve! Ezzel szembe ha bemegy a távcsőboltok egyikébe, akkor megtekinthet több változatot, és korrekt magyarázatot, kezdő tanácsokat kap! Leventénél voltam pár alkalommal, és példás a vásárlókhoz való hozzáállása! Nem egy alkalommal láttam azt, hogy korrektűl felmérte a vevő igényeit, és bizony nem a legdrágább/legnagyobb haszonnal kecsegtető dolgot erőltette. De a másik helyen is ugyanezek a tapasztalataim voltak! Ott pl. binókulárt vásároltam, majd 2 órán keresztül, ki lehetett próbálni őket, és korrekt tájékoztatást kaptam mindegyikről! Szóval egy szónak is 100 a vége, egy teljesen, "totálisan kezdő" (itt most szigorúan jó értelemben!) jobban jár egy full egyszerű azimutális szereléssel mint egy bármilyen EQ-val! Persze, ha tényleg bemegy egy távcsőboltba, és ott megmutatják a használatát a gyakorlatban, akkor el tudja a vevő dönteni, hogy kell e ez az "extra" vagy nem...Mert "kezdő" és "kezdő" közt is van különbség! Pl én már évtizedek óta foglakozom csillagászati távcsövekkel de még nincs "gyári" távcsövem! De ha odajutok akkor kb egy eq-5 és 150/750 "kombóval" nyitnék! :D Vagy egy "kis" 80-as apóval EQ-3 vagy 5-ön. Szóval még én sem tudom ! :D :D :D
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.02.12. 09:54

Én úgy gondolom, hogy a tubus súlya a mechanika teherbírásának fele, kétharmada legyen. Ha nem így van, akkor több lesz a bosszankodás, mint a tényleges csillagászkodás, bár ez tűrőképesség-függő. :) Közvetlen tapasztalat egy 114/900-as newton + eq1-es mechanika révén. A newton nagyon jó képalkotással rendelkezett, élvezet volt vele észlelni, mégis az észlelési élményt nagyon lerontotta az alulméretezett mechanika. Ezért a gazdája majdhogynem a szó szoros értelmében kidobta és vásárolt alá egy eq5-öt.

Valamikor volt egy 60mm-es refraktorom azimutális állványon és borzasztó volt használni. Nem is tartottam meg sokáig. Már 100x körüli nagyításon másból sem állt az észlelés, mint föl és balra, föl és balra mozgatni a tubust. Arra jó volt, hogy a helyes kelet-nyugati irányt megtaláljam vele. Földi célpontoknál természetesen nincs ennél jobb megoldás, de én (sem) a templomtorony óráját akartam tanulmányozni.

Az ekvatoriális mechanikára szavazok. A pólusra állás sem egy vaszidasz, nincs benne semmi különleges tudomány. Fogom, és az óratengelyt hozzávetőlegesen beállítom a Polaris irányában és ennyi. Nincs ebben semmi misztifikáció. Ehhez nem kell sem pólustávcső, sem Scheiner-módszer, hiszen egy kezdő nem fotografálni szeretne elsősorban. Utána már elég az egyik tengelyen finommozgatni.

A binó mellett döntenék maximum 7x50, 10x50-ig. Ehhez azt azért tudni kell, hogy már 10x nagyítás fölött egy fotóállvány már kell, mert a kezünk remegése már ekkora nagyításnál is jelentkezik és gyúrni is a kondi teremben kell, nem pedig észlelés közben. Az sem túl kényelmes, amikor a zenit környékén nézelődünk egy fotóállványra szerelt binoklival.
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2012.02.12. 10:23

Nekem egy 15X70-es binoklim van és nem gyúrok, de mégse kényelmetlen vele észlelni kézből :) Elöl kell fogni és akkor nem remeg. De ne csak magamat említsem, akinek eddig oda adtam (nem csillagász), ugyan megjegyezte, hogy nem olyan könnyű, mint amire számított, gond nélkül mindent végig nézett, amit mondtam neki.
Szóval én akár még egy 15X70-est is tudnék tanácsolni.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2012.02.12. 10:29

meunier írta:Az ekvatoriális mechanikára szavazok.


Én is. Teljesen egyértelmű. Nincs semmi misztikum az eq-mechanikában, mégis mindig előkeveredik ez a mítosz a fórumokon. . Az eq-mechanika az égbolt mozgásához igazított az-mechanika. El sem tudom képzelni, hogy pl valaki, aki tud pohárból inni, kihívásnak érezné felismerni a pohár mibenlétét, ha az szájjal lefelé lenne fordítva. Vagy pl egy síléc, ami nem a havon csúszik, hanem a falnak van támasztva, már egy érthetetlen feladvány lenne.

Tavaly, amikor a refraktoromat elvittem természetfigyelésre, madarászni, vettem az eq3-at, letekertem róla az ellensúlyt meg annak a tengelyét, a rektatengelyt függőlegesbe fordítottam, és kész volt a bolti AZ3-mechanikánál összehasonlíthatatlanul jobb természetfigyelő állványom finommozgatással.
demo9
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2011.11.23. 08:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: demo9 » 2012.02.12. 10:40

mint egy "nemrég"- kezdő az a véleményem, hogy az emberek többségét, akiket a csillagászat közelébe sodor az élet - és nem tudatos, esetlegesen tudományos érdeklődő, azokat leginkább az újdonság, a még soha nem látott új dolgok fogják meg. értem ezalatt, hogy először a sok csillag, bolygó és maga a tény, hogy saját szemével látja az ember a dolgokat, na az fogja megfogni örökre vagy nem. ezután aztán, ha megvan az érdeklődés, majd megszerzi magának a többi dolgot, remélhetőleg rátok hallgatva. a lejtőn való elinduláshoz viszont a távcső a fontosabb, mint a mechanika! ez alapján Leventével értek egyet, persze ahogy -ha jól emlékszem- Lajos bácsi is írja kéne ismerni a körülményeket.
persze ez csak egy vélemény és nem is a legautentikusabb, mert nekem tágabbak voltak az anyagi lehetőségeim, de én is 30-40e körül kezdtem a nézelődést, viszont én magamnak nézelődtem és nem ajándékot akartam egy vélhetően érdeklődőnek.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.02.12. 11:22

demo9 írta:mint egy "nemrég"- kezdő az a véleményem, hogy az emberek többségét, akiket a csillagászat közelébe sodor az élet - és nem tudatos, esetlegesen tudományos érdeklődő, azokat leginkább az újdonság, a még soha nem látott új dolgok fogják meg.
A lejtőn való elinduláshoz viszont a távcső a fontosabb, mint a mechanika!.


Hidd el, nincs igazad!

A távcső egy komplett rendszer.
Optika és mechanika.
Ha az egyik rossz, az egész rossz.
Akkor viszont sem az újdonság, sem a soha nem látott új dolgok nem érintik meg.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.02.12. 12:24

András írta:
meunier írta:Az ekvatoriális mechanikára szavazok.


Én is. Teljesen egyértelmű. Nincs semmi misztikum az eq-mechanikában, mégis mindig előkeveredik ez a mítosz a fórumokon. .


Tudom, hogy nincs semmi misztikum! Nem igazán erre akartam célozni! Viszont aki "full" kezdő, nem biztos hogy első körben megfelelően tudja használni az eq mechanikát! Pláne, ha nincs semmi ifója, vagy gyakorlat ehhez.. kb 10-15 perc alatt el lehet sajátítani, talán még azoknak is akiknek nics túl nagy műszaki érzéke! De ha ez nincs meg kezdésnek (pl nem hiszem hogy egy hiper-szuper marketben az eladók foglalkoznának ilyennel) Higyjétek el, nagyon sok olyan ember van aki pl úgy vesz távcsövet, hogy nem néz utána, vagy nem folytat előtanulmányokat! No most ha ilyen belefut egy "gagyiszkóp"-ba, vagy csak egyszerűen nem tudja használni (EQ állvány, kollimáció, nagyítás "hajkurászása", vagy egyszerűen a kereső távcső nincs párhuzamosítva rendesen) Akkor igen hamar elmegy a kedve! Szóval a téma kicsit bonyolultabb mint ahogy látszik! :D Másrészt mivel magyarázzátok a piacos távcsöveket? :D No az is megér egy misét, amikor jön valaki: nézd milyen frankó távcsövet vettem és csak 2000 forint volt! :D
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.02.12. 13:16

attila dezső írta:Viszont aki "full" kezdő, nem biztos hogy első körben megfelelően tudja használni az eq mechanikát! Pláne, ha nincs semmi ifója, vagy gyakorlat ehhez..


Ha egy 30 perc alatt elsajátítható, kitalálható műveletsor elveszi a kedvét, akkor talán nem is érdekelte igazán az egész. Nem állíthatunk minden áruházi távcső mellé egy csillagászt. :)


attila dezső írta:Szóval a téma kicsit bonyolultabb mint ahogy látszik!


Bonyolult, ha azzá tesszük. :)


Emlékszem, hogy amikor először kerültem távcső (egy Telementor) mögé, vagy 15 percig szenvedtem, mire beállítottam vele a Jupitert. Fodor Anti csak azért sem segített. :)
Utána viszont már könnyebben be tudtam állítani mindent, még az M11-et és a 61 Cygnit is. Egyáltalán nem ment el a kedvem a kínlódás miatt, sőt, ezzel jött meg igazán.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.12. 13:30

Nagyon érdekes eszmecsere alakult ki, nem vita, hanem mindenki elmondta a saját tapasztalatát, a saját egyénisége szerint. Sokat tanuktam belőle, főleg egyik-másik gondolat megfogalmazását. Tulajdonképpen már régen elkabyarodott a megbeszélés az eredeti tárgytól (ez nem baj, csak remélem, hogy a kérdezőt nem zavartuk össze), és olyan gondolatok kerültek elő, amelyek így egyik kézikönyvben sincsenek leírva.
Mindegyiktek hozzá adott valamit, amit érdemes meggondolni. Kösz: BQ.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.02.12. 13:33

Kollégák! Szerencsére nem vagyunk egyformák. Van, aki nem szereti az eq szerelést, de attól még lelkesen megy ki az ég alá megnézni ezt-azt. Lehet, hogy nem válik belőle észlelést beküldő, MCSE-tag amatőrcsillagász, viszont még az unokáinak is mutogatni fogja a Hold krátereit. Ugye nincs ezzel semmi baj, sőt, sok ilyet és kevés olyat, aki megveszi a tuti cuccot drágáért, aztán 3 észlelés/év...

Nem azon kellene győzködni egy láthatóan laikus érdeklődőt, hogy jobb az eq mint az alt-az; hanem azon, hogy -10 fokban is gyönyörű a Hold, csak fel kell öltözni hozzá. :D
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”