Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
ferenc balga
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2011.12.22. 09:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ferenc balga » 2011.12.26. 13:32

Hello mindenkinek, kellemesw unnepeket...egy kerdes kezdo vagyok, SkyWatcher Barlow 2x T2, ezt ugye passzol a Skywatcher 114/500-az tavcsohoz???? es a kep eles marad?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.12.26. 13:50

ferenc balga írta:Hello mindenkinek, kellemesw unnepeket...egy kerdes kezdo vagyok, SkyWatcher Barlow 2x T2, ezt ugye passzol a Skywatcher 114/500-az tavcsohoz???? es a kep eles marad?

Bármelyik 1.25"-es barlow jó a távcsövedbe, én ezt ajánlom: http://makszutov.hu/termek/barlow_2x

A képminőség mindenféleképpen romlik: egyrészről nagyobb lesz a nagyításod, másrészről plusz optika kerül a fényútba. A képminőségromlást minimalizálhatod jobb barlow lencse választásával, de ennek ára akár a távcsöved árának felét vagy még nagyobb részét kiteheti.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.12.26. 13:54

palics írta:Új 127/950 Triplet APO-kat 466 500 - 569 500 Ft bruttó áron lehet vásárolni (EU-n belül).
A sima APO helyett érdemes a valamivel drágább triplet APO-t választani.

Ezeket a tripleteket duplán fontold meg. Ugyan három tagúak, azonban nem FPL-53-as üveg van bennük, a színi hibájuk nem kisebb, mint a kéttagú, ámde FPL-53-as üveganyagú SW 120/900 apoé. A három lencsetag nagyobb potenciális "veszélyt" jelent, pl. lehülés, felületi pontatlanság, decentralizáltság stb.

Fotózásnál talán jobb a szélkorrekciójuk, azonban az SW 120ED-hez is kapható képsíkkorrektor.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.26. 14:07

Szia!

palics írta:Elnézést , hogy csakúgy beugrom! De talán ez a téma többeket is érdekel. Kíváncsi volnék mások véleményére is.
...

Várom a cáfolatokat, vagy a megerősítéseket!
Jelenleg egy 127/950 Triplet APO + HEQ5 mechanikában gondolkodom, ami remélhetőleg hosszú éveken keresztül hű társam lesz a derült ég alatt!


Az én véleményem, hogy mivel kezdő vagy, ezért még nem tudod, hogy tulajdonképpen mit is akarsz leginkább észlelni. Épp ezért felesleges luxus szerintem egy kis méretű, de kétségtelenül tökéletes képalkotású triplet apokromátot venni első távcsőnek. Ez szerintem olyan, mintha valaki például Subaru Impreza WRX STi-t venne első autónak, mert az a legtöbbek vágya az adott autómániás fórumon, amit olvas.

Mivel van rá keret, én a helyedben megfontolnék egy 8"-os Schmidt-Cassegrain tubust (pl. Celestron C8) EQ mechanikán. Az igazán univerzális távcső, remek képalkotással, és még átmérője is van, ha mélyegezni akarsz, vagy szoros kettősöket észlelni, vagy részletesebb bolygóképet szeretnél. Vagy ha kell a határfényesség halványabb változókhoz. Fókuszreduktorral még nagy látómeződ is lehet, ha épp az kell.
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: palics » 2011.12.26. 20:57

Balázs!
Az általad ajánlott távcsőtípuson is gondolkodtam már.
Mindenkinek köszönöm a véleményeket!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.12.27. 12:27

Hali,

aki kütyüt vesz előszörre, fontolja meg, honnan tud észlelni. Egy tábori mozsárágyút el fog-e majd rendszeresen cipelni az észlelőhelyhez.
Vagy esetleg hamarosan csillagdát épít...
Lovecraft
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2011.12.16. 15:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lovecraft » 2011.12.31. 17:57

Sziasztok

Van egy kis gondom elhagytam a távcsövem lencse védőjét ami a legvégén van a nagyot. Tudtok valamit amivel lehetne pótolni vagy egy boltot ahol lehet venni?
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.31. 18:15

Szia!

Lovecraft írta:Van egy kis gondom elhagytam a távcsövem lencse védőjét ami a legvégén van a nagyot. Tudtok valamit amivel lehetne pótolni vagy egy boltot ahol lehet venni?


Kartonpapír + szigszalag?

Kérdezd meg a távcsőboltokban, lehet, hogy van fölös objektívsapkájuk is.

http://tavcso.hu/

http://makszutov.hu/
ferenc balga
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2011.12.22. 09:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ferenc balga » 2012.01.17. 21:03

Hellotok, 114/500 SkyWatcher AZ Goto ilyen tavcsovet kaptam ajandekba eleg nehezen megy vele a tanulas...esetlek valami tippek, hogy kene vele kezdenem a megismerkedest, valami tanacsok...esetleg valami utmutato....segitseget elore is koszonom,...vagy esetleg milyen okkularokat vegyek hozza stb....
netro83
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2011.10.24. 18:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: netro83 » 2012.01.18. 00:21

Sziasztok!


Köszönöm mindenkinek aki jópár hete válaszolt a kérdéseimre :)


Lenne újabb most: Ugye van nekem egy Soligor Mt-750 (150/750)-es Newton teleszkópom. Na most ehhez van egy "gyári" mehanika ( http://www.friweb.hu/tavcso/soligorallvany.jpg ) viszont szeretnék rá motoros vezérlést.. Sajnos viszont annyira öreg ez a gép már, hogy elég nehéz beszerezni hozzá ezt + még elég drága is (akksival 58 ezer mostani eur árfolyamon plussz szállítás külföldről). Viszont eszembe jutott, hogy ezhelyett mi lenne ha vennék mondjuk egy ilyen mehanikát: http://makszutov.hu/termek/sw_eq3 Viszont a kérdés: vajon össze tudom-e a teleszkópom felső részével szeretlni ezt az eq3ast? :) (ha hülyeség a kérdés, bocsánat, kezdő vagyok :) )
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”