Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
jmedvegy
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.12.17. 21:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: jmedvegy » 2011.12.18. 07:09

Sziasztok!

Először is köszönöm a gyors válaszokat.
Igen, erről a távcsőről van szó. A legkisebb fiam érdeklődik nagyon a csillagászat iránt, de még az ő korában nehéz eldönteni, hogy egyféle passziónak tekinti, vagy valóban komolyabban is érdekli. Lévén 10 éves.
Sajnos a leírás már nincs meg hozzá, keresgéltem már előzetesen is a neten, de nem találtam. Maradt a póbálgatás.
Illetőleg a fejvakargatás. :D Mivel egy, itt bővebben nem tárgyalt illető fogja a fa alá csempészni, többet nem árulnék el. ;)

Felhőmentes éjszakát mindenkinek!
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.12.18. 09:02

Úgy vettem észre, hogy nagyon sokan vásárolnak távcsövet gyerekeknek. Lévén én is szülő vagyok, nekem is van erről véleményem, gondoltam megosztom hátha nem hülyeség. :)

Én a fiamnak ha érdeklődne biztos nem teleszkópot vennék elsőre, hanem binokulárt. És hogy miért?
1. Ha passziónak bizonyul a csillagászat iránti vonzalma, akkor az másra is jó (természet figyelés, stb...)
2. Ha mégis továbblépne, később is hasznát veszi.
3. A csillagokkal való ismerkedésnek a legkényelmesebb, legolcsóbb és legmobilisebb lehetőségét adja. Bármikor tudja használni bárhol. Nincs szüksége szülői segítségre hozzá. Mert lássuk be egy EQ állványt teleszkóppal, nem nagyon fog egy gyerek dobálni.
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.12.18. 09:21

de nem néz ki úgy, mint egy igazi távcső. hidd el, egy gyereknek ez is számít, ez plusz 2 mentális magnitúdó. (néha szerintem nem baj, ha nem gondolkodunk racionálisan) :)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.12.18. 14:02

jmedvegy írta:Sziasztok!

Először is köszönöm a gyors válaszokat.
Igen, erről a távcsőről van szó. A legkisebb fiam érdeklődik nagyon a csillagászat iránt, de még az ő korában nehéz eldönteni, hogy egyféle passziónak tekinti, vagy valóban komolyabban is érdekli. Lévén 10 éves.
Sajnos a leírás már nincs meg hozzá, keresgéltem már előzetesen is a neten, de nem találtam. Maradt a póbálgatás.
Illetőleg a fejvakargatás. :D Mivel egy, itt bővebben nem tárgyalt illető fogja a fa alá csempészni, többet nem árulnék el. ;)

Felhőmentes éjszakát mindenkinek!



Most teljesen irracionális leszek:
Ha van rá keret, vedd meg!

Lehet, hogy csak egyszer fogod látni a kölköt csillagokat nézni, de az, amikor meglátja a fa alatt,
és 3 napig fülig fog érni a szája, azt semmi nem pótolja.
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.12.18. 20:01

Kukac írta:Lehet, hogy csak egyszer fogod látni a kölköt csillagokat nézni, de az, amikor meglátja a fa alatt,
és 3 napig fülig fog érni a szája, azt semmi nem pótolja.

Ez igaz! :)
Bár az meg szubjektív, hogy ki minek örül. Azért egy binokulárért is elmorzsolnának páran egy-két könnycseppet.
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
jmedvegy
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.12.17. 21:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: jmedvegy » 2011.12.19. 05:54

Sziasztok!

Hogy kinek és mennyire fog fülig érni a szája, az még vita tárgya, mert az én képemről kellene a kaján vigyort először letörölni. :D :D
Megvolt az első Jupiter észlelésen, és ma reggel a Hold tiszteletére a szokásosnál előbb keltem. Nem részletezem, fantasztikus! Az viszont bizos, hogy keresőtávcső nélkül távcsövet venni nem szabad. Ezt már mint tapasztalat adom közre az utánam jövőknek. Még finomhangolni kell rajta, mert a két távcső nem ugyanoda néz (nem tudom a pontos szakszót erre, de biztosan érthető).
Még valamilyen finom beállítón okoskodom, mert az még hiányzik a palettáról, és egy-egy beállítás elég durva elmozdulásokat eredményez, aminek keresés a vége. :)

További felhőmentes eget mindenkinek!
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.12.19. 07:58

Párhuzamosításnak hívják :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
sunnysys
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2011.12.09. 17:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sunnysys » 2011.12.19. 14:20

Sziasztok!

Ha minden jól megy, ma megrendelem a 150/750-t a BTC-nél.
Mivel esélyes, hogy nem tudok autót/fuvart szerezni, amivel elviszem vidékre (karácsonyi ajándék lesz), futárszolgálatot fogok igénybe venni. Így kipróbálni sem, és csillagtesztet végezni sem tudok majd. (Mondjuk csillagtesztet sem készítettem sosem, lévén, hogy teljesen amatőr vagyok.)
Mit gondoltok? Ha vidéken készítek csillagtesztet, és annak az eredménye nagyon rossz lesz, akkor az garanciálisan lehet orvosolni később? Mit tennétek a helyemben, ha ez így semmiképp nem okés?

Köszi!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.12.19. 19:22

sunnysys írta:Mit gondoltok? Ha vidéken készítek csillagtesztet, és annak az eredménye nagyon rossz lesz, akkor az garanciálisan lehet orvosolni később? Mit tennétek a helyemben, ha ez így semmiképp nem okés?

Köszi!


Helló!
Én elmondom, hogy mit tennék a helyedben, ha vennék egy vadi új (esetleg az üzletben már jó kollimált)150/750-es távcsövet, és kiváló körülmények mellett észlelhetnék. Egy percet sem foglalkoznék a csillagteszttel sem akkor, sem utána egy jó darabig. Örömteli észleléssel akár egyedül, vagy inkább egy jó társaságban egész éjszaka csodálnám az Orion-ködöt, a Fiastyúkot, a szebbnél szebb nyílthalmazokat, gázködöket és a Jupitert. Könyörgöm, ha jó az ég, menjetek észlelni, hagyjátok a sok sületlen elméletet, örüljetek a látványnak, szeressétek meg az amatőrcsillagászatot. A többire ráértek később, menet közben.

( A csillagteszttel nem tudsz garanciát érvényesíteni, hiszen azt sem tudod, hogy mit kell látnod.)
Hidd el, jó lesz az a cső. Viszont tanulj meg kollimálni.

Üdv.
sunnysys
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2011.12.09. 17:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sunnysys » 2011.12.19. 19:43

mizar írta:
sunnysys írta:Mit gondoltok? Ha vidéken készítek csillagtesztet, és annak az eredménye nagyon rossz lesz, akkor az garanciálisan lehet orvosolni később? Mit tennétek a helyemben, ha ez így semmiképp nem okés?

Köszi!


Helló!
Én elmondom, hogy mit tennék a helyedben, ha vennék egy vadi új (esetleg az üzletben már jó kollimált)150/750-es távcsövet, és kiváló körülmények mellett észlelhetnék. Egy percet sem foglalkoznék a csillagteszttel sem akkor, sem utána egy jó darabig. Örömteli észleléssel akár egyedül, vagy inkább egy jó társaságban egész éjszaka csodálnám az Orion-ködöt, a Fiastyúkot, a szebbnél szebb nyílthalmazokat, gázködöket és a Jupitert. Könyörgöm, ha jó az ég, menjetek észlelni, hagyjátok a sok sületlen elméletet, örüljetek a látványnak, szeressétek meg az amatőrcsillagászatot. A többire ráértek később, menet közben.

( A csillagteszttel nem tudsz garanciát érvényesíteni, hiszen azt sem tudod, hogy mit kell látnod.)
Hidd el, jó lesz az a cső. Viszont tanulj meg kollimálni.

Üdv.


köszönöm! tökéletesen megnyugtattál! :)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”