Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2011.12.16. 10:21

mizar írta:...Ha nekem valaki azt a javaslatot teszi, hogy csináljak csillagtesztet, akkor veszem a fáradságot és utána járok annak, hogy hogyan kell. .......


Én is úgy érzem, hogy igazad van.
Ennél a fázisnál tartok :-)
Viszont nem lustaság, de ha az ember nulláról kezdi akkor bizony sok "apróság" van ami bizony el kerüli a figyelmét.

Ezt például nem találtam meg magamtól (és számomra ez a legérthetőbb), így külön köszönet érte.
http://www.willbell.com/tm/tm5.htm

Nyilván minél jobban hasonlít annál jobb, viszont gyakorlat nélkül azt, hogy mennyire lehet különböző a két kép nem tudhatom. Például a fenti linken bemutatott hibák gondolom elég durvák és eltúlzottak.
Abba a hibába sem szívesen esnék, hogy vissza viszek garanciába egy Trabantot mert nincs 100-on 8 másodperc alatt.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.12.16. 11:55

csoknyai attila írta:Nyilván minél jobban hasonlít annál jobb, viszont gyakorlat nélkül azt, hogy mennyire lehet különböző a két kép nem tudhatom. Például a fenti linken bemutatott hibák gondolom elég durvák és eltúlzottak.
Abba a hibába sem szívesen esnék, hogy vissza viszek garanciába egy Trabantot mert nincs 100-on 8 másodperc alatt.


A kollimálás fontos, mert a rosszul beállított távcső kómahibára jellemző képet mutat.
Az asztigmatikusságot több minden okozhatja, elég egy megszorított főtükör, vagy rosszul ragasztott segédtükör. Jó és nyugodt légkör, lehűlt optika kell a vizsgálathoz.
Rossz tükörnél szinte teljesen szétesik a defókuszált kép nagy nagyításnál, (150-es tükörnél kb. 3-600x-os) gyűrűket nem látsz, csak egy maszlagot. Az alul és felülkorrigált, peremkopott stb. tükör gyűrűi nem egyformák, de adhat jó képet, akár diffr. határolt is lehet a hiba mértékétől függően.
Ha nagyon rossz és nagyon jó az optika akkor azt meg fogod látni. A köztes állapot meg arra utal, hogy nem prémium a minősége. A trabantos hasonlat nem igaz, mert ez a trabi sosem fog kellően gyorsulni, de Ferrarit lehet belőle csinálni. Kell ennél több a kezdéshez?
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2011.12.16. 12:02

Köszi egyenlőre elég.
Még elolvasom azt a 3-4 könyvet ami itt van mellettem, megveszem a csövet, végig nézem amit írtatok és ezek után valószínűleg még kérdezek.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.12.16. 12:12

azért arra figyeljetek, hogy ne essünk át a ló túloldalára. ismerek olyan amateur kollégát, aki már nem is azt nézi a távcsőben, hogy milyen szép az m51, hanem feszt (györgyi puszi) csak az optikai és mechanikai hibákat látja.

szerintem annak is megvan az előnye, ha az ember nem perfekt az optikában/finommechanikában. boldog tudatlanság. emlékszem mikor először észrevettem a hyperion okliban 1 év felhőtlen, elégedett használat után, hogy mennyire elhúz a szélén. aztán ez az elhúzás elkezdett nőni, és most már úgy vagyok vele, hogy nem valami jó okli az a hyperion.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.12.16. 13:54

sq írta:azért arra figyeljetek, hogy ne essünk át a ló túloldalára. ismerek olyan amateur kollégát, aki már nem is azt nézi a távcsőben, hogy milyen szép az m51, hanem feszt (györgyi puszi) csak az optikai és mechanikai hibákat látja.


Azért nem semmi, hogy 84 évesen még perfektül látod azt az apróbetűt!
Jó az optikád! :lol:
sunnysys
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2011.12.09. 17:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sunnysys » 2011.12.16. 15:14

sunnysys írta:Sziasztok!

Én is távcsővásárlás előtt állok, és én is segítséget szeretnék kérni.
Testvéremet szeretném meglepni karácsonyra, és hosszas neten történő kutatás alapján a következőre jutottam:
SW 150/750 + acéllábas EQ5
...


Sziasztok!

Elnézést a türelmetlenségemért, de ismét feltenném a tegnapi pár kérdésemet, mert lassan meg kellene rendelnem a távcsövet. Tehát, ha van valakinek ideje/kedve reagálni a fent idézett hozzászólásomra, azt nagyon megköszönném!

Üdv,
Dénes
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.12.16. 15:17

Szerintem jó választás, bár gyalog cipelni combos.
A kiegészítők vásárlásának lehetőségét szerintem bízd a tesódra, majd ő tudja mit akar.
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
Lovecraft
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2011.12.16. 15:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lovecraft » 2011.12.16. 15:23

Sziasztok. Én most kezdtem érdeklődni a csillagok után és Vettem egy távcsövet. Egy celestron 60 Eq-t mi a véleményetek róla és mit lehet jól látni egy ilyennel? Holdat gondolom és azonkivűl?
sunnysys
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2011.12.09. 17:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sunnysys » 2011.12.16. 15:37

DannyL írta:Szerintem jó választás, bár gyalog cipelni combos.
A kiegészítők vásárlásának lehetőségét szerintem bízd a tesódra, majd ő tudja mit akar.


Köszi!
gyalog tényleg nincs messze a falu széle, meg a tesóm is combos szerencsére. :)
a kiegészítőkkel kapcsolatban igazából arra gondoltam, hogy
- feltétlenül kell-e cserélni az alapcsomag tartalmát (mint ahogy azt több hozzászólásban olvastam a két bolt oldalán) vagy egy ideig azzal is boldog lesz?
- napszűrő, csillagatlasz elég első körben egy kezdőnek?
ok, a többi kiegészítőt meg tényleg rábízom. igaz, ő sem tud erről a hobbiról semmit, szóval egy ideig ő sem fogja tudni, hogy mit akar, de ez majd változni fog, gondolom! :)
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2011.12.16. 15:49

sunnysys írta:Sziasztok!
Elnézést a türelmetlenségemért, de ismét feltenném a tegnapi pár kérdésemet, mert lassan meg kellene rendelnem a távcsövet. Tehát, ha van valakinek ideje/kedve reagálni a fent idézett hozzászólásomra, azt nagyon megköszönném!
Üdv,
Dénes


Szerintem az alapcsomagban benne van minden, ami kelleni fog, ha nagyon akarsz még valamit venni hozzá: egy Pleione csillagatlasszal meg a netről letölthető planetáriumprogramokkal bővel ellesz nemhogy a 2012-es karácsonyig, de még jó sokáig. Ha még marad pénz, akkor okulárokba fektetném azt, viszont a mélyégszűrők, fotóadapterek nyugodtan várhatnak, az nem nélkülözhetetlen az amatőrcsillagászat elkezdéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”