Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2011.12.14. 18:43

Köszönöm!

És akkor még egy kérdés, ez legalább a kezdőknek közérdekű:

Hol találok arra vonatkozó irodalmat, hogy egy frissen vásárolt távcsőnél mit és hogyan kell megnézni?
Egy kezdőnek nincs összehasonlítási alapja, így egy durva hiba sem tűnik fel, vagy egy természetes optikai vagy légköri stb. hibát esetleg távcsőhibának gondol.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
draven
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2011.11.05. 15:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: draven » 2011.12.14. 18:51

Ajánlom figyelmedbe az Amatőr csillagászok kézikönyvét,a Polarisban(http://polaris.mcse.hu/)
tudtommal ha elviszed a műszert akkor segítenek a használatában,és a Budapest Távcső Centrum oldalán is sok hasznos segítség-leírás található!!!!
SkyWatcher BD 200/1000 Newton + EQ-5
SkyWatcher 60/900 refraktor
Scopium 12×60 binokulár
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.12.14. 19:13

csoknyai attila írta:És akkor még egy kérdés, ez legalább a kezdőknek közérdekű:

Hol találok arra vonatkozó irodalmat, hogy egy frissen vásárolt távcsőnél mit és hogyan kell megnézni?
Egy kezdőnek nincs összehasonlítási alapja, így egy durva hiba sem tűnik fel, vagy egy természetes optikai vagy légköri stb. hibát esetleg távcsőhibának gondol.


Végezz el egy csillagtesztet, és azonnal meglátod, hogy mit vettél.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.12.14. 19:24

Mint említettem, az EQ2 nincs rendesen csapágyazva, én azonnal átalakítottam, még a kuplungját is, mert megszorítva feszíti, elhajlítja a tengelyt. Az EQ3 acéllábon viszont elbírja a 133/900-as Newton csövet is! Azzal már nagyon nagy valószínűséggel komoly megfigyeléseket és fotózást is lehet végezni. Az alapokulárok gyújtópontját nézzed meg, és ha mondjuk adnak egy 25 és 10 mm-eset, egy 2*-x-es nyújtóval, akkor bból elvileg lehet egy 12,5 és 5 mm -es gyújtótávú okulárt is összerakni! Ez szinte egy teljes sorozat, viszont egy lényeges kérdés lesz, hogy a nyújtó milyen minőségű! A hibák általában összeadódnak, tehát nem ugyan az egy eleve 5 mm-es okulár és egy nyújtással elért minősége. Nekem is van, és nagy hasznát veszem a 2x-es nyújtótagnak. Van összehasonlítási alapon is, amely egy 6 mm-es okulár, amely olyan minimális eltérést mutat a nyújó és 10mm-es kombinált okulárhoz képest, amit csak nagyon jó égen lehet észrevenni. Évente 1-2 ilyen nap van, tehát a 99% esetben megfelel a kombinált okulár is! Minimális gyakorlattal már ugyan azt lehet látni vele tiszta égen, mint a kifejezetten 5 mm-re gyártottal! A lényeg, hogy egy jó nyújtótag legyen, és arra ügyelj, hogy szűrőmenettel legyen alul felszerelve, hogy ne a betett lencsére kelljen állandóan feltekerni a nagyon hasznos UHC szűrőt! Ez kiemel néhány ködöt, és elhalványítja a zavaró erős csillgok fényét. A javaslatom tehát az, hogy egy 2, vagy 3 szoros nyújtót vegyél, és egy UHC szűrőt, és fogadd el a gyári két okulárt, valamint azt, hogy csakis acéllábas szerkezetet vásárolj! Ha az összeg elsőre magas, akkor a szűrőt és a nyújtót késöbb vedd meg, vagy mondj le egyelőre a követő szerkezetről és a fotózásról. Ez utóbbit csak akkor érdemes elkezdeni, ha már az éggel jobban megismerkedsz! Egyelőre internetes katalógust, megfigyelési ajánlatokat olvasgass, és próbálj felkeresni elsőre fényesebb, késöbb egyre halványabb objektumokat, és rajzoljad le, amit látsz! Segítséget ebben a jól rajzolóktól kaphatsz!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.12.14. 19:34

Igen, ahogy az előbb többen leírták talán a legfontosabb a jó mechanika! Ugye okulárt, szűrőket barlow-ot később is lehet venni! Esetleg még ha van lehetőség némi felárért ellenőriztetni az optikai minőséget az mindenképp jó dolog! De majd elfelejtettem! Egy kollimációs okulár mindenképp javallott a csomagba! Nem egy nagy összeg! De valamelyik topicban találsz egy elég jó cikket, hogy hogyan kell házilag barkácsolni egy ilyet! Talán ez a legfontosabb dolog, ha newton távcsöved van. Csak elsőre tűnik a dolog bonyolultnak, úgyhogy nem kell megijedni!
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2011.12.14. 19:50

Tudom, hogy a kis kéz erre van, de kénytelen vagyok írásban is megköszönni a sok segítséget.
(talán ti nem is érzitek, hogy mennyit segít egy kezdőnek ez a pár sor)
És sanszos, hogy ez lesz a helyes sorrend, hogy a motor és egyéb nyalánkságok ráérnek.
Még egyszer köszönöm mindenkinek.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.12.14. 20:04

csoknyai attila írta:Köszönöm!

És akkor még egy kérdés, ez legalább a kezdőknek közérdekű:

Hol találok arra vonatkozó irodalmat, hogy egy frissen vásárolt távcsőnél mit és hogyan kell megnézni?
Egy kezdőnek nincs összehasonlítási alapja, így egy durva hiba sem tűnik fel, vagy egy természetes optikai vagy légköri stb. hibát esetleg távcsőhibának gondol.


A legbiztosabb módszer, ha megkérsz egy tapasztalt régi motorost, hogy mutassa meg a saját szerkezetét, és ha lehet - ami most éppen nem tud megtenni - hogy az ég alatt is mutassa be, hogy mit, hogyan kell látni egy távcsővel. Elmondani sokkal nehezebb, mint egy-két tekeréssel megmutatni, hogy milyen egy fényes csillag képe ha mondjuk nyugodt a légkör, és milyen az, ha nem lehet fókuszálni, mert optikai hiba áll fenn! Milyen a Jupiter képe, a sávokat és örvényeket hogyan lehet szemlélni. A Hold sajnos kevéssé alkalmas a tesztelésre, de akár nappal is lehet tesztelni, ha mondjuk egy távoli, 5-10 kmre lévő templom tornyán a keresztet nézed, illetve ha egy távvezeték oszlop van ilyen messze, esetleg egy adótorony. Ezek is alkalmasak egy gyors megítélésre, de NEM helyettesítik a csillagtesztet!!! A vásárlásnál elsősorban a mechanikai tulajdonságokat érdemes vizsgálni, pl. kotyog-e a kihuzat a fogaslécre merőleges irányban, vagy a bele helyezett okulár a csavar meghúzása után elbillenthető-e a csavarra merőleges irányban. A cső ejejét kissé jobbra, balra újad hegyével megnyomva visszaáll-e az eredeti helyzetbe, vagy eltolódva marad a megfigyelt cél vízszintesen, továbbá ha a finimmozgatót forgatod, akkor azonnal mozog-e a cső a megfelelő irányba, vagy csak holtjátékkal késöbb! Mind a két tengelyen! Előfordúl, excentrikus csigakerék! Ezt úgy ellenőrizheted, hogy a tubust levéve kb 140 fordulattal körbeforgatod a rekta tengely mentén, és ha feltűnően egy helyen beszorul, egy másikon meg sokkal könnyebb lesz a hajtés, akkor ez a hiba, és ne vedd meg. Ugyan így a dekli tengely hajtását is ellenőrizni kell. Ha hajtás közben hirtelen akadást tapasztalsz, akkor az arra utal, hogy gyártási szemét, spén maradt a szerkezetben, és ha eröltetve tovább hajtják, tönkreteszi a csigakereket és az orsót is! Utána selejtté válhat az egész, tehát az első teljes áttekeréskor nagyon óvatosan, figyelmesen kell eljárni! Ez időigényes, és szerintem nem örülnek majd neki, de megéri, mert egyszer kell csak cipekedni! Ne hagyd magad lebeszélni róla, hanem ragaszkodj hozzá, hogy kipróbálhassad, ugyanis a fórum is tele van az egyes esetekben tapasztalt hiányosságokkal, és az okozott hibákkal. A mechanika tisztítására, esetleges javítására is vannak megoldások, bevált módszerek! Nem elriasztani akarlak, de bármilyen új szerkezettel előfordulhatnak hibák, ezért garanciálisak! A hibák többsége általában az első 10 használat során fog jelentkezni. Ha ezen túl leszel, érdemes ismét ellenőrizni, és ha hibát tapasztalsz, akkor a garanciát érvényesíteni. Ezt követően 3 évig nem várható hiba a szakszerű használat mellett. Szükség esetén szédszedéssel járó tisztítás, és zsírcsere is szükséges lehet! Kérdezzed meg, hogy ilyen esetben kivel lehet elvégeztetni garanciában a tisztítást és a beszabályozást, vagy ha erre nincs ajánlatuk, akkor elveszti-e a szerkezet a garanciát, ha ezt magad végzed el. Ez is fontos, ugyanis a mechanikát gondozni kell, és nem szabad erőltetni, ha mondjuk megszorul, vagy holtjátéka lesz, mert lelazul, ugyanis ezek maradandóan károsítják, félrekopik, esetleg berágódik, és használhatatlanná válik!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2011.12.14. 23:18

Sziasztok!
Egyik barátommal pár hete összeraktunk egy új 70/900 + EQ1-et ismerős kérésére. Kapásból 3 garanciális dologba futottunk bele (NEM elijesztésnek írom!).
Azt tudom tanácsolni, hogy ha engedik, még a boltban érdemes összerakni. Adott esetben még időben meggyőződhetsz róla, hogy a választott mechanika imbolygása mennyire tolerálható számodra, ha valami nem illeszkedik akkor tapasztalt szem is azonnal rá tud nézni és ha valami hibás, felesleges körök lefutása nélkül már cseréltetni is lehet.
Ami adott esetben problémás volt, az az EQ1 dekli finommozgatásának a hibája, a krómozott "rugópatronba" (EQ2-ben is ugyanilyen van) rossz illesztésű csap került és mint a beton, meg se mozdult. Nem hiszem hogy tömeges hiba lenne, így sikerült. Sajnos a kuplung rögzítő csavart viszont bezsírozták, így erős meghúzásra se tartott olyan fixen, mint a sajátomon megszoktam. A másik nagyon fontos hiba a keresőtávcső tartója, gyakorlatilag használhatatlan volt. A kicsi (6x24-es) kereső a műanyag tartójában rögzíthetetlenül lötyögött. A Spring Load 6x30-asomban azon a részen gyárilag egy gumi O gyűrű szünteti meg a mocorgást, ebben annak se nyoma se helye nem volt. Mondjuk azonnal cseréltem volna 6x30-asra, nagyon nem barátkoztam össze egy tagtárs távcsövén ezzel a 6x24-es csodával. Egy német honlapon olvastam a témakörben egy találó mondást: "Das ist nur Sucher, kein Finder" :) Ettől függetlenül lehet hogy valaki már megszokta és kényelmesen használja, sokan ugyanezt mondják az általam kedvelt 6x30-asra, 8x50-est preferálva.
A harmadik amiért ha a helyszínen derül ki, simán reklamálnék, hogy a vele adott 2x Barlow lencséjén párára emlékeztető "fátyol" volt.
Amúgy a tubus nagyon baba, az objektív nem zörög a műanyag foglalatban. (a jusztírozható foglalatúakat kivéve hőmérséklettől függően utána kell tekerni, különben vagy kotyog, vagy feszül a lencse és rossz képet ad - nem ördöngősség!) A kihuzat kicsit billegős de azért ok.

Egy ilyen próbaszerelési akcióhoz legalább fél óra és elég hely szükséges, mert egy kisebb fajta hegy képződik a csomagolóanyagból, amit visszavarázsolni jó játék :) Szóval azért nagy szívesség ez a bolttól ha megengedik ... és azonnal élni kell vele ;)
Ha nem is a boltban, de gyakorlott emberrel is érdemes először összeszereltetni (helyi csoportból csak akad valaki a közelben). Mi is szívesen segítettünk több alkalommal, tapasztalatszerzésnek is jó.

Az első szemrevételezésnél tehát érdemes nézni az előbb említett dolgokat, megtekergetni a mozgó részeket hogy tényleg érzésre jól működnek, a lencsék/tükrök felülete tiszta/ép-e (a drasztikus hiba esélye minimális és pár porszemmel se érdemes húzni az eladó idegeit), és eljátszani hogy egyik objektumról a másikra állsz át. Ha nem tapasztalsz fura kottyanást, holtjátékot, akkor már nagyon nem nyúlhattál mellé. Az optikai minőséget meg majd az ég alatt kell eldönteni.
Remélem ezzel a bejegyzéssel nem vettem el senki kedvét a 70/900-tól, optikailag csak jót láttam közülük. A kereső és a mechanika meg más tubusokhoz is jár, szóval csak éberen és tessék kérdezni az eladót ha valami gyanús! :)
(Egy kezdő amcsill ismerőssel rendszeresen találkoztunk és panaszkodott, de csak a garancia időn túl jutott el odáig, hogy elhozza a 76/300-as (f/4!!!) minidobsonját amiről régóta vakartuk a fejünket, miért használhatatlan a képe. Az első csillagteszt után kiderült hogy GÖMB tükre volt! Ez annyira fatális hogy még garancián túl is beszámították egy rendes kukkerbe.)

Új távcsöves, bosszúságoktól mentes Karácsonyt kívánok :)

u.i. Hú de hosszú lett...
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.12.15. 07:23

Illetve ha a boltban összerakatod, akkor már kérd meg az eladót, hogy mutassa meg a kollimálás művészetét :)
Élőben sokkal egyszerűbb elsajátítani, mint leírásból.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2011.12.15. 12:34

Elnézést az előző kérdésem nem a megfelelő topickba írtam :!:
Itt küldöm ismételten :

Szerző: Budjács Márton (Bogáncs) » Tegnap, 13:32

Szia Balázs!
Bocsi, de nem volt időm belenézni a Csillagvárosba.
Tudom, hogy van oklyan topic : távcsővásárlás kezdőknek./Ezt
most csak átmásolom/
Karácsonyra megakarom lepni magamat az első csillagászati távcsővel.
A nmultkor betettem megy szlovák linket, ahol a régebbi váltotat volt.
Kedves balázs! Prágában van egy szaküzlet, ahol kivánságom szerint
állítják össze a kért távcső tartozékait.
Mint kezdő ezt az alaptávcsövet gondoltam, hogy megrendelem Prágából:
http://www.astronyx.sk/index.php?page=s ... &Itemid=35
Darabonként 34 euróért, ugyan ez a cég küld egy 6mm- GoldLine okulárt és úgy gyondoltam, hogy rendelek
egys 15 mm GokdLine okulárt is. EZ A MEGRENDELÉS MÁR MIZTOS
Most jön az OMINÓZUS kérdés : Sokan tiltakoznak A Barlowlencse ellen!
Szerintem szükséglemlenne rá:!: Milyet vegyek
Bogáncs.

Budjács Márton (Bogáncs)

Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2011. november 4., péntek 12:02
Köszönetnyilvánítás másoknak: 0
Köszönetnyilvánítás másoktól: 0
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Bogáncs 2011.12.15. 12:40-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”