Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.13. 02:07

palics írta:Amíg nincs műszerem olvasgatom a fórumokat és a gyártók oldalait, valamint fogom a binoklimat és kémlelem az eget.


Binoklival is rengeteg dolog látható, csak derült kell. Meg pár tipp, hogy mit nézzen az ember. :)

http://www.starman.co.uk/book/hba-home.htm

http://www.uvaa.org/BinocularObjects.html

Pár jó objektum azért hiányzik ezekből, de kezdésnek jó kis listák. :)
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2011.12.13. 09:09

mizar írta:Csak egy pár rövid gondolatot írnék:

A bőség zavara ..............
...........Ha valakit nem sürget az idő, én továbbra is azt tudom tanácsolni, hogy egy nagyobb távcsöves összejövetelt nem szabad kihagyni, a döntést nagymértékben megkönnyíti vásárláskor, ráadásul kellemes kikapcsolódás, jó szórakozás is.



Sziasztok!

Teljesen kezdő vagyok én is és pont erre gondoltam, hogy milyen jó lenne belenézni több fajta távcsőbe (a "csillagos" ég alatt).

Miután egy hónapja olvasok a neten, könyvekben és különböző katalógusokban arra jutottam, hogy ameddig nem láttam közelről csak egy kölcsön kapott áruházi és a Polaris-os kupolában levő távcsövet, addig elég nehéz lesz a döntés.
Több dolog okozza a dilemmám ezen kívül is:
- nem fogalmazódott meg még, hogy mi érdekel a legjobban,
- fotózni is szeretnék (ehhez egy EOS 550D-m van) viszont néztem és hát a guiderek + egy stabil állvány az elég húsos kiadás egy kezdőnek, viszont ez tűnik a legérdekesebbnek. (szakmám a képfeldolgozás)
- és ami a legrosszabb, attól is félek nehogy múló hobby legyen csak (azért általában ez nem jellemző rám)

Amit kinéztem és az ára miatt ha néha egy két hétig a polcra kerül az se gond:
70/900 refraktor + EQ-1 + egy sima motort vennék hozzá.
Viszont gondolom a Holdon kívül ezzel nem nagyon tudok mást fotózgatni.


A másik választás egy:
150/750 SkyWatcher Newton + EQ3 + léptető motor
Ennél az okozza a dilemmát, hogy nem túl könnyen szállítható ezért maradna a panel lakás erkélyéről való nézelődés esetleg havi egy-két alkalommal kitelepülnék valahova.
Ezenkívül nem is "játék árban" van és nem tudom mennyivel tud többet az előzőnél.

Ha valaki ezeket ismeri írjon róluk pár sort légyszi, ill arról hol találok valamit, hogy mikor és hol vannak ilyen összejövetelek?
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.12.13. 09:44

csoknyai attila írta:
A másik választás egy:
150/750 SkyWatcher Newton + EQ3 + léptető motor
Ennél az okozza a dilemmát, hogy nem túl könnyen szállítható ezért maradna a panel lakás erkélyéről való nézelődés esetleg havi egy-két alkalommal kitelepülnék valahova.
Ezenkívül nem is "játék árban" van és nem tudom mennyivel tud többet az előzőnél.

Ha valaki ezeket ismeri írjon róluk pár sort légyszi, ill arról hol találok valamit, hogy mikor és hol vannak ilyen összejövetelek?


Nekem van egy ilyen csövem, csak Celestron. Nálam ő is "mobil" azaz a kitelepülős távcső.Ha van kocsid, simán ki tudod vinni, ha nincs, hát akkor a másik cső is nagy lehet.

Az EQ3 léptető motorral jó ötlet. Kezdésnek mindenképpen jó választás, de természetesen korlátozni fog
a mechanika a hosszabb képek fotózásában. Hold, és a féynesebb bolygókra jó leszel. Érdemes megkérdezni Mudlee-t, akinek pont ilyen szettje volt (éppen eladóban vannak a cuccai, csak úgy mondom, halkan).
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.12.13. 09:50

hát a kettő szerintem nem összehasonlítható, azért a 150/750 egy sokkal izmosabb darab, már mechanikailag is. sokan fotóznak vele, ha erre akarsz elindulni, mindenképp megéri az árkülönbséget.

ha különböző csövekkel szeretnél előtte észlelni, márc. végén lesz a bátorligeti messier marathon, ahová biztosan idén is többtucat távcső fog eljutni, illetve aug. végén a tarjáni nagytábor, jó idő esetén bizonyára rengeteg távcsővel. bár ez még elég messze van. de ez talán a két legnagyobb ilyen jellegű rendezvény. ha tudsz várni addig, megéri. ha nem, akkor fotós szempontból 150/750+eq3.

de főleg bp környékén gyakorta találni kisebb-nagyobb baráti társaságokat akik rendszeresen kitelepülgetnek.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.12.13. 11:47

Sziasztok.
Szerencsére már nem sok része van eladó (1:10-es fókuszírozó és EQ3, vezetők okulár, stb) :)
A panelból való fotózáshoz a következőeket tudom tanácsolni: először is mérd fel, hogy ahova le tudod rakni a távcsövet, pontosan merre és milyen rálátásod van. Ha ablakban gondolkozol, felejtsd el, maximum nyáron és amíg 20 fok van, addig elmegy, de utána (ha van), akkor az asszonnyal is meg kell küzdened, mert hamar kihül a lakás :)
Ha erkélyed van, akkor fontos, hogy jól férj el, mert NEM fér bele, hogy mocorogj vele, csak idegesdkedni fogsz :) Hidd el, tapasztalat. Nyáron és talán még ősszel nagyon rózsás a helyzet, de mikor bejön az első 10 fok, onnantól csak ülsz és nézed szabad szemmel az eget, mert nem tudsz kipakolni :)
Ha van autód, akkor abba gondolj bele, hogy mennyire fogsz te tiszta ég esetén lehurcolni mindent az autóba és mondjuk menni min. 10km-t, hogy legyen helyed? Ha olyan ember vagy (mint én), aki nehezebben veszi rá magát dolgokra, akkor csak képzeld magad elé, mivel jár egy kitelepülés: távcső és összes cucca lehord az autóba, autóba beül, kimegy a megfelelő helyre, távcső kipakol, hidegben megvár, amíg lehül (150-es nél legalább 1 óra), és csak aztán kezd el fotózni. Amíg hül a tubus, addig mondjuk lehet pólusra állni, szemet szoktatni a sötéthez :)

Panelból fotózásnál még nézd meg azt, hogy mennyire fényes az ég arra, amerre tudnál fotózni. Ez azért fontos, mert ha van is erkélyed, gondolom x magassági tudsz csak kilátni onnan. Ez azért fontos, mert ha mondjuk csak max 50 fokig (mint én anno) tudsz kilátni és fotózni, akkor ha nagyon fényes arra az ég, akkor ilyen képet kapsz: http://vogsphere.jss.hu/wp-content/gall ... 110821.jpg
Magyarul a háttérnek köze sincs a feketéhez és tiszta zaj a kép.
Azt is vedd figyelembe, hogy panelból fotózni télen még azért is rossz, mert a házaknak a hője eszméletlenül vibrál ilyenkor.
Egy leheletnyit tudsz akkor javítani, ha kitelepülsz a panel tetejére, de csak leheletnyit.

Szerintem ennél kisebb tubussal és állvánnyal nem nagyon érdemes fotózni, kivéve ha az állvány marad EQ3, de a tubus viszont egy APO mondjuk. Persze ez már anyagilag is többe kerül. Nekem ez vált be, azaz hogy vettem egy APO-t és azzal tudok jönni-menni, ha van rá időm. Sokkal többet észlelek, mint a 150-essel, hidegben is.

Ha viszont még nem vagy tisztában azzal, hogy most te akarod-e ezt csinálni, kitelepülnél-e mindig ,akkor javaslom egy kisebb lencsés beszerzését, vagy egy 15X70-es binokulárt. Már csak azért, mert ha "csak" (a csak hatalmas idézőjelben!) vizuálisan mész kitelepülni és azt is megunod, vagy kényelmetlennek találod egy idő után, akkor a fotózás szerintem T/2 idő alatt lesz kényelmetlen a sok kütyü és beállítás miatt :)

Fentiek saját tapasztalatból írt vélemények, mint panellakó, de nem szakértő :)

Üdv!
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.13. 12:06

Abba is gondolj bele, hogy rögtön az asztrofotózásba akarod-e beleölni a hobbidra fordított kevéske időd, vagy inkább az égbolt megismerésébe.

Az asztrofotózás igen nagy anyagi és időbeli ráfordítást igényel még egy átlagos alatti eredmény eléréséhez is.
Az igazán jó asztrofotósok szinte kivétel nélkül tapasztalt vizuális észlelők is.
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2011.12.13. 14:15

Huhh.. még egyszer mindenkinek köszönöm.
Igazából kb ezekre gondoltam én is amit írtatok.
És különösen csakb mondata: "Az igazán jó asztrofotósok szinte kivétel nélkül tapasztalt vizuális észlelők is." amin elgondolkodtam sokszor magamtól is.
Ebből kiindulva a kicsit választom valószínűleg és megismerkedem előbb a "felettem levőkkel".
Esetleg egy kis távcső később guiding -hoz vagy valami másra használható gondolom.
Még egyszer nagyon köszönöm a tanácsokat.

Még egy apróság, ha "csak" észlelni szeretnék és ismerkedni akkor egy Komolyabb fotóállvány is megteszi?
(ahogy néztem a nem EQ mechanikák is majdnem azok)
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.12.13. 14:18

Ha a hordozhatóság a cél, akkor csak magam kell megköveznem és Balázst idéznem: "vegyél egy AZ4-et" :)
Amúgy a kis távcső a későbbiekben vezető távcsőnek valószínűleg jó lesz, ahogy írod is.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2011.12.13. 21:23

Na most leszek lehurrogva:

Ez egy 90/1250 -es Makszutov

"Ha a csillagászati megfigyelés mellett nagy nagyítású fotózásra is szeretné a távcsövet használni, ugyanakkor szempont hogy nagyon rövid, könnyen hordozható tubus legyen, megfelelõ választás az egyik legnépszerûbb modellünk, a 9 cm-es Makszutov-Cassegrain távcsõ"

Ráadásul most dec. 23-ig goto-val 79000FT.

http://www.tavcso.hu/?o=termek&te=SWM90eq1

Ha igaz amit írnak ez nekem való lenne minden szempontból, viszont túl szép (olcsó), hogy igaz legyen?
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.12.13. 21:28

Ugyan nem tudom, az ilyen cucchoz milyen kiegészítő kell még, de KELL, ami mint minden más a csillagászatban, nem olcsó. Ne úgy kalkulálj,hogy veszel x-ért távcsövet, és fotózol vele, hanem veszel x-ért távcsövet és ráköltesz még __legalább__ x/2-t és utána talán fotózol :)
Mert ja, ez is kellene, ja az is, és nagyon hamar elszalad ám a ló.

Ha minden áron fotózni szeretnél, vegyél csak egy állványt egy léptető motorral és fotózz csak a fényképeződdel, hosszú záridővel. Ha szerzel használtan egy telét, akkor a tejútból és ködökből sötét helyről szép dolgokat lehet megörökíteni. Mindkét távcső bolt galériájában gyönyörű képek vannak vele.

Sajnos a fotózás drága mulatság :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”