Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.12.09. 20:10

palics írta:Azt hiszem az indulást több tényező is befolyásolhatja.
1. Lesz-e lehetőségem több távcsőbe is belenézni.
2. Sikerül-e egy jó állapotú használt távcsövet kifogni.
Ha van valakinek 150/750, vagy 150/1200 akromátról tapasztalata, kérem ossza meg velem!
Pusztán vizuális észlelés esetén 100 mm-es APO, vagy 150 mm-es akromát?


Hello!

150/1200: Eléggé színez, bár nagyon szép képet ad.
150/750: Ilyenbe még nem néztem, de állatian színezhet!

100 mm APO / 150 mm lencse: egyik sem. 200 mm tükör! (200/1000, tutti tipp!:)) Ha lencsében gondolkodsz, akkor 120/600 AZ4-en. Nagyon jó, és a színezése meglepően alacsony, szépen mutatja a bolygókat. Ha 8-9 mm-re blendézed, a színi hiba gyakorlatilag eltűnik.

Snt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.09. 20:13

palics írta:Ha van valakinek 150/750, vagy 150/1200 akromátról tapasztalata, kérem ossza meg velem!
Pusztán vizuális észlelés esetén 100 mm-es APO, vagy 150 mm-es akromát?


Ami biztos, hogy egy 15 centis akromátot le lehet rekeszelni, hogy majdnem olyan jó képe legyen, mint egy 8-10 centis ED-nek. Viszont egy 10 centis ED-t nem lehet feltágítani 15 centire.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.12.09. 20:14

santage írta: Ha 8-9 mm-re blendézed, a színi hiba gyakorlatilag eltűnik.


meg a kép is ;)

amúgy én is inkább egy nagyobb tükröst vennék elsőre ennyi pénzből (már csak a mechanikaigény miatt is, vizuálisra jó a dobson a newton alá). és köztudomású, hogy a lencsés távcsöveket eredetileg csak a tükrösök keresőtávcsöveinek fejlesztették, csak Johann DeVrietebörg németalföldi csillagász és polihisztor kínjában elkezdte csillagászati megfigyelésre használni, míg a nagy fémöntvény tükrét leadta Chabalé Almadeus műhelyébe políroztatni.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.12.09. 20:41

Nem épp ide tartozik, de itt kezdte el valaki a témát: ha esetleg Budapestről megy valaki és van mellette hely nekem meg a hátizsákomnak, akkor örömmel veletek tartanék! :) (mármint a Zselicbe)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Marci
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2011.10.24. 22:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Marci » 2011.12.10. 01:03

" Ha van valakinek 150/750, vagy 150/1200 akromátról tapasztalata, kérem ossza meg velem!
Pusztán vizuális észlelés esetén 100 mm-es APO, vagy 150 mm-es akromát? "

Nekem pár hónapja van egy SW 120/1000 lencsésem EQ3-mal. És totál kezdőként vagyok :) és túl sok csőbe se néztem még .. de vettem pár oksit :roll:

A lényeg véleményem szerint ... a szinezés kb. csak a fényes objektumoknál (a jupiternél, vénusz és a holdnál látható) ott is csak a szélén, az objektum és a sötét háttér találkozásánál. Szűrőt (hold, bolygó) még nem vettem, ott nem tudom, hogy viselkedik, de elképzelhető hogy csökken ?? valaki tapasztaltabb hozzá szólhatna.

Műszaki emberként a mechanika nagyon tetszik :idea: azért az EQ3 -at nagy nagyításnál kicsinek érzem, pedig nem is fotózom (de majd még lehet) (megjegyzem hosszú távon, akinek kertje van ... be kell betonozni egy csövet, és arra kell felrakni a fejet, és mindjárt jobb lesz a helyzet).
Én spec. a csövet, és a súlyokat szoktam csak leszedni, a többi egybe van, így két perc alatt ki tudok csattogni velük a kertbe (települni) a többi cucc egy kartondobozba :) kocsival kicsit más a helyzet. de szerintem az se nagyon megerőltető.
Majd el felejtettem a pólusra állás se nagy kunszt (vizuális észleléshez) én még pólus távcsövet se vettem, csak átnézek a fekete lyukon ... ... ... és csillagokat látok :lol:
Viszont egy óragép azt hiszem nagyon kell, azt mindenképp fogok venni ha ráérek. (mert ez a tekerem mozog megáll teker mozog megáll teker mozog megáll nagy nagyításnál túl gyakori.)

Mondjuk a legfontosabb, hogy menj valamerre észlelni. A legjobb ha megengedik, hogy te csináld nézd, cseréld, forgasd ... lökköd. stb. szóval tapasztalj.

Ja és pár gondolat még ... habár lehet ezért páran megköveznek :)

2" kihuzat mert abba jó a 2" és a kicsi oksi is ... szűkítővel.

mert én avval kértem :)

mert egy 2" oksi már fegyver olyan nehéz ....

Na kb. ennyi ...

Üdv. MArci
SkyWatcher 120 / 1000 refraktor EQ3
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: palics » 2011.12.10. 13:28

Marci!
Hálás köszönet a tapasztalataidért! Kezdőként az okozza a legfőbb gondot, hogy milyen műszerrel indítsak. Már annyi (főleg)+ és - véleményt olvastam a lencsés és tükrös távcsövekről, hogy a döntés egyre nehezebb. Valóban az lenne a legjobb, ha minél több távcsővel lennének saját észleléseim.
Jelenleg ott tartok, hogy első műszernek egy 150-es lencsés, vagy 120-as APO?, majd később egy 30-as dobson. Ebben az elképzelésemben a legfőbb érv, hogy észleléseim a bolygókon és a napon szeretném kezdeni. A 150-es akromát viszont már valamivel több fényt gyűjt, mint egy 120-as lencse(hiába APO). Ha pedig a színi hiba az objektum kontúrján jelentkezik, talán még elviselhető tud lenni egy magamfajta kezdőnek.
Mégegy kérdés: Ugye jól sejtem, hogy a lencsés optikát egyszerűbb karbantartani?
Kérdésem indítéka: Gondolok a levegőben szálló rengeteg pollenre és porra, vagy a rovarok kakijára ami száradás után kőkemény. A kisebb felület miatt kevesebb ideig tart megtisztítani egy kisebb átmérőjű lencsét. A tükörnél ráadásul még a hozzáférés érdekében ki is kell szerelni a csőből.
Következtetésem: Egy kezdőnek üzemeltetési szempontból valószínűleg kevesebb gondot okoz egy lencsés távcső. (A beállításokat nem veszem figyelembe mivel mindkét tipusnál meg lehet tanulni és nem kell hozzá diploma.)
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.10. 13:35

palics írta:Következtetésem: Egy kezdőnek üzemeltetési szempontból valószínűleg kevesebb gondot okoz egy lencsés távcső. (A beállításokat nem veszem figyelembe mivel mindkét tipusnál meg lehet tanulni és nem kell hozzá diploma.)


Elvileg kevesebb a macera egy lencséssel, ha jól be van kollimálva. Ezek a nagyobb refraktorok egyébként kollimálható objektívfoglalattal készülnek, szóval ugyanúgy el lehet szórakozni a jusztírozással, mint egy tükrösnél. :D


Az optikák tisztításáról itt mindent megtalálsz:

http://www.mcse.hu/tavcsoves_sarok/2006 ... tas_2.html

Az első két mondatot és a következtetést nagyon meg kell szívlelni. A poros optika jobb, mint a karcos!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.12.10. 14:25

Csak egy pár rövid gondolatot írnék:

A bőség zavara elbizonytalanítja ma azokat, akik első távcsövüket akarják megvenni. Nem csodálom, hisz a kínálat meglehetősen nagy, a 25 évvel ezelőtti állapotokhoz képest óriási. Én hosszú évekre abbahagytam az amatőrcsillagászkodást, és néhány éve a bátorligeti maratonon szembesültem ezzel a hihetetlen fejlődéssel. Mondhatom szerencsém volt, kb 70-80 távcső sorakozott azon a hétvégén a dombon, a tiszta időben örömteli észlelést lehetett végezni. A távcsövekben lévő látvány alapján egyértelműen le tudtam szűrni a tapasztalatokat, azonnal dönteni tudtam. Nem bántam meg utána a használt távcső vásárlását, a kis 11 cm-es Mizar sok örömet okozott köszönhetően JÓ OPTIKÁJÁNAK és a kitűnő MECHANIKÁNAK. E kettő dolog fogja meghatározni ugyanis azt, hogy ebben a hobbiban örömünket leljük és sikerélményünk legyen. Ha valakit nem sürget az idő, én továbbra is azt tudom tanácsolni, hogy egy nagyobb távcsöves összejövetelt nem szabad kihagyni, a döntést nagymértékben megkönnyíti vásárláskor, ráadásul kellemes kikapcsolódás, jó szórakozás is.
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: palics » 2011.12.10. 14:43

Elfogadom a tanácsaitokat. Amíg nincs műszerem olvasgatom a fórumokat és a gyártók oldalait, valamint fogom a binoklimat és kémlelem az eget. A horgászatot is így kezdtem és hatalmas élmény volt. Tudtam milyen halra milyen szerelékkel kell menni.
Remélem estére kitisztul az ég!
Marci
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2011.10.24. 22:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Marci » 2011.12.13. 01:04

Közbe most néztem lefelejtettem még egy lényeges dolgot a 2" kihuzathoz .... :D

Ha veszel 2" -os szűrőt ... megjegyzem kb. 20-30 % -kal drágább mint a kicsi ... jó lesz a nagy oksiidhoz is, meg a kicsihez is, ha a zenittükörbe, vagy a szűkítőbe csavarod. Így csak oksikat kell cserélgetni. Ez pusztán kényelmi szempont, de este ráadás sötétbe kit tudja mit művel az ember :)
SkyWatcher 120 / 1000 refraktor EQ3
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”