Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.09. 09:54

palics írta:Remélem a dobsonnál nem nagyon rontja le az észlelés élvezetét az, hogy motoros vezérlés nélkül a figyelt objektum átvonul a látómezőn! Majd kézi vezérléssel fogom működtetni.


Ha jól meg van csinálva a zsámoly (nem túl szoros, és nem is túl finom), akkor gond nélkül lehet finoman pöcögtetni, hozzá lehet szokni. Gáz nagy nagyításoknál (300+) lehet, amikor már félelmetes sebességgel teper kifelé az objektum a LM-ből. De 250x-es feletti nagyítást viszonylag ritkán kell használni.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára csakb 2011.12.09. 09:54-kor.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.12.09. 09:54

xyfree írta:„(és most megyek ki csillagászkodni, a csövem 2 órája hül <-újabb érv egy kisebb cső mellett )” Nah igen... Ilyenkor kicsit irigykedem. Kedd hajnalban tudtam csak kimenni mostanában erre mindig vagy felhős vagy ködös volt az idő. Esetleg mindkettő. Ma gyönyörű az éjszaka, erre dolgoznom kell. Bár kedden megcsodálhattam a Szaturnuszt. Nem volt tervben, de leragadtam nála :) Szép eget mindenkinek aki kinn lehet.


ne irígykedj, fátyolfelhőkön át teliholdnál csillagászkodni, hát nekem is csak ennyi jutott. (miután tízkor végeztem a munkával, és potom másfél óra alatt hazakerekeztem a kellemes koranyári langyban) :)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.12.09. 09:58

csakb írta:
palics írta:Remélem a dobsonnál nem nagyon rontja le az észlelés élvezetét az, hogy motoros vezérlés nélkül a figyelt objektum átvonul a látómezőn! Majd kézi vezérléssel fogom működtetni.


Ha jól meg van csinálva a zsámoly (nem túl szoros, és nem is túl finom), akkor gond nélkül lehet finoman pöcögtetni, hozzá lehet szokni. Gáz nagy nagyításoknál (300+) lehet, amikor már félelmetes sebességgel teper kifelé az objektum a LM-ből. De 250x-es feletti nagyítást viszonylag ritkán kell használni.


valószínűleg ha az ember hozzászokik, már a nagy nagyítások sem okoznak gondot (tegnap én is 600x holdaztam azt a pindurka terminátort ami még volt). ilyenkor a tolvautánamegyek már inkább átvált gyorsanelémegyekésmegvárommígbeúszik technikába ;)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.09. 10:10

palics írta:Komolyabban: csak egy stabil dobson szerkezetre vágyom. A 40 cm-es tükröst


Egyébként 40 centivel nem nyernél sokat a 30-hoz képest, max. fél magni határfényességet, ami szerintem nem éri meg a majd' dupla árat. Azt is vedd figyelembe, hogy jó okulárokat is be kell szerezned, és az okulár a távcsöved fele. Árban is. :)

Remélem, tavaszig sikerül döntened. Ha minden jól megy, ismét a Zselicben fogunk Messier-maratonozni, lehet csapni majd egy közös észlelést is. :)
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.12.09. 10:23

Lehet már kapni GoTo dobsont, elég nagyot is, csak fizesd ki:

http://www.amazon.de/Skywatcher-Dobson-1500mm-Skyscan-Objektpositionierung/dp/B003ZUTG4I/ref=sr_1_1?s=ce-de&ie=UTF8&qid=1323422419&sr=1-1

Ez ráadásul 30.5cm-es és összecsukható, tehát el tudom képzelni azt, hogy
befér egy kocsi csomagtartójában, és még a eget is követi!

Fotózni továbbra sem lehet vele, mert nincs benne képforgatás, de ha valami
a vizuális megfigyelés csúcsa, akkor ez az.

Jelenlegi árfolyamon egy most cirka fél milla.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.12.09. 10:25

csakb írta:
Remélem, tavaszig sikerül döntened. Ha minden jól megy, ismét a Zselicben fogunk Messier-maratonozni, lehet csapni majd egy közös észlelést is. :)


Balázs, ez konkrétan valami hivatalos program, vagy magánakció?
A Zselicben hol? Kaposvár mellett, a "sötét ég" díjas területen?
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.12.09. 10:28

zselic engem is érdekelne. bár gondolom bátorligettel egy hétvégén lesz. viszont jóval közelebb lenne, ami számít.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.12.09. 10:41

30-40-50 cm ???
Valamilyen módon azért illik megtapasztalni egy amatőrcsillagásznak a saját kezűleg épített távcső örömeit, a szamárlétrának ezen a szintjén mindenképp. Innen azonnal jó nagyot lehet ugorni felfelé. :D

http://www.youtube.com/watch?v=7EFx2hIn ... =endscreen
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: palics » 2011.12.09. 18:40

Azt hiszem az indulást több tényező is befolyásolhatja.
1. Lesz-e lehetőségem több távcsőbe is belenézni.
2. Sikerül-e egy jó állapotú használt távcsövet kifogni.
Ha van valakinek 150/750, vagy 150/1200 akromátról tapasztalata, kérem ossza meg velem!
Pusztán vizuális észlelés esetén 100 mm-es APO, vagy 150 mm-es akromát?
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.12.09. 20:06

sq írta:zselic engem is érdekelne. bár gondolom bátorligettel egy hétvégén lesz. viszont jóval közelebb lenne, ami számít.


Nem hivatalos, bár kvázi hivatalossá is lehetne tenni. Sajnos nekem egy kicsit kacifántos odajutnom, de ha lesz egy 4 fős csapat, akkor megyünk. Ha nem lesz, akkor újabb Szegedi Messier Marathon következik... :(

A zselici ég nagyon szép.

Snt
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”