Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.12.08. 23:29

Láttam már itt pár mozsárágyút, de ez már tényleg "elmebeteg". :twisted: :mrgreen: :D
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.08. 23:33

Ezen beizéltem:

http://www.cruxis.com/scope/img1070/107 ... 1_full.jpg

Na, nem offolok tovább.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.12.08. 23:47

talán az segítség lehet, hogy nekem az 1500-as fókuszú dobsonomnál szinte pontosan szemmagasságban van a kihuzat zenitben (168cm "magas" vagyok, hajlott koromra tekintettel). legtöbbször pedig a zenit 20 fokos sugarú környezetében észlelek, tehát ez tök praktikus.

megoldás lehet még egy észlelőszék (lehet kapni 30e-ért, én 3-ért vettem egy vasalószéket, ami annyiban különbözik az észlelőszéktől, hogy tizedébe kerül és virágmintás az ülőkéje), ami kellően magas lehet, és akkor csak oda kell felmászni egy kis sámliról.

a nagy lencsésnél viszont ne feledd, hogy ahhoz még vizuálisan is komoly mechanika kell. ami kb annyiba kerül alsó hangon, mint a távcső.

persze ahhoz is lehet dobsont építeni, cloudynights-on több ember is van, aki lencséshez (pl 120-as takahashi apo-hoz) eszkábált pozdorja dobsont. de ez itthon szentségtörésnek számít, ne törekedjünk olyan félmegoldásokra, mint szegény amerikai testvéreink.

a téli jó seeing sajnos nem mindig igaz, a házakból, kéményekből árad a zavar. és meglepően messzire viszi a szél a meleget.

de majd meglátod :)

(és most megyek ki csillagászkodni, a csövem 2 órája hül <-újabb érv egy kisebb cső mellett :D)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.09. 00:59

sq írta:persze ahhoz is lehet dobsont építeni, cloudynights-on több ember is van, aki lencséshez (pl 120-as takahashi apo-hoz) eszkábált pozdorja dobsont. de ez itthon szentségtörésnek számít, ne törekedjünk olyan félmegoldásokra, mint szegény amerikai testvéreink.


Hagyjuk a Dobson-szerelést a hanyatló nyugat ópiumának! :]

Egyébként most hogy mondod, felrémlik a távoli múltból, hogy a 70/500-as MOM refimnek én is Dobson-zsámolyt építettem anno, igaz, nem pozdorjából, hanem tömör deszkából. :)
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: palics » 2011.12.09. 01:34

Mozsárágyú egy gödörben, vagy virágmintás vasalószék? Egyik sem rossz. Még alszom rá párat. A gödör bevallom egyszer nekem is megfordult az agyamban, csak nem tudom megoldani az esővíz elvezetést. Talán telepíteni kellene bele egy átemelő szivattyút. De akkor jön a szivattyú áramellátási problémája. Igaz , az sem nagy gond, ha telepítek egy aggregátort, amit jól körbe hőszigetelek, rezgéselnyelő aljzatot építek alá és a kipufogó gázt is messzire elvezetem az észlelőhelytől. Mindenre van megoldás!!!
Komolyabban: csak egy stabil dobson szerkezetre vágyom. A 40 cm-es tükröst Egri József weboldalán láttam egész jó áron (remélem még ma is aktuálisak a közölt árai). Nem vágyom mindenáron egy csilivili gyári ágyúra. Ha minőségi árut kapnék Egri úrtól nekem az is megtenné. Könnyen mozgatható jól csapágyazott legyen. Remélem a dobsonnál nem nagyon rontja le az észlelés élvezetét az, hogy motoros vezérlés nélkül a figyelt objektum átvonul a látómezőn! Majd kézi vezérléssel fogom működtetni.
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: palics » 2011.12.09. 01:50

Balázs! Megnéztem az általad ajánlott ágyúkat. Ez már elmebaj.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2011.12.09. 05:04

„(és most megyek ki csillagászkodni, a csövem 2 órája hül <-újabb érv egy kisebb cső mellett )” Nah igen... Ilyenkor kicsit irigykedem. Kedd hajnalban tudtam csak kimenni mostanában erre mindig vagy felhős vagy ködös volt az idő. Esetleg mindkettő. Ma gyönyörű az éjszaka, erre dolgoznom kell. Bár kedden megcsodálhattam a Szaturnuszt. Nem volt tervben, de leragadtam nála :) Szép eget mindenkinek aki kinn lehet.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.12.09. 08:38

Ugyan a fentebb hozzászólók jobban képben vannak szakmailag, mint én, viszont mint tapasztalat, hozzáteszem, hogy nem egy este volt az elmúlt 1-2 hónapban, amikor este/hajnalban egy-két órára mentek csak el a felhők és gyorsan tudtam észlelni. A apo-mat kiraktam a tetőre/ablakba, ahol éppen értem és max. fél óra alatt kellőképpen lehűlt, viszont amíg a 150-es Newtonnal észleltem (amikor az első hidegek bejöttek), akkor - igaz, hogy csak ablakból -, de min. jó egy óra volt, mire lehült az egész.

De ahogy visszább olvastam, garázsban fogod tartani... ott talán tartja a kinti hőmérséklet +5-10 fokot :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.09. 09:35

palics írta:Komolyabban: csak egy stabil dobson szerkezetre vágyom. A 40 cm-es tükröst Egri József weboldalán láttam egész jó áron (remélem még ma is aktuálisak a közölt árai).


Ez nehéz lesz szerintem. Nem a Távcső Almanach oldalán láttad ezeket az árakat? Az szerintem 2005 óta nem frissült. Egy időben mintha Szabó Sanyi és Tóth Zoli is vállalt volna Dobson-építést (l. 50 centis Kisalföldi Óriás).
Bozsoky Jani (ő egyébként kaposvári, egy verébugrásra lakik tőled) szintén kiváló minőségű, egyedi Dobsonokat épít, de azt hiszem, hogy csak 25 centi átmérőig.

A kínai dömping mintha letörte volna az egyedi Dobsonok piacát is, de lehet, hogy csak én látom rosszul a helyzetet.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.12.09. 09:51

palics írta:Komolyabban: csak egy stabil dobson szerkezetre vágyom. A 40 cm-es tükröst Egri József weboldalán láttam egész jó áron (remélem még ma is aktuálisak a közölt árai). Nem vágyom mindenáron egy csilivili gyári ágyúra. Ha minőségi árut kapnék Egri úrtól nekem az is megtenné. Könnyen mozgatható jól csapágyazott legyen. Remélem a dobsonnál nem nagyon rontja le az észlelés élvezetét az, hogy motoros vezérlés nélkül a figyelt objektum átvonul a látómezőn! Majd kézi vezérléssel fogom működtetni.


nem akarlak lelombozni, de ha a távcső almanachos árlistára gondolsz, akkor az kábé annyira lehet naprakész, mint az a hír, hogy a taxisok blokád alá vonják holnap a városokat a 100Ft-os benzinár miatt. ;)

szerintem a mai tükörárakhoz szorozz nyugodtan úgy 2-3-mal. az angol orion optics-nál (http://www.orionoptics.co.uk/OPTICS/opt ... ardgr.html) a leggyengébb minőségű (l/4) 400-as 1500 GBP (542eFt), ugyanez l/8-ban már 690e, igaz ezek tartalmazzák a segédtükör árát is.

ez a helyzet :(

szerk.: na így jár az, aki lassan gépel ;)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”