Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.12.08. 20:15

grat a döntéshez! egyvalamit még esetleg gondolj át: hacsak nem vagy nagyon magas, a 400-ashoz már lehet, hogy zenitközelben kell majd egy kisebb sámli, vagy szobalétra. van aki szédül, ha létrán becsukja a szemét, és a távcsőnek pedig nem dőlhetsz neki, mert elfordul.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: palics » 2011.12.08. 21:45

sq írta:grat a döntéshez! egyvalamit még esetleg gondolj át: hacsak nem vagy nagyon magas, a 400-ashoz már lehet, hogy zenitközelben kell majd egy kisebb sámli, vagy szobalétra. van aki szédül, ha létrán becsukja a szemét, és a távcsőnek pedig nem dőlhetsz neki, mert elfordul.


Igazad van. Fitika ( azon belül is a fénytan) ismereteim alapján én is erre a következtetésre jutottam. 350-es méretig a fókusz 1500 mm ( ez még felérhető), de a 400-asnak már 1800 mm a fókusza. Számításaim szerint zenit közeli távcső állás esetén az okulár magassága = főtükör tükröző felületének szerelési magassága a talajszinttől + fókusz távolság - tükör átmérő/2. Ebből következően ez min 175-180 cm. Mivel én csak 172 cm vagyok valóban kell a kis sámli, vagy veszek egy csótányroppantót a lábamra. Töröm a fejem egy a műszerállást körülölelő pódium kialakításán is, de az újabb munkavédelmi problémát vet fel / konkrétan a pódium szélénél kialakuló lépcsőfok = botlásveszély, bokaficam... Valamit, valamiért.
Köszi a jó tanácsot! (Ilyen válaszokra számítva írtam az első hozzászólásom. Már megérte!)
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: palics » 2011.12.08. 22:12

Minden tapasztalat nélkül arra már gondoltam, hogy kis hazánkban nagyon ki kell használni minden jó észlelési órát. Véleményem szerint legnyugodtabb légkör a téli (hűvös) hónapokban adódik. Tavasszal nehézséget okoz a rengeteg pollen, virágpor. A nyári meleg napokon jelentősen rontja a látási viszonyokat a felfelé áramló meleg levegő keltette légköri turbulencia (napnyugta környékén a szúnyogok). Ekkor egy kiadós esőt követően gondolom valamit javulhat a helyzet. Sajnos lakhelyemhez közel nincsenek hegyek ahova felmehetnék az őszi ködfelhők fölé. Ilyen körülmények mellett nagyon megfontolandó a beruházás nagysága. Ezzel nem azt mondom, hogy meggondoltam magam, csak annyi, hogy első körben egy lencséssel fogok kezdeni és majd a tapasztalataim alapján döntök a 2. távcső beszerzéséről.
Ha nem kívánok fotózni akkor is érdemes APO-ban gondolkodni? Mennyire zavaró a sima akromátok színezése? Akinek van már tapasztalata kérem írja meg!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.12.08. 22:13

palics írta:
sq írta:Töröm a fejem egy a műszerállást körülölelő pódium kialakításán is, de az újabb munkavédelmi problémát vet fel / konkrétan a pódium szélénél kialakuló lépcsőfok = botlásveszély, bokaficam... Valamit, valamiért.
Köszi a jó tanácsot! (Ilyen válaszokra számítva írtam az első hozzászólásom. Már megérte!)

Nem lenne megoldás egy kb 30 cm-es "gödörbe" tenni a távcsövet? csinált már vki ilyet?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.08. 22:15

palics írta:350-es méretig a fókusz 1500 mm ( ez még felérhető), de a 400-asnak már 1800 mm a fókusza.


Természetesen erre is van megoldás. :)
20"-os, f/3.3-as Dobson:

http://www.starmastertelescopes.com/superFXscopes.htm

Persze ilyen fényerőnél már vizuális észleléshez is kell kómakorrektor.
Szóval csak pénz kérdése minden. :)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.12.08. 22:16

palics írta:Ha nem kívánok fotózni akkor is érdemes APO-ban gondolkodni? Mennyire zavaró a sima akromátok színezése? Akinek van már tapasztalata kérem írja meg!

Elég szubjektív, kit mennyre zavar a szinezés mely ráadásul nagyítástól és átmérőtől, fényerőtől is függ. Engem pl. egy 120/1000-es akromát szinezése a Jupiter esetében 200x-os nagyításon zavart. 50x-en nem.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára SzarkaLevente 2011.12.08. 22:20-kor.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.12.08. 22:17

csakb írta:
palics írta:350-es méretig a fókusz 1500 mm ( ez még felérhető), de a 400-asnak már 1800 mm a fókusza.


Természetesen erre is van megoldás. :)
20"-os, f/3.3-as Dobson:

http://www.starmastertelescopes.com/superFXscopes.htm

Persze ilyen fényerőnél már vizuális észleléshez is kell kómakorrektor.
Szóval csak pénz kérdése minden. :)

Jah, egy Feathertouch kihuzat integrált Paracorral :)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.08. 22:18

SzarkaLevente írta:Nem lenne megoldás egy kb 30 cm-es "gödörbe" tenni a távcsövet? csinált már vki ilyet?


Mintha Berkó Ernő észlelt volna gödörbe rakott Dobsonnal is, de lehet, hogy rosszul emlékszem.
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: palics » 2011.12.08. 22:38

Nem a dobson állvány lenne gödörben, hanem pl 4 db negyed ívdarabot helyeznék el a távcső körül a talajon. Vagy már az agyamra ment az ACC?! Már két hete eszem hörghurut miatt.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.08. 22:59

palics írta:Nem a dobson állvány lenne gödörben, hanem pl 4 db negyed ívdarabot helyeznék el a távcső körül a talajon.


Azt értjük, de gödröt ásni egyszerűbb, mint pódiumot építeni. :)
Persze a gödörből meg macerásabb kilapátolni havat, vagy a sarat.

Ez meg egy 107 centis Dobson. A segédtükör fedője a legjobb. :)

http://www.cruxis.com/scope/scope1070.htm
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”