Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.20. 23:20

Konkrét írta:Amúgy szó sincs lenézésről csak szerintem sokkal jobban félteném és mindig attól tartanék h mire kiérek valahova, esetleg azért nem látok épp éles képet mert elállítódik -ezt értem esetlennek-


Ez a jusztírozási kényszer valamiért erősen túl van misztifikálva itt a fórumon. Egyáltalán nem olyan vészes a helyzet, mint ahogy azt néha beállítják.

Én jelenleg egy szőke szilikonbarbival, egy okos barnával és egy nem feltűnően szép, de elbűvölő, és örökké hűséges igazi háziasszonnyal (15x70-es binokli) élek együtt, és igen jól megvagyunk így. :)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.11.21. 00:04

Konkrét írta: Csepelen, .. van kert ahova ki tudok ülni. Természetesen szivesen utazok is sötét helyre ha olyan lesz az idő. Amúgy meg Bonyhád széli vagyok tehát amikor épp otthon vagyok akkor irigylésre méltó fényszegénység vesz körül.
...
SkyWatcher Black Diamond 80ED apo Ehhez persze többet kéne gyűjtenem. Ez annyival jobb a 90/900nál mint amennyivel drágább is?
...
A tükrös távcsövek -persze csak így látatlanban- nekem olyan esetlennek és természetellenesnek tűnnek. Főleg h oldalt kell belenézni, és üreges-nyitott az egész. :D


Ezek szerint egy hordozható távcső lenne inkább megfelelő!
Nos akkor egy acéllábas, minimum EQ3-as mechanikára tegyél egy rövidebb csövet, pl. egy 150/650 Newton tükröset.

Az APO igen drága, jó képe van, de nagyon kényes, főleg ha rendszeresen hordozni kell! Valóban jó, de az ára azért sokkal magasabb, mert ott általában 3 lencsetag van, amelynek 6 felületét kell igen pontosan megmunkálni!!! Ez az árában is jelentkezik! Az eleje nagyon nehéz ezeknek a csöveknek, a vastag lencsék miatt! A nagyobb fókuszú csövekkel jól lehet bolygózni, szép tiszta képet adnak ameddig tiszták és nincs rajtuk karcolás! A budapesti levegő telis tele van apró kvarcszemcsével, és más szennyező anyaggal! A pára és más szennyezés ráköti a lebegő részecskéket a lencse külső felöletére. Azon idő alatt is tetemes mennyiségű szennyezés ragad rá, ameddig nyitva van, hiszen megfigyelést végzel vele! Ezzel szemben a Newton cső tükre egy tubus mélyén ül, és védett helyen van, no meg nem annyira kényes a bevonattal ellátott, mint egy lencse felülete. Az tévhit, hogy elállítódik a szállításkor a tükör! Ez csak a jó rögzítésen múlik. A tükör elött elfújó ventillátor beépítésével, porszűrővel szerelten, el lehet kerülni a használat során a szennyeződés letapadását már minimális légsebesség mellett is! Ez még javít is a tükör használhatóságán, hiszen a tubusban gyorsabban lehül, és felveszi igen pontos alakját, utána követi a külső hőmérsékletet, amely lényeges hatással van a képalkotás minőségére! Sokkal jobban lehet használni, szállítással terhelni egy nagy fényerejű Newton csövet, mint egy hasonló lencséset! Szokatlan az oldalsó belenézés, de a fordított állású képe is! Ha ez utóbbi megszokható, akkor a benézés iránya is! Szerintem kényelmesebb is hasznélni.

Nos, azt gondolom, hogy ennek tudatában egy nagyon jó fényerős, azaz rövidebb fókuszú, nagy átmérőjű tükrös Newton lenne a nyerő, stabil mechanikával, acéllábakon, ha nincs is ventillátor benne, akkor is jobb lenne részedre, mint egy kisebb fényerejű kissé színhibás refraktor, mert az APO az megfizethetetlen!

Kezdésnek egy 130/650, vagy egy 150/650 is nagyon jó lesz! Ha megúnod, vagy szemrontónak találod, akkor egyben el tudod adni, és nem ér akkora veszteség, ha meg használva az igényeid változnak, akkor utazó távcsőnek éppen megfelelő lesz! Az ára is még elviselhető. Az acélláb viszont kötelező előírás legyen!!!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.11.21. 11:37

Konkrét írta:
Kukac írta:Ez a szilikoncica hasonlat utalás volna arra h az APO lencsés nem (sokkal) jobb mint a natúr?


Nem, ez inkább arra utalt, hogy bár bizonyos feladatokra jobb, de sokkal drágább.
Konkrét
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011.11.19. 20:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Konkrét » 2011.11.21. 13:26

Köszönöm hogy a válaszokkal kiszélesítettétek a látóköröm. Igazából a választás nem lesz egyszerűbb, hiszen így már mindenféle típus és méret ajánlott valamiért. :D A kezdeti 90/900as refraktor ötletem már csak 1 a sok lehetőség közül. Mondjuk valószínűleg azt választom, nem hiszem h 60ezer feletti távcső vásárlására lehetőségem lesz mostanában, annyi pénzért meg gondolom jobbat nem kapok általános (vegyes) céla. Sőt még ezt is csak tavasz végére-nyárra tervezem. Az apokromatikusrol inkább a kíváncsiság miatt kérdeztem, nem fenyeget az a veszély h első távcsövemnek olyat vegyek. :D A Polarisnál emített programok mikor is vannak pontosan?
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.21. 13:40

Konkrét írta:Köszönöm hogy a válaszokkal kiszélesítettétek a látóköröm. Igazából a választás nem lesz egyszerűbb, hiszen így már mindenféle típus és méret ajánlott valamiért. :D


Nem egyszerű, azt válaszd, amelyik neked a legszimpatikusabb, mert te fogod használni, nem más. Előtte persze nézd meg a lehetséges jelölteket élőben.

Konkrét írta:A Polarisnál emített programok mikor is vannak pontosan?


http://hu.lmgtfy.com/?q=polaris+csillag ... %A1l%C3%B3
Marci
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2011.10.24. 22:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Marci » 2011.11.21. 23:31

Na Üdv. mindenkinek !

Gondoltam hozzá szólok én is :) csak mert kezdő lennék... meg, hogy tudjatok mit olvasgatni :)

Már korábban felmerült bennem, hogy vegyek valami távcsövet, csak mindig dolgaim vannak ... most is, úgy hogy késöbbre terveztem, de volt egy jó akció a nyár végén. Na nem is ez a lényeg, teljesen véletlenül néztem, hogy akció van, na akkor egy hétig olvasgattam, nézegettem, gondolkodtam stb.

Hozzá kell tennem életembe nem néztem még csillagász távcsőbe !!

Na egyik éjjel megálmodtam :) 90/900 lencsés ... ár érték arány jó, azt majd meglátjuk. Másnap reggel már tükrös .... harmadnap már nagyobb tükrös ... aztán megint lencsés .... aztán mégiscsak tükrös.... hosszabb ... rövidebb ... stb. na meg késöbb jó legyen fotózni ... stb.

A lényeg .... a vége 120/1000 lencsés .. Eq3

Hazavisz... épít... rosssz idő .... majd mikor lehet kukucska azt mehetünk oksiért :) mert, hogy az a kettő kissé kevés amit adtak. Na vettem kicsit, nagyot stb. azt nézegettem ezt azt ... na meg össze futottam a helyi csapattal, ott is nézegettem.

Szóval azért csak, hogy a lelketek ne nyugodjon a kisördög elő - elő bújkál ... mért nem Eq5 -öt vettem ?? vagy mért nem mégis tükröst ?? esetleg minek az Eq .... vagy mér nem ED mindjárt ???


A gondolat a dilemma megmarad ... csak elhalványul.

És megjegyzem szerintem a távcsövem frankó, a technika is. (de egy óragép még kell hozzá)

Amit mindenképp végig kell gondolni, mivel volt alkalmam települgetni is, szóval magát a kitelepülést. Nem hiszem, hogy egyik vagy másik távcső annyival nagyobb, vagy nehezebb lenne. A kitelepülés "maga" egy procedúra.
Alap helyzetben, cucc szétszed vagy össze szed, kocsiba ki a helyszínre, összerak, kupakok le. oksik elő. észlel azt vissza minden. Netalán még egyebek ... elektronika... fényképező stb.
Véleményem szerint busszal mindenki megunja hamar, talán még kocsival is, persze mindenki más és más.


Aztán a legfontosabb ... legyenek célok mit is akarunk megnézni ??? (mindig egy kicsivel többet :) és hát észlelni kell .... ez a lényeg.

Na kb. ennyi, egyszer el kell dönteni.

Üdv. Marci
SkyWatcher 120 / 1000 refraktor EQ3
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.11.22. 06:34

Egyetértek abban, hogy ha már autóba kell pakolni, akkor teljesen mindegy az a +-10kg.
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
draven
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2011.11.05. 15:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: draven » 2011.11.22. 08:36

Flaskár Dánielnek!

A 90/900 tökéletes kezdésnek,és ha tényleg érdekel a csillagászat a továbbiakban is
lehet fejleszteni!A polarisban segítenek a használatában,megmutatják hogyan használd!
http://polaris.mcse.hu/
SkyWatcher BD 200/1000 Newton + EQ-5
SkyWatcher 60/900 refraktor
Scopium 12×60 binokulár
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2011.11.22. 17:44

sziasztok.
A 90/900 as távcsövet én is csak ajánlani merem minden kezdőnek aki a lencsés mellett dönt. Ez már komolyabb dolgokat megmutat mint a kisebb átmérővel rendelkezőek és aki valóban elkötelezett a csillagászat iránt, de anyagilag nincs olyan helyzetben annak tökéletes társ lehet. Nekem immár 3 hónapja van meg, és nem csalódtam benne. Elég komoly műszer, s ha majd anyagilag megtehetem nameg a lehetőségeit sikerül kimerítenem, tökéletes lesz egy új nagyobb fix helyre felállított távcső mellé utazónak, hiszen jó értelemben igénytelen. Persze a lencséket óvni kell. Szóval aki csak érdeklődő a téma iránt annak is kifizetődőbb mint egy akár 60mm es, hiszen többet ad. Abban aki nincs tisztában az elvárhatósággal akár csalódhat is, és feladja ezt a szép hobbit már az elején. Aztán aki csak még elhivatottabb lesz, az ezt a csövet majd használhatja az új mellé, vagy utazni, vagy a gyerekének adhatja, vagy bemutatózni hogy ne az újat strapálják stb... ár érték arányban szerintem nagyon jó. Talán az a pénz még kigazdálkodható könnyen, és én már tudom megéri. Kicsit elfogult vagyok vele, de ezt nézzétek el. Tudom, hogy nem veheti fel a versenyt egy 150mm es vagy hasonló tükrössel. De ahogy itt is sokan írják, az a jó távcső amit használnak is. Péter csillagatlaszával kiegészítve tökéletes első műszer.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.11.22. 18:19

xyfree írta:Péter csillagatlaszával kiegészítve tökéletes első műszer.

Szintén kezdő vagyok és ezt megerősíteném. Amikor először végigolvastam, akkor a reakcióm kb. annyi volt, hogy "A csillagát no!" :D ez bonyolult lesz. De aztán ahogy próbálkoztam tovább és tovább, egyre több mindenre tudtam használni. Igényel némi utána olvasást, el kell indulni más vonalon is, de amint elkaptam egy kicsit a fonalat nagyon nagy segítség lett ez a könyv.
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”