Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.06.24. 14:28

Moncsi írta:Bár az időkép szerint egészen szombat estig esni fog, mostantól.:(
Az jutott még eszünkbe, hogy télen hány mínuszig lehet kivinni? Akkor szoktak lenni olyan szép tiszta csillagos éjszakák, ha jól tudom mindig erős fagyáskor.


Ez teljesen természetes dolog, már bizonyított is, ha valaki új távcsövet vesz, akkor esik több napig. :lol:
Ne aggódj, a hideget jobban fogja bírni mint Ti, csak a hideg után meleg helyre nem ajánlatos bevinni a páralecsapódás miatt. (Ez fordítva is igaz).
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2011.06.24. 14:53

én az ide oda hideg meleg meg pára parákat úgy kezelem, hogy amíg hozzá nem hűl illetve melexik az adott környezethez a távcső rajta hagyom a kupakokat.
Moncsi
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2011.06.16. 17:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Moncsi » 2011.06.24. 14:57

Jó, köszi a tanácsokat. Hát fagypont alatt még soká leszünk.:)Pedig már hányszor elképzeltem azt a szép csillagos estét amikor kimegyünk a pusztába és először belenézünk. És pont most borul be az ég! Ajj, szóval nem csak én jártam így? :)
Mindenkinek, aki fölött borult az ég, kellemes várakozást!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.06.25. 09:41

Igazából most, a nyári napforduló környékén nem annyira vészes, hogy zivataros-felhős az ég, mert
a tiszta sötét éjszaka nagyon rövid. Persze, attól még az ember az új távcsövével
ott izgul, hogy mikor mehet már ki az ég alá...érthető hogy várjátok.

Télen meg majd azon izgulsz, hogy hol lehet olyan vékony kesztyűt találni, amivel a kezeden még
tudod csavargatni az élességállítót, de nem fagynak le benne az ujjaid... :o
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.06.25. 10:50

kaviat írta:én az ide oda hideg meleg meg pára parákat úgy kezelem, hogy amíg hozzá nem hűl illetve melexik az adott környezethez a távcső rajta hagyom a kupakokat.


Tehát ha kint -5 fok és bent 24 fok van, akkor ha kint ráteszem a kupakot, akkor nem párásodik be belül amikor behozom?

Hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.06.25. 11:39

hanee írta:
kaviat írta:én az ide oda hideg meleg meg pára parákat úgy kezelem, hogy amíg hozzá nem hűl illetve melexik az adott környezethez a távcső rajta hagyom a kupakokat.


Tehát ha kint -5 fok és bent 24 fok van, akkor ha kint ráteszem a kupakot, akkor nem párásodik be belül amikor behozom?

Hanee


Szerintem bepárásodik, a segédtükör ragasztás is elmozdulhat, leválhat, ha csak kétoldalas ragszalaggal van rögzítve. Fokozatosan kell-kellene aklimatizálni, ha lehetséges.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.06.25. 12:46

Hanee[/quote]

Szerintem bepárásodik, a segédtükör ragasztás is elmozdulhat, leválhat, ha csak kétoldalas ragszalaggal van rögzítve. Fokozatosan kell-kellene aklimatizálni, ha lehetséges.[/quote]


Páratartalom függő, de alapvetően bepárásodhat, és a a különböző hőtágulású alkatrészek találkozásakor feszültség léphet fel, ami töréshez, repedéshez vezethet. Itt különösen a tükrök rögzítőpontjai a kritikusak.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.06.25. 18:34

Kukac írta:Páratartalom függő, de alapvetően bepárásodhat, és a a különböző hőtágulású alkatrészek találkozásakor feszültség léphet fel, ami töréshez, repedéshez vezethet. Itt különösen a tükrök rögzítőpontjai a kritikusak.


Igen, nagy hidegből érdemes először a hűvösebb előszobába, vagy fűtetlen helyiségbe bevinni a szerkezetet, és apránként felmelegíteni.

Állítólag némely Takahashi fluorit triplet APO-nál a frontlencse meg is tud repedni, ha a téli -15 fokból rögtön a szobába viszi be az ember. De ez a tragédia (sajnos) igen kevés embert fenyeget. :]
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2011.06.26. 08:20

Sziasztok Moncsiék!

Üdv a távcsövesek világában! Az elmúlt hetekben figyelemmel kísértem a távcső vásárlásotok történéseit. Úgy látom, hogy sikerült egy klasszikusnak mondott f/10-es műszert vennetek, amely megfelelő égbolt alatt sok-sok mindent fog megmutatni az égbolt csodáiból.

DE!!!!

A csillagvárosban és más hazai, valamint külföldi fórumokon és honlapokon töménytelen színes, nagyon szép, lenyűgöző, csodálatos, stb. felvételt találhattok. Amikor viszont kimentek a saját műszeretekkel alapvetően NE ilyen képet várjatok, mert sohasem fogtok még csak hasonlót sem látni. (persze szerencsére egy két kivétel itt is akad... ;) ) Ennek nem a műszeretek az oka, hanem a biológia (szem működése), amit nem lehet kiiktatni vizuális megfigyelésekkor. Eleve a szem sötétben és halvány fényforrás esetében a színeket szinte alig képes észlelni, ezenfelül a szem majdnem "on-line" rendszer, azaz nem tud 20 sec-ig fényt gyűjteni, majd annak az eredményét megjeleníteni, ráadásul az agy erősen átlagol és csúnyán belenyúl (pofátlanul csal ! ) a képfeldolgozásba...

Sajnos volt rá nem egy példa, hogy néhány "hozzáértő" mindent és mindenkit (szegény Levente) hibásnak tartott abban, hogy Ő nem látja a 8cm-es műszerével ugyanazt, amit a Hubble lát... Senki nem volt képes arról meggyőzni az tényekről... :?

Szóval:

a távcsövetek + vidéki égbolt + Vízi Péter féle Csillagatlasz kistávcsövekhez című kiadvány + az előzetes elvárások törlése vagy köbgyök alá vétele + türelem + sok észlelés + egy kis néhány hónapos gyakorlat (tapasztalat gyűjtögetés)
=
magatok is megfogtok lepődni, hogy mi mindent lehet látni.

Ajánlom figyelmetekbe Hannak Judit ez évi pályakezdését, ami példa értékű (link: http://egmesek.blogspot.com/)
Nagyon jól látható, hogy a kezdeti bizonytalankodás után milyen gyorsan ráérzett arra, hogy mit is, és azt hogyan kell csinálni: a végeredmény lenyűgöző! Remélem hamarosan Ti is ilyen észleléseket küldtök be az egyes rovatvezetőknek!

Még egy utolsó. Mindig van indok arra, hogy ma éppen miért ne észleljünk (esik, felhős, fúj a szél, hideg van, beteg a gyerek, holnap tárgyalásom lesz, stb.). Ezeket a "nevetséges" :D indokokat tegyétek félre és dugjátok ki a távcsövetek az ég alá, akár 15-30 perce is, mert egy-egy objektum bőven leészlelhető ennyi idő alatt.

No, akkor lúra, azaz távcsőre.

Sziasztok, jó észlelést!
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.06.26. 13:06

A Makszutov oldalon lévő 90/900-as képgaléria teljesen reálisnak mondható "szabadszem+távcső" szempontból, vigyázni inkább a szép színes hosszú expós mély-ég felvételekkel kell. Valóban sokan hiszik azt, hogy pl. az Androméda GX távcsőben is olyan mint a fényképen. De a mély-egezés még ennek ellenére is izgalmassá válhat idővel hiszen paca és paca között is van különbség! :)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”