Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.06.17. 11:28

Szia Moncsi, üdv közöttünk!

Nagyon szuper és komoly kezdő műszer a 90/900-as refraktor, akár komolyabb mélyeges, vagy bolygózó célokra is. Összehasonlítási alapom ugyan nincs a 80/400-as refraktorral, viszont én épp egy 400-ast használok mélyegezésre és nagyon elégedett vagyok vele. 40-50x-es nagyítás körül érzi a legjobban magát, a látómező ilyenkor megfelelően nagy a navigáláshoz (megfelelő okulárral persze). Rövid fókusza miatt viszont nagyobb nagyításra, bolygózásra nem túl alkalmas. Könnyű viszont bánni vele, a rövid cső kezdőbarátabb, mint a dióverő, főleg ha a zenit környékén nézelődsz.

Meg kell fontolni, mennyire fontos szempont a hordozhatóság, mert ahogy előttem is írták, a 90/900-asnak minimum EQ3-szintű mechanika kell! Ha van kocsi a kitelepüléshez, lehet kacsintgatni a 900-as felé. :)
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.06.17. 13:11

Kedves Moncsi!

A 90/900 kitűnő műszer, komolyabb megfigyelésekre is alkalmas, Hold-bolygóra leginkább, de vizuális észleléskor sok mély-ég objektumot szépen megmutat egy 9-es lencse. (Fénygyűjtésben kb. 114/900 Newton alternatívája lehet). Szép kontrasztos, éles a képe, max. nagyítás 180x körüli. (de ott már nem gagyi Barlowal, hanem pl. egy Planetary okulárral érdemesebb feszegetni a határokat) Nincs kitakarás, nem kell jusztírozni. Ár-érték arányban kedvelt, mert a 10 cm lencsés már 119.000 Ft-ra ugrik.

Természetfigyelésre is jó, de méretei nagyok lehetnek, amici prizmát is érdemes megfontolni ebben az esetben. Csillagászkodni a zenittükör ajánlott.

A 80/400 mély-égre, kis nagyításon ideális műszer, Hold-bolygó esetében 80x (1d) nagyítás felett elkezd színezni. Mérete miatt alkalmasabb természetfigyelésre! Nagy nagyítású bolygóészlelést ne feltétlenül várj tőle.

Fotózás: cikket találsz pl. a Makszutov oldalán. A 90/900 távcső DSLR mély-ég fotózásra nem alkalmas, szerencsésebb a nagyobb átmérőjű (fénygyűjtés) és rövidebb fókuszú (rövidebb expo idő, kevesebb zaj) 150/750 (minimum) EQ5 állványon, megfelelő vezetéssel. A 90/900 távcsőhöz Hold-bolygó kamerát képzelek el, ami legfőképp a Holdra lesz alkalmas, a bolygókorong mérete egy nagyobb műszerben biztatóbb lehet. Az EQ2 mechanikát érdemes egy óragéppel kiegészíteni. Nagyon jó műszer, napszűrő fóliát feltétlen érdemes venni hozzá, mert máshogy nem tudod vizsgálni a Napot. (ilyen olcsón)

Árban a 130/650 Newton alternatívája lehet a 90/900. A 130-as több fényt gyűjt, ez mély-égre alkalmasabbá teszi. Viszont jusztírozni kell és a kitakarás kontrasztcsökkentő hatásával is kell számolni. Emiatt Hold-bolygóra alkalmasabb a 90-es talán (ízlés kérdése!). A rövidebb tubusú Newton kevésbé mocorog a mechanikán.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Atis 2011.06.17. 13:51-kor.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.06.17. 13:50

Nagyon jó kezdő műszer, bár a minőségi észleléshez szerintem az állványt és a zenittükröt is cserélni kell.
Akkor pedig ott a 150/750-es EQ-3-mal, sokkal több észlelési-fotózási lehetőséggel.
Moncsi
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2011.06.16. 17:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Moncsi » 2011.06.21. 16:40

Köszönöm a válaszokat. Jövő hónapban megvesszük és majd jövök olvasgatni, beszélgetni, kérdezősködni:)
Addig is nem árt előre informálódni.
Sziasztok
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.06.21. 17:26

Hello, kicsit elvesztem, akkor mi lett a kiszemelt muszer, milyen mechanikan, okularokkal, stb? :)

--mpt
Moncsi
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2011.06.16. 17:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Moncsi » 2011.06.22. 13:59

Most rendeltük meg, SkyWatcher 90/900 refraktor delux + EQ-2, EQ-2 motorral. A motor most állítólag olcsóbb, nem tudom...
Egyik fontos szempont volt, hogy természetet is lehessen normális fekvésben nézni, ezért választottuk ezt.
Nagyon jókat olvastam róla Tőletek is és a honlapon is ( http://makszutov.hu/refraktor_akro/sw_90r).
Már olyan izgatottak vagyunk! Most utána nézek, hogy ha meglesz, miket is lehetne először keresgélni és hol...mert nem vagyok jártas még benne.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.06.22. 14:06

Moncsi írta:Egyik fontos szempont volt, hogy természetet is lehessen normális fekvésben nézni, ezért választottuk ezt.


Azt az egyet nem írtad meg, hogy a természetet hogyan tervezitek nézni vele. Az EQ-2 (de a 90/900 is) kissé nehézkes ilyen célra, de ti tudjátok. Autóba belefér. Tisza-tóhoz kibiciklizésre viszont alkalmatlan setup. Szerintem.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2011.06.22. 14:30

amici prizma van hozzá a természetfigyeléshez?
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.06.23. 09:08

Moncsi írta:Most utána nézek, hogy ha meglesz, miket is lehetne először keresgélni és hol...mert nem vagyok jártas még benne.


Számítógépre: Stellárium program (frissítsd a csillagkatalógust 9szer, hogy minden megjelenjen)
Az ég alá: Csillagatlasz kistávcsövekhez; Kiváló a csillagról-csillagra ugrálva történő kereséshez amit ugyancsak ajánlok! (másra nem nagyon lesz szükség az elején)

A Napot csak napfóliával szabad megnézni, ne felejtsd. Első célpontok között lehet a Hold, Szaturnusz, szép színes kettősök, majd egy nagy halom mély-ég objektum.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Moncsi
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2011.06.16. 17:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Moncsi » 2011.06.23. 10:23

Húú, köszönöm, örülök ennek a programnak, olvastam már róla egyszer. A Napot még nem fogjuk nézni, nincs hozzá napfólia, de majd lesz. Az igazából most annyira nem is érdekel minket, de majd később biztosan fog.
Az amici prizma most hirtelen nem is tudom mi :) Ha nincs hozzá esetleg, akkor majd beszerezzük, feltéve ha utólag is bele lehet tenni.
Most nem akarunk túl sokat elsőre, mert ez lesz az 1. tapasztalatunk, szerintem még ez is el fog kápráztatni, aztán majd úgyis jönnek az igények idővel.
A természetfigyelést persze autóval gondoltuk, itt a mi térségünkben nem nagyon van erre alkalmas táj, szóval úgyis el kell menni. De mi szoktunk sokat kirándulni és visszük majd. Csak azt sajnálom még, hogy nincs hozzá kamera, mert így nem tudjuk megörökíteni amit látunk és részleteiben jobban megfigyelni.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”