Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Pisti
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2011.03.30. 21:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Pisti » 2011.03.31. 17:44

OK! meggyőztetek! :) Hozzánk sem jönnek mindig 100-an. általában 30 körüli a létszám, de van, hogy többen is jönnek. A max volt 96 fő.
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.03.31. 20:04

azért valami óragépes megoldás szerintem nagyon jól jönne majd, mert elég zavaró folyton újraállíthatni a keresett objektumot a nézelődőknek. legalábbis én úgy tapasztaltam, hogy az emberek túlnyomó többsége még a fókuszírozót sem meri használni, nem hogy még arrébblöködni a dobsont. szóval sztem ha elsősorban bemutatózni kell, nem olyan nagy baj, ha abban a nagy dobsonban van goto. 30-40-100 gyereknél szerintem nem lehet mindenkit megtanítani az objektumok megkeresésére, követésére, mert 5 perc után elunnák magukat azok akik hátrébb állnak a sorban.
nincs aláírás
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2011.03.31. 23:36

Pete Lacival mi is többször voltunk nyári táborokban bemutatót tartani gyerek csoportoknak, csak megerősíteni tudom az előttem szólókat.
A bevált menetrend a késő délután érkezés volt, ráértünk összeszerelni a távcsövet. Ez már piszkálta a gyerekek fantáziáját és érdeklődve ültek le az előadást meghallgatni. Közben lement a nap, besötétedett, a távcső is kihűlt kellőképpen.
A gyerek csoportok nagy igénybevételt jelenthetnek a távcsőnek, gyakran kapaszkodnak bele így mindenképpen Dobsont ajánlanék. Többnyire Laci házi készítésű 35 centisével és egy 25x100-as óriásbinokulárral szoktunk menni, ezekben nem lehet kárt tenni. Kis gyakorlat birtokában jó szolgálatot tehet egy zöld lézer csillagképeket és műholdakat mutogatni, de ezt KI NE ADD A KEZEDBŐL!
Ha a táborhely saját távcsövet szeretne és nincs lehetőség minden csoporthoz gyakorlott amatőrcsillagászt hívni, valóban nem jut eszembe jobb megoldás a goto-dobsonnál.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.04.01. 18:16

Az előző két kérdezőnek írom 120/600 ügyben ill. a táborral kapcsolatban:

A 120/600 refraktort ha minden jól megy, hamarosan tesztelni fogom tudni, mindent leírok majd, amit sikerül megfigyelni. Teljes nagyítástartományában vizsgálnám a műszert egy nagyon vékony Holdsarló, Szaturnusz és néhány mély-ég objektum esetében. Ha van infó, akkor megosztom. Személy szerint én bizakodó vagyok a műszerrel kapcsolatban.

Alapszintű, kedvet és érdeklődést meghozó csillagászati előadással (ami projektoros vetítést takar, kísérőzenével is) és az azt követő távcsöves bemutatással én is foglalkozom. Legutóbb Kecskeméten értelmi fogyatékosoknak tartottam előadást, de megfordultam már művészeti középsuliban is. Már 1 nyári táborba megyek is. Ha gondolod, beszéljünk.

Atis
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Gerg
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2010.12.28. 14:19

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gerg » 2011.04.06. 21:30

Hello

Tegnap este kis időre észlelni tudtam a Szaturnuszt de a légkör nagyon nyugtalan volt. De megfigyeltem valami olyat amit eddig nem. Amikor kitelepültem és elkaptam először a célpontot, akkor, amikor még nem volt jól fókuszálva a kép megjelent 3 Szaturnusz. Egyre távolodtak egymástól minél életlenebbre állítottam a képet, amikor élesebbre akkor közeledtek. De furamód csak pár percig volt ilyen. Utána egy ideig ilyen pacmannek nézett ki életlenül :) Eddig nem tapasztaltam ilyet. Szerintetek mi lehet?
Krisztián
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2011.02.21. 15:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Krisztián » 2011.04.07. 08:30

Atis írta:Az előző két kérdezőnek írom 120/600 ügyben ill. a táborral kapcsolatban:

A 120/600 refraktort ha minden jól megy, hamarosan tesztelni fogom tudni, mindent leírok majd, amit sikerül megfigyelni. Teljes nagyítástartományában vizsgálnám a műszert egy nagyon vékony Holdsarló, Szaturnusz és néhány mély-ég objektum esetében. Ha van infó, akkor megosztom. Személy szerint én bizakodó vagyok a műszerrel kapcsolatban.

Alapszintű, kedvet és érdeklődést meghozó csillagászati előadással (ami projektoros vetítést takar, kísérőzenével is) és az azt követő távcsöves bemutatással én is foglalkozom. Legutóbb Kecskeméten értelmi fogyatékosoknak tartottam előadást, de megfordultam már művészeti középsuliban is. Már 1 nyári táborba megyek is. Ha gondolod, beszéljünk.

Atis


Szervusz Atis!

Ha sikerült a 120/600 teszt és esetleg más oldalra teszed fel, feltétlen írd meg itt a teszt elérhetőségét!
Előre is köszi!!!

Üdv: Krisztián
atiacs
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.06.13. 21:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: atiacs » 2011.06.13. 21:58

Üdvözlök mindenkit!

Még új vagyok itt, és az amatőrök amatőrje! :D
Szeretném kikérni a véleményeteket egy távcsőről: Meade ETX-70 AT
Észlelésre, földi célpontokra, asztrofotózásra alkalmasnak találjátok-e?
Várom hozzászólásaitokat!
Üdv!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.06.13. 22:03

atiacs írta:Üdvözlök mindenkit!

Még új vagyok itt, és az amatőrök amatőrje! :D
Szeretném kikérni a véleményeteket egy távcsőről: Meade ETX-70 AT
Észlelésre, földi célpontokra, asztrofotózásra alkalmasnak találjátok-e?
Várom hozzászólásaitokat!
Üdv!

Asztrofotózásra: nem ajánlott
Földi célpontokra: használható
Észlelésre: kevéssé ajánlott
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.06.13. 22:15

Szia!

atiacs írta:Még új vagyok itt, és az amatőrök amatőrje! :D
Szeretném kikérni a véleményeteket egy távcsőről: Meade ETX-70 AT
Észlelésre, földi célpontokra, asztrofotózásra alkalmasnak találjátok-e?


Ez inkább játékszer, komoly észlelésre, pláne asztrofotózásra nem alkalmas, inkább csak játszadozásra. Arra meg magyar pénztárcának szerintem túl drága.

Ilyen kis távcsőnél ez a komolytalan alt-az GOTO szerintem inkább átok, mint áldás.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.06.13. 22:18

Én elfogadnék egy ilyet azért... Az, hogy olyan kicsi a tubus előny a rázkódás mentesség szempontjából, meg kis helyen elfér, felpattanni bringára vele és pár kilométerrel kimenni a városból sötét helyre.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”