Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.12.30. 12:21

hmm.. ha a tavcso.hu linkje bent maradhat, nem tudom miért kell törölni az utalást egy másik forgalmazóra : (((
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.12.30. 12:23

zvaragabor írta:Van a TAl-nak pesten bemutatóterme/boltja, google a barátunk.


Melyikre gondolsz? A Leitzre? Én úgy látom, hogy volt ilyen, de már elmúlt.


Esetleg megkérdezheted Hegedüs Tibort, számos orosz kapcsolata van:

http://www.astrotech.hu/
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.12.30. 12:25

a TAL apo is évek óta be van harangozva, de azóta nem hallani róla semmit : ((( /mondjuk pénzem biztos nem lenne rá/
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2010.12.30. 12:39

Kaviat, én töröltem ki, a tavcso.hu, vagyis a BTC azt hiszem az mcse támogatója, így a csillagvárosé is, a TAL bolt meg nem. De lehet csak én aggódom túl :) Na jó, taleurope kulcsszóra keresve google első találat.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.12.30. 12:45

zvaragabor írta:Kaviat, én töröltem ki, a tavcso.hu, vagyis a BTC azt hiszem az mcse támogatója, így a csillagvárosé is, a TAL bolt meg nem. De lehet csak én aggódom túl :) Na jó, taleurope kulcsszóra keresve google első találat.


bocsánat, akkor félre értettem.

nem tudom él e még ez a taleurope, ahogy nézem, a magyar oldalt jó ideje nem frissítették..
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.12.30. 12:46

zvaragabor írta:De lehet csak én aggódom túl :)


Túlaggódod.
A taleurope.com-on partnereknek a Leica Pont, TSz és a Makszutov van megadva. Lejjebb hallottuk, hogy Leventének gondjai voltak a gyártóval. Most nézegetem a TAL-os fórumokat, és más viszonteladók is panaszkodnak a hatalmas késésekről.

kaviat írta:a TAL apo is évek óta be van harangozva, de azóta nem hallani róla semmit : ((( /


A német APM-nél van raktáron, 2150 EUR :'( :

http://www.apm-telescopes.de/lagerliste.php

Ez meg egy hosszú, alapos teszt, sajnos burkus nyelven:

http://www.astro-foren.de/showthread.php?t=12288
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.12.30. 15:24

Némi komment TAL ügyben. Anno a Letz Hungária volt a TAL kelet-európai disztribútora (ők üzemeltették a taleurope.com-ot) a többi fent emlitett cég - igy mi is - pedig a viszonteladójuk. Szinte napi kapcsolatban álltam a Leitz-cel igy némi információt tudok a beszerezésről.

Előszöris: az oroszok iszonyat lassan szállitottak. A kínai rendelések a maguk 3-5 hónapos átfutási idejükkel villámgyorsnak számítanak, az első TAL távcső szállítmány kb 1.5 év átfutási idővel érkezett meg. A második esetében talán 2 év után dobta be a törölközőt a Leitz, miután az oroszok jelentősen megemelték az árakat valamint tovább késtek a szállitással. Arról nem is beszélve, hogy nem pont azokat a modelleket küldték, mint amiket megrendeltek. A gyár számára az amatőrtávcsövek zsebpénz (vagy még inkább nyűg) mivel elsősorban a hadiiparban érdekeltek.

Másodszor: volt szerencsém a 100/1000-es TAL refraktort ugyanilyen Celestronnal összehasonlitani. A Celestron élesebb, kontrasztosabb képet adott, a TAL előnye a kisebb szinezés volt, bár a kissé sárgás kép nem igazán tetszett. A Synta vs TAL: 1:0.

TAL 150 Klevtzov vs Celestron 150SC: A Celestron itt is felülmúlta képminőségileg az orosz optikát: Synta vs TAL: 2:0

TAL 200 Klevtzov vs Celestron 200 SC: Synta vs TAL: 3:0

Bevallom a newton távcsöveket nem teszteltem fej-fej mellett, itt talán még érződött az oroszok előnye, bár a 150/1200-es kínai tükrök elég jól sikerültek. Szórás: hát volt gondom a TAL 100/1000-es refraktorokkal is. A 125/1125-ös TAL-nak nincs kínai megfelelője. A 120/1000-esekhez képest a kisebb fényerő miatt egyértelműen jobbnak kell lennie. A TAL 75 is elég jól eltalált optika volt, a Crayford kihuzat igazi szenzáció volt a kategóriájában. Az más kérdés, hogy a fókuszírozó sokszor nem optikai tengelyen mozgott.

Összeségében nem vagyok elájulva az TAL távcsövek optikai/mechanikai minőségétől. Most kérdezhetitek mitől ilyen jó a hirnevük.... Ez a múltból gyökerezik, amikor itthon a Mizar jelentette az egyetlen gyári megfizethető árú távcsövet. Azóta a kínaiak sokat, nagyon sokat fejlődtek.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
orhazoli
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2009.09.16. 17:44

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: orhazoli » 2010.12.30. 16:19

Sok évvel ezelőtt a Leitz-Hungária egyik jeles, hazai személyes képviselője kért fel engem arra, hogy a Klevtzov 250-es műszert teszteljem.
Számomra nagyon közel állt a gyártó, hiszen a Mizárt, anno én vallattam a csillagos ég alatt. Ez a 110/806-os műszer. Igen, műszer. Csodálatos égitesteket láttam vele: pl.: Lófej-köd, szoros kettősök, számos galaxis. Az osztott köröknek köszönhetően pedig a nappali égen megtaláltam a Vénuszt, a Jupitert, a Szaturnuszt és a Szíriuszt is.
Ez a távcső azóta is a kedvencem. Novoszibirszkben gyártották. Könnyen szétszedhető, masszív faládába tehető, ezért nagyszerű utazó távcső. A rekta tengelyen 15 perces kézi vezetésre alkalmas, tehát nincs óragép.
Az állványa pedig nagyon stabil, három, 120 fokos szögbe elhelyezett tappancs, amelyek nem acéllábak, hanem az oszlop alján elhelyezett lábazat.
Szívesen ajánlom minden kezdő és kevésbé kezdő csillagászat iránt megfigyelő figyelmébe ezt a remek alkotást!

Üdv: Ozo
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.12.30. 16:26

orhazoli írta:Az állványa pedig nagyon stabil, három, 120 fokos szögbe elhelyezett tappancs, amelyek nem acéllábak, hanem az oszlop alján elhelyezett lábazat.
Szívesen ajánlom minden kezdő és kevésbé kezdő csillagászat iránt megfigyelő figyelmébe ezt a remek alkotást!

Nem tudom hasonlitottad-e össze a távcsövet mondjuk a C9.25-tel, de szerintem a TAL távcsövek legnagyobb előnye, hogy a mechanika nem alulméretezett ...
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2010.12.30. 19:43

Levente, Zoltán köszi az infót, látom megoszlanak a vélemények. Az oroszok biztos a vodkával voltak/vannak elfoglalva, csak ez lehet a magyarázat a késésekre. :D
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”