Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Konkrét
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011.11.19. 20:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Konkrét » 2011.11.23. 14:54

draven írta:Flaskár Dánielnek!

A 90/900 tökéletes kezdésnek,és ha tényleg érdekel a csillagászat a továbbiakban is
lehet fejleszteni!A polarisban segítenek a használatában,megmutatják hogyan használd!
http://polaris.mcse.hu/


Örülök h ezt ajánlod Te és többen mások is, mert ez volt szimpi. Többek közt a Makszutovos srác is pro-kontra ezt javasolta ezen az összegen. Nem vagyok egy pöttöm ember, Bépén és a környékén elbuszoztatom ha kell, haza meg vonattal járok majd a Mecsek lábához. -jaj de lesz irigykedés az egem miatt- :) Ja még 1 kérdés; 9x50 es Scopium binokulár elég lesz hozzá kiegészítőnek vagy valami komolyabb ajánott?
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.23. 15:01

Konkrét írta:Ja még 1 kérdés; 9x50 es Scopium binokulár elég lesz hozzá kiegészítőnek vagy valami komolyabb ajánott?


Ha erre gondolsz (ami nem 9x50-es, hanem 10x50-es), akkor igen, ez teljesen jó binokli az áráért:

http://makszutov.hu/termek/scopium_nature_10x50

Van egy olcsóbb verziója, amiben BK7-es prizma van, az kevésbé ajánlott csillagászni, de nyilván olcsóbb.
Konkrét
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011.11.19. 20:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Konkrét » 2011.11.23. 15:08

Azaz Balázs, csak elpötyögtem, 10x50. Nekem is tetszett amúgy, mikor próbáltam. Monjuk volt multkor h egy barátommal mentünk túrázni és valami katonai távcsővel nézelődtünk, hát annak valami brilliáns képe volt csak kicsit narancs-szürkésebb árnyalatot kapott minden de éles volt a látkép mint a borotva és messzire ellógott. :) Az milyen lehetett? Gondolom nem 10 ezres kategória..
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.23. 16:22

Konkrét írta:és valami katonai távcsővel nézelődtünk, hát annak valami brilliáns képe volt csak kicsit narancs-szürkésebb árnyalatot kapott minden de éles volt a látkép mint a borotva és messzire ellógott. :) Az milyen lehetett? Gondolom nem 10 ezres kategória..


Nem, az az 500 Ft-os Rambó-binokli (más néven hárompálcás) kategória lehetett. :)
Egy jó binokli nem ad semmiféle árnyalatot a világ színeihez, és nem látod rajta, hogy "katonai", ami a piaci gagyiknál csak csak annyit tesz, hogy nevetséges terepszínre festik.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.11.23. 17:01

csakb írta:
Konkrét írta:és valami katonai távcsővel nézelődtünk, hát annak valami brilliáns képe volt csak kicsit narancs-szürkésebb árnyalatot kapott minden de éles volt a látkép mint a borotva és messzire ellógott. :) Az milyen lehetett? Gondolom nem 10 ezres kategória..


Nem, az az 500 Ft-os Rambó-binokli (más néven hárompálcás) kategória lehetett. :)
Egy jó binokli nem ad semmiféle árnyalatot a világ színeihez, és nem látod rajta, hogy "katonai", ami a piaci gagyiknál csak csak annyit tesz, hogy nevetséges terepszínre festik.

Azért ez nem teljesen igaz. Közismert, hogy az orosz optikák pl. kissé sárgás árnyalatot adnak az üveganyag miatt. A 20x60-as Tentok annak idején azért elég jó szolgáltatot tettek.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.23. 17:13

SzarkaLevente írta:Azért ez nem teljesen igaz. Közismert, hogy az orosz optikák pl. kissé sárgás árnyalatot adnak az üveganyag miatt. A 20x60-as Tentok annak idején azért elég jó szolgáltatot tettek.


Persze, de annak idején a házi csiszolású tükrök is jó szolgálatot tettek, meg senkinek sem esett le a karikagyűrű az ujjáról, ha jusztírozni kellett a Newtonját. Mások voltak az igények. A 20x60-as elérhető áron az egyik legjobb binokli volt, de ha lett volna jobb alternatíva, akkor biztos nem ezt vették volna a népek. Én is észleltem 20x60-assal sokat, de egyáltalán nem bánom, hogy jelenleg egy Celestron 15x70-es a nagy binoklim egy Tento helyett, sőt.
A szintén ruszki 7x50-esemnek egyébként nem fátylas a képe.

Csak a színezés, meg a "katonai" jelző miatt gondoltam a három hurkapálcás csodákra, de valóban, akár egy régi orosz cucc is lehetett, ami azért valóban nagyon nem ugyanaz a kategória.
Konkrét
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011.11.19. 20:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Konkrét » 2011.11.23. 20:05

csakb írta:Csak a színezés, meg a "katonai" jelző miatt gondoltam a három hurkapálcás csodákra, de valóban, akár egy régi orosz cucc is lehetett, ami azért valóban nagyon nem ugyanaz a kategória.


Nem volt rajta semmi katonai jelzés :D. Nehéz, minőségi darab volt, nem értek hozzá, de éreztem h klassz cucc, na. Onnan tudom h katonai, illetve csak sejtem, mert a barátom sógora "szerezte" és ő katona Kaposváron.
Sárgás volt az elszinezés, az ég volt benne picit szürkésebb, de mintha csak az elvakitó világosság szűnt volna meg tőle, valamiért jobban láttam vele (persze nem a nagyitásrol beszélek, nem amiatt.)
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.23. 20:12

Konkrét írta:Nem volt rajta semmi katonai jelzés :D. Nehéz, minőségi darab volt, nem értek hozzá, de éreztem h klassz cucc, na. Onnan tudom h katonai, illetve csak sejtem, mert a barátom sógora "szerezte" és ő katona Kaposváron.


Aha. Akkor biztos nem Rambó-cucc volt. Én meg azt nem tudom, hogy a Honvédség milyen binoklikat használt, de ebbe beleférhet a Levente által írt jelenség. :)

A távcsőboltokban ki tudod próbálni a binoklikat is vásárlás előtt, így nem veszel zsákbamacskát.
Konkrét
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011.11.19. 20:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Konkrét » 2011.11.23. 20:37

Már kipróbáltam a S. 10x50-et és tetszett. Már csak meg kell várnom hogy megérkezzenek. Rákerestem a jó szolgálatot tevő orosz Tenton távcsőre és nem az volt. :)
Csak ki kell gazdálkodnom valahogy a 90/900at, remélem nyár előtt meglesz. Igzából már holnap megvenném. :D Amúgy pl nem szoktak lenni minőségi eltérések termék és termék közt ugyanabban a tipusban? Honnan tudhatni hogy egy refraktor rendelkezik-e nem tervszerű optikai hibával? Ilyenben segítenek a szakboltban? :D
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.23. 20:45

Konkrét írta:Amúgy pl nem szoktak lenni minőségi eltérések termék és termék közt ugyanabban a tipusban?


De, sajnos van némi minőségbeli szórás ugyanazon típuson belül. Általában minimálisak az eltérések, főleg egy f/10-es objektívnél, de láttunk már karón varjút.


Konkrét írta:Honnan tudhatni hogy egy refraktor rendelkezik-e nem tervszerű optikai hibával? Ilyenben segítenek a szakboltban? :D


Régebben volt lehetőség a boltokban, hogy válogatott optikát kérj. Hogy most is van-e, és milyen feltételekkel, azt nem tudom. Kérdezz rá.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”