Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.20. 09:14

Szia!

crisboy írta:Távcsövet vennék, és elég sok cikket elolvastam, de a mechanikákról nem igen találtam semmit. Távcsőben egy 200/1000 Newtonban gondolkodom, de milyen mechanikával? Nem akarom hurcolni, csak itthon szeretnék vele "dolgozni".


Az igényeidtől is függ, de az a lényeg, hogy kellően masszív, rezgésmentes legyen. Ekvatoriális szerelésnél szerintem az EQ-5 a minimum egy 20-as Newton alá, de ha kevesebb rezgést szeretnél, akkor előbb-utóbb vágyni fogsz egy masszívabbra (HEQ-5, EQ-6, Fornax 100 :)). A Makszutov bazárban már régóta hirdetnek egy Gemini G10-est, az pl. lényegesen masszívabb, mint egy EQ-5:

http://makszutov.hu/bazar/hirdetes/1321337578

Ha inkább a gyors kitelepülés számít, vagy az olcsóság, és a szinte mindig kényelmes okulárpozíció, akkor meg a Dobson-zsámolyt javasolnám. Házilag is teljesen jót lehet készíteni, ha van pár alapvető szerszám otthon, és van egy minimális műszaki érzéked.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.11.20. 09:29

Sztem fontos kérdés, hogy akarsz-e fotózni, vagy csak vizuálisan akarsz megfigyelni. Ha nem akarsz fotózni, nem kell a brutális mechanika. EQ5 és minden jó lesz.

Ha viszont akarsz fotózni, akkor érdemes rögtön valami masszívabba befektetni, és itt már csak a
pénztárcád lehetőségi korlátoznak.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.20. 09:39

Kukac írta:EQ5 és minden jó lesz.


Azért közel sem lesz jó minden, de vizuális észleléshez ez a minimum. :)
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2011.11.20. 09:44

Szia!

Hát, elvben egy EQ5-ön el van, de véleményem szerint inkább egy EQ6 illene alá.... Persze kérdés, hogy később esetleg szeretnél-e fotózni, mert akkor mindenkép a komolyabb állványt javasolnám, ha nem, akkor vizuális megfigyelésre elgendő lesz az EQ5-ös is. Sajnos az árkülönbözet igencsak jelentős a kettő állvány között, így a döntés valószínűleg inkább pénzügyi lesz, mint szakmai. IMHO.

Jó észlelést!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.11.20. 10:01

csakb írta:
Kukac írta:EQ5 és minden jó lesz.


Azért közel sem lesz jó minden, de vizuális észleléshez ez a minimum. :)


Így kiragadva a mondatom a környezetből, nagyon viccesnek hangzik!!!

Már megérte felkelni...köszi Balázs!

;)
crisboy
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.11.20. 08:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: crisboy » 2011.11.20. 10:11

Valahol kompromisszumot kell kötnöm, azaz vagy komolyabb mechanikát veszek egy kisebb távcsővel, vagy egyszerűbb mechanikát. Egyenlőre megfigyelésre használnám, de mivel szeretek fényképezni, ezért előbb utóbb arra is.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.11.20. 10:31

crisboy írta:Valahol kompromisszumot kell kötnöm, azaz vagy komolyabb mechanikát veszek egy kisebb távcsővel, vagy egyszerűbb mechanikát. Egyenlőre megfigyelésre használnám, de mivel szeretek fényképezni, ezért előbb utóbb arra is.

Fotózásra EQ-5 Pro goto a minimum, szerencsére az alap EQ-5 továbbfejleszthető ilyen irányban.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.11.20. 11:09

crisboy írta:Sziasztok.

Távcsövet vennék, és elég sok cikket elolvastam, de a mechanikákról nem igen találtam semmit. Távcsőben egy 200/1000 Newtonban gondolkodom, de milyen mechanikával? Nem akarom hurcolni, csak itthon szeretnék vele "dolgozni".

Az "itthon" az meglehetősen tág meghatározás. Tudnunk kellene, hogy milyen körülményeid vannak! Van-e kert, ahova esetleg egy fix oszlopot tudnál készíteni. Ha nincs kert, akkor van-e terasz, vagy erkély, ahol fel tudsz szerelni egy stabil tartót? Ha egyik sincs, akkor hogy kell érteni az "itthon" meghatározást? Egyáltalán nem mindegy, hogy egy instabil háromlábra teszel egy EQ5-öt, vagy egy stabil oszlopra! A kettő között óriási a különbség! Az EQ5 is bőven megtart, még fotózásra is egy 200-as Newton csövet, de csak akkor, ha oszlopon van! Ez az alap! Ettől függ, hogy egyáltalán megfelelően és gyorsan tudod-e majd használni. A kitelepüléshez jó persze, ha van egy stabil, robosztus, akár egy régi rendbetett teodolit faállvány, amely könnyen szállítható. Pár ezerből hozzá lehet férni! A következő az acélláb, de a gyengécske aluláb erre is alkalmatlan! A legjobb a keri betonozott oszlop, a következő a sorban a teraszra, vagy erkélyre szerelt masszív tartószerkezet. A mechanika vásárlás az másodlagos, első lenne a hely kijelölése és az oszlop felállítása. Ha ennek a helye eldől, akkor azzal kell tervezni tovább, hogy legyen egy stabil megfigyelőhelyed!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Konkrét
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011.11.19. 20:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Konkrét » 2011.11.20. 11:14

Levente, Imre, köszönöm a válaszokat, eléggé megnyugtattak.
Azon már nem aggódok, hogy a csillagászati távcsőbe nézve élesen látom-e majd a megfigyelni kívánt objektumokat, viszont érdekelne még a megkeresés módszere. Alapesetben ugye úgy kereshet meg az ember megfigyelni kívánt dolgokat az égen hogy csillagokhoz viszonyít, csillagrol csillagra "starhoppingol" -amugy nagyon jó ez a szó- :D Mivel én sokkal kevesebb csillagot látok szabad szemmel, be fogom tudni tájolni (keresni) amit szeretnék, mondjuk egy kistávcső (binokulár) segitségével, amivel már halványabb csillagokat is látok? Úgy láttam a vásárolható távcsöveken több féle opció van arra hogy hogyan keressünk. Nem igazán tudom még sem a nevük, sem a módszerük pontosan, de láttam olyan tanácsot valahol hogy kis keresőtávcsőbe nézni egyik szemmel, másikkal meg ugye az eget nézni. Szóval ez nekem nem menne mert csak egyik szememre látok viszonylag jól. Remélem emiatt az egyszem dolog miatt nem kell lemondanom erről az álmomról. A kérdés összefolalva annyi lenne h rossz szemmel, és ráadásul 1 szemmel :D milyen keresési kütyüt lehet venni és milyen fajta távcsőre?
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.20. 11:46

Szia!

Konkrét írta:A kérdés összefolalva annyi lenne h rossz szemmel, és ráadásul 1 szemmel :D milyen keresési kütyüt lehet venni és milyen fajta távcsőre?


Egy 6x30-as kereső szerintem teljesen jó, azt bármilyen távcsőre rá lehet rakni, sőt általában ezzel tudod megvenni. Ezzel nagyjából be lehet lőni (igen, egy szemmel is) a keresendő objektum környékét, vagy a közelében egy fényesebb csillagot, onnan pedig a rendes távcsővel tudsz tovább keresni. Sokat segíthetsz magadon, ha erre a célra veszel még egy kis nagyítást és nagy látómezőt adó okulárt a távcsőhöz. Pl. egy 32 mm-es Plössl bőven jó.

Szerk.: mind a 90/900-hoz, mint a 130/650-hez alaptartozék a 6x30-as kereső. A hosszúfókuszú Plösslt érdemes még beszerezned.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”