Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.04.16. 09:27

Kedves Lajos!

Ezúton szeretnék elnézést kérni, hogy csak úgy letegeztem, de csak most néztem meg az adatlapját! Nagyon köszönöm az észlelési ajánlatát, úgy érzem a mai is ugrott... :|

Holnapra terveztek a barátaim horgászást, ha az időjárás engedi viszem a távcsövem, van hozzá egy nappali okulár is, szerintem ezzel is el tudom magam szórakoztatni majd. Gyakorolhatom a keresőtávcső használatát.

A tanácsát, hogy szerezzek egy csillagtérképet, megfogadom, hamarosan beiktatom ezt is.

Üdv.:
Anna
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.04.17. 08:40

Sziasztok Városlakók!

Hol is kezdjem? Tegnap volt szerencsém megnézni közelebbről a Holdat ! Ez volt az első alkalom és teljesen lenyűgözött. El sem tudom mondani milyen csodálatos érzés volt, még a hideg is kiráz...Olvastam itt a fórumban valaki hozzászólását, hogy akárhányszor megnézi a holdat mindig elbűvöli. Szerintem ezzel én is így leszek! Fura, ilyenkor érzi igazán az ember, hogy milyen kicsi is valójában.

Gondoltam megosztom veletek ezt a fantasztikus élményt, úgy érzem napról napra lelkesebb vagyok és a "határ a csillagos ég"!

Jó eget mindenkinek! Hajrá "full kezdők"! :D
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.04.17. 08:53

Kedves Annamária! Szívbűl örólük az élményednek! Megérdemelné, hogy a soraidat valamelyik legközelebbi Hold-cikkembe átemeljem, önmagában is kedvet csinál a holdészleléshez. Mindenesetre elmentem.
EEgyébként maradhatunk a Tegezésnél (ha téged nem zavar), itt demokrácia van. Barátsággal: BQ.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.04.18. 00:24

Örömömre szolgál bejelenteni, hogy Annamarival egyszerre (sajnos nem együtt :)) veszítettük el a Hold-szüzességünket. :D

Engem annyira letaglózott az élmény, hogy ha nem szólnak rám, mindenestül ottveszek az ártéren. Az utolsó pillanatban sikerült elmenekülnünk az autóval, pánikban, gázolva a vízben, de egy óriási élménnyel gazdagodva.
Az eset sajnos rányomta a bélyegét az estémre, az alternatív helyemen annyira intenzív volt a párásodás, hogy azonnal össze kellett pakolni és hazajönni.

Ami megmaradt: a Holdsarló, a szinte szemmel látható árnyék-mozgás a kráterek peremén (különösen a kisebbeken), és a Vénusz épp tisztán kivehető barnás korongja, félfázisban, dacolva a lemenő nap fényével. Feledhetetlen élmény. Jövő héten visszatérek! :)
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.04.18. 09:04

Sziasztok!

Nekem ártér nem jutott, így csak a városból próbálkoztam tegnap késő este. Sajnos a fényszennyezés egy valós probléma. Pedig szándékosan inkább nyugat felé eső objektumokat keresgéltem elsősorban, - mert arrafelé sötétebb az ég -, de így sem az igazi.

Na persze, egy darabig a Hold is világított nyugaton, de legalább azt is megnéztem, most valóban nagyon szép ebben a fázisban. Van egy nagyobb kráter a délnyugati peremen, amin egy nagyon érdekes hosszú, sötét "vonal" látható. Olyan, mintha egy oszlop árnyéka lenne, de gondolom egy hasadék lehet inkább. Majd megpróbálom egy térképen beazonosítani. Kisebb nagyítással (30x) az árnyékos oldal is nagyon látványos volt, érezhető volt a gömb forma. Melyik kráter az, amelyik még az árnyékos oldalon is szinte világít a sötétben?

De amiért most írok tulajdonképpen, az az, hogy sikerült a papír alapú térképpel tájékozódnom, így a laptop nyugdíjba vonulhat! (Vizi Péter Csillagatlasza - mpt jóvoltából.) Az itt pár oldallal korábban ajánlott objektumok közül válogattam este, és a kiválasztott célpontok szinte mindegyikét sikerült megtalálni:

- M35 nyílthalmaz: A Polluxtól indulva, a keresőtávcsővel, csillagról-csillagra lépve jutottam el hozzá. Először nem is vettem észre, mert olyasmi látványt kerestem a szememmel, mint az m44, de ez jóval kisebb és halványabb. A keresőtávcsőben nem is látszott, csak az okulárban.

- M65-66 galaxisok: Nem nehéz megtalálni, de sajnos éppen az észlelhetőség határán van a városi égen. (Két halvány "paca".) Ehhez ki kell menni a városból.

- M36, 38 nyílthalmazok: Kicsit nehezebben bukkantam rájuk, szintén nem látszottak a keresőtávcsőben, de a feltételezett helyen a főtávcsővel kicsit pásztázva, megtalálhatóak. Szokni kell, hogy ezek jóval halványabb objektumok, mint az általam eddig látott, nagy és fényes nyílthalmazok. Ellenben az M37-et egyszerűen nem találtam meg. Hiába, gyakorolni kell még.

Azt hiszem, hogy a térkép használatánál a legfontosabb, hogy az ember először az arányokat tegye a helyére fejben. Ez leginkább távcső nélkül tehető meg, néhány csillagkép és az atlasz képének összehasonlításával. Ha ez megvan, akkor már viszonylag könnyű egy ilyen atlasz használata.

A Mars az M44 halmazzal, kis nagyítással most nagyon jól mutat, ajánlom Annának és Árpádnak!
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.04.18. 09:23

Sikerült azonosítani a "vonalas" krátert: Petavius

hold-krater.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.04.18. 09:33

A sötét oldalon, a hamuszürke fényben, aránylag nem messze a peremtől az Aristarchos fénylik. Ha nagyon figyeled, a kzép felékét kevésbé fénylő, de néha feltűnő a Copernicus és a Kepler. Érdemes megfigyelni (ameddig a sötét oldal még lárszik, hogy erősen fénylenek, vagy éppen csak láthatók, esetlleg nem látszanak.
Remélem lesz még egy pár alkalom a megfigyelésre. Üdv: BQ
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.04.18. 10:22

Igen igen, én is láttam ezt a krátert! Nekem a vonala nem rajzolódott ki, viszont a középpont nagyon szép éles volt.
Furcsa, de nem a nagyobb, hanem a kisebb nagyítás mutat meg több részletet a tájból, legalábbis én így tapasztaltam.

Pár egyszerű 'M' nekem is tervben volt, sajnos nem maradt rá idő. Legközelebb talán a fényszennyezettebb, de biztonságos területet választom: jobb nyugodt körülmények között kevesebbet látni, mint kapkodva sokat (ezáltal semmit).
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.04.18. 10:37

A Messier-ek szépek. Jó kis észlelőprogram lehet felkeresni mindet.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.04.18. 11:17

Felülettel rendelkező objektumnál mindig a kisebb nagyítással látszik jobban. A nagyítás növekedésével a felületi fényesség nagyobb területen oszlik el, tehát egy-egy pontja halványabbnak látszik. Ez az egész holdkorongra érvénye. De pl. ha ködöt, gömbhalmazt nézel, akkor is érvényesül. Éppen tegnap néztem meg 70 mm-essel az M51-et (örvényköd) a Vadászkutyákban. Nekem rossz helyen van, de még így is sikerült 20x-al mint kis elmosódott foltot meglátni. De a 80x-al már nem láttam! Nyílthalmazoknál különösen jelentkezik, de ott azért, mert a jegyzékek az összesített fényességet adják meg. Az M35 összfénye 5,0 mg, de az egyes csillagai már mennek 8-tól lefelé. Ezért 10x50-el szépen látom, a 70 mm-es 20-szorral már gyengébben mutatja, mert ez a nagyítás már szétdobja csillagaira, és én 8 mg alatt már nem látok a városfényben.
Kezd csúnya lenni az ég! Félek, este nem lehet észlelni. Több szerencsét! BQ
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”