Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.06.19. 20:36

Én meg azt mondom, 150/750 Black Diamond.
Van pici kómahibája, de mélyegezni sokkal jobb, ha meg bolygózni akarsz, használj barlow lencsét, ami nyújtja a fókuszt, csökkenti a nyílásviszonyt.

Nekem volt egy, Vass Gábrielnek adtam el, én már megbántam, hogy eladtam, de kérdezd meg, ő milyen jól járt vele! :D

Ha olyan szerencséd van, mint nekem, akkor neked is sikerül az elméleti maximum fölé vinned a nagyítást.
Ennek a tubusnak 300X-os az elméleti maximuma, ha nagyon jó a légkör. Nekem egyszer sikerült 465.5X-esig felvinni... Hatalmas volt a szaturnusz a gyűrűivel... A gyűrű árnyéka látszot élesen!!!
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.06.19. 21:30

Már bánhatod! ;) Szeretm is nagyon ezt a távcsövet! Teljesen tökéletes minden szempontból.
Talán lehetne fele ekkora, hogy szállítani is tudjam autó nélkül, de akkor is nagyon jó cucc!
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.06.20. 13:03

Amcs társaim!
Mi a különbség a léptetőmotoros ill. egyenáramú 9V-os óragép között? Azon kívül, hogy utóbbi fele annyiba kerül :)
EQ1-hez kellene nekem.
Köszönöm!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.06.20. 14:02

Arpstronomer írta:Mi a különbség a léptetőmotoros ill. egyenáramú 9V-os óragép között? Azon kívül, hogy utóbbi fele annyiba kerül :)

Az egyenáramú sebessége az elem merülésével párhuzamosan csökken, ezért van rajta egy potméter amivel a sebességét tudod állitani. A léptetőmotoros egyszerűen megáll, ha nincs elég szufla. Az egyenáramúhoz nincs kézivezérlő a léptetőmotoroshoz van.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.06.20. 14:06

EQ2-m van, de gondolom ugyanezek ervenyesek az EQ1-motorra is.
Ugy tudom, az egyenaramu az elem merulesevel parhuzamosan lassul, ezert is van rajta egy tekerentyu, amivel allithatod a fordulatszamot, tehat kisse maceras hasznalni, mert mindig utana kell allitanod. Ez nincs a leptetomotorosnal, illetve ott van egy kezivezerlod is, amivel elore-hatra 2x, illetve 8x sebesseggel tudsz korrigalni. EQ2-n a leptetomotoros valtozat egy kuplunggal eltavolithato a fogaskerektol, igy kezzel tudsz gyorsan korrigalni.
Nem tudom, hol nezted az arakat, ahol en, ott +50% korul van a kulonbseg csak.
En a leptetomotorosat ajanlanam inkabb, megeri a tobblet-komfort szerintem.

--mpt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.06.20. 15:57

Köszönöm!

Apropó, korrigálás: ha fent van a motor, az RA finomhangolása nem is használható? Mert kicsit kényelmetlen lenne minden témára állásnál levenni az RA csavart és felhelyezni az óragépet. Ha a kuplunggal megszűnik az összeköttetés, kézzel nyilván mozgatható a távcső..de mi van akkor, szeretnénk finoman utána állítani?
Jani120
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2010.06.21. 13:34

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Jani120 » 2010.06.21. 13:42

Sziasztok!
Lehet, hogy sokan megkérdezték már előttem, de nincs időm most visszaolvasni a fórumot. Távcső vásárláson gondolkozon, de szinte egyáltalán nem értek még hozzá, kinéztem egy Optus 76/700-as távcsövet és azt szeretném megkérdezni, hogy milyen lenne ez egy kezdő számára, és mit lehet ezzel látni. A válaszokat előre is köszönöm.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.06.21. 14:17

Szia,

eleg nehez kerdes, jo lenne tudni, hogy pl. milyen helyen laksz (mennyi a fenyszennyezes), illetve elsosorban milyen objektumok erdekelnek. Az biztos, hogy szinte a legkisebb tavcsovek is sokkal-sokkal tobbet mutatnak az egbol, mint ami szabad szemmel latszik.
Ugyanakkor fontos a tavcso alatti allvany is, illetve szukseged lesz/lehet plusz okularokra, terkepekre, stb. ezekre is erdemes gondolni - bar nyilvan ezt nem kell azonnal megvenni a cso melle.
Azert azt mondanam, nezz korul a hasznaltpiacon is, nagyon jo csoveket lehet kapni, elfogadhato aron.

--mpt
ile999
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:34

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ile999 » 2010.06.21. 14:48

de szinte egyáltalán nem értek még hozzá, kinéztem egy Optus 76/700-as távcsövet és azt szeretném megkérdezni, hogy milyen lenne ez egy kezdő számára, és mit lehet ezzel látni. A válaszokat előre is köszönöm.

Hello!

Nekem van egy 76/900-as Synta (Skywatcher) Newtonom, ami eladó! De ha nem is veszed meg az általam készített tesztjét itt elolvashatod: www.cepheus.fw.hu .
Csak néhány dolgot említenék. A határmagnitudója 12, még városban is, Hold remek, bolygók igen jók, bár ez függ a használt okulároktól is. A hosszú fokusz ellenére változózni jó, a mélyég világából is sokat megmutat. Szerintem egy ilyen távcső ideális az égboltal való ismerkedésre, nagyon sok lehetőséget rejt magába, s segít a fejlődésben is, eldönteni hogy milyen "komolyabb" műszert vásároljunk később, és viszonylagg könnyedén szállítható. Nem egy csodatávcső, de nagyon kellemes kis társ a csillagok alatt.

Üdvözlettel: ile
Jani120
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2010.06.21. 13:34

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Jani120 » 2010.06.21. 15:30

Nekem van egy 76/900-as Synta (Skywatcher) Newtonom, ami eladó!

Szia!
Mennyi lenne az ára, ha meg tudunk egyezni komolyan érdekel. Írhatsz a Jani120@freemail.hu email címre is.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”