Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.04.14. 09:32

Igen, a szaturnusz is szerepel a listámon! :D Kár, hogy rossz idő van. Bár legalább kialszom magam. Mióta megkaptam a távcsövet (szülinapomra a páromtól) éjszakai bagoly vagyok, még a főnököm is megjegyezte, hogy mostanában kicsit karikásak a szemeim :oops:
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.04.14. 11:19

Hát csak pihend ki magad, remélem a hétvégén már szép idő lesz. Milyen a látóhatárod? Április 15 és 16-án a vékony holdsarló, a Vénusz és a Merkúr közel áll egymáshoz, de nagyon alacsonyan, nyugat felé.
Üdvözlettel: Lajos
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.04.14. 11:51

astrohist írta:Hát csak pihend ki magad, remélem a hétvégén már szép idő lesz. Milyen a látóhatárod? Április 15 és 16-án a vékony holdsarló, a Vénusz és a Merkúr közel áll egymáshoz, de nagyon alacsonyan, nyugat felé.
Üdvözlettel: Lajos



Khmm? Látóhatár? Ezt hogy érted? :?: (tudod full kezdő csaj :twisted: )
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.04.14. 11:57

:D Van még mit tanulnom, de úgy érzem jó helyre fújt a szél... :D
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.04.14. 12:00

Mennyit látsz az égből? Horizonttól horizontig, vagy takarják fák, háztetők, űrhajóroncs, stb... :)
Égtájanként lebontva lenne a leghasznosabb. Pl. nekem tűrhető Keleti kilátásom van. Hátul a kertben
ha vállalom, hogy miszlikbe aprítanak az akácfák, Északi és Nyugati is elég jó, csak pár fa, egyéb
tereptárgy takarja a kilátást, Délen viszont úgy 30-40° magasan kezdődik az ég..
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.04.14. 12:27

f1angel írta::D Van még mit tanulnom, de úgy érzem jó helyre fújt a szél... :D


Kedves f1angel,
Megerősítem, én is "full-kezdő" :D vagyok és nemrég csatlakoztam ebbe a remek, segítőkész csapatba.
Nekem is a bolygók, ill. fontosabb mélyég-objektumok vannak tervben!

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Messier_objects -- ők 110-en lennének a híres Messier-objektumok, amiből jónéhányat Te is felfedezhetsz majd a távcsöveddel. Jó vadászatot!
Szép időt a hétvégére!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.04.14. 12:55

K. f langell! Jó dolog, ha az ember a monitoron beállíthatja az eget, használom is. De azért nagyon javallanám, hogy szerez be egy jó kis csillag atlaszt, pl. Vizi Péter "Csillagatlasz kistávcsövekhez". Egyrészt mégis kényelmes, mert pillanatok alatt ide-oda lehet lapozni, de ami a kezdőknek fontosabb: a legérdekesebb objektumok (kettősök, mélyegek, még néhány váűltozó is) részletesebben, sőt kistávcsöves képükkel is benne van.
Jobb eget a hlét végére! Lajos.
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.04.14. 12:58

Nos a látómezőm a kertből :ugeek: (tervezek kitelepülést fényszennyezettségtől mentes helyre) nyugatra és keletre egész jó, egy-két kisebb fa zavarhat meg. A a dél kb. 40 fok-tól jó (házak), nah és észak ő mókásabb, mert a rálátás jó, viszont pont a fejem felett egy közterületi lámpa... :twisted: :? Főleg emiatt "teleportálnék" egy jobb helyre. Gondolom megértitek.
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.04.14. 13:02

Arpstronomer írta:
f1angel írta::D Van még mit tanulnom, de úgy érzem jó helyre fújt a szél... :D


Kedves f1angel,
Megerősítem, én is "full-kezdő" :D vagyok és nemrég csatlakoztam ebbe a remek, segítőkész csapatba.
Nekem is a bolygók, ill. fontosabb mélyég-objektumok vannak tervben!

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Messier_objects -- ők 110-en lennének a híres Messier-objektumok, amiből jónéhányat Te is felfedezhetsz majd a távcsöveddel. Jó vadászatot!
Szép időt a hétvégére!



Köszönöm, már nézegettem én is ezt az oldalt, fogok szemezgetni...

Szép, derűs időt és jó eget kívánok mindenkinek!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.04.14. 13:10

No, ha nyugat felé látsz, akkor érdemes megpróbálni kora este, a sötétedés kezdetén a Merkur, Vénusz, Hold, Fiastyuk sorozatot megkeresni. (15-16-án). A következő napokban a Hold egyre szebb lesz, de a Merkúr elbujik. 21-én 20:25-kor a Hold eltakarja az 5 magnitúdós zéta-1 Cancrit (rák), ezt taléán a távcsöved is hozza. Persze a megfigyelést előbb kell kezdeni. 20:51-kor bukkan ki mögüle. Sok szerencsét: BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”