Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.04.05. 18:13

Szia!

Kerdes, hogy mit akarsz asztrofotozni? Ez egy viszonylag fenyeros, F/6-os akromatikus refraktor; ugyan meg nem neztem ilyenbe, de tartok tole, hogy a viszonylag fenyeros volta reven van eszreveheto szini hiba benne. Sok perces melyeg felvetelekhez nemigen alkalmas: nem lenne baj nagyobb atmero (ez a kisebbik baj, fantasztikus fotokat keszitenek mar 7-8cm-es muszerekkel is), viszont az azimutalis allvanyzat reven a sok-sok perces felvetelek alatt a latomezo eszrevehetoen elfordul.
Ettol fuggetlenul egy 10cm-es lencses tavcso mar nagyon sokat megmutat az egbol.

--mpt
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2010.04.06. 08:42

Andronicus írta:Kedves Amcs-ok!
Celestron 102 SLT- ről mi a véleményetek? Mennyire alkalmazható, úgy egyáltalán mire elég a 10-cm-es objektív,lehet-e asztro-fotózásra használni.
Köszönöm mindenkinek a hozzáértő véleményét!
üdv: Vándor


Úgy általában 10 cm nagyon sokmindenre elég (200x annyi fényt gyűjt össze, mint a 7mm-es emberi szem pupillája) de ez valami goto-s azimutális cucc nem? Az szerintem zsákutca, ha valaki így kezdené az amatőrcsillagászatot.
Azimutálissal nem tudsz hosszan fotózni már csak a látómező-elfordulás miatt sem. (Hold-Napfotó jöhet szóba vele esetleg)
Inkább vegyél e gy rendes EQmechanikát meg egy 10 centis refraktort valamelyik kereskedőtől, jobb is, kevesebből is kijön.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára András 2010.04.06. 10:02-kor.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.04.06. 09:34

A szerelésről: ekvatoriálisnak akkor van értelme, ha mindig pontosan ugyan úgy tudod beállítani, pl. állandó helye van, vagy pontosan megjelölöd a lábak helyzetét, és mindig ugyan oda állsz vissza. Egy rosszul beirányzot qkvatoriállis rosszabb, mint egy egy azimtális. Viszont tény, hogy azimuttal valóban csak nap- és holdfotóra van lehetőség, esetleg a bolygókra. Viszont ha vizuálisan nézel, és nincsen éllandü helyed, kényelmesebb az azimut. BQ.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.04.09. 16:46

ha nem fotózik az ember, akkor fél perc egy eq mechanikát nagyjából pólusra állítani. persze kell hozzá a polaris láthatósága, ha az épp nem látszik az észlelő helyről, akkor már macerásabb.. nekem sokkal tovább tart összerakni az egész hóbelebancot (ellensúly, drótok, hova tegyek az okulártáskát, goto madzagok, nem is beszélve a goto kalibrálásáról amit sokszor kihagyok ha csak bolygózni akarok). persze fotózáshoz sokkal precízebb beállítás kell, de egy pólustávcső helyén való átnézéssel beállított mechanika is hosszú percekig a látómezőben tudja tartani a jupitert.
CsillagÁSZ
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010.04.19. 19:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: CsillagÁSZ » 2010.05.08. 20:39

Hello!

Még én és a barátom is amatőrök vagyunk .
10000-25000Ft között keresünk távcsövet efelől szeretnék tanácsot kérni ,és ha lehet egy megbízható csillagászati boltot is.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.05.08. 20:47

Szia,

ebből a pénzből én egy jó binokulárra szavazok (12x60, 15x70 körül). Gondolom nem illik direktben reklámozni az ember kedvenc távcsőboltját, de ha beírod a gugliba, hogy "távcsőbolt", ott van az összes :) mindegyikben segítőkészek, hozzáértőek.

--mpt
hmarci92
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.12.10. 18:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: hmarci92 » 2010.05.20. 15:46

Sziasztok!
Úgy néz ki hogy veszek magamnak egy SW 70/900-as távcsövet. A távcsőhöz adnak egy 25, és egy 10mm-es Barium okulárt. Lehetőségem lenne még két Barium, (vagy esetleg még két Plössl okulárt) venni hozzá. Szerintetek a Plössl tényleg sokkal jobb a Bariumnál? Nekem sajnos (egyelőre) sajnos semmi tapasztalatom nincs. Ha tényleg megvenném a +2 okulárt, akkor milyen fókuszút lenne érdemes venni? (A távcsőhöz elvileg jár egy 2x Barlow is).
Jó lenne ha ki tudnám használni a távcső legnagyobb nagyítását...Ezt megtehetném egy 6,3 mm-es okulárral, vagy esetleg egy 12,5 mm-es okulár+Barlow-val is...Illetve szerintem nem lenne rossz egy hosszabb fókusztávolságú okulár, ehhez vegyek mondjuk egy 40 mm-est?
Üdv,
H. Marci
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.05.20. 16:56

Szia,

szerintem vard meg, amig megerkezik a muszer, es kiprobaltad, tudod, mire lenne meg szukseg.

A 25 es 10mm-esekbol meg a fokuszketszerezovel rogton megvan a 12,5 es 5mm-es okular. Sot, ha olyan fajta a Barlow, hogy a lencsetag szabvanymenetes es lecsavarhato, akkor azt az okukar nyakaba kulon betekerve egy kb 1,5x-os nyujtotagod is van (17mm es 6,7mm).

Plossl es Plossl kozott is van kulonbseg, az ar tukrozi a minoseget altalaban. Bar nekem a 10mm-es Barium is tetszik, bemutatokon is hasznalom.

--mpt
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2010.05.20. 18:06

Így van, mindenképp várd meg és próbáld ki az esti ég alatt a műszert. A 10 és 25mm-es bárium oklik jók, a velük elérhető nagyítás és látómező is jó, egyáltalán nem biztos, hogy további oklikért kell pénzt adnod.
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.05.20. 18:09

csak megerősíteni tudom mpt-t, illetve annyit tennék hozzá, hogy szerintem ne próbáld rögtön a legnagyobb nagyításokat hajkurászni. az elméleti maximumot meg komoly fenntartásokkal érdemes kezelni. előbb nézelődj jó sokat a vele adott okulárokkal, majd érzed, hogy túl szűk-e pl neked a látómező, mennyire romlik a kontraszt a nagyítás növelésével.

türelem. :)
nincs aláírás
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”