Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.08.22. 19:16

Laci, akkor miből lesz a 3mm ? Persze, vicc. Egyenlőre talán nem kéne oda Barlov.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.08.23. 07:38

géza írta:Laci, akkor miből lesz a 3mm ? Persze, vicc. Egyenlőre talán nem kéne oda Barlov.


Viccet félretéve 3mm-es fókusz ebből a készletből csak 2x-es barlow használatával lehet, a Q-Turret 2,7mm-t, vagy 4,6mm-t tud csinálni a 6mm-es BCO-ból.
Annak ellenére, hogy a BCO 6mm-esének szemlencséje nagyobb mint sok más ortho lencséje, elég kényelmetlen a betekintése.
Sokkal élvezhetőbb és kényelmesebb a gyönyörködés a BCO 10 + Q-Turret használatával, legalábbis én ezt tapasztaltam.
El is adtam a 6-os BCO-t.
Nagyon szép a kép a Sky Panorama 7mm + Q-Turret összeállítással (ha nagy nagyítást szeretnél) csak ÉG kell hozzá.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.08.23. 09:10

Laci, mint tapasztaltnak, igazad van. De "dddani21" kezdeti fejlesztés elött áll. Nem akar nagyobb költségekbe vágni. Az a 6mm-es. Zeiss replika, feljavitva, kicsit talán rontva, kényelmesebb betekintésre (gyári leirás) alakitva a mai igények miatt. Emiatt kényelmesebb ősénél a hires réginél, amin generációk nőttek fel, ilyen panaszok nélkül boldogan, hogy van egy jó okulárjuk. Ezt a 6mm-es Baader Classicot használom a kisebb tükrösömben is, jó. Ez a classic sorozat okosan van tervezve megbizható márkától éppen ilyen amatőrök részére, olcsón, praktikusan. Általános vélemény. Mertem ajánlani.
dddani21
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2017.08.22. 10:15

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dddani21 » 2017.08.23. 09:51

Köszönöm szépen a választ mindkettőtöknek. Egyelőre tényleg nem szeretnék nagyobb költségeket, ezért a Barlow majd egy későbbi beruházás része lenne. :) A 4 mm-eset elvetettem egyébként, nem vagyok benne biztos, hogy ki tudnám használni a 162x-es nagyítást, főleg Dobsonnal. 6 mm-es jóféle okulárokkal már szép, részletesebb képet lehet kapni a bolygókról 108x-os nagyításon, jól gondolom? Vagy érdemes 130x-ig is menni?
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.08.23. 10:11

Egyáltalán nem erőltetem a dolgot, csak tapasztalatból mondom a szerintem ajánlhatóbb megoldást. BCO 6mm helyett Q-Turret barlow a kettő ára közel megegyezik így a BCO 10 és 18mm-es darabjából is mindjárt kapna négy különböző fókuszt.
De mindenki a saját pénzét költi ... én is sokat költöttem annak idején feleslegesen.

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.08.23. 15:54

Dániel, igy egész más a helyzet, dobson. Egy Wedgével finommozgatást lehet csinálni, elképzelhető a kétszázszoros nagyitás felé tervezned. Találj ki valamit . Megtáltosodik. https://www.google.hu/search?hl=hu&biw= ... awVNIdKzfo https://stargazerslounge.com/topic/2699 ... tage-130p/ (itt a legalsó képet fejjel lefelé közlik, zavaró lehet) https://www.youtube.com/watch?v=YM9YCbeeGjI
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
zsokaj85
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2017.10.06. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: zsokaj85 » 2017.10.06. 15:02

Sziasztok! Most regisztráltam erre az oldalra, nagyon bejön. 2 napja boldog tulajdonosa vagyok egy Sky Watcher lencsés 120/1000-es távcső, EQ 5-ös mechanikával. Rendelkezem egy 10*50-es binokulárral. Az asztrofotózásban vagyok érdekelt. Olyan helyen lakom a Felvidéken, ahol a fényszennyezettség nagyon minimális, binokulárral megkémleltem egyet s mást :) Merre induljak ezen új hobbim megélésében? ;)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.10.06. 15:21

zsokaj85 írta:Sziasztok! Most regisztráltam erre az oldalra, nagyon bejön. 2 napja boldog tulajdonosa vagyok egy Sky Watcher lencsés 120/1000-es távcső, EQ 5-ös mechanikával. Rendelkezem egy 10*50-es binokulárral. Az asztrofotózásban vagyok érdekelt. Olyan helyen lakom a Felvidéken, ahol a fényszennyezettség nagyon minimális, binokulárral megkémleltem egyet s mást :) Merre induljak ezen új hobbim megélésében? ;)

1) Ha asztrofotózni szeretnél, akkor a felszerelésed nem kifejezetten előnyös erre, némi Hold-, Nap- esetleg bolygófotózás "fér" bele.
2) "Merre induljak ezen új hobbim megélésében?" Javaslom Nappal a Nap megfigyelését, éjjel a Hold a bolygók és a kettőscsillagok, mély-ég objektumok felkeresését - amelyik tetszik és a távcsöved alkalmas rá.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.10.06. 16:04

zsokaj85 írta:Sziasztok! ... 2 napja boldog tulajdonosa vagyok ... Az asztrofotózásban vagyok érdekelt. ... Merre induljak ezen új hobbim megélésében? ;)


Szia János!

Isten hozott a "lököttek" és "génhibások" között :D , ugyanakkor érzek némi ellentmondást a fenti mondataid között.

Ha ugyanis új vagy ezen a területen (ha jól értem), és a lehetőségeket keresed, akkor kissé korainak érzem, hogy "az asztrofotózásban vagyok érdekelt". A csillagképeket ismered? A mélyég objektumokról mit tudsz? Csillagászati koordináta rendszerek, bolygók mozgásai, változócsillagok, ekliptika, pólusra állás, jel-zaj viszony, sötétzaj, periodikus hiba, stb. A távcsöved nagyítását hogyan számolod ki?

Rengeteg megszerzendő alapvető ismeret, ami - szerintem - megelőzi azt, hogy szép képet készíthess pl. a Fátyol-ködről.

Nehogy félreérts: nem akarlak elriasztani! Sőt, nagyon örülök, hogy idetaláltál. De a tudást fel kell építeni. Nem érdemes Forma-1-es autóba ülni, amikor még jogosítványod sincs.

Érdemes ismeretséget kötni közeli amatőr csillagászokkal (vagy akár távoliakkal e-mail-en), akik idejükhöz mérten segíteni tudnak téged, illetve keress az érdeklődési körödbe eső könyveket, weblapokat. Ez a Csillagváros pl. kitűnő lehetőség a tanulásra - még ha időnként vannak is félreértések a tagok között...

Az egyik legjobb irodalom kezdéshez pl. a Kulin-féle Távcső világa c. klasszikus, de nem tudom, hogy antikváriumban találsz-e belőle példányt. Viszont ha tudsz angolul, akkor pl. ez a fotózás-orientált "szamárvezető" nagyon tetszeni fog: http://www.backyardastronomy.com/Backyard_Astronomy/Explore_by_Chapter_Topic.html

Nekem pl. nyugodtan küldhetsz kérdéseket, ahogy időm engedi, válaszolni fogok. Vagy pl. olvasd el a kimondottan kezdőknek szánt blogomat: http://www.csillagvaros.hu/index.php?option=com_myblog&show=a-csillagaszati-tavcsoevek-es-mechanikak-oekoelszabalyai-kezdk-szamara.html&Itemid=93, vagy a mások által írt hasznos tapasztalatokat.

Sok sikert és élményt kívánok!

Üdv,
MDA

u.i.: Leventével vitatkozva: egy 120/1000-es lencsés távcső (F/8,3 nyílásviszonnyal - ha tudod, mit jelent ez) egy EQ5-ön szinte semmivel sem előnytelenebb asztrofotózásra, mint sok más kínai szar, főleg kezdő szinten. Nekem is F/8,2-es lencsés távcsövem van (igaz, az nem kínai szar...), és tök jó képeket készítek vele. Ha nem fog sikerülni a vele készült képed, az nem az eszközök miatt lesz, hanem a kezdeti ismerethiányod miatt. Az asztrofotózás egy kezdő számára nagyon nem egyszerű feladvány, de ne keseredj el; ha lelkes vagy, hamar eljuthatsz oda is. Leventét is megértem: biztosan új távcsövet akar eladni neked, azért mondja hogy nem jó a cuccod fotózáshoz... :mrgreen: Viccet félretéve: ha ezzel majd már megy, akkor lehet érdemes esetleg nagyobb asztrográfot keresni valami jobb mechanikán. (A Forma-1-es pilóták is gokarttal kezdték... :D )
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.10.06. 17:13

Szia!
Részemről üdv a Janik között! :lol:
Mire minden alaposan kitapasztalsz, keresgélsz az égen, miközben párszor odafagysz, vagy esetleg az éji rovarokkal kínlódsz, egyre kristálytisztább lesz, hogy mit is fogsz majd hosszútávon szívesen csinálni. A fotózást szerintem kezdd a Holddal. Lehet rajta tanulni is, meg látványos is, szinte akármilyen távcsővel. Aztán a többi jönni fog magától. Mindig akkor érdekes egy-egy objektum megörökítése, ha sokmindent tudsz is róla. Jó sokat kell tapasztalni, meg tanulni, amihez jó ha van távsegítség, de végül is gyakorolni kell. Miket szeretnél majd fotózni?
Én webkamerával kezdtem anno, egy 100/1000-es, a kategóriájában gyakorlatilag tökéletes akromáttal. Bolygókat és a Holdat fotóztam -vagyis ma is fotózom, csak már nagyobb távcsövekkel. A mélyéggel csak manapság kezdtem foglalkozni, de végül is még mindig webkamerához inkább hasonló, de annál sokkal kifinomultabb AlCCD-vel.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”