Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.12.06. 08:59

Hűlyeség? Dehogy! Inkább nagyon élveztem a tapasztalt amatőrők okulárjaikkal valo kapcsolatait. Nekem is van. Ellenben itt a kezdők helyén a hosszu részletes kűlőnvélemények zavarbaejthetik a kérdezőt. Ha nem unja, talán nem is érti - még.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.12.06. 09:39

Attila írta:
mephi írta:
géza írta:Minden cigány a maga lovát dicséri. Otto talán már el is ment tovább érdeklődni valahol.. megértem.


Nem egy megnyilvánulásod előtt álltam már értetlenül. Ez is közéjük tartozik.


Ez csak egy szólás-mondás; szerintem nem szó szerint kellene érteni...


MDA


Persze.
Nem is vettem szó szerint, hiszen szeretem és tisztelem Gézát.
Csak hirtelen meghökkentett a bejegyzése.

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
LittleRoss
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2015.10.19. 12:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: LittleRoss » 2016.12.06. 11:11

D.Laci írta:Mephinek igaza van, de a 6mm Classic helyett a Classic 10mm + Q-Turret a jó választás. /Szerintem/
De mondom, ez egy másik topic témája!
D.Laci


Nekem is Classic 10mm + Q-Turret kombóm van, teljesen meg vagyok vele elégedve, van egy 4 mm Planetary mellette versenyzőnek azt kontrasztban és élességben is bőven maga mögött tudja annak ellenére, hogy barlow van benne (mondjuk még barlowwal is csak 5 lencse a Classic 10mm + Q-Turret, a Planetary is 5 ha jól emlékszem) a betekintési kényelme viszont nem kompenzálja a gyengébb képet.

Bocs az OFF-ért.
SkyWatcher 130/650 Newton EQ-2

Kép
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.12.06. 11:18

Ne haragudjatok,de a Dobsonhoz nem lenne jobb mégis a nagyobb látómezejű okulár pl: Hyperion :?: Gondolom hogy szebb képe van az Ortho-nak,viszont lehet hogy többet ér a kérdezőnek a nagyobb látómező.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.12.06. 11:48

Jozsef hozzászolása elgondolkodtat, tűkőr esetében az orthonak nagyobb jelentősége lehet ? Azok inkább a lencsével praktikusabbak. Nem tudom.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.12.06. 12:42

géza írta:Jozsef hozzászolása elgondolkodtat, tűkőr esetében az orthonak nagyobb jelentősége lehet ? Azok inkább a lencsével praktikusabbak. Nem tudom.

Én a Dobsonnal történő "manuális" követés miatt gondolnám a nagyobb látómezőt.
ottes
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2016.10.31. 16:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ottes » 2016.12.06. 13:55

Mozdonyos írta:
géza írta:Jozsef hozzászolása elgondolkodtat, tűkőr esetében az orthonak nagyobb jelentősége lehet ? Azok inkább a lencsével praktikusabbak. Nem tudom.

Én a Dobsonnal történő "manuális" követés miatt gondolnám a nagyobb látómezőt.


Köszönöm Józsefnek a hozzászólást, mert rámutatott a lényegre, amit fejben eddig nem is realizáltam. Jelenleg a 130as newtont, az eq2-őn azimutálisként használom hogy kiderítsem, boldogulnék e a dobsonnal. 10mm-es okulár (alap, de most a látómező számít) és 2X barlow-val néztem a marsot (180X). Mire az állvány megnyugodott a mars lényegében kiment a látómezőből :(. Bizonyára finomodik az ember keze, és hozzászokik a dobsonhoz, és az nem is táncol 2 percig egy beállítás után, de valóban lehet hogy hasznos lenne a nagyobb látószög?
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.12.06. 15:08

10 évig dobsonoztam (bár most is inkább azt tenném), egyrészt ahogy írod is sokkal gyorsabban lecsillapodik a remegés (persze kivéve ha erősen túlméretezett eq mechanikád van), másrészt, én úgy tapasztaltam, hogy 12-13 ívperc látómezőig azért kényelmes a vezetés. Az ég ugyebár percenként 15 ívpercet fordul, vagyis 15 ívperces látómezőnél 1 perc alatt vonul át az objektum. Feltételezve, hogy a kép széle nem elég esztétikus, és nem is oda pozícionáljuk mindig az objektumot, kb 20-30mp időnk még mindig marad, még ilyen kis látómezőméretnél is.

És ez tényleg nagy nagyítás, pl 58 fokos látómezőnél 300x körüli (60/(nagyítás/névleges látómező)=x ívperc látómező), nagyobb látómezőnél nyílván mégnagyobb.

Szóval a lökdöséstől nem kell félni, persze nagy nagyításon orthónál már lehetnek nehézségek, de aki ennyire mazochista, az magára vessen. Gyakorlással pedig ki lehet tolni a határokat, én sokszor észleltem <9' látómezővel, (469x nagyítás nálam f=1500mm-nél), és mire a rajzolásból felnéztem, még azért mindig el tudtam csípni az objektumot. ilyenkor inkább már a mechanikánk mozgásának finomsága számít, meg hogy tudjunk úgy okulárba nézni, hogy közben nem lökjük meg a szempillánkkal a tubust. :D
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.12.06. 15:59

géza írta:Hűlyeség? Dehogy! Inkább nagyon élveztem a tapasztalt amatőrők okulárjaikkal valo kapcsolatait. Nekem is van. Ellenben itt a kezdők helyén a hosszu részletes kűlőnvélemények zavarbaejthetik a kérdezőt. Ha nem unja, talán nem is érti - még.


Remélem ezt nem én robbantottam ki azzal, hogy "nem feltétlenül hyperiont". :) mert én pont igyekeztem rövid lenni a fölösleges sallang nélkül. ;)
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.12.07. 11:24

Csillagászo életem nagy mérfőldkőve volt az oramotor bevezetése. Hihetetlen a változás a megfigyelésben. Dobsonnál a wedge emiatt is piszkál, miota a kis tűkrősőm van. Ennek a tűkőrnek igen élénkitő hatása lehet azokra, akiknek a kőnyőkűkőn jőnne már ki a lencsével valo nézegetés, mikor kezd arra gondolni mi ujat láthat. A tűkőr technikája egy uj világ, tud lenditeni a csillagász életkedven. A családom jobban élvezi napok ota a Fiastyukot, Magellánfelhőt, Holdat mint a lencsés HD és triplet apoval. Van valami a tűkőrben, amit még nem értek...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”