Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.17. 12:01

Attila írta:
D.Laci írta:Szerintem a Hyp. zoom luxus egy spektívbe, igaz egyszer vettem az én Voyager spektívembe egy Soligor zoomot, ami minősíthetetlenül sz@r volt.


Szerény véleményem szerint csak óvatosan a zoom-okkal...
Ezek mindig kompromisszumos tervek alapján készülnek, és akkor a gyártási pontatlanságokról még nem beszéltünk. Ettől még a Hyperion lehet egy üdítő kivétel, de látatlanban szkeptikus vagyok...

Eddig nálam csak a Televue "jött be" egy teszt alkalmával, de az meglehetősen húzós árban van...
http://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?id=49&Tab=EP_ENZ-0306

MDA
Természetmegfigyelésre a spektívvel nagyon tetszik a Hyperion Zoom. Igaz olcsóbbakat még nem próbáltam,mert mindjárt ezzel kezdtem :)
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.10.17. 12:06

Egy világhírű, neves cégnek nem volna szabad megengednie azt, hogy gyengébb minőségű terméket adjon ki kezéből a vásárlójának, mint amit meghirdet, garantál a saját honlapján. Sajnos ez oda vezethet hosszabb távon, hogy nem lesz piaca az adott cég termékeinek, nem fog tőlük senki sem vásárolni...

Hazai viszonylatban is vannak olyan szakembereink, aki minőségben készítenek olyan tükröket, lencséket mint a külföldi cégek alkalmazottai. Sokszor jóval jobb minőségben is elkészül egy egy darab! Mivel ők csak szabad idejükben foglalkoznak a tükör, lencse csiszolás művészetével, ezért ők olykor hosszabb határidővel vagy határidő nélkül készítik tükreiket, lencséiket. Szerintem érdemes volna másoknak is a saját szakembereinkkel csiszoltatni a tükreinket, lencséinket. Ezzel is támogatva, ösztönözve, elismerve munkásságukat! Nem akarok neveket leírni, de szerintem mindenki tudja azt, hogy kikre gondolok mikor ezeket a sorokat leírtam.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.17. 12:07

Mozdonyos írta:... Természetmegfigyelésre ...


Ezt simán el tudom képzelni.

A csillagoknál viszont nehéz (konkrétan lehetetlen) "finnyásabb" megfigyelési célt találni, mert ott minden hiba kijön. Nem véletlenül minden optikai teszt pontszerű fényforrást használ...

Ami természetmegfigyelés mellett bebukik, azt csillagászati távcsőbe már be sem érdemes tenni.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.17. 12:11

Attila írta:
Mozdonyos írta:... Természetmegfigyelésre ...


Ezt simán el tudom képzelni.

A csillagoknál viszont nehéz (konkrétan lehetetlen) "finnyásabb" megfigyelési célt találni, mert ott minden hiba kijön. Nem véletlenül minden optikai teszt pontszerű fényforrást használ...

Ami természetmegfigyelés mellett bebukik, azt csillagászati távcsőbe már be sem érdemes tenni.


MDA
Értem köszönöm. Valószínüleg azért nézek legalább egy ES 82-fokost mélyegezni. Ha jól nézem,akkor könnyebb mint a Hyperionok.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.10.17. 12:27

Attila írta:
SzarkaLevente írta:Attila, a 654 GBP netto, nincs mindenkinek közösségi adószáma, hogy "visszaigényelje" a kinti áfát.


Tévedsz, Levente:
"Tax Charges
All prices include UK VAT at current rate which applies for all EU orders. For orders outside the EU VAT will be removed on receipt of your order. "
Forrás:
http://www.orionoptics.co.uk/termsandconditio.html

SzarkaLevente írta:... Egyébiránt az OO tükrökkel érdemes vigyázni, kérdezd Szánthó Lajost, úgy hallottam peres úton kellett bizonyítania, hogy nem minden L/sok amit annak mondanak ...


Nem tudom, Lajosnak mi baja van/volt velük (lehet, hogy megalapozott), de amit én saját szememmel teszteltem (csak csillagteszt, nem interferométerrel), az alapján az Orion UK teljesen rendben volt. Ezek szerint egy-egy gyári hiba ott ugyanúgy becsúszhat, mint egy-egy jó a kínaiak közé... :mrgreen:

MDA

Akkor vagy az aszf rossz vagy a weboldal. Nézd még bal oldalt a kosár gombot: prices EXCLUDE vat. Tedd bele a kosárba a tükröt ott is rá számolják a vat-ot.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.17. 12:40

Gábor1967 írta:... Szerintem érdemes volna másoknak is a saját szakembereinkkel csiszoltatni a tükreinket, lencséinket. Ezzel is támogatva, ösztönözve, elismerve munkásságukat! Nem akarok neveket leírni, de szerintem mindenki tudja azt, hogy kikre gondolok mikor ezeket a sorokat leírtam.


Gábor!

Igazad van, és nyugodtan lehetünk konkrétabbak!
Én még igencsak élénken emlékszem, hogy micsoda fikaözönt kapott Gyulai Pali éveken át szinte mindenkitől, amikor APO-kat kezdett készíteni. Most kussol mindegyik...

Nem dicsekvésképpen, de talán én voltam az első (vagy egyik első...), aki lencsét rendelt tőle itthon (a brutálisan jó 140/1200-at...) még a 2008-as (?) MTT-s előadása után. Astro-Physics minőséget kaptam tőle (akkor) töredék áron!!! A mostan 160-as is az ő keze munkáját dicséri; kifogástalan lencse. Most már 20 centiseknél tart, és veszik egyiket a másik után...

De ugyanígy - bár személyes tapasztalat nélkül, ezért nem akarok itt neveket írni - a tükrök területén is vannak kiváló magyar gyártók, de valahogy nem bízunk (bíztok, bocs...) a saját nemzettársainkban. Hogy miért nem, nem tudom, de ez elég általános egyéb területeken is.

Vissza az Orion UK-hoz: maradjunk a konkrét eseteknél. Én eddig egyetlen konkrét esetről hallottam (ez a bizonyos Lajos-féle üveg), de annak sem ismerem minden részletét. Azt sem tudom, hogy Zsolt milyen konkrét (nem hallomásbeli) tapasztalatra alapozta általánosított negatív döntését. Azt azonban tudom, hogy amit én láttam (pl. Vizi Péteré) az szuper volt a csillagtesztje alapján.

Érdekes az ember (főleg a magyar); ahogy a mondás tartja: a kiálló szöget beverik a falba...
(Legalábbis megpróbálják.)

MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2016.10.17. 12:48-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.17. 12:47

Mozdonyos írta:... Valószínüleg azért nézek legalább egy ES 82-fokost mélyegezni. Ha jól nézem,akkor könnyebb mint a Hyperionok.


És nagyon jók is, főleg árukhoz képest.
Szerintem.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.10.17. 13:39

Kedves Attila!

Sajnos sokan idegenkednek az újtól, inkább ragaszkodnak a régi, megszokott márkához. Talán ez ami befolyásolhatja az embereket amikor vásárlás előtt valaki meghoz egy döntést. "Jókat lehet róla hallani, jókat mondanak róla, én is tőlük rendelek..." hallom sokszor.

Annak idején nekem Pali rakta rendbe a meglévő apómat, melyre elég sokat kellett várnom. De azt mondom, hogy megérte! A mai kor méréstechnikai követelményei mellett, egy tökéletes, prémium minőségű apót kaptam cserébe.

Mintha nekem ha úgy rémlene, hogy a Maksó Gézának lett volna az első 140/1200 mm-es GPU-ja. De lehet, hogy nem jól tudom (?).

Meglévő Newton ill. yoló távcsöveim mindegyikét hazai szakemberek csiszolták. A yoló távcsöveket a készítőjük, saját maguknak csiszolták, észleltek, fotóztak velük. Minőségileg mindegyik darab tökéletes lett!

Hazai szakembereinknek is megadatott az interferométer. Ma már elég sokan, sokat használják a tükreik, lencséik méréséhez. Egy jól beállított, kiértékelt mérés is ugyan azt a mérési eredményt fogja mutatni a kész optikáról mint amit készítenének ugyan azon optikáról nyugaton. Én elfogadom a hazai kiértékelés eredményét, megbízok a mérés készítőjében.

Távcsövet mindig is csillagon, bolygókorongon teszteltem és tesztelek ma is. Ettől függetlenül a mérési jegyzőkönyv számomra mint kísérőlevél áll rendelkezésre az optika mellé, ha netalán valaki megszeretné nézni, elszeretné kérni. Számomra elsődleges dolog az okulárban látott kép részletgazdagsága, ami elárul mindent egy adott optikáról.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.10.17. 15:41

Mozdonyos írta: Valami súlyokat kellene kitalálni a tubus eleje felé,de nem akarom nagyon rontani az esztétikát sem.


Szia!

Nem tudom, hogy esztergályos van e a közeledben vagy ismersz valakit ami készítene a tubusod számára egy csúszó súlyos megoldást? Nem régen láttam egy hasonló megoldást egy külföldi oldalon, ahol eladásra kínáltak egy hasonló megoldással ellátott tubust. Azt hiszem, ez a E-bay volt. Beszúrom annak a távcsőnek a megoldását. Nem tudom ilyenre gondoltál?

Zeiss 100_1500 mm 1.jpg


Zeiss 100_1500 mm 2.jpg


üdv.,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.17. 17:51

Gábor1967 írta:
Mozdonyos írta: Valami súlyokat kellene kitalálni a tubus eleje felé,de nem akarom nagyon rontani az esztétikát sem.


Szia!

Nem tudom, hogy esztergályos van e a közeledben vagy ismersz valakit ami készítene a tubusod számára egy csúszó súlyos megoldást? Nem régen láttam egy hasonló megoldást egy külföldi oldalon, ahol eladásra kínáltak egy hasonló megoldással ellátott tubust. Azt hiszem, ez a E-bay volt. Beszúrom annak a távcsőnek a megoldását. Nem tudom ilyenre gondoltál?

Zeiss 100_1500 mm 1.jpg


Zeiss 100_1500 mm 2.jpg


üdv.,
Gábor
Szia. Köszönöm az infót. Bevallom,hogy én valami egyszerűbb eltávolítható megoldáson gondolkodok. Mert ha valamit hozzárakok,akkor már nem biztos hogy kényelmesen elfér a tubus a tárolókofferban.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”