Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.17. 09:15

Attila írta:
SzarkaLevente írta:FYI: "this item is sold out and has been discontinued." ...


Hmmm, ezt a mondatot észre sem vettem...
Kár.

Pedig erre rágyúrtam volna: 8-)
http://www.bresser.de/en/Astronomy/Binoculars/LUNT-ENGINEERING-LE100-ED-Binocular-with-LED-Finder.html

(Álmodik a gyomor...) :cry:


MDA
http://www.binomania.it/recensione-apm120sd_apm100semi-apo/ Nekem mondhatjuk úgy,hogy ez lenne az álmom az APM cégtől:http://www.apm-telescopes.de/de/teleskope/linsenteleskope-optik-tubus/apochromaten/apm-doublet-ed-apo-152-f-79-ota.html
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.17. 09:23

Mozdonyos írta:Nekem mondhatjuk úgy,hogy ez lenne az álmom az APM cégtől: ...


Húúúúúúúúú, wazze, ezek mit tudhatnak egy hortobágyi vagy kékestetői ég alatt....!!!!! :o
A penész megöl... :(


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.10.17. 09:40

Attila írta:
Mozdonyos írta:Nekem mondhatjuk úgy,hogy ez lenne az álmom az APM cégtől: ...


Húúúúúúúúú, wazze, ezek mit tudhatnak egy hortobágyi vagy kékestetői ég alatt....!!!!! :o
A penész megöl... :(


MDA


Már majdnem tudják azt, amit egy normális 200-as Newton :D

No de ennek a topiknak a címe Távcsővásárlás kezdőknek, úgyhogy szerintem akadjunk le ezekről a méregdrága cuccokról.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.17. 10:01

Vizi Péter írta:
Attila írta:
Mozdonyos írta:Nekem mondhatjuk úgy,hogy ez lenne az álmom az APM cégtől: ...


Húúúúúúúúú, wazze, ezek mit tudhatnak egy hortobágyi vagy kékestetői ég alatt....!!!!! :o
A penész megöl... :(


MDA


Már majdnem tudják azt, amit egy normális 200-as Newton :D

No de ennek a topiknak a címe Távcsővásárlás kezdőknek, úgyhogy szerintem akadjunk le ezekről a méregdrága cuccokról.
Korábban kérdezett itt egy kezdő kollega távcsővásárlás ügyben. És a Celestron Nexstar Evo 6-os vagy 8-as között vacillált. Az utóbbi majdnem 800ezer forint nálunk. :) Ezek szerint sokminden belefér a kezdő témakörbe is. Én is szeretnék egy az ED80-nál nagyobb mélyeges ,és "problémamentes" távcsövet. Ahogy korábban beszéltük ,de valószínüleg nem merek semmit sem venni egyenlőre. Az utolsó ötletem az ES üstökösvadásza:http://www.bresser.de/en/Astronomy/Explore-Scientific-MN-152-740-6-Optical-Tube.html A 152-es Makszutov-Newton. Igaz 300ezer körüli a tubus. Kompletten harmatsapkával,keresővel meg egy 30mm-es nagylátószögű okulárral. Zárt,ezért talán nem igazán koszolódik a belseje. A segédtükör elején is vannak kollimációs csavarok, de talán ha vigyázok rá,akkor sohasem kell hozzájuk nyúlni. Még elmegy a súlya,ami kb 8kg. A rövid tubussal egyenlőre talán az AZ-4 mechanikámmal is tudnám használni. Természetesen nem kapható nálunk. Aztán ér-e háromszor annyit, mint egy 150-es mikrofókuszos SW Newton. Utóbbi ennyiért majdnem EQ-5 goto mechanikával kijön. De a korábban emlegetett "macera faktor" miatt talán megéri. De ha a mélyegezés a fő cél, akkor lehet hogy egy SW 120/600-as akromát,vagy egy ES 127/825-ös akromát is hasonlóan fényesen mutatja a mélyegeket.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.17. 10:13

Vizi Péter írta:... Már majdnem tudják azt, amit egy normális 200-as Newton :D ...


Ja, igaz, csak két szemmel és központi kitakarás nélkül... :D
A kétszemes betekintés miatt az agyunk szerintem "simán hoz" 20-30% felbontási többletet.
Legalábbis én így tapasztaltam.
(A bino-benézőm viszont valahogy sohasem ad olyan jó "komfortot", mint a binoklim. Magam sem értem, miért, de így érzem...)

Mindazonáltal most kell venni Orion UK tükröket ("egy normális Newton"-hoz...)!!!
A brexit miatt már csak 340,-Ft a GBP!!!!!!!!!!
Egy 300/F4-es "Prof. Grade" tükör (lambda/6-os, ekkora átmérőnél már ettől nem is nagyon kell jobb - kivéve a webkamerás "lucky-imaging"-et) 222eFt (654GBP)!


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.17. 10:21

Mozdonyos írta:Korábban kérdezett itt egy kezdő kollega távcsővásárlás ügyben. És a Celestron Nexstar Evo 6-os vagy 8-as között vacillált. Az utóbbi majdnem 800ezer forint nálunk. :) ...


Hát igen.
Sokan összekeverik a kezdő fogalmát a "kevésbé tehetős" ember fogalmával...

Egy kezdő kategóriás műszer nem feltétlenül az olcsó műszer (bár ez fordítva is igaz), viszont vitathatatlanul van némi korreláció közöttük.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.10.17. 10:24

Nyilván lehet egy kezdő tehetős, de akkor sem gondolom, hogy egy hosszú fókuszú, azaz kis látómezejű távcsővel jó kezdeni. Persze ha még belefér pár 100fokos látómezejű okulár a kezdőkészletbe, akkor nem szóltam. :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.17. 10:28

Vizi Péter írta:Nyilván lehet egy kezdő tehetős, de akkor sem gondolom, hogy egy hosszú fókuszú, azaz kis látómezejű távcsővel jó kezdeni. Persze ha még belefér pár 100fokos látómezejű okulár a kezdőkészletbe, akkor nem szóltam. :D


Na, itt a régi gumicsont...
De csak azért, mert kezdő, nem kellene neki egy szar 20 forintos SW kaleidoszkópot ajánlani, csak mert nagy látómezejű... :twisted:

Akkor nézelődjön inkább szabad szemmel. Az aztán a nagy látómező, ráadásul - jó esetben - abszolút torzításmentes... :lol:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.10.17. 10:40

MDA, ugrottál párat a gondolatmenetben.
Ha sok pénze van, vegyen rövid fókuszú APO-t. Nem? De.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.17. 10:46

Vizi Péter írta:Nyilván lehet egy kezdő tehetős, de akkor sem gondolom, hogy egy hosszú fókuszú, azaz kis látómezejű távcsővel jó kezdeni. Persze ha még belefér pár 100fokos látómezejű okulár a kezdőkészletbe, akkor nem szóltam. :D
Én is azon gondolkozom,hogy inkább nézelődök az ED80-al,és egyenlőre az okulárkészletemet fejlesztem(Hyperion, ES 68-fok/ES 82-fok). Mert elég gyengén állok az okulároldalon :oops: . Két Planetarym van(4-es/6-os),meg egy régebbi bevonatos Antares W70 14mm-es. A Hyperion Zoom-ot nem akarom leszedegetni a spektívről. És még olyan problémám is van,ha nehezebb okulárt rakok a kihuzatba(1,25-ös zenittükör),akkor nem tudom tökéletesen kiegyensúlyozni a tubust az AZ-4-en,mert rövid a rögzítősin. Valami súlyokat kellene kitalálni a tubus eleje felé,de nem akarom nagyon rontani az esztétikát sem.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”