Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.10.08. 17:10

Száz szónak is egy a vége, titkos fejlesztések ide vagy oda, jelenleg az elérhető /fizikailag és anyagilag/ megoldás az amit korábban írtam.
Lehetne például gázturbinás hajtóművel meghajtott generátor, ami mellett zajvédőt kellene használni /volt szerencsém megtapasztalni/, vagy egy ultracsendes Honda agregát/ezt is/ amibe csak locsolni kellene a benzint, de a viccet félretéve kapacitás/Ft arányban jelenleg az autó akku ami gazdaságosan elérhető. Ez lehet akár 100Ah is, itt már csak a konditerem szab határt.
Ha majd tud valaki beszerezhetően jobbat, kérem írja meg mert vevő vagyok rá.
Addig viszont elégedetten cipelem a magam kis 45Ah-ás csendes Varta akksiját, ami beszerezhető és több éve bizonyít mindenféle körülmények között.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pisza » 2016.10.08. 20:59

Kedves Attila, kedves hozzászólók, tényleg elbeszéltünk egymás mellett..

Az a piacon is megvalósított Li-polimer akkuk tömegével kaphatóak nem csak a kína piacon, de számos magyar forgalmazó, importőr nél is kaphatóak, kb 15 éve.
Ezek nem azok a bankkártyméretű termékek amiknek gyártását nem engedélyezik amelyet példaként említettem.

Az általam használt, és legtöbb tesztelt akku:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _Pack.html

Ennek a paraméterei gyári adatok, a tapasztalt ettől kb 25%-több.

Üdv Csaba
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pisza » 2016.10.08. 21:11

Kedves Attila, kérem ne engedje hogy azt feltételezzem, hogy nincs vagy tisztába a Li-polimer akkuk technológiáról.

Üdv : Tisza Csaba
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.10.08. 21:27

"Kedves Attila, kedves hozzászólók, tényleg elbeszéltünk egymás mellett.."

Kedves Csaba!
Bár a hozzászólás nem személyesen nekem címzett, de hagy kérdezzem meg, hogy a Te anyanyelved magyar? Lehet hogy csak nekem kell felnőnöm a megfogalmazásod megértéséhez, akkor bocsánat, majd igyekszem.
A magam részéről nem hiszem, hogy elbeszéltem volna bárki mellett, csak a gyakorlati tapasztalatomat írtam le.
Az általad említett Li-po akksikat Kínából rendelik a kollégáim modellek /dron; repülő; hajó/ meghajtására.
Ezek rövid ideig valóban képesek nagy áram leadására. Nem hinném, hogy ez megoldaná egy ekvatoriális mechanika tartós kiszolgálását.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.08. 22:49

pisza írta:Kedves Attila, kérem ne engedje hogy azt feltételezzem, hogy nincs vagy tisztába a Li-polimer akkuk technológiáról.


Nyugodtan tegeződjünk, Csaba. Ez amcsill szokás.

Nem tudom, hogy "tisztában lenni vmivel" számodra milyen mélységű tudást jelent.
"Ismerem" a Li-ion és Li-polimer akkukat is (vagy inkább: hallottam róluk egynémely tulajdonságaikkal együtt), a telefonomban és a notebook-omban is olyan van (bár még nem szedtem szét). De gépész vagyok, nem kémikus, se nem elektromókus; így nem tudom pl. a töltési és kisütési folyamat vegyi reakciójának energiamérlegét leírni... Bocsi, ez az én hibám, most elárultam tudatlanságom. :oops:

De nem is ez a lényeg, hanem amit Laci is írt; magam is úgy gondolom, hogy a Li-Polimer technológia - mint a "legfejlettebb" elektromos energiatároló technológia a mai napig - sem képes nem hogy felülmúlni, de még csak megközelíteni sem a "konvencionális" energiaforrásokat. (Pl. egy kanadai favágót nehezen tudok elképzelni Li-Polimeres láncfűrésszel a jó öreg benzines Husqvarna helyett, amikor kitelepül egy hétre az Isten háta mögé dolgozni... De hogy tisztán elektromos autóval sem indulnék csak úgy neki a világnak, az is biztos (esetleg hibriddel).

Továbbra is úgy gondolom, hogy az elektromos energia tárolásának kérdése gyakorlati szempontból ma még nem megoldott. A játék-drón akkumulátorokhoz meg néhány autóhoz elég lítium van a Földön (földben), de már most háborúkat folytatnak azért a néhány lítium bányáért...

Az összeesküvés elmélethez pedig csak annyit: a tőke alternatívaköltségek szerint rendeződik el a világban.
Magyarul, ahol kevesebb befektetéssel nagyobbat lehet kaszálni, oda megy a tőke. (Lásd: nulla kamatszinten nem a pénzpiacokra viszik a lét, hanem átállnak ingatlan-befektetésekre és hasznosításra; ezért mennek az égbe itthon az ingatlanárak manapság. Befektetési céllal veszik, nem maguknak: az albérletek bérleti díjai nagyságrendileg haladják meg manapság a különböző betéti hozamokat.)
A kőolaj alapú technológiák pedig durván költségesek - gondolj pl. a norvég tengeri fúrószigetekre... Ezért ha lenne "szuper-akkumulátor", akkor már rég váltottak volna arra, és leszarnák a kőolajat.

Az "olajlobbi" nem azért nem teszi máshová a pénzét, mert fetisiszta módon "hisz" az olajban, hanem azért, mert ott tudja a legnagyobb hozamot elérni. Ha lenne szuper-akkumulátor (ami természetesen még nagyobb üzlet lenne: kisebb költség-ráfordítás mellett nagyobb haszon), semmi érdekük nem lenne dugdosni, ők állnának át rá leghamarabb... Már holnap.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2016.10.08. 23:33

Elgondolkodtatott ez a Li-Po akksi. Megnéztem a fent belinkelt oldalt is. Kíváncsi voltam, hogy mit mutatnak a számok. Paraméterek: 5Ah;11,1 V; 409g Ez, ha jól számolok, 55,5Wh. Fajlagosan nézve 135,7 Wh/kg. Az én otthoni ólomakkumnál ez az érték 49 Wh/kg-nál van. A hirtelen nagy áram leadás amatőrcsillagász felhasználás esetén nem szempont. Ennél a Li-Po technológiánál valószínűleg van jobb, mivel mostanában kezdik piacra dobni a 60 kWh- akkumulátorral szerelt elektromos autókat. Ha a fenti Li-Po tömegfajlagossal nézem a 60 kWh-t arra 422 kg tömeg jön ki... Ez sok! Valahol 240 Wh/kg körül jár az iparilag elterjedt legjobb. Alakul, de van még hová fejlődni az akkumulátort gyártó iparnak (A benzin/gázolaj energiatartalma ~12000 Wh/kg, hatásfok ide, vagy oda, majdnem 2 nagyságrend a különbség).

A kérdés: anyagilag megéri váltani kisebb súlyúra (azonos energiatartalomnál kb. 1/3 a tömege) Li-Po akkura?
12V*60Ah = 720 Wh. 20 ezer Ft-os árat számolva, és 1 Wh-ra fajlagosítva: ~28 Ft/Wh
A fenti Li-Po akksival ugyanez:
11,1V*5Ah = 55 Wh. ~11800 Ft, fajlagosan: 215 Ft/Wh
A méretgazdaságosság hozhat egy kicsit a Lítium javára, ha tudunk belőle nagyobbat venni, de az árkülönbség 1 nagyságrend a "közönséges" ólom munkaakkumulátor javára.

Összegezve: ha unjuk az ólom cipelését, 1/3 tömegből kijön a high-tech lítium, de magyar viszonylatban igencsak drága. Persze a kényelem foka pénztárcafüggő. Azt, hogy melyik típus hány évig bírja, nem tudom. Ehhez a témához többet hozzászólni nem tudok.

Kissé el is tértünk a "távcsővásárlás kezdőknek" témától.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.09. 10:32

szilsan írta:Sziasztok ujra!

Sikeresen hasznalom az uj tavcsovem (celestron nexstar evolution 8) es belefutottam olyan dolgokba, amin gondolom minden kezdo at kell essen. Alapvetoen 2 kerdesem lenne:
1. Harmatsapka. Letezik olyan futheto 8"-asra valo, ami a tapot USB-rol kapja? A mechanikaba az aksi be van epitve es van USB kimenete. Szeretnem ezzel megoldani, ha lehet. Neten szinte csak szivargyujtosat lattam.
2. A tavcso nekem egy sinen van, amin csusztathato es probalom ugy beallitani minden eszleles kezdeten, hogy kiegyensulyozott legyen, ne feszuljon a mechnika. Azonban mikor okulart cserelek es ha az okularok sulya jelentosen kulonbozik, akkor ez a kiegyensulyozottsag megszunik es erzem, hogy a motor kicsit erolkodik hogy ellent tudjon tartani. Lehet ez csak kepzelges es nem kellene vele torodnom, de hogyan csinaljak ezt a tapasztaltabbak? Van valami csuszo-suly a tavcsore amit ilyenkor utanhuznak vagy allandoan ujra beallitjak vagy van valami trukk?

Koszonettel,
szilsan
Szia. A Nexstar Evolution beépített akksis. De ha esetleg szükséges,akkor külső tápegységről meg lehet táplálni :?:
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Mozdonyos 2016.10.09. 11:32-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.09. 10:57

kincsesm írta:... Ehhez a témához többet hozzászólni nem tudok. ...


Nem is kell. Tetszik a számításod, abszolút korrektnek tartom.

kincsesm írta:... Kissé el is tértünk a "távcsővásárlás kezdőknek" témától.


Ezzel viszont nem értek egyet.
Igenis fontos, még kezdőknek is, hogy mivel lehet stabilan és tolerálható áron meghajtani a cuccot.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lac
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2013.09.05. 13:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lac » 2016.10.10. 14:59

szilsan írta:Van valami csuszo-suly a tavcsore amit ilyenkor utanhuznak vagy allandoan ujra beallitjak vagy van valami trukk?


Nagyobb Dobson távcsőhöz ajánlottak mágneses fűszertartót. Ez ugye nem csak Dobsonhoz lehet jó. Rácuppantod a csőre, és oda állítod ahova akarod. De ha a nem túl macerás, én inkább a csövet csúsztatnám arrébb.

LSt
Guszti69
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2016.10.16. 15:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Guszti69 » 2016.10.16. 18:15

Sziasztok!
Segítséget szeretnék, kérni távcsővásárláshoz. 100-150 ezres árkategóriába gondolkozom, persze lehet kicsit több is 10-15%-kal, ha lényeges a különbség a két műszer között. Először szeretném megjegyezni, hogy minden megoldásra nyitott vagyok!
Legfontosabb szempontok:
-Nincs autóm. Szóval főleg kézbe vagy háton kell majd cipelnem.
-Inkább a mély-ég érdekel, mint a bolygózás.
-Tökéletesen kezdő vagyok, de nem szeretnék se nagyon kicsit (amit gyorsan kinövök) de abba a hibába se akarok esni, hogy túl nagy és nem tudom kihasználni. (és csak porfogó lesz belőle)
-Városba élek, de 2-3 km-re van egy tó aminek körzetébe van egy (relatívan) magas domb. Tehát könnyen eltudok bújni a város fényi elől.
-Elsősorban lencsés távcsöveket nézegettem, csak nem tudom felmérni, a leírás és az illusztrációnak elhelyezett fotókból, hogy konkrétan mit is fog megmutatni a mély-égből.

Természetesen nem csak távcső, hanem hozzá a mechanika és az egyéb kiegészítők is érdekelnek, milyet érdemes, inkább venni a gyári szett helyett, amitől igaz kicsit drágább lesz, de hasonlóan jól fog "szolgálni"
mint egy-két árkategóriával drágább gyári szettes műszer.

És "B" kérdésként még feldobnám, ha nem gond, a lencsés távcsövekkel kapcsoltban, hogy: Mi a helyzet a színhibával? Olvastam róla, de nem teljesen tiszta. Kilehet valami tartozékkal küszöbölni?

Előre is köszönöm a válaszokat és a segítséget!

Üdv!
Szabolcs
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”