Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.09.29. 12:54

Vizi Péter írta:Erről van szó, oda kell menni, kipróbálni, rögtön tiszta lesz a kép. Igazából Tarjánt javasolnám, mert ott aztán tényleg minden van, de gondolom nem volna jó várni a következő nyárig.

Igen,még elég messze van a jövő nyár. De Tarjánra elég nehezen tudom rászánni magam,ahogy ismerem önmagamat.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.09.29. 23:11

Vizi Péter írta:Erről van szó, oda kell menni, kipróbálni, rögtön tiszta lesz a kép. Igazából Tarjánt javasolnám, mert ott aztán tényleg minden van, de gondolom nem volna jó várni a következő nyárig.
Maradnék a 200/800-nál egy kicsit.Ha karosszékcsillagászként nézem a neten a 200/800-as Newtont,akkor ennél is nagyon eltérő véleményeket látok. Egyik távcsőforgalmazó főleg fotografikus felhasználásra javasolja,és természetesen asztrográfként van emlegetve. A gyártó is így hirdeti. De az összes mikrofókuszos tubust így hírdeti. A másik távcsőforgalmazó kitűnő vizuális távcsőként is leírja. Jó lenne megnézni,hogy vizuálisan mennyire zavaró a kómázás. Ha jól sejtem akkor:
--a rövid tubus miatt talán könyebben megül egy EQ-5 mechanikán is mint a 200/1000-es,
--mivel fotózásra(is) készült,ezért talán masszívabbak a tükörtartói a 200/1000-es tükörtartóinál,így talán jobban bírja a szállítást a kollimáció,
--és talán az emlegetett kómázás kevésbé zavaró vizuálisan,mint fotografikusan,
--F/4-es nyilásviszony esetén biztos még nehezebb a jusztír,de vizuálisan lehet hogy engedékenyebb a pontosság,
--és remélem erre a gyakorlatban is választ kaphatok nemsokára.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.09.30. 07:52

Mozdonyos írta:Maradnék a 200/800-nál egy kicsit.Ha karosszékcsillagászként nézem a neten a 200/800-as Newtont,akkor ennél is nagyon eltérő véleményeket látok. .


Tisztelt Fórumozók! Ha majd egyszer távcsövet szeretnétek venni, akkor jól jegyezzétek meg: Így, nem szabad!

Mozdonyos, te se vegyél így távcsövet. (Főleg egy 200-as optikát)
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2016.09.30. 10:25

mizar írta:SW MAK 150/MAK180 szimpatikusak, nem kimondottam mélyegezők,de 2"-os kiegészítőkkel már alkalmasak rá,
és a MAK 150-es a hozzá kapható alukofferral praktikus utazótávcső is lehet.


Szia, Én kb. 2 hónapja cseréltem le a 200/1200 -as Dobsont és a 150/1200-as akromátot egy 150/1800 MC-re (mindegyik optikájával meg voltam elégedve). 38 mm-es 2"-os (72°) okulárral nagyon jól lehet a Makszutovval mélyegezni. Érdemes a látómezőket letesztelni pl. a Stellariumban. Ok, az Androméda peremvidékei nem férnek bele egy látómezőbe és a Fátyol köd sem, de az objektumok nagy részére jól használható. Kicsi, rövid tubus 5-6 kg. nagyon könnyen hordozható, gyári dobozában is, bár tervezem az alukoffert hozzá. Nyilván 15 cm az 15 cm. Csodát várni pl. halvány galaxisoknál nem érdemes (Hortobágy, Bükk, Mátra, Zselic esetében sem). A Makszutov "kényelmes távcsőnek" kiváló. Valószínű az SC is, csak azzal nincs sok tapasztalatom, ill. az nem tartja olyan jól a kollimációt.

Egyéb:
A boltok minden távcsőhöz jót írnak. A sokfelé olvasható magánvéleményeknél pedig sokan keverik a tényeket a meggyőződéssel és átmegy okoskodásba, hogy az egyes típus jó, vagy csapnivalóan rossz. Itt is az van, hogy "attól függ". Ami szerintem fontos: 1. optikai felületek minősége (optikai rendszertől, és a gyártó országtól függetlenül), 2. központi kitakarás (főleg kettős csillag észlelésnél jön elő, hogy hány gyűrű is van a korong körül... 30% fölötti kitakarásnál még ideális optikánál is több, mint 2...). 3. Mi a célja? (Kell-e pl. extrém nagy látómező? pl. egy 180/2700 MC-vel nem látható egészben a Fátyol-köd sosem). 4. "macera faktor" Megéri-e kínlódni a gyakori kollimálással, pólusra állással egy kicsi, 15- 20 cm-es csőnél? Főleg, ha fizikai méreteiben annyira nem is kicsi, mert jó hosszú a cső. Vagy csak kiteszem a kertbe álványostul különféle szerelgetés nélkül (ha észreveszem, hogy elmentek a felhők), kimegyek fél óra múlva (nagyjából kihűlt) és használatra kész. Ha elfáradok, ráteszem a kupakokat, 2 perc múlva benn a helyén és 5 perc múlva alszom is. Ha kevés a szabadidő ez kritikus lehet.

Én nem vennék kezdő távcsőnek vizuális megfigyelési célra f/4-es asztrográfot. Olyan, mint friss jogsival, egy V8-as sport(os)kocsival járni bevásárolni.
A 20 cm pedig több, mint kezdő távcső, de ha rákapsz a vizuális mélyegezésre, elég hamar kicsinek fogod érezni. Tipikus langyos víz esete. Viszont fotózáshoz nem véletlenül ennyire elterjedt ez a mérettartomány.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.09.30. 12:30

kincsesm írta:
mizar írta:SW MAK 150/MAK180 szimpatikusak, nem kimondottam mélyegezők,de 2"-os kiegészítőkkel már alkalmasak rá,
és a MAK 150-es a hozzá kapható alukofferral praktikus utazótávcső is lehet.


"Szia, Én kb. 2 hónapja cseréltem le a 200/1200 -as Dobsont és a 150/1200-as akromátot egy 150/1800 MC-re (mindegyik optikájával meg voltam elégedve). 38 mm-es 2"-os (72°) okulárral nagyon jól lehet a Makszutovval mélyegezni. Érdemes a látómezőket letesztelni pl. a Stellariumban. Ok, az Androméda peremvidékei nem férnek bele egy látómezőbe és a Fátyol köd sem, de az objektumok nagy részére jól használható. Kicsi, rövid tubus 5-6kg...."

Szia!

Húúú... de jól összefoglaltad, szinte egy levegő vétellel. Javarészt egyet értek veled.
Valaha nekem is volt MC 150/1800-as tubusom / még az arany színű/HEQ5-Pro-n és nagyon szerettem.
Szuper kis könnyű műszer igen jó optikával. A látómező kicsi, de ezt bele kell kalkulálni. Az alukoffere is nagyon jó, én nagyon szerettem. Szerintem kezdésnek is kiváló választás, feltéve hogy a kezdő szán rá ennyit?

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.09.30. 13:25

mizar írta:
Mozdonyos írta:Maradnék a 200/800-nál egy kicsit.Ha karosszékcsillagászként nézem a neten a 200/800-as Newtont,akkor ennél is nagyon eltérő véleményeket látok. .


Tisztelt Fórumozók! Ha majd egyszer távcsövet szeretnétek venni, akkor jól jegyezzétek meg: Így, nem szabad!

Mozdonyos, te se vegyél így távcsövet. (Főleg egy 200-as optikát)
A 200/800-as Newton+EQ-5 GOTO szett kipróbálására talán van reményem amikor a Zselicben járok. Ez ad némi kapaszkodót. Még talán 150/750-et is, meg 100/900ED-t is tudnék próbálni. DE utóbbi értelmét a 80/600ED után nem látom. A GOTO nem érdekel,csak az, hogy mennyire tudnék észlelni ezzel a 200/800-as távcsővel. Most egy 80/600ED tubusom van,amit nem akarok eladni. Ez mellé lenne a 200-as Newton. Több távcsövet csak Tarjánban lenne esélyem kipróbálni,de erre kicsi esélyt látok sajnos.Lehet,hogy a 200/1000-es Newton vizuálisan praktikusabb lenne a 200/800-nál. Láttam a Zselicben felállítva a 200/800-ast EQ-5GOTO mechanikán még a tároló helységben. És kicsit mintha magasan lenne az okulárkihuzat. A háromláb lehetne alapállapotban alacsonyabb szerintem. Ilyen szempontból az EQ-6 50mm-es háromlába alacsonyabb lehet.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Mozdonyos 2016.09.30. 13:43-kor.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.09.30. 13:36

kincsesm írta:
mizar írta:SW MAK 150/MAK180 szimpatikusak, nem kimondottam mélyegezők,de 2"-os kiegészítőkkel már alkalmasak rá,
és a MAK 150-es a hozzá kapható alukofferral praktikus utazótávcső is lehet.


Szia, Én kb. 2 hónapja cseréltem le a 200/1200 -as Dobsont és a 150/1200-as akromátot egy 150/1800 MC-re (mindegyik optikájával meg voltam elégedve). 38 mm-es 2"-os (72°) okulárral nagyon jól lehet a Makszutovval mélyegezni. Érdemes a látómezőket letesztelni pl. a Stellariumban. Ok, az Androméda peremvidékei nem férnek bele egy látómezőbe és a Fátyol köd sem, de az objektumok nagy részére jól használható. Kicsi, rövid tubus 5-6 kg. nagyon könnyen hordozható, gyári dobozában is, bár tervezem az alukoffert hozzá. Nyilván 15 cm az 15 cm. Csodát várni pl. halvány galaxisoknál nem érdemes (Hortobágy, Bükk, Mátra, Zselic esetében sem). A Makszutov "kényelmes távcsőnek" kiváló. Valószínű az SC is, csak azzal nincs sok tapasztalatom, ill. az nem tartja olyan jól a kollimációt.

Egyéb:
A boltok minden távcsőhöz jót írnak. A sokfelé olvasható magánvéleményeknél pedig sokan keverik a tényeket a meggyőződéssel és átmegy okoskodásba, hogy az egyes típus jó, vagy csapnivalóan rossz. Itt is az van, hogy "attól függ". Ami szerintem fontos: 1. optikai felületek minősége (optikai rendszertől, és a gyártó országtól függetlenül), 2. központi kitakarás (főleg kettős csillag észlelésnél jön elő, hogy hány gyűrű is van a korong körül... 30% fölötti kitakarásnál még ideális optikánál is több, mint 2...). 3. Mi a célja? (Kell-e pl. extrém nagy látómező? pl. egy 180/2700 MC-vel nem látható egészben a Fátyol-köd sosem). 4. "macera faktor" Megéri-e kínlódni a gyakori kollimálással, pólusra állással egy kicsi, 15- 20 cm-es csőnél? Főleg, ha fizikai méreteiben annyira nem is kicsi, mert jó hosszú a cső. Vagy csak kiteszem a kertbe álványostul különféle szerelgetés nélkül (ha észreveszem, hogy elmentek a felhők), kimegyek fél óra múlva (nagyjából kihűlt) és használatra kész. Ha elfáradok, ráteszem a kupakokat, 2 perc múlva benn a helyén és 5 perc múlva alszom is. Ha kevés a szabadidő ez kritikus lehet.

Én nem vennék kezdő távcsőnek vizuális megfigyelési célra f/4-es asztrográfot. Olyan, mint friss jogsival, egy V8-as sport(os)kocsival járni bevásárolni.
A 20 cm pedig több, mint kezdő távcső, de ha rákapsz a vizuális mélyegezésre, elég hamar kicsinek fogod érezni. Tipikus langyos víz esete. Viszont fotózáshoz nem véletlenül ennyire elterjedt ez a mérettartomány.

Szia. Köszönöm a hasznos tanácsokat. A 200mm-es távcsőnél nagyobbat nem szeretnék. Sajnos a MAK150-et nem tudom kipróbálni. A legkisebb "macera" tényleg ezzel lehet a tükrösök közül. Csak használom és kész. A látómező tesztet megnézem. Köszi. Fejben nem vagyok kezdő,csak kevés a gyakorlatom. Már cipeltem egy alkalommal a 200/800-at. Még talán elég rövid a tubusa,de igaz több mint 9 kiló. A MAK150-ben az is praktikus lenne,hogy a kis AZ4-es mechanikámra is rá tudnám rakni. Az EQ ráér, ha egyáltalán kell.
attikanagy
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.05.21. 08:17

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: attikanagy » 2016.10.01. 16:52

Üdv.Mivel szó esett a MAK-150 ről azt kérdezném,hogy a fókuszt mennyire befolyásolja a tükörtámolygás?Itt ebben a videóban mutatja az illető ha jól veszem ki.Igaz drasztikus az illető mert ütögeti.https://www.youtube.com/watch?v=H8v4UWxfbB0
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Levente » 2016.10.02. 13:41

attikanagy írta:Üdv.Mivel szó esett a MAK-150 ről azt kérdezném,hogy a fókuszt mennyire befolyásolja a tükörtámolygás?Itt ebben a videóban mutatja az illető ha jól veszem ki.Igaz drasztikus az illető mert ütögeti.https://www.youtube.com/watch?v=H8v4UWxfbB0


A fókuszt semennyire sem befolyásolja a tükörimbolygás. Ez a jelenség alapvetően a Cassegrain rendszerek velejárója és fókuszírozó irányváltásakor jelentkezik. Ekkor billen egy kicsit a kép de éles marad. Egyébként megszokható a dolog, de ha valakit nagyon zavar van megoldás. A 150-es MC végén SC menet van, ide lehet SC Crayford fókuszírozót felszerelni amivel nincs többé imbolygás.
Üdv
Levente
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2016.10.02. 17:42

A 150-es MC -nál csak nagyobb nagyításnál érzékelem a tükörtámolygást. Pl. 180x-nál már észrevehető, de megszokható. Pl. emlkeim szerint nagyjából "egy Szaturnusz átmérőnyit" ugrott a kép ennél a nagyitásnál, fókuszálás közben amikor a bolygót figyeltem. Az élessége közben megmaradt.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”