Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.04.03. 10:51

Z-Dog írta:79.500-ért láttam 115/500-ast Dobsont. Egy megkérdezettnek, igaz olcsóbb típusú, de ugyancsak 115/500 Dobsonról az volt a véleménye, hogy nem venné meg újra.



Üdv!
Valamit nagyon félreértettél!
Én azt írtam, hogy a legnagyobb Dobsont javaslom a pénzedből, nem a legkisebbet! :lol:
Ez min. 20 centi átmérőt jelent az én fogalmaim szerint.
Z-Dog
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2016.04.02. 13:17

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Z-Dog » 2016.04.03. 11:33

Köszönöm a válaszod Levente, bár mintha kicsit gúnyos lettél volna velem. Ha tudnám, akkor nem kérdeztem volna meg. Nem akarok teljes kompromisszummentességet, mert azt már tudom, hogy nem lehet, épp ezért kérdeztem rá ennek a mértékére. Szintén nem tudom ezek után se, hogy megéri-e a Plössl. "Ha van rá plusz ~6.500,-Ft-od, szerintem mindenképpen megéri!" egy hangyányival többet sugallt volna. Természetesen értékelem, hogy válaszoltál, köszi!

Igazad van Sándor, tényleg félre értettelek. :D
Csak beütöttem a Google-ba "milyen dobsont lehet venni 80 ezeré'" és ezt adta ki. :D
Úgy sejtem, ilyen Dobsont használtan kell nézzek! Rajta vagyok!

:idea:
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2016.04.03. 16:23

Z-Dog írta:Köszönöm a válaszod Levente, bár mintha kicsit gúnyos lettél volna velem. Ha tudnám, akkor nem kérdeztem volna meg. Nem akarok teljes kompromisszummentességet, mert azt már tudom, hogy nem lehet, épp ezért kérdeztem rá ennek a mértékére. Szintén nem tudom ezek után se, hogy megéri-e a Plössl. "Ha van rá plusz ~6.500,-Ft-od, szerintem mindenképpen megéri!" egy hangyányival többet sugallt volna. Természetesen értékelem, hogy válaszoltál, köszi!

Igazad van Sándor, tényleg félre értettelek. :D
Csak beütöttem a Google-ba "milyen dobsont lehet venni 80 ezeré'" és ezt adta ki. :D
Úgy sejtem, ilyen Dobsont használtan kell nézzek! Rajta vagyok!

:idea:


Szevasz MoonDog!

Itt egy jónak kinéző vétel,ha dobson mellett döntesz! Friss hirdetés!!!

Kérdezz rá ,szerintem jó vétel.
Pontosan nem látszik a típus ,de talán egy 200/1200-es TS dobson. Telescope Service.
Kérdezd meg,hogy milyen kiegészítők,okulárok egyebek vannak az árban.

Itt a link: http://www.jofogas.hu/gyor_moson_sopron ... tm?first=1

Sok szerencsét és jó döntést, őrlődést!

Üdv:Laci
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.04.04. 09:25

Z-Dog írta:Köszönöm a válaszod Levente, bár mintha kicsit gúnyos lettél volna velem. Ha tudnám, akkor nem kérdeztem volna meg. Nem akarok teljes kompromisszummentességet, mert azt már tudom, hogy nem lehet, épp ezért kérdeztem rá ennek a mértékére. Szintén nem tudom ezek után se, hogy megéri-e a Plössl. "Ha van rá plusz ~6.500,-Ft-od, szerintem mindenképpen megéri!" egy hangyányival többet sugallt volna. Természetesen értékelem, hogy válaszoltál, köszi!

Elnézésedet kérem, nem volt célom gúnyosnak lenni. Az az igazság, kérdéseid jelentős részben annyira szubjektivek, hogy a választ csak te tudhatod.

Például: A távcsöveket illetően némi matematika birtokában kiszámitható, hogy a 70 mm-es lencsésnél a 90 mm-nek kb 30%-kal nagyobb a felbontóképessége, 65%-kal nagyobb a fénygyűjtő képessége. Ez tény, ezzel nem lehet vitatkozni. A nagyobb felbontóképesség több részletet hoz a bolygókon, valamint a 65%-kal nagyobb fénygyűjtőképesség több részletet megmutat a mély-egekből. Ezek is tények, de nem igazán lehet egzakt módon, számokkal alátámasztani, hogy mennyi az annyi mivel sok múlik azon ki mennyit vesz észre a különbségekből, milyen a légkör stb.... Az már nagyon szubjektiv, hogy a kb 25e Ft árkülönbség megéri-e. Szerintem megéri, de ez csak egy vélemény. De távcsővásárlásnál nem csak az átmérőt kell figyelembe venni, talán ugyanilyen fontos a méret/súly, különösen ha sokat kell hordozni.

Aztán ott van a mechanika kérdése. A nagyobb, komolyabb mechanika nem remeg annyira használat közben. Ez tény, de ezt megint nehéz számokkal jellemezni. Nyilván, ha van pénzed vedd meg komolyabb mechanikával rendelkező távcsövet.

Ugyanez van az okulároknál, a drágább legtöbb esetben jobb egy/vagy több paraméterében, bár mondjuk egy ortho okulárt egy 82 fokos Naglerrel nem igazán fair összehasonlitani. Mindenesetre ezt olvastad:
http://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudasta ... sztje.html ?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2016.04.04. 10:51

uxamatőr írta:
Z-Dog írta:Köszönöm a válaszod Levente, bár mintha kicsit gúnyos lettél volna velem. Ha tudnám, akkor nem kérdeztem volna meg. Nem akarok teljes kompromisszummentességet, mert azt már tudom, hogy nem lehet, épp ezért kérdeztem rá ennek a mértékére. Szintén nem tudom ezek után se, hogy megéri-e a Plössl. "Ha van rá plusz ~6.500,-Ft-od, szerintem mindenképpen megéri!" egy hangyányival többet sugallt volna. Természetesen értékelem, hogy válaszoltál, köszi!

Igazad van Sándor, tényleg félre értettelek. :D
Csak beütöttem a Google-ba "milyen dobsont lehet venni 80 ezeré'" és ezt adta ki. :D
Úgy sejtem, ilyen Dobsont használtan kell nézzek! Rajta vagyok!

:idea:


Szevasz MoonDog!

Itt egy jónak kinéző vétel,ha dobson mellett döntesz! Friss hirdetés!!!

Kérdezz rá ,szerintem jó vétel.
Pontosan nem látszik a típus ,de talán egy 200/1200-es TS dobson. Telescope Service.
Kérdezd meg,hogy milyen kiegészítők,okulárok egyebek vannak az árban.

Itt a link: http://www.jofogas.hu/gyor_moson_sopron ... tm?first=1

Sok szerencsét és jó döntést, őrlődést!

Üdv:Laci

Szia

Ezt én is ajánlanám. Egy ugyan ilyen Dobsont vettem néhány éve, nem bántam meg. Igaz hogy azóta már egy EQ mechanikán ül a tubus... Bolygóra, mélyégre is megfelel, a felbontása már bőven elfogadható és elegendő a fénygyüjtő képessége is és autóban a hátsó ülésen még szállítható. Az én igényeim szerint ez egy univerzális távcső(bár indenki azt mondja hogy ilyen nincs:) ) És még a keretedbe is belefér!
benzoll
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2016.04.01. 21:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: benzoll » 2016.04.04. 21:58

Sziasztok!

Szeretném megköszönni mindenkinek a válaszokat és a tanácsokat, akár itt a fórumon, akár privátban kaptam. A döntés végül a 100/400-as kisdobson lett. A fő döntő okok a kis méret, a könnyű kezelhetőség és a jó ár volt. Volt lehetőségünk a helyi Media Marktban egy kiállított EQ-t megnézni, körbemérni. Sajnos ezeket a nagyobb állványokat a hosszú refraktorokkal nehezen tudtam volna felállítani a 90 cm-es erkélyünkön, úgy hogy bele is tudjuk nézni, így ezekről most le kellett mondanunk. Kaptam egyéb jó tippeket is, de ez elég lesz nekünk kezdésnek, a kis binoklival jó páros lesznek. Ki lesz használva az biztos, már nagyon várjuk! :) Aztán meg majd meglátjuk mi lesz később.

Köszönöm!
Üdv
Gábor
benzoll
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2016.04.01. 21:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: benzoll » 2016.04.10. 23:18

Sziasztok!

Szerdán megérkezett a kis-Dobson és szeretném megosztani az első tapasztalatokat, hátha később más is érdeklődik ezután a távcső után. A tapasztalatokat egy teljesen kezdő szemszögéből kell érteni, hogy mi mit kaptunk, hogy használtuk.
Tehát a nyertesünk a SkyWatcher Heritage 100/400 Dobson + 1db 4mm SkyWatcher Planetary okulár volt, kereken 50 ezerért, szállítással együtt. Az alapcsomagban volt egy 10mm és egy 25mm Super Barium okulár és kaptunk egy 2X-es Barlow-t is. Az angol útmutató mellé kaptunk magyar nyelvűt is, ami viszont a 130/650-es Flex Dobsoné volt, így azt kevésbé tudtuk használni, de volt benne hasznos dolog. A távcső a keresőt leszámítva teljesen összeszerelve érkezett, valóban pár perc alatt összeszerelhető és hadra fogható. A doboza tényleg szép, "ajándék" kinézete van, Youtube-on van róla egy doboz-kibontós videó, a típust beírva a keresőbe könnyen megtalálható.

Szerencsére szerda este viszonylag felhőmentes ég volt, bár elég sok por volt a levegőben, egyből kivittük nézelődni. A 25mm-es okulárral körbenéztünk, utána jött a 10mm-es. Itt már voltak gondjaink, még nem értettem mi, de átváltva a 4mm-esre, már jobban kijött a dolog. A 4mm-essel nagyon nehéz volt bármit is látni, csak az okulár egyik legszélén látszott valami, bármit is állítottunk be. Itt kiderült, hogy a jusztírozást nem úszom meg, valószínűleg a futáros szállítás, de leginkább a rossz utak megviselték a gyári beállítást. Itt vége is volt aznapra.

Másnap végignézve az összes jusztír leírást és videót, nekiestem a beállításnak. Aztán egyből meg is álltam annál a lépésnél, mikor a főtükör 3 tartókarmát kellett volna látni egyszerre, ugyanis az nincs neki. Ennek megfelelően a beállítócsavarok is hiányoznak, ennél a típusnál úgy tűnik a főtükör nem állítható, én úgy tippelem ragasztott. Gyakorlatilag a főtükör benne van egy kis kerek műanyag tepsiben és az van 3 csavarral a tubushoz rögzítve. Így maradt a segédtükör, mint a beállítás célpontja. Már szabadszemmel látszott, hogy "magasságra" még rendben is van, de a tengelyénél el volt fordulva és az állásszöge sem volt rendben. Érdekesség, hogy a 3 tartócsavarja süllyesztve van, látni alig lehet, de az imbuszkulcs megtalálja. Szabadszemmel nagyjából beállítottam, utána egy régi binokulár porsapkát lyukasztottam ki és azt használtam. Mivel aznap ismét alkalmas volt az égbolt, újra kivittük. Óriási volt a különbség! A 4mm-essel remekül látszott a Jupiter, a felhősávokkal, pár holddal. A 10mm-essel 8 holdat sikerült összeszámolni, nagy élmény volt. A csillag-teszt még nem tökéletes, a legkülső fénykör egyik széle még elnyúlt, de egyenlőre nem állítottam rajta, majd ha nagyon tiszta lesz az ég.

A mini-Dobson mechanika nagyon kezes, a gyermek 1 perc alatt megtanulta kezelni, 100X-os nagyítás mellett is könnyen megtalálta amit keresett és be is tudta állítani. Ha rendesen be van szorítva az oldalsó tekerő, akkor a fókuszálás remegése is minimális. Annyira érdemes figyelni talán, hogy megszorításkor tartani kell a tubust, mert amúgy kicsit előrebukik. Mi talapzatnak egy régi kis masszív éjjeliszekrényt használunk, csavaros a lába, nem billeg és pont elég magas. Elvileg amúgy fotóállványra is felrakható. A red dot findert nagyon könnyű volt párhuzamosítani, nekünk nagyon szimpatikus, jól használható.

Az okulárok nekünk megfelelnek, igaz még túl sok másfajtát nem láttunk, egy-két bemutatót leszámítva. A mi poros, fényszennyezett városi egünkön szerintem a 100X nagyítás a maximum, a 4mm-es Planetary valószínűleg ki is hozza a tubusból amit tud. Mindent összevetve, első látásra nem bántuk meg, hogy ezt vettük, minél többet használjuk, annál jobb lesz. A kis binokulárhoz képest kinyílt az ég!

Derült eget!
Üdv
Gábor
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.04.11. 09:24

Kedves Benzoll!

Őszintén örülök, hogy élményt tudott szerezni ez a kis távcső.
A Jupiter 8 holdján azonban megakadtam. Az hogy jött össze, amikor csak 4 látszik ilyen távcsővel? Biztos jó a beállítás? Más objektumokon nem kettőz? Fényes csillagokon például.
benzoll
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2016.04.01. 21:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: benzoll » 2016.04.11. 12:01

Kedves Péter,

Most úgy jónak tűnik a beállítás, de persze előfordulhat, hogy kettőz, még próbálgatjuk. Arra is gondolok, hogy mi nem láttuk jól, holdnak néztünk a háttérben álló halványabb csillagokat, amik hasonlóan néztek ki, nem volt túl éles a kontraszt. Utoljára 9.-én szombaton 21:00 és 21:30 között, a dél-keleti, inkább déli égbolton néztük a Jupitert. Megmaradt a dolog, mert 4 holdat egy vonalban, egy oldalon láttam (látni véltem). Ha az okulárt az óra számlapja szerint nézem, akkor a mi szemszögünkből 8 óra irányában volt az egy vonal. 3 közelebb a bolygóhoz, kb. egyenletes távolságban egymástól, 1 pedig kicsit távolabb olyan másfélszer/kétszer nagyobb térközzel mint a többi. A továbbiak távolabbra estek. Gondoltam készítek rajzot, de nem igazán fértem a távcsőhöz. De legközelebb, ha tiszta lesz az ég, megnézzük megint, lerajzolom és kiderítem mit néztünk holdnak, vagy hogy mivel tréfált meg a távcső.

Utánaolvasva persze igen valószínűtlen, hogy 8-at láttunk, ebben az esetben részemről nagyobb volt a lelkesedés, mint a realitás... Kijavítom majd az előző hozzászólást, elnézést, ha nagy blődlit lőttem.

Köszönöm,
Üdv
Gábor
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.04.11. 12:52

Kedves "benzoll" érdekel mit tapasztalsz a csővel. A boltban engem is megragadott a szerkezet finom kis szépsége, tulajdonkép egy közepes okulár áráért. A tükrét is a jobbfajtának írják. Refraktorpárti vagyok, de mindig izgatott és hiányzott a tükrökkel való babrálás izgalma. Az Ősök hogy örültek volna ennek is... Nézem a neten a hasonló véleményeket erről a kis "játékszerről" . Talán nem is annyira az. Sok variációt csinálnak belőle házilag. Várom a folytatást ! http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbt ... /400_m._2& Szerk.:..........................Az ember meglát valamit és megindul az agya.. ugye? http://www.deepsky-brothers.de/Gro%DFfeldtraum.htm pld.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2016.04.15. 17:41-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”